Agfaphoto Photo Bundle: kompakt a tiskárna ve výhodném balení - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Agfaphoto Photo Bundle: kompakt a tiskárna ve výhodném balení

12. prosince 2007, 00.00 | Není žádnou zvláštností dodávat na trh kompletní řešení pro domácí výrobu fotografií v podobě digitálního fotoaparátu a tiskárny. Agfaphoto Bundle je cenově výhodný balík obsahující jednoduchý kompakt a termosublimační fototiskárnu. Možnosti lze rozšířit i bezdrátovými přenosy pomocí dokoupitelných Bluetooth adaptérů. Balík jsme v redakci otestovali.

{Agfaphoto DC-730i}

Není žádnou zvláštností dodávat na trh kompletní řešení pro domácí výrobu fotografií v podobě digitálního fotoaparátu a tiskárny. Agfaphoto Bundle je cenově výhodný balík, obsahující jednoduchý kompakt a termosublimační fototiskárnu. Možnosti lze rozšířit i bezdrátovými přenosy pomocí dokoupitelných Bluetooth adaptérů. Balík jsme v redakci otestovali.Agfaphoto DC-730i
Konstrukce fotoaparátu patří mezi klasické koncepce kompaktů. Na horní straně je pouze tlačítko pro zapnutí a spoušť. Většinu plochy zadní strany pak zabírá velký displej, přičemž tlačítka jsou "vyskládaná" po jeho pravé straně. Zde nalezneme kolébkový ovladač zoomu, křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem a tlačítka pro zobrazení pořízených snímků, přístup do menu, mazání snímků a volbu režimu fotografování (resp natáčení videa). Na levém boku je konektor pro USB. Na spodní straně je klasicky umístěn závit pro stativ a prostor pro baterie a paměťovou kartu. Rozměry těla jsou: 89,5 x 61,3 x 27 mm. Hmotnost je cca 128 g.Fotoaparát je vybaven CCD snímačem s efektivním rozlišením 7 MPix a úhlopříčkou 1/2,5". Citlivost lze nastavit na ISO 50, 100, 200 a 400. Snímky můžeme ukládat v rozlišení 3072 x 2304, 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG. Ozvučené videosekvence lze natáčet v rozlišení 640 x 480 bodů s frekvencí 30 sn./s.Objektiv Pentax lens má rozsah ohniskové vzdálenosti od 6,2 mm do 18,6 mm (ekvivalent kinofilmu je 37-113 mm) a světelnost F2,8-5,2. Automatické zaostřování umí zaostřit již od 80 cm. V makro režimu již od 15 cm.Měření expozice můžeme nastavit celoplošné, celoplošné s důrazem na střed nebo bodové (na středu). Nastavení clony a času expozice obstarává automatika, a tak máme k dispozici pouze kompenzaci +/-2EV po 1/3EV krocích. Kromě klasické programové automatiky a plné automatiky (která nastavuje i citlivost) je zde několik scénických režimů. Čas expozice se nastavuje od 1/2 000 s do 8 s. Vyvážení bílé barvy probíhá automaticky, nebo jej může nastavit uživatel pomocí předvoleb (den, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H) a manuálního měření.Displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5". Rozlišení není blíže specifikováno, je však poměrně nízké. Data se ukládají na paměťovou kartu SD (Secure Digital), MMC (MultiMedia Card) nebo na 16 MB velkou vnitřní paměť. Komunikace s počítačem probíhá pomocí USB 2.0. Pro promítání snímků můžeme použít A/V výstup s formáty PAL a NTSC. Mezi jazyky, které lze v menu nastavit, je i čeština. O napájení se starají dvě tužkové AA baterie.

 

Praktické zkušenosti a hodnocení snímků
Fotoaparát se hodí spíše na běžné fotografování momentek než jako nástroj pro pokročilejšího amatéra. Minimum funkcí nezatěžuje uživatele potřebou hluboké znalosti teorie. Kvalita fyzického provedení je velmi dobrá. Černý matný povrch dodává fotoaparátu sebejistý vzhled a kontrast se stříbrnými prvky působí vkusně.

Jedinou, pro mne největší nevýhodou je poměrně pomalé zpracování snímků. Po stisknutí spouště vše nějakou chvíli trvá a praxe s jinými kompakty dokázala, že to jde i rychleji. Nejde o tragické zpoždění, ale kdo je zvyklý na rychlejší kompakty, může být nervózní. Ihned po vyfotografování tak nemůžeme změnit parametr v menu, ale musíme počkat, až se snímek uloží. To také závisí na rychlosti karty, ale s běžnou kartou se v našem případě dalo do menu vejít až po 6 sekundách od stisknutí spouště. Ostatní reakce jsou však zcela normální a rychlé (pohyb v menu apod.). Podobně by mohli být zklamáni příznivci sériového snímání. To má zde sice nekonečnou kapacitu (až do zaplnění karty), ale rychlost je slabá. Odstup mezi snímky je větší než 1 s. Poslední chybou na kráse je absence histogramu (živého, ale i u prohlížených fotografií).

Kvalita snímků je však poměrně dobrá. Snímky jsou vzhledem k jejich budoucímu využití dostatečně použitelné. Pokud se dostanou z monitoru počítače, vytisknou se na formát 10 x 15 cm apod. Na takovém formátu se ani příliš chyb hledat nedá. Vytknout by šlo agresivní zpracování obrazu, které i na vysoké citlivosti ISO 400 úspěšně redukuje šum. Ovšem za cenu poklesu ostrosti snímku, což je u kompaktů běžné. U pokročilejších přístrojů se většinou do obrazu zasahuje méně a nechává se prostor uživateli, který může změny provést v počítači. O tohoto fotoaparátu je jasná orientace na úplného začátečníka, který neplánuje snímky upravovat v počítači.

 
[-more-]{Agfaphoto Photo Printer AP1100}

Agfaphoto Photo Printer AP1100
Druhou důležitou součástí balíku je tiskárna Agfaphoto Phot Pointer AP1100. Ta pracuje na principu termosublimace (difúze barev teplem), kdy se barevné fólie obtisknou na papír a dohromady vytvoří barevnou fotku. Obecnou výhodou termosublimační technologie jsou velmi dobré barevné přechody, slabší je pak kresba. Vzhledem k technologii přesně známe náklady na tisk a přesně víme, kolik fotografií vytiskneme s jedním zásobníkem. U inkoustových tiskáren je spotřeba závislá na tom, jak barevné snímky tiskneme, jaká barva převládá apod. Zde díky průchodu fólie můžeme znát přesný počet snímků.

Rozlišení této tiskárny je cca 300 dpi. (konkrétně 309,8 x 309,8 dpi). Rychlost tisku je poměrně slušná, jedna fotografie zabere cca 60 s. Formát tisku je 10 x 15 cm.

Data se do tiskárny přenášejí pomocí USB 2.0 nebo infračerveného portu. Pokud si připlatíme za adaptér pro bezdrátovou komunikaci, můžeme tisknout i pomocí WiFi a Bluetooth. Pro bezdrátový přenos platí limit velikosti souboru snímku, může mít max 1 MB.

Možnosti nastavení jsou velmi jednoduché. Tiskárna má pouze jediné tlačítko a dvě stavové diody pro nastavení parametrů, Jedno signalizuje aktivaci funkce "Crystal Image", která provádí automatické úpravy týkající se ostrosti, barevnosti, kontrastu a expozice.Kromě horního panelu, kde je výše zmíněné ovládání, jsou na pravém boku rovněž konektory pro USB (plochý konektor pro připojení fotoaparátu i klasický USB konektor pro tiskárny).

Praktické zkušenosti
Instalace ovladačů do počítače je poměrně jednoduchá (stačí zapojit tiskárnu do PC a v mechanice mít CD), i když v návodu špatně popsaná. Ovladače z CD se přiřadí automaticky. Pak již stačí naplnit zásobník papírem a tisknout. Papír projde tiskárnou několikrát. Třikrát kvůli nanesení barvy a naposled pro nanesení ochranné vrstvy. Výsledné fotky jsou pak velmi odolné vůči ohmatání. Nevadí jim ani kapky vody. Ta dokáže uškodit jen promáčením papíru z boků. Odolnost je celkově velmi vysoká.

Kvalita tisku je velmi dobrá. Testovali jsme tisk bez automatických úprav. Ostrost fotografií je dostatečná i pro prohlížení zblízka a posun v barevnosti jsme nezaznamenali. Kvalita sice nedosahuje tak dobré ostrosti, jaké lze dosáhnout na inkoustových tiskárnách, ale pro domácí tisk fotek je tiskárna dostačující.

[-more-]{Závěr a ukázkové snímky}

Závěr
Největší výhodou balíku je zajímavá cena. Ta se v maloobchodech pohybuje mezi 5 a 6 tisíci včetně DPH. Set je vhodný pro někoho, kde ještě nemá žádný digitální fotoaparát a chce si vyzkoušet výhody digitální fotografie. Velkým benefitem je také možnost domácího tisku fotografií, pokud nechceme, aby si někdo naše fotky prohlížel při zpracování v minilabu.

Ukázkové fotografie

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 37 mm, vpravo 113 mm)

 
Automatické vyvážení bílé barvy (vlevo výsledek automatického měření, vpravo manuální měření)


fotografováno s citlivostí ISO 50


fotografováno s citlivostí ISO 100


fotografováno s citlivostí ISO 200


fotografováno s citlivostí ISO 400


ukázka makro snímku

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: