Canon EOS 1D Mark III – sprint na sto metrů za deset - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Canon EOS 1D Mark III – sprint na sto metrů za deset

Canon EOS 1D Mark III

26. února 2007, 00.00 | Sprinterské přirovnání u nové profesionální reportážní zrcadlovky pokulhává v jediném. Zatímco v atletice by šlo sice o skvělý, nicméně ne rekordní výsledek, ve fotografii je 10 snímků za sekundu při rozlišení 10MPix v sérii až 110 snímků prostě a jednoznačně zcela unikátní sprint. A nejen to nabízí horká novinka Mark III.

Profesionální reportážní fotografie je z fotografického pohledu již pěknou řádku let kolbištěm, na kterém bojují pouze dva hráči Canon a Nikon. Nikon se snaží oslovovat profesionální fotografy modelem D2Hs, který nabízí 8 snímků s rozlišením 4MPix při 50 do série. Z pohledu běžného amatéra úctyhodné parametry, ale Canon již u modelu EOS 1D Mark II ukázal svému konkurentovi záda tím, že při v podstatě stejné rychlosti snímání nabídl dvojnásobné rozlišení a delší sekvenci. Ne náhodou tak začala mezi reportéry postupně převládat „bílá skla“, neklamný to znak Canonu v reportážní fotografii, a Mark III posunul laťku o ještě pěkný kus výš. Posunul ji v podstatě ve všech klíčových parametrech a je teď na Nikonu, aby odpověděl na tento husarský kousek.

DIGIC III2
Pokud chce digitální fotoaparát opravdu rychle zaznamenávat velké množství obrazových dat, logicky narazí na rychlost svého obrazového procesoru a velikost vyrovnávací paměti. Canon proto sáhl po „triku“, který používá většina počítačových výrobců a místo jednoho procesoru DIGIC použil dva. Díky tomu a adekvátnímu zvýšení kapacity vyrovnávací paměti může Mark III zaznamenat sekvenci až 110 snímků ve formátu JPEG či 30 RAWů v jedné nepřerušené sekvenci s rychlostí 10 snímků za sekundu. Zvýšení rychlosti a zejména prodloužení série snímání na 11 sekund je v reportážní a zejména sportovní fotografii velmi cennou vlastností. Mimochodem na rozdílu v počtu RAWů a JPEGů je dobře vidět, jak obrovský datový objem „proteče“ procesory v průběhu zpracování před uložením do úsporného JPEGu.

Když si můžete udělat vlastní snímač
Canon na rozdíl od Nikonu má k dispozici vlastní výrobní kapacity schopné produkovat CMOS snímače a i v případě Marka III toho využil. Tento fotoaparát jako jediný na světě bude používat CMOS snímač s ořezovým faktorem 1,3x (APS-H) a rozlišením 10,1MPix. Rozlišení je tedy stejné jako například u EOS 400D, ale velikost snímací buňky a tudíž i citlivost jsou u většího čipu Marka III výrazně lepší. Navíc jej Canon doplnil 14bitovým A/D převodníkem, takže místo přesností 4.096 úrovní jasu na buňku nyní zpracovává 16.384 úrovní jasu při práci v RAWu. Canon se tedy vydal stejnou cestou jako Pentax u modelu K10D a jistě se podobného trendu dočkáme u dalších novinek. Mimochodem díky slušné ploše snímacích buněk Mark III nabízí rozšířený rozsah citlivostí 50 až 6400 ISO.

Přepracované měření
Samotná snímací rychlost by byla málo, pokud by fotoaparát nenabídl dostatečně rychlé zaostřování a přesné měření expozice. Canon proto přepracoval oba dva tyto systémy. Na místo 42bodového AF systému z Marka II přichází 19bodový systém, který však všechny body má křížové a díky tomu je rychlejší, přesnější a lépe ovladatelný. Pro sledování pohyblivých objektů v režimu průběžného doostřování slouží dalších 26 pomocných AF bodů, které nelze přímo uživatelsky registrovat, ale vykrývají zbytek plochy snímku. Novinkou je i přepracovaný 63zonální systém měření expozice (AE).

Další „módní úpravy“
EOS 1D Mark III nabízí kromě výše uvedených hlavních kvalitativních změn i řadu dalších vylepšení, která lze v dnešní době považovat skoro za nezbytná. To znamená například systém čištění snímače, zvětšení LCD displeje na úhlopříčku 3palců či přidání obrazových stylů. Jde o příjemné změny, ale z profesionálního hlediska dlouhodobého uživatele modelu Mark II je nepovažuji za stěžejní. Ani zvětšení již tak vynikajícího hledáčku nebude radikální změnou, i když muselo v rámci souboje s Nikonem zákonitě přijít. A ještě jednu perličku v tomto ohledu Mark III nabízí. Po vzoru Olympusu zavedl u Marka III možnosti režimu Live View, neboli fotografování přes displej. Je jen minimum situací, kdy fotoreportér něco takového ocení, ale pro paparazzi je to asi vítaný doplněk při sledování celebrit. Pro nás ostatní doplním mnohem důležitější zprávu, kterou je nenápadná zmínka o 50% prodloužení životnosti závěrky.

Shrnutí
Canon EOS 1D Mark III je unikátním reportážním fotoaparátem, který nemá v tomto okamžiku ani vzdáleného konkurenta. Dostává se do podobné pozice jako jeho starší studiový bratříček Canon EOD 1Ds Mark II, který se svým snímačem velikosti kinofilmového políčka s rozlišením 16,9MPix také v kategorii DSLR zcela neohroženě kraluje. Bude zajímavé, kdy a jak se podaří Nikonu odpovědět a zda se do boje o profesionální segment nepokusí zapojit další hráči. Své by měl již během PMA říci například Olympus následovníkem modelu E-1, i když jeho reportážní ambice se až zas tolik neočekávají. Naopak bude zajímavé sledovat, kolik profesionálů s nereportážním zaměřením sáhne právě po 1D Mark III, protože jde o rychlý, přesný a 20léty vývoje vypilovaný profesionální model nyní již s vynikajícím rozlišením i pro jiné typy zakázek. Cena, která zůstala na 3.999USD, by nemusela potenciální zájemce odradit. První kusy by měly být dostupné v dubnu tohoto roku, nicméně první praktické zkušenosti s tímto fotoaparátem vám jistě předáme již z veleterhu PMA 2007, na který odlétáme koncem tohoto týdne.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

profi segment

Autor: bob222 Muž

Založeno: 26.02.2007, 09:07
Odpovědí: 12

Myslim, ze v profi segmente nema Canon serioznu konkurenciu. Bohuzial (kvoli cene)...

Odpovědět na příspěvek

RE: profi segment

Autor: pavel Muž

Založeno: 26.02.2007, 09:55

JJ, uz osm let cekam na nejakeho konkurenta 1Ds abych si to mohl koupit levneji (ne za ctvrt mega), ale houby, canon si prijde s dalsim 1Ds mII, potom s 5D, ale zadnej blbej konkurent, kterej by snizil ceny... njn, cekam u dlouho, takze jsem si nedavno koupil 5D a miluju fullframe...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: profi segment

Autor: Jan Březina Muž

Založeno: 26.02.2007, 10:18

Ano, 1Ds konkurenci pokud chcete max. rozliseni a ff proste nema (v DSLR). Zrejme je to i duvod, proc jsme se dockali 1D Mark III zatimco 1Ds pokracuje dal ve verzi Mark II

Odpovědět na příspěvek

RE: profi segment

Autor: Ivosek Muž

Založeno: 26.02.2007, 10:41

a podle me dlouho mit ani nebude ... neni na svete spolecnost, ktera by mohla konkurovat Canonu ... je tu jedina sance, ze Sony skoupi vsechny ostatni spolecnosti (Nikon, Olym, Pentax a dalsi) a pak by tu byl realny konkurent pro Canona .. ale jinak ani nahodou ... Canon je na to moc velka firma :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: profi segment

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 26.02.2007, 11:50

Přání otcem myšlenky? Aneb koupíte si Renaulta jen proto, že má zastoupení ve F1? V Japonsku Nikon válcuje Canona na tržbách za DSLR, v jiných zemích ho postupně dotahuje. Jen aby nakonec nebyl ten koupený někdo jiný...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: profi segment

Autor: Ivosek Muž

Založeno: 26.02.2007, 12:00

Ja bych to nevidel, ze si koupim renaulta protoze ma zastoupeni v F1, ale hodne lidi si koupi formuli protoze je nejlepsi ... ac fandim Nikonu, musim uznat ze Canon je v tomto o kus dal ... na druhou stranu Nikon jasne rekl, ze viceme sere na profi tridu a soustredi se na segmenty prodeje, ktere jsou prospesnejsi ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: profi segment

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 26.02.2007, 13:15

Víte, těch špičkových profi kousků se prodají stovky až tisíce, těch spotřebních miliony... Nic proti vedoucímu postavení Canonu v profi, někdo je vyrábět musí, držím mu palce.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: profi segment

Autor: Dort Muž

Založeno: 05.12.2007, 15:52

Canonu je jedno že se tento foťák prodávat nebude, musíte si uvědomit, že Nikon je firma která dělá jen foťáky a z toho má tržby, kdyby najednou tuto značku lidé přestali kupovat, tak to znamená pro Nikon konec. Pokud by je ovšem nekoupil Canon, ten má výhodu v tom, že nedělá jen foťáky.

Odpovědět na příspěvek

RE: profi segment

Autor: lukas Muž

Založeno: 27.02.2007, 20:31

Myslim, ze v profi segmentu nema konkurenci tento fotoaparat:
------------
------------------
Hasse
lblad H3D-39
Sensor dimensions: 36.7 x 49.0 mm
Sensor size: 39 Mpixels (5412 • 7212 pixels)
----------------
--------------
http://ha
sselblad.com/products/h-s
ystem/h3d.aspx

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: profi segment

Autor: mk Muž

Založeno: 28.02.2007, 09:26

Zase se tu srovnávají hrušky s jabkama...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: profi segment

Autor: lukas Muž

Založeno: 28.02.2007, 12:50

dobre, hokej bych s hasselbladem asi nesel fotit, no...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: profi segment

Autor: Jan Březina Muž

Založeno: 28.02.2007, 21:00

Pokud budeme resit H3D-39, tak ma sve konkurenty, treba back P45, ale to je jedno. Dulezite je ze H3D je zcela jina cilova skupina nez Mark III, na cemz se jiste shodneme, takze v kontextu tohoto clanku nechapu vas komentar?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: profi segment

Autor: Petr Muž

Založeno: 27.03.2009, 09:59

jde o to, který segment trhu se přizpůbobí ceně Hasselbladu, sportovní dokument to asi nebude, nebo aspoň jsem si nevšiml nikde nikoho, kdo by tahal Hasse na stadion, snad studia, reklamní fotografie atd...ale záleží na ceně, viděl jste H. na vlastní oči, nebo po něm koukáte jen na netu?

Odpovědět na příspěvek

No to fakt nevim, co je na tom tak svetoborneho

Autor: Tomas Palard Muž

Založeno: 26.02.2007, 12:13
Odpovědí: 3

Moje D200 za zlomek ceny udela 22 RAWu v serii a jsem si jist, ze profesional bude fotit prave do RAW a staci na to to jeden procesor. Navic jsem si jisty, ze v pripade foceni do RAW je procesor docela na nic, buffery jsou klicove slovo.

Odpovědět na příspěvek

RE: No to fakt nevim, co je na tom tak svetoborneho

Autor: radim Muž

Založeno: 26.02.2007, 12:57

a kolik snímků za vteřinu zvládne udělat? 5FPS? Neboli polovinu. Nemluvě o počtu zaostřovacích bodů. Ačkoli je D200 určitě výborný fotoaparát, tak na Mark III prostě nemá.

Odpovědět na příspěvek

RE: No to fakt nevim, co je na tom tak svetoborneho

Autor: Jan Březina Muž

Založeno: 26.02.2007, 13:08

No to se bohuzel dost pletete. Ono je neco jineho udelat 22RAWu s rychlosti 5 snimku za sekundu a neco jineho je udelat stejny nebo vetsi pocet snimku v dvojnasobne rychlosti. Procesor je srdcem fotoaparatu a krome jineho musi ridit veskerou elektroniku, takze verte, ze ani u RAWu se zas tolik nenudi.

A profesionalni reportazni fotograf na rade akci ma takove terminy, ze prace s RAWem je zcela utopicka myslenka. Pokud mate odevzdavat fotografie rekneme behem 50 minut po skonceni zavodu, tak je prehrabovani v 2500 RAWech a jejich konverze trochu neprakticka. Ale to jen na okraj

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: No to fakt nevim, co je na tom tak svetoborneho

Autor: Petr Eret Muž

Založeno: 26.02.2007, 15:24

Kdyby to bylo vždy jen 50 minut, to by bylo fajn. Často je to do začátku druhé třetiny či poločasu. Na RAW fakt není čas. A těch 10 sn/s je např. na hokeji podstatná výhoda. Kdo nevěří ať si to zkusí.

Odpovědět na příspěvek

RYCHLOVKA

Autor: Fotolín Matlák jr. Muž

Založeno: 26.02.2007, 16:26
Odpovědí: 2

Díky za pár nových informací! Nicméně si nemyslím, že Vaše sprintérské přirovnání je víc než oslím můstkem - natož trefné... Trochu RYCHLE NAPSANÉ, že ano. Já bych nepřehlížel jako "drobná" vylepšení odprachovávač, zvětšení displeje a funkci Live View. I evoluce může přinášet nebývalé rozkoše! Když třeba hodnotíme kanoňáckou G7, tak mezi prvními výhradami je pro poloprofi kompakt "nepostradatelná" možnost ukládat do RAWu, osmadváca nebo šikovný výklopný displej přiměřené velikosti. No tak uvidíme, s jakou se z PMA vrátíte zpět do rodných Čech.

Odpovědět na příspěvek

RE: RYCHLOVKA

Autor: Jan Březina Muž

Založeno: 26.02.2007, 16:39

Prilis nerozumim. Co konkretne se vam nezda? Prirovnani ke stovce mi prislo jako zajimava ciselna asociace, i kdyz ano, nadpis jen malo kdy nese nejakou zasadni informacni hodnotu. Nicmene jsem si na to nechal dva dny a mohu vas ujistit, ze neslo o rychlovku :)

A co se tyce drobnych vylepseni, neprehlizim je, v clanku jsou zminena. Nicmene jsem pvazoval za vhodne naznacit, ze je nepovazuji za tak dulezita jako treba prepracovany AF. Nicmene protoze vim, ze se jedna o muj subjektivni pocit, v clanku jsem je neopomnel. Vzhledem k tomu, ze na PMA ma prisliben i rozhovor s CEO Canonu Japan, verim ze privezu nejen dalsi informace, ale i prakticke zkusenosti

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RYCHLOVKA

Autor: Fotolín Matlák jr. Muž

Založeno: 02.03.2007, 14:55

No, myslím, že ducha stroje lépe vystihuje digineff: http://www.digineff.cz/ar
t/aktuality/060302canon.h
tml
Já vím, trvalo to dýl...
Tak hlavně ať do Vás na PMA nestrkaj a ještě jednou si prohlídněte tu G7, co jste jí dali tu cenu. :-)

Odpovědět na příspěvek

Ještě nevím

Autor: Frigo Muž

Založeno: 05.12.2007, 15:08
Odpovědí: 0

Zatím jsem měl Mařenku třetí generace pouze v ruce, nemohu říci tudíš co vše umí a co ne ,jsem majitelem EOSU 40D+EF-S17-85 IS a nemohu si jej vynachválit. V této oblasti jsem vždy preferoval Canon maximálně Nikon ,ale myslím si že v poslední době Canon Nikon dost válcuje. Jiné značky snad nemá cenu v dnešní době kupovat.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: