Bojovník se šumem – Neat Image 5.7 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Bojovník se šumem – Neat Image 5.7

Šum citlivost snímače

20. dubna 2007, 00.00 | Boj s digitálním šumem je bojem nekonečným. Na nejnižších citlivostech se o něj postará automatické zpracování, ale v blízkosti maxima rozsahu citlivosti si již musíme dávat pozor. Pokud citlivost nelze snížit, musíme často sáhnout po dodatečném odstranění šumu v počítači. Alternativ je několik – kromě Photoshopu je zde oblíbený Noise Ninja nebo Neat Image. My se dnes podíváme na poslední zmíněný.

Boj s digitálním šumem je bojem nekonečným. Na nejnižších citlivostech se o něj postará automatické zpracování, ale v blízkosti maxima rozsahu citlivosti si již musíme dávat pozor. Pokud citlivost nelze snížit, musíme často sáhnout po dodatečném odstranění šumu v počítači. Alternativ je několik – kromě Photoshopu je zde oblíbený Noise Ninja nebo Neat Image. My se dnes podíváme na poslední zmíněný.

Jak digitální šum vzniká
Začátečníkům jistě neuškodí zopakovat si základy toho, proč se musíme s digitálním šumem potýkat. Každý analogový signál obsahuje jistou měrou nějaký šum. Důležité je však to, jaký je poměr signálu a šumu. Na buňkách snímače vzniká samovolně určitý malý náboj, ale pokud příchozí světlo způsobí několikanásobný nárůst náboje, šum se ztratí. To je v případě, kdy máme dostatek světla. Zvyšováním citlivosti ISO nastavujeme míru zesílení napětí, které se na konkrétní buňce naměří (čím větší náboj světlo vygenerovalo, tím větší napětí na buňce obvody naměří). Pokud na buňku dopadlo málo světla a náboj je slabý, šum bude v poměru k efektivnímu signálu znatelnější. Situaci pak zhoršuje právě zvyšování citlivosti, kdy se více zesílí i šum.

Problémy s jeho odstraněním
Trend zvyšování citlivosti u kompaktů i rozlišení snímačů způsobuje, že o šumu musíme přemýšlet o něco více. Více buněk na stejné ploše snímače snižuje jejich citlivost na světlo, a tak musíme signál více zesilovat. Toho jsou si vědomi i výrobci, proto se můžeme setkávat s čím dál agresivnějším zpracováním obrazu, kdy automatický proces zbaví snímek šumu již při jeho pořízení. Daní za tento komfort je ale ztráta detailů. Se šumem se tak zbavujeme i jemné kresby. Náročnější fotografové ale spíše redukci šumu ve fotoaparátu vypnout a budou se soustředit na jeho redukci až v počítači. To přináší lepší kontrolu nad výsledkem.
Pokud se do redukce šumu na počítači pustíme, můžeme volit z několik variant podle svých časových i znalostních možností. Nejjednodušší je automatická redukce, kdy program automaticky vyhodnotí, co je potřeba udělat, a uživatel maximálně nastaví intenzitu efektu. V závislosti na programech pak můžeme také manuálně označit oblast, odkud program šum analyzuje a výsledky pak aplikuje na celý snímek, nebo vše nastavit manuálně. To znamená nastavit potlačení barevného šumu, jasového šumu, zvolit intenzitu, případně velikost zrna, doostřování atd. Vzhledem k tomu, že šum ze stejných fotoaparátů má velmi podobné příznaky (barevnost, velikost zrna, intenzitu atd.), tak samozřejmě existují profily, které se nám hodí na fotky z konkrétních fotoaparátů. To celou situaci poměrně zjednodušuje, ale samozřejmě záleží na kvalitě vytvořeného profilu.

Neat Image 5.7
Nyní již k našemu dnes představovanému programu. V současné době je již ve verzi 5.7, a i když se od verze 3 opticky příliš neliší, mění se hlavně vnitřní proces zpracování obrazu a aktuálnost, zejména z důvodu efektivní analýzy EXIF informací z nových fotoaparátů. Díky EXIFu tak program snadno pozná, s jakou citlivostí byl snímek pořízen, a při dávkovém zpracování tak může dynamicky měnit své nastavení pro každý soubor.

Pracovní prostředí programu je velmi jednoduché a přehledné. Na první pohled poznáme, že úprava jednotlivého snímku probíhá ve čtyřech krocích. V první kartě snímek otevíráme. V druhém kroku na snímku vybereme oblast, ze které chceme analyzovat šum, a nastavíme doladění filtru (úpravu jednotlivých RGB kanálů). Na třetí záložce je detailní nastavení parametrů filtru. Pokud jsme na předchozí záložce použili automatickou analýzu vybrané oblasti (spouští se obrázkem pravítka v pravé části uprostřed, pod nápisem Rough Noise Analyzer), nemusíme se touto kartou příliš zabývat. Pokud se do toho přeci jen pustíme, pomůže nám rychlý náhled vybrané oblasti. Po stisknutí tlačítka Preview se efekt nastavení promítne v ohraničené oblasti snímku. Na čtvrté kartě se po stisknutí Apply program vygeneruje náhled celé fotografie. Ten můžeme zvětšovat a jedním tlačítkem porovnávat s původním snímkem.

Pokud však chceme využít dávkové zpracování více souborů, musíme v menu File kliknout na položku Put Job to Queue, což je správa zpracování jednotlivých snímků (nastavíme profily několika jednotlivým snímkům a aplikace filtru se provede najednou), a zde klikneme na tlačítko Batch. Vybereme zdrojový a cílový adresář, nastavíme používané profily (jeden pevný, dynamicky se měnící nebo zcela automatické zpracování bez profilu), zvolíme předvolby a můžeme proces spustit. Samotné zpracování je poměrně náročná operace zatěžující procesor, takže u více snímků trvá několik minut, u desítek snímků i desítky minut. Zde však velmi záleží na výkonu konkrétního počítače, na kterém úpravy provádíme. Pokud si zvolíme, že program si může sám vybírat z profilů pro konkrétní fotoaparáty, lze nastavit, zda-li je má vybírat nejen podle typu fotoaparátu, ale také podle použité citlivosti, komprese JPEG, rozlišení nebo expozice. Na webu výrobce nabízí pro jeden fotoaparát nejen profily pro každou citlivost, ale také pro různé stupně komprese JPEG nebo pro RAW soubory.

Dostupné verze a ceny
Je dobré zmínit hned na začátku, že Neat Image lze používat na počítačích PC i Mac. Na PC jej můžeme používat také jako zásuvný modul (plugin) v programech Adobe Photoshop (od verze 5 až po CS3), Photoshop Elements (verze 2 až 5), Paint Shop Pro (od verze 7 až po XI), Corel Photopaint, Ulead PhotoImpact (od verze 8 až 12), IrfanView nebo v méně používaných Microsoft Digital Image Suite a Pro, Serif PhotoPlus, XnView či PhotoLine32. Ve verzi pro Mac jej můžeme použít jako plugin pouze pro Photoshop (od verze 7 po CS3) a Photoshop Elements (od verze 2 až 4).

Verze jsou rozděleny na tři úrovně – Demo, Home a Pro, přičemž poslední dvě mají ještě verze, kdy je lze používat jen jako samostatný program nebo jako plugin (ty jsou označeny znaménkem +). Hlavní rozdíl u verze Pro je ve schopnosti 16bitového zpracování (Home umí jen 8bit, což stačí pro formát JPEG) a neomezeného dávkového zpracování. Podrobný přehled funkcí jednotlivých verzí je zde.
Cena za jednu licenci je u verze Home $29,90 a u Home+ $49,90. Cena u verze Pro je $59,90 a u verze Pro+ $74,90.

Závěr
Neat Image je velmi dobrý jednoúčelový program pro odstraňování digitálního šumu z fotografií. Vyčnívá nejen kvalitou výstupu, ale také nepřeberným množstvím nejrůznějších nastavení. Zároveň jej ale může používat i amatér, protože disponuje jednoduchými automatickými funkcemi, které mají dobré výsledky. V závislosti na zvolené verzi zaplatíme za Neat Image od $29,90 do $74,90 (cena za jednu licenci, pro více licencí je sleva), takže v základní verzi se nejedná o nějak extrémně předražený program.

::Web výrobce

 

 

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - software  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

3 poznámky

Autor: Martin V. Muž

Založeno: 20.04.2007, 09:35
Odpovědí: 2

1) "To je v případě nízké dostatku světla" - to je za prosím co větu? A souvislost?
2) Extrémně předražený není, ale za 1300, chm, chm.
3) Noiseware CE - základní verze za 0, výsledky víc než dobré, používám ke spokojenosti. Ke spokojenosti úplné chybí snad jen absence dávkového zpracování - pro základní verzi.

Odpovědět na příspěvek

RE: 3 poznámky

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 20.04.2007, 12:01

1) opraveno, preklep pri zmene vety, neumazal jsem vsechno a korektor zrejme prehlednul, nebo si nebyl jisty
2) podle aktualniho kurzu mi vychazi cca 622 Kc... chm, chm
3) je to jedna z moznosti

Odpovědět na příspěvek

RE: 3 poznámky

Autor: Honza Muž

Založeno: 20.04.2007, 13:11

Pro dávkové zpracování je zadarmo (a ještě opensource)
http://www.g
reyc.ensicaen.fr/~dtschum
p/greycstoration/

Má GUI v tcl, přičemž pod Linuxem tcl bývá v základní instalaci a pod Windows se dá taky nainstalovat zadarmo a legálně třeba z http://wintcltk.berlios.d
e/, a plugin pro gimp (http://www.gimp.org). A jestli chápu správně dokumentaci a volby GUI, podporuje nejen 8-bitovou barevnou hloubku, ale i 16-bitovou a 32-bitovou v pohyblivé desetinné čárce.

Odpovědět na příspěvek

Neat Image a ZPS9

Autor: Pety Muž

Založeno: 20.04.2007, 10:25
Odpovědí: 1

Z trojice photoshopových pluginů Noise Ninja, Neat Image a Noiseware jediný Neat Image bez problémů spolupracuje s editorem Zoner Photo Studia 9 Pro. Oba ostatní mají potíže s vykreslováním.
Já vím, že je to zřejmě způsobeno spíš tím ZPS, před posledním buildem 5 Noise Nija plugin ani nešel spustit, ale možná se tato informace bude někomu hodit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Neat Image a ZPS9

Autor: Substance242 Muž

Založeno: 20.04.2007, 14:38

Mam kupene ZPS9 aj Neat Image Pro, obidva su skvele, len "skoda" ze mam fotak ktory skoro nesumi. :-) (FinePix S6500fd) Mne v ZPS9 tusim niekedy zmiznu vsetky nastavene Adobe pluginy, musim sa na to este pozriet. Mam aktualny ZPS update 5.

Odpovědět na příspěvek

Capture ONE

Autor: Vladimir Belohradsky Muž

Založeno: 23.04.2007, 11:09
Odpovědí: 0

Zdravim, prestoze tyhle pluginy jsou zajiste dobry, ja mam velmi dobrou zkusenost s odstranovanim sumu v programu Capture ONE. Vysledky jsou nachlup stejny jako kdyz potlacujete sum ruznymi triky ve Photoshopu. A to jak sum barevny, tak i dalsi druhy sumu. Stejne tak dobre si se sumem poradi Adobe Lightroom, ale jestli mohu doporucit, tak Capture ONE podava lepsi vysledky a je i mnohem rychlejsi a mene narocny na vypocetni zdroje.

Odpovědět na příspěvek

Noise Reduction Tool Comparison

Autor: sum Muž

Založeno: 07.05.2007, 12:06
Odpovědí: 0

http://www.michaelalmond.
com/Articles/noise.htm



* ABSoft Neat Image
* Visual Infinity Grain Surgery
* Camera Bits Quantum Mechanic Pro
* The Imaging Factory Noise Reduction Pro
* PowerRetouche Noise Corrector
* AutoFX AutoEye 2
* Alien Skin Image Doctor
* Digital Secrets DeNoise ISO (Action)
* Digital Deluxe Toolbox (Action)
* E10 NR (Action)
* Fred Miranda Noise Reducer ISOx (Action)
* Media Chance DCE AutoEnhance
* Nik Multimedia DFine
* Fixer Labs NoiseFixer
* Noel's dSLR Tools (Action)
* iMAGING Concepts UltraISO (Action)
* SmarterNR
* PictureCode Noise Ninja
* Media Chance PureImage
* PictureCooler
* Imagenomic Noiseware Professional
* Kodak DIGITAL GEM Professional

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Z trojice photoshopových pluginů Noise Ninja, Neat Image a Noiseware jediný Neat Image bez problémů spolupracuje s editorem Zoner Photo Studia 9 Pro. Oba ostatní mají potíže s vykreslováním.
Já vím, že je to zřejmě způsobeno spíš tím ZPS, před posledním buildem 5 Noise Nija plugin ani nešel spustit, ale možná se tato informace bude někomu hodit.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: