Canon EOS 400D: dostupná a kvalitní zrcadlovka v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Canon EOS 400D: dostupná a kvalitní zrcadlovka v praxi

29. září 2006, 00.00 | Koncem léta uvedl Canon dlouho očekávanou zrcadlovku - EOS 400D (nástupce populárního modelu 350D). Novinka nabídne efektivní rozlišení 10 MPix, CMOS snímač s protiprachovou ochranou, vylepšený AF a velký 2,5" LCD displej. A jak je na tom 400D v případě kvality snímků? Čtěte dále.

{Úvod a základní popis}

Koncem léta uvedl Canon dlouho očekávanou zrcadlovku - EOS 400D, nástupce legendárního a velmi populárního modelu 350D. Již během těch několika málo týdnů co spatřila novinka světlo světa se vyrojila záplava spekulací jaký vlastně nový Canon bude, zda-li překročí stín svého předchůdce a především jak si povede v konkurenčním boji s nedávno uvedenou novinkou Nikonu - D80. Tedy vězte, že 400D má rozhodně co říci. Konstrukčně vychází aparát z předešlého modelu a můžete se těšit i na pořádnou porci vylepšení. Za slušný peníz nabídne Canon EOS 400D rozlišení 10 MPix, CMOS snímač s protiprachovou ochranou, vylepšený AF a velký 2,5" LCD displej. A jak je na tom novinka v případě kvality snímků? Vše se dozvíte v následující recenzi.

Model 400D se může pochlubit opět relativně kompaktním tělem a nízkou hmotností. Plášť je vyroben z plastu a povrchové provedení se nese v duchu černé barvy. Vlevo (z čelního pohledu) se nachází úchopový grip, v jehož útrobách se ukrývá akumulátor a paměťová karta typu CompactFlash. Mezi bajonetem objektivu a gripem se nachází asistenční světlo autofocusu, které zároveň slouží také jako signalizace aktivované samospouště. Na opačné straně bajonetu nalezneme ještě pojistku pro uvolnění objektivu a pod ním leží tlačítko pro náhled hloubky ostrosti. Na pravé straně ještě jsou dvířka pro manipulaci s paměťovým médiem a na opačné straně aparátu naleznete gumovou krytkou konektorů: A/V výstup, drátová samospoušť a USB kabel. Ze spodní strany zaujmou pouze dvířka pro Lithium-Iontový akumulátor a kovový stativ pro umístění fotoaparátu do stativu.

Na horní části leží klasický vyskakovací (pop-up) blesk a také hot-shoe patice pro externí blesky. Dále zde máme pak již jen kruhový volič expozičních režimů, roller pro nastavování expozičních parametrů a spoušť. Jinak zbytek ovládacích prvků umístil výrobce na zadní stěnu přístroje a ovládání jako takové nedoznalo žádných změn (až na prohození dvou tlačítek: Displej a Menu, která si jen vyměnila vzájemně místa). Zadní stěně vévodí nezvykle velký 2,5" displej, hned nad ním je hledáček, který lemuje měkká guma (na straně nechybí ani dioptrická korekce) a okolo displeje jsou soustředěny ovládací klávesy: Disp, Menu, Jump, Prohlížení, Koš (nalevo od displeje) a Av/Kompenzace expozice, Režim snímání a multifunkční křížový ovladač (napravo od displeje). V pravém horním roku ještě naleznete dvojici kláves, sloužící pro zvětšování/zmenšování náhledů (při prohlížení snímků) nebo jako zámek expozice a výběr ostřících bodů. Rozměry a hmotnost Canonu EOS 400D jsou: 127 x 94 x 65 mm a 514 g (bez baterie a karty).

[-more-]{Technická specifikace}

Použitý snímací prvek je opět typu CMOS - o velikosti APS-C, tedy 22,2 x 14,8 mm a může nabídnout efektivní rozlišení 10,1 MPix (fyzické rozlišení je 10,5 MPix). Snímač je navíc vybaven antistatickým povrchem, který se stará o to, aby byl povrch čipu neustále čistý - bez prachu. Fotografie můžeme díky použitému snímači ukládat v maximálním rozlišení až 3 888 x 2 592 bodů, v dalších rozlišeních poté 2 816 x 1 880 nebo 1 936 x 1 288 bodů. Formát snímků můžete volit buďto JPEG (přičemž k dispozici jsou vždy dvě úrovně komprese JPEGu), RAW, nebo JPEG+RAW. Citlivost můžete nastavovat stejně jako u předešlého modelu od ISO 100 do 1600 (ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600). O zpracování pořízených dat se postará obrazový procesor DIGIC - druhé generace. Fotografovat lze do dvou barevných prostorů - sRGB nebo Adobe RGB. Při fotografování lze využívat několik barevných filtrů: Standard, Portrait, Landscape, Neutral, Faithful, Monochrome a 3 uživatelská nastavení. Kromě toho lze korigovat také ostrost, kontrast, saturaci a odstín.

Ve standardním balení se dodává spolu s Canonem EOS 400D setový širokoúhlý objektiv EF-S 18-55mm se světelností 3,5-5,6 II. Jde o ten samý objektiv, který nabízel v základní sestavě také předešlý model - 350D. Je jasné, že od tohoto "plasťáku" nemůžeme očekávat žádné zázraky, ale vzhledem k jeho ceně nabídne solidní poměr ceny/výkonu (viz kapitola "Kvalita snímků"). Model 400D jinak pracuje jak s klasickými EF, tak i speciálními EF-S objektivy, které jsou určeny pro DSLR aparáty. Nezapomínejme na ořezový faktor pro získání ekvivalentního ohniska u kinofilmu (které poskytne stejný úhel záběru). Tento faktor je zde 1,6x a pro získání korektní ohniskové vzdálenosti musíme tímto číslem vynásobit fyzickou ohniskovou vzdálenost použitého objektivu. Autofocus měří kontrast až na 9 bodech a je zde použitý stejný systém AF jako u Canonu EOS 30D. Samozřejmě si můžete volit libovolný bod na matnici nebo používat všech 9 bodů (osobně mám nejlepší zkušenosti s ostřením pomocí středového bodu).

Použitý SLR hledáček je standardního - zrcadlového typu a pokrývá plochu cca 95% fotografované scény. Nechybí zde samozřejmě ani možnost dioptrické korekce (+/- 2 dioptrie). Zvětšení hledáčku je 0,8x (s nastavením -1 D s 50 mm objektivem zaostřeným na nekonečno). Mezi hledáčkem a displejem leží dvojice senzorů pro přiblížení. Měření expozice probíhá buďto zónově (35 zón - TTL měření), celoplošně se zdůrazněným středem a bodově (měří se cca 9% snímané plochy na středu scény). Kompenzaci expozice lze korigovat v rozsahu +/- 2EV a stejně tak je možné regulovat též úroveň záblesku u interního blesku. Sériové snímání pracuje rychlostí 3 sn./s a umožňuje pořídit sérii 27 (v JPEGu) nebo 10 fotografií (v RAWu). Časy závěrky se pohybují od 30 sekund do 1/4 000 sekundy a nechybí ani funkce BULB (libovolně dlouhý čas závěrky) a předsklopení zrcátka. Synchronizační čas blesku je 1/200 sekundy. Samozřejmostí je u této třídy aparátu jak automatické, tak i polo-manuální (režim Priority času/clony) a plně manuální režimy. Kromě toho máte k dispozici též plnou automatiku a šest asistenčních programů: Portrét, Krajina, Makro, Sport, Noční portrét a Bez blesku.

Vyvážení bílé barvy nabízí tato DSLR jak plně automatické, tak i možnost manuální kalibrace WB nebo šest předdefinovaných režimů: Slunce, Stín, Zataženo, Žárovka, Zářivka a Blesk. Korekce vyvážení bílé nabízí +-9 kroků do čtyř směrů (modrá/jantarová a purpurová/zelená). Vestavěný vystřelovací blesk disponuje také možností připojení externího zábleskového zařízení pomocí hot-shoe patice. Podporuje systém měření E-TTL II, má směrné číslo 13 při citlivosti ISO 100 a může sloužit jako přisvícení pro AF. Zábleskové měření E-TTL II lze korigovat v intervalu +-2EV po 1/2EV nebo 1/3EV krocích. Zadní LCD displej má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 230 000 bodů, jeho pozorovací úhel je 160°.

Konektivitu zajišťuje USB 2.0 a video výstup. Jako záznamové médium se používá Compact Flash karta typu I a II (s podporou FAT16 a FAT32 - fotoaparát si bez problémů poradí i s většími kapacitami karet - 2GB, 4GB). O napájení se stará Li-Ion akumulátor s kapacitou 720mAh (7,4V). Přístroj by měl vydržet podle standardů CIPA přibližně 600 snímků, při fotografování bez blesku při okolní teplotě 20°C. Tento údaj souhlasí, neboť při našem redakčním testu jsme na jedno nabití pořídily okolo 500 snímků a to při častém používání blesku. Přikoupit lze také bateriový grip BG-E3, kde se dají použít klasické AA baterie.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

S digitálním šumem je na tom fotoaparát stejně jako jeho starší bratříček 350D - tedy velice dobře. Vezmeme-li však v úvahu ještě vyšší rozlišení, nabízí 400D velmi slušné snímky i na vyšší ISO a tedy účinnou redukci šumu. Velký podíl má na celkovém výsledku samozřejmě také použitý typ snímače - CMOS, který si obecně dokáže velice dobře poradit s digitálním šumem. Canon EOS 400D fotografuje na pět různých citlivostí: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600. Při prvních třech citlivostech se neprojevuje téměř žádný šum, při citlivosti ISO 800 a ISO 1600 již je šum patrný, ale v žádném případě nijak výrazně rušivý. Na vysoké hodnoty ISO 800 a ISO 1600 pak již jen záleží na fotografované scéně (není-li příliš mnoho jednolitých ploch) a také na tom, jak velké výřezy následně budete dělat.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600.

Vyvážení bílé barvy pracuje za denního světla dobře, ale jako většina digitálních fotoaparátů selhává v umělém osvětlení. Proto je v podobných případech nezbytné použít odpovídající předdefinovaný režim (Slunce, Stín, Zataženo, Žárovka, Zářivka a Blesk), nebo nadefinovat vyvážení bílé barvy ručně - pomocí manuální kalibrace. Korekce vyvážení bílé nabízí také korekci +/-9 kroků do čtyř.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Canon EOS 400D nabízí rozlišení i ostrost na vysoké úrovni, nicméně stejně jako u každé jiné zrcadlovky, i v tomto případě výslednou kvalitu výrazně ovlivňuje použitý objektiv. My jsme prováděli test se standardním setovým objektivem EF-S 18-55/3,5-5,6 II, který vykázal i vzhledem ke své nízké pořizovací ceně nadstandardní - překvapivé výsledky. Projevovaly se zde sice klasické vady optiky, ale nijak výrazně. Na testovacích snímcích můžete pozorovat na horizontálních i vertikálních liniích moiré, které však je tolerovatelné. Stejné to je v případě chromatické aberace - ta sílí především v krajích snímků ale opět se nejedná o žádný vyloženě rušivý element. Na nejkratším ohnisku můžeme vidět soudkovité zkreslení, které se zvětšujícím se ohniskem mizí. Vinětace objektivu je velmi lehká. Na nejdelším ohnisku ostrost klesá, ale opět méně, než bychom čekali. Tento objektiv se dá používat převážně k fotografování krajiny a scenérie, k čemuž dobře poslouží jeho krátké počáteční ohnisko 18mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu je 29 mm). Naopak se však příliš nehodí pro jiné fotografické disciplíny, neboť zde narazíte při maximálním ohnisku objektivu, které je pouhých 55 mm (ekvivalent 35mm kinofilmu je 88 mm).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo), v režimu Priority clony (Av) se clonovým číslem F9.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo, clona F8, čas 1/200 s, ISO 100) a na nejdelším ohnisku (vpravo, clona F10, čas 1/200 s, ISO 100), v režimu Program.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo, clona F7,1, čas 1/125 s, ISO 100) a na nejdelším ohnisku (vpravo, clona F7,1, čas 1/100s, ISO 100), v režimu Program.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo, clona F7,1, čas 1/125 s, ISO 100) a na nejdelším ohnisku (vpravo, clona F7,1, čas 1/100s, ISO 100), v režimu Program.

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů, z leva do prava): ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600.

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů, z leva do prava): ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600.

[-more-]{Srovnání: EOS 350D vs.EOS 400D}

V první řadě zde mámě samozřejmě jiný snímací čip (respektive snímač s vyšším rozlišením). V útrobách Canonu 400D se ukrývá CMOS snímací prvek o velikosti APS-C (22,2 x 14,8 mm - stejně jako u předešlého modelu), nicméně zde máme k dispozici rozlišení o 2 miliony bodů vyšší než tomu bylo v případě 350D. Výrobce u nového modelu mírně vylepšil systém autofocusu. Zatímco předchozí model disponoval matnicí se 7-bodovým AiAF, u novinky 400D přibyly ještě další dva body (automatické ostření je zde 9-bodové, stejné jako je použito například u Canonu 30D).

Příjemnou změnou je zde přítomnost podstatně většího LCD displeje - ten má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 230 000 bodů (zatímco starší model měl displej o velikosti 1,8", s rozlišením jen 115 000 bodů). Takového rozměru dosáhl výrobce díky tomu, že vypustil stavový displej, který byl u EOS 350D umístěn nad hlavním displejem. Canon 400D tedy využívá podobný systém jako nabízí v současné době například nedávno představená - první DSLR od Sony - ALFA 100. Veškeré expoziční údaje se tedy zobrazují na hlavním displeji, který slouží zároveň jako stavový displej a zobrazuje údaje o cloně, času, expozičním režimu, kompenzaci expozice, vyvážení bílé barvy, způsobu měření expozice, systém AF, režim snímání, kvalitu a formát ukládání snímků, ostření pomocí aktivních bodů, nabití akumulátoru a stav zaplnění karty.

Canon EOS 350D

Canon EOS 400D

Nakolik je provedení praktické či nikoli je značně individuální záležitostí, neboť každý preferuje něco jiného, ale mě osobně se tato alternativa jeví mnohem praktičtější než tomu bylo v případě právě Canonu 350D. Spousta lidí teď určitě namítne, že stavový displej má vždy nezastupitelnou roli a důležité opodstatnění, ale já tvrdím, že nikoli, neboť právě například u 350D jste tak jako tak museli obracet aparát zadní stranou k sobě, abyste mohli kontrolovat stavové údaje. V případě novinky máte naopak vše mnohem jasnější, čitelnější a přehlednější, nemusíte ve tmě aktivovat žádné podsvícení a samotné černé znaky na bílém-jasném pozadí působí velice příjemně. Jedinou nevýhodou může být o něco vyšší spotřeba, ale během našeho redakčního testu jsme žádné takovéto změny nepociťovali. Displej se naopak po 30 s automaticky vypne a navíc je mezi ním a hledáčkem dvojice senzorů, které reagují také jeho vypnutím při přiložení hledáčku k oku.

Canon EOS 350D

Canon EOS 400D

Další výraznou změnou a velice praktickou funkcí je automatické čištění snímače při každém zapnutí/vypnutí aparátu. Samotný snímač je vybaven antistatickým filtrem, který je umístěn před ním a pracuje na základě samočisticího, jež využívá vysokofrekvenčních vibrací, které setřesou prach ze snímače. Funkce je nastavena automaticky při každém zapnutí i vypnutí aparátu, ale lze ji v menu nastavení také natvrdo vypnout. Kromě toho můžete zvolit též manuální čištění - pomocí známou funkcí: Předsklopení zrcátka (viz i starší model 350D). Canon 400D je vybaven nově také funkcí "Dust Delete Data system", detekující prach s možností jeho následného odstranění (softwarovou úpravou pomocí programu Digital Photo Professional).

A nesmíme zapomenout také na poslední rozdíl, kterým je kvalita snímků. Stejně jako u každé právě zrcadlovky, i zde výsledná kvalita pořízených fotografií hodně záleží především na použitém objektivu. Nicméně 10 MPix v porovnání se starším modelem (který má rozlišení o 2 milióny bodů nižší) je znát.

Srovnání redukce šumu na všech citlivostech (Canon EOS 350D - nahoře, Canon EOS 400D - dole).

Ukázka ostrosti na testovacím terči, při nejkratším ohnisku (Canon EOS 350D - nahoře, Canon EOS 400D - dole).

Ukázka ostrosti na testovacím terči, při nejdelším ohnisku (Canon EOS 350D - nahoře, Canon EOS 400D - dole).

Na testovacích obrazcích můžete pozorovat znatelné zlepšení kresby v detailech a také o něco lepší ostrost snímků (na vodorovných i svislých liniích). Vzhledem k tomu, že oba přístroje byly testovány se stejným setovým objektivem (EF-S 18-50/F3,5-56 II), vliv na změny snímků k lepšímu má v tomto případě pouze použitý snímač. Výsledné snímky Canonu EOS 400D tak mohou nabídnout ještě o něco vyšší kresbu i ostrost. Co se týče digitálního šumu, jak je patrné na dvojici testovacích snímků (nahoře), je na tom Canon EOS 400D s redukcí šumu stejně jako jeho předchůdce - tedy velice dobře.

[-more-]{Ovládání, menu a praktické zkušenosti}

Ovládání

Ovládání fotoaparátu je stejné jako u 350D. Většina nastavení je snadno a rychle proveditelná a samotná struktura menu není odlišná od ostatních aparátů (a kompaktů) Canon. Kruhovým ovladačem měníte expoziční režimy, samotné expoziční parametry měníte buďto rollerem (umístěným na gripu), nebo jeho kombinací s některým z tlačítek, ležících vpravo od displeje (hodnoty clony, kompenzace expozice, sériové snímání, samospoušť a podobně). Do menu vstoupíte stejnojmennou klávesou (MENU), klávesa DISP slouží k zobrazení/deaktivaci expozičních údajů na displeji (případně hodnot stavového displeje).

 

 

Nejběžněji používané funkce vybíráme pomocí křížového ovladače: Měření expozice (vlevo), Vyvážení bílé barvy (dolů), funkce AF (vpravo), Citlivost (ISO - nahoru). Klávesy v horním pravém rohu slouží k uzamčení expozice nebo k výběru ostřících bodů AF. V režimu prohlížené pomocí nich přibližujete nebo vzdalujete zvětšené náhledy. Ostatní tlačítka slouží pro mazání snímků (koš), přepínání režimů (Preview - fotografování/prohlížení), k přepínání záložky menu/přeskakování 10 snímků za sebou (Jump) nebo k přímému tisku pomocí PictBridge technologie. Na přední stěně - ve spodní části (pod bajonetem objektivu) ještě naleznete klávesu, sloužící pro náhled hloubky ostrosti.

 

 

Menu je rozděleno do pěti záložek. První dvě záložky obsahují funkce fotoaparátu, třetí záložka zahrnuje možnosti při prohlížení snímků a poslední dvě záložky nabízejí klasické menu Nastavení (Set-up). Jednotlivé volby vybíráme stiskem tlačítka Set. V prvních dvou záložkách provádíme změny jako je: nastavení kvality snímků, redukce červených očí, zvuku po zaostření, expoziční bracketing, kompenzace záblesku, WB bracketing, nastavení WB, barevný prostor, barevné filtry, odstranění prachu softwarově. Ve třetí záložce se nacházejí možnosti úprav snímků jako je: ochrana, otočení, tisk, přenos, auto-přehrávání, čas zobrazení snímku, histogram.

Poslední dvě záložky slouží pro nastavení fotoaparátu a můžete zde provádět změny nebo nastavovat funkce: automatické vypnutí, automatické rotace snímků, zjasnění displeje, automatické vypínání displeje, datum/čas, číslování složek, formátování, jazyk, video-systém, uživatelské funkce, nastavení čištění, automatické čištění senzoru, manuální čištění senzoru, verze firmwaru.

Praktické zkušenosti

Startovací čas aparátu je téměř okamžitý - cca 0,5 s, ovšem k tomu musíme ještě přičíst dobu, potřebnou na čištění snímače. Tato funkce se aktivuje automaticky při každém zapnutí i vypnutí aparátu a trvá 1 sekundu. Doba startu se tedy vlivem aktivní "samočistící jednotky" protáhne na 1,5 s. Nicméně funkci automatického čištění lze v menu deaktivovat a stejně tak můžete funkci čištění snímače sami okamžitě anulovat při startu - namáčknutím spouště. Zpoždění závěrky při namáčknutí, i bez namáčknutí spouště je také téměř nulové. Automatické měření expozice pracuje přesně a spolehlivě, stejně to platí i v případě autofocusu, který ostří okamžitě a funguje spolehlivě i za horšího osvětlení (i když v těchto případech může trvat zaostřování trochu déle). Vyvážení bílé nabízí kromě standardních předdefinovaných módů, automatiky a možnosti manuální kalibrace, také dále nastavení korekce WB prostřednictvím grafického rozhraní, které nabízí nastavení teploty pomocí horizontální a vertikální osy (modrá/jantarová a purpurová/zelená - na každé máte k dispozici 19 poloh), kromě toho se můžete v grafu pohybovat také kolmo. Celkem to je 361 možností korekce nastavení vyvážení bílé barvy.

K dispozici máte s aparátem také expoziční bracketing, nechybí samozřejmě ani možnost zámku expozice - přístupného tlačítkem na zadní straně (v pravém horním rohu). Ovládání přístroje je intuitivní, všechna ovládací tlačítka jsou lehce dostupná, mají snadný chod a reagují okamžitě. Podstatnou změnou u nového modelu je oproti předchůdci o poznání větší displej a absence stavového displeje. Osobně mi přišla tato změna velice příjemnou a stavový displej mi zde vůbec nechyběl. Zobrazované expoziční údaje na velkém-hlavním displeji jsou mnohem přehlednější a výraznější. Pro úsporu energie dochází po 30 sekundách k automatickému vypnutí displeje. Pod průhledovým hledáčkem je senzor, detekující přiblížení oka k hledáčku a vypínající na základě této skutečnosti displej. Při samotném fotografování se vám pochopitelně základní údaje (jako například clona, expoziční čas a expoziční kompenzace) zobrazují přímo v hledáčku, takže nejste-li si jisti, nemusíte pro kontrolu aktivovat zbytečně hlavní displej.

Canon EOS 400D můžete pořídit buďto jako jen samotné tělo nebo v setu se základním objektivem EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 II . Ve standardním balení dále naleznete také krytku těla (popřípadě i kryt objektivu), popruh na rameno, gumovou očnici, dále dvojici CD se softwarem, USB kabel, video kabel pro připojení k TV a také samozřejmě nechybí ani akumulátor, nabíječka a manuál.

[-more-]{Živé fotografie a závěr}

Závěr

Canon EOS 400D představuje velmi zajímavý a praktický aparát, který uspokojí i ty nejnáročnější nadšené fotografy, nebo též polo-profesionály v oboru. Přístroj má všechny důležité funkce, které by měl přístroj této kategorie mít. EOS 400D jde ve šlépějích svého předchůdce, ale oproti 350D pokročil ještě o značný kus dále. Stejně jako předchozí model se i 400D pyšní kompaktním, leč robustním tělem, množstvím manuálních funkcí a kompatibilitou se širokou škálou příslušenství. A jako bonus zde máme takové bonbónky jako: automatické čištění čipu, velký displej, vysoké rozlišení nebo vylepšený způsob ostření. Své hlavní slovo bude mít také cena, která se pohybuje okolo 21 000 Kč za tělo nebo 23 500 Kč v setu se základním objektivem (EF-S 18-55mm 3,5-5,6 II). Toto je opravdu velké lákadlo, na které uslyší spousta zákazníků - ať nových nebo již stávajících. A vyplatí se přechod z 350D na novinku? Ano i Ne! Toto je velice diskutabilní a závisí na potřebách jednotlivce. Velmi lákavou utilitou je samozřejmě automatické čištění senzoru, dále velký displej nebo vyšší rozlišení. Nicméně pokud nemáte 3 a více objektivů, jež často měníte, neděláte velké výřezy svých snímků a nemáte problémy se zrakem (větší displej), pak nemusíte zoufat a zůstat v klidu u svého "třistapadesát-déčka". Ale pokud to myslíte s fotografováním alespoň trochu vážně a právě přemýšlíte o pořízení pravé zrcadlovky, pak může být právě pro vás Canon EOS 400D skvělou volbou…a určitě vás nezklame.

:: Technická specifikace

:: Srovnání aparátů Canon EOS 350D vs. Canon EOS 400D

:: Srovnání aparátů Canon EOS 400D vs. Nikon D80

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: