Canon EOS 600D vévodí novinkám Canon - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Canon EOS 600D vévodí novinkám Canon

8. února 2011, 03.00 | Od začátku roku Canon představil už 34 novinek, spolu s drobným příslušenstvím přes 40. V pondělí 7. února to byly zrcadlovky EOS 600D a 1100D, výměnné objektivy a externí blesky, několik kompaktních fotoaparátů, různé typy videokamer, tiskárny a multifunkční zařízení a další nové produkty. Nejprve se zaměříme na zrcadlovku 600D.

Canon EOS 600D je určen amatérským fotografům, ale svými technickými parametry a možnostmi využití přesahuje do střední, nebo chcete-li poloprofesionální kategorie. Model EOS 600D má řadu styčných bodů s EOS 60D, který byl představen před loňskou výstavou Photokina, má stejný 18megapixelový obrazový snímač CMOS jako EOS 550D a poprvé nabídl TFT displej „Clear View“ umístěný na výklopném a otočném panelu. Ten byl také převzat od 550D, má úhlopříčku 3 palce (7,7 cm), rozlišení 1040 kpx, poměr stran obrazu 3:2, vnější ochrannou fluoridovou vrstvu a tři vrstvy antireflexní. Nové bylo právě ono výklopné a otočné řešení, které nabízí velkou pružnost, a to i v případě, že fotografujeme s přístrojem na stativu. Snímač i takto řešený displej včetně jeho vysokého rozlišení nyní nabízí i EOS 600D.

 

 

 

 

Zástupci společnosti Canon při oficiálním představení uvedli, že model 600D na trhu nenahradí 550D, ten má být v prodeji minimálně ještě celý rok 2011. Pozice EOS 600D je mezi modely 550D a vyšším 60D. Nabízen bude v setu s inovovaným „základním zoomem“ EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS II, který byl představen spolu s odlehčenou verzí bez systému stabilizace obrazu. Kit s tímto objektivem má být v prodeji za cenu kolem dvaceti tisíc korun i s daní. Základní technické údaje má stejné jako jeho předchůdce, změny se týkají designu a dílenského zpracování. Druhý prodejní kit má obsahovat tělo fotoaparátu s univerzálněji použitelným zoomem EF-S 18–135 mm 1:3,5–5,6 IS.

 

 

 

Canon EOS 600D a 550D – základní rozdíly v kostce

 

 • Displej umístěný na výklopném a otočném panelu.
 • Pro přepínání zobrazení na displeji/v hledáčku je k dispozici oční senzor.
 • Poměry stran obrazu jsou 3:2, 4:3, 16:9, 1:1; nastavení se projeví i při živém náhledu na displeji.
 • Výklopný blesk má vysílač Speedlite a umožňuje ovládat jiný blesk, nebo i více blesků.
 • Automatická optimalizace jasu je nyní nastavitelná ve čtyřech stupních.
 • Nový pohodlný samočinný režim expozice Inteligentní automatická scéna.
 • Nová funkce Automatický styl obrazu pro úpravu obrazu podle motivu.
 • Funkce Basic+/Základní+ umožňuje tvůrčí zásahy u scénických režimů.
 • „Kreativní“ digitální filtry může uživatel aplikovat na snímky v režimu přehrávání.
 • Video nabízí režim Videomomentka; krátké klipy se ukládají do alba a spojují do jednoho filmu.
 • Průvodce funkcemi fotoaparátu, který lze zobrazit na displeji.
 • Hodnocení snímků (0–5 hvězdiček).
 • Fotoaparát má nepatrně větší rozměry a vyšší hmotnost.
 •  

   

   

   

  Canon EOS 600D podrobněji

  Fotoaparát má tělo z polykarbonátové pryskyřice zpevněné skelnými vlákny a šasi z nerezové oceli. Používat je možno vyměnitelné objektivy Canon EF a EF-S. Pro přepočet ohniskové vzdálenosti na kinofilmový formát slouží součinitel 1,6×. Obrazový snímač CMOS formátu APS-C s rozměry 22,3 × 14,9 mm má rozlišení 18 milionů efektivních pixelů, disponuje protiprachovým systémem, který zahrnuje jak antistatický povlak na povrchu snímače, tak i vysokofrekvenční vibrace nízkoprůchodového filtru před snímačem a také funkci pro následné odstranění i nejmenších nečistot pomocí nástrojů přibaleného software Canon Digital Photo Professional.

   

  Zpracování dat zajišťuje 14bitový procesor DIGIC 4, který má podíl na výborném barevném podání, kvalitní homogenitě barev s příjemně hladkými tonálními přechody. Základní poměr stran obrazu 3:2 je možno změnit na 4:3, 16:9 nebo 1:1. Pořizovat je možno data RAW (.CR2/14bitová), snímky ve formátu JPEG se dvěma kompresními poměry, jemným a normálním, a samozřejmě simultánně pořizovat RAW + JPEG. Ozvučené videosekvence formátu QuickTime MOV (komprese H.264, lineární PCM audio) mají maximální rozlišení 1920 × 1080 obrazových bodů (1080p, 16:9) @ 30/25/24 obr./s. Data se ukládají na paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

   

   

   

  Základní rozsah ekvivalentu obecné citlivosti ISO je 100 až 6400 s možností rozšíření na hodnotu 12 800. Funkce souvislého snímání nabízí rychlost 3,7 obrázku za sekundu. Devítibodový systém automatického zaostřování dokáže objekty sledovat pomocí jednotlivých ostřicích bodů v kompozici a využívá vysoce citlivý centrální snímač. Přístroj nemá pomocné světlo autofokusu, použít je třeba přerušované spouštění vestavěného blesku, anebo využít externí zábleskové jednotky emitující infračervený paprsek. K dispozici není ani funkce mikronastavení AF pro určité objektivy.

   

  O správnou expozici i za zhoršených světelných podmínek se stará měřicí systém iFCL, původně vyvinutý pro poloprofesionální model EOS 7D a používající dvouvrstvý měřicí senzor se 63 zónami. Pro zpracování snímků lze využít funkci Priorita tónů ve světlech, automatickou optimalizaci osvětlení se čtyřmi možnostmi nastavení, nechybí funkce pro snížení obrazového šumu při dlouhodobé expozici a při použití vysoké citlivosti, která má 4 nastavení, a také automatická korekce periferního osvětlení objektivu. Rozsah časů závěrky je 1/4000–30 s + čas B. Hledáček je zrcadlového typu (Pentamirror) s přibližně 95% pokrytím obrazu a s pevnou zaostřovací matnicí.

   

   

   

  Pro maximálně pohodlné fotografování je připraven nový plně automatický režim Scene Intelligent Auto – inteligentní automatická scéna a k dispozici je navíc nová automatická funkce Auto Picture Style – automatický styl obrazu, která umožňuje úpravy obrazu podle motivu a scény. Přístroj také nabízí širší možnosti pro kreativitu uživatelů. Snímky lze snadno upravit tak, aby působily uměleckým dojmem pomocí funkce Basic+, která nabízí 8 možností, kupříkladu teplé, studené, anebo intenzivnější barvy, a tak lze doladit podle svých představ různě zaměřené snímky – krajinky, portréty, nebo snímky zblízka pomocí makrorežimu.

   

   

   

  Nechybí ani efektové digitální filtry jako Fish-eye, Miniatura, efekt zrnitého černobílého filmu, anebo měkké ostření. Pro úplné začátečníky je připraven Průvodce funkcemi – stručné vysvětlení důležitých nastavení fotoaparátu a jakých výsledků jimi lze dosáhnout. Uživatel se tak snáze a rychleji seznámí se svým fotoaparátem a současně i s některými obecně platnými základy fotografování.

   

   

   

  Pro natáčení ozvučeného Full HD videa je k dispozici samostatný ovladač, a tak je možno rychle přepínat mezi fotografováním a pořizováním videa. Nová funkce digitálního zoomu videa umožňuje bez ztráty kvality docílit většího přiblížení, neboť funkce ořízne centrální část snímače a obraz zvětší třikrát až desetkrát.

  Nově je k dispozici také režim videomomentka, který snímá záběry dlouhé 2, 4 nebo 8 sekund. Vznikají tak krátké, snadno editovatelné videoklipy o stejné stopáži, jakou mají televizní záběry. Při nahrávání se klipy ukládají do alba videomomentek a spojují do jednoho filmu. Výsledný snímek může uživatel podkreslit hudbou. Klipy lze přehrávat na displeji fotoaparátu, nebo přes vestavěné rozhraní mini HDMI na HD televizoru.

   

   

   

  Integrovaný výklopný blesk má směrné číslo 13 (m/ISO 100) a pokryje záběr až do ohniskové vzdálenosti 17 mm (27 mm u 35mm filmu). Nově disponuje vysílačem Speedlite a při použití řady blesků Canon Speedlite umožňuje vytvářet různě modulované zábleskové osvětlení. K dispozici je funkce Easy Wireless – snadné bezdrátové ovládání, která vše potřebné nastaví a uživatel se může věnovat kompozici a nasvětlení scény.

   

   

   

  Pro připojení k počítači slouží rozhraní Hi-Speed USB, které podporuje rozhraní PictBridge a umožňuje připojit kompatibilní tiskárny a multifunkční zařízení. Ve zdířce USB je také integrovaný videovýstup (PAL/NTSC), k dispozici je také výstup mini HDMI mini kompatibilní s HDMI-CEC a 3,5mm stereo mini jack pro externí mikrofon. Jako zdroj energie slouží 7,4V dobíjecí lithium-iontová baterie LP-E8 s kapacitou 1120 mAh (8,1 Wh), která umožňuje na jedno nabití pořídit asi 440 snímků. Krytka prostoru pro baterii je odnímatelná, aby bylo možno použít bateriový držák s ovládacími prvky pro snímání na výšku. Ten ale na tiskové konferenci ještě k dispozici nebyl. Součástí prodejního balení bude soubor programů ZoomBrowser EX/ImageBrowser pro procházení a tisk snímků, Digital Photo Professional pro zpracování snímků a dále Picture Style Editor, PhotoStitch a EOS Utility včetně Remote Capture.

   

  Zde si můžete v novém okně otevřít test a recenzi zrcadlovky Canon EOS 600D. 

  Tématické zařazení:

   » Ostatní  » FotoTechnika  

   » Novinky  

   » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

  Diskuse k článku

   

  Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

   

  super

  Autor: klingo Muž

  Založeno: 08.02.2011, 10:00
  Odpovědí: 4

  Canon presune tlačítko sprava doľava a hneď je tu nová rada zrkadloviek.Hurá.

  Odpovědět na příspěvek

  RE: super

  Autor: jakubu Muž

  Založeno: 08.02.2011, 10:31

  A nepřesunul ho náhodou kvůli nedostatku místa z důvodu zakomponování nověho výklopného displeje? Ne jinka tomu je i u 60d

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: super

  Autor: Ganec Muž

  Založeno: 09.02.2011, 09:52

  koli nedostatku miesta z dovodu vyklopneho display-a zrusili senzor na automaticke vypinanie LCD

  Odpovědět na příspěvek

  RE: super

  Autor: sumafumafuk Muž

  Založeno: 09.02.2011, 03:04

  nikon neposune nic a je tu novy shit

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: super

  Autor: ej Muž

  Založeno: 13.02.2011, 01:40

  A ono má posunování čehokoliv u Nikonu vliv na produkci nových Canon shitů? Jsou mi novinky teda...

  Odpovědět na příspěvek

  hledacek

  Autor: Clarke Muž

  Založeno: 08.02.2011, 12:10
  Odpovědí: 6

  mam 550D a skoro jsem o nem uvazoval, ale na Pentamirror z hranolu se mi rejitnechce, za to ten vyklopny LCD a dalkove odpalovani blesku nestoji. Pockam na nastupce 60D.

  Odpovědět na příspěvek

  RE: hledacek

  Autor: Lukas_highenergy.cz Muž

  Založeno: 09.02.2011, 09:24

  No nástupce 60D by mne taky zajímal, ale 60D je na trhu chvilku, tak si myslím, že si ještě hodně počkáme... Každopádně vzhledem k vývoji 50D -> 60D to nijak zásadně neřeším a spíš čekám na nástupce 7D... Jen doufám, že sníží ten nesmyslný počet MPx na APS-C a místo toho zlepší použitelnost na vysokých ISO... I když je to dost nereálné, když těch nesmyslných 18 MPx cpou už všude... :-(

  Odpovědět na příspěvek

  RE: hledacek

  Autor: eth Muž

  Založeno: 09.02.2011, 12:16

  Kde jste vzal informaci že Canon 550D má hranol?

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: hledacek

  Autor: Clarke Muž

  Založeno: 09.02.2011, 17:08

  hledacek: Pentagonální hranol
  http://www.canon.
  cz/For_Home/Product_Finde
  r/Cameras/Digital_SLR/EOS
  _550D/index.aspx?specs=1  V optickém hledáčku (pentagonální hranol)
  http://www.fotos
  koda.cz/eobchod/canon-eos
  -550d

  Hledáček: Typ: Pentagonální hranol
  http://www.alza.c
  z/canon-eos-550d-d158793.
  htm

  Typ Pentagonální hranol
  http://www.czechcompute
  r.cz/product.jsp?artno=74
  006

  PS: rozebirat jej nebudu...

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: RE: hledacek

  Autor: mk Muž

  Založeno: 09.02.2011, 19:07

  Obávám se, že to v Canonu CZ někdo špatně přeložil a od té doby se to s 550Déčkem táhne :)

  Všechny zahraniční zdroje uvádějí pentamirror.

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: RE: RE: hledacek

  Autor: Clarke Muž

  Založeno: 09.02.2011, 20:47

  nechces mi zkazit radost :-)

  PS: take me to uz napadlo...

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: RE: RE: RE: hledacek

  Autor: mk Muž

  Založeno: 09.02.2011, 22:07

  Dyť je to jedno, na fotky to vliv nemá ;)

  Odpovědět na příspěvek

  HDR/GPS

  Autor: Tomáš Janovský Muž

  Založeno: 08.02.2011, 14:45
  Odpovědí: 4

  Tak jsem setěšil na HDR a GPS a zase nic :-(

  Odpovědět na příspěvek

  RE: HDR/GPS

  Autor: R. Muž

  Založeno: 08.02.2011, 16:23

  HDR mne nezajima ale to GPS se mne libi. Chtel bych videt to uvazovani Canoniho product developmentu, technologie je, maji ji v kompaktech, podle mne to davkuji po castech,,,? Je nejaky zrejmy duvod tam ten cip nemit?

  Odpovědět na příspěvek

  RE: HDR/GPS

  Autor: Lukas_highenergy.cz Muž

  Založeno: 09.02.2011, 08:58

  Tak si udělej HDR v PC - bude to dle tvých představ a ne podle toho jak je to předvolené ve foťáku. Pokdu nejsi příliš náročný, tak to je v PC otázkou chvilky a troufnu si říct že i za tu chvilku to bude většinou lepší jak z fo´táku...

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: HDR/GPS

  Autor: Ganec Muž

  Založeno: 11.02.2011, 10:34

  Skusal som asi 6 freewarovych a sharewarovych programov (crackovane programy si koli tomu instalovat nebudem) a vystup zo ziadneho sa ani len nepriblizoval tomu co automaticky vyprodukuju fotaky. A nebolo to behom chvilky...

  PS: za dobre HDR povazujem zaber o ktorom neznaly pozorovatel ani len netusi ze ide o HDR .. a nie tie nerealne malovky...

  Odpovědět na příspěvek

  RE: RE: RE: HDR/GPS

  Autor: Pavel Muž

  Založeno: 12.02.2011, 17:25

  S tím "koli" se setkávám v textech generovaných mladými slovenskými vzdělanci stále častěji. Je to jako infekce.
  Vieš, to slovo je odvodené od slova "vôla". Takže sa správne píše "kvôli" nie "koli".
  Člověk by si myslel, že píšeš o bakteriích E.coli...

  Odpovědět na příspěvek

  SW

  Autor: PK Muž

  Založeno: 08.02.2011, 15:26
  Odpovědí: 0

  Víte někdo, zda dodávaný SW je i pro Mac OS X?
  Děkuji za info
  PK

  Odpovědět na příspěvek

  AF

  Autor: mao Muž

  Založeno: 10.02.2011, 20:19
  Odpovědí: 2

  Kdy bude konečně fungovat alespoň pomalé AF u videa, myslím že canon v tomto směru ztrácí dech za konkurencí.
  Nechci slyšet že o video nemá nikdo zájem, že je to přeci fotoaparát a ne kamera, tento názor opravdu pokládám za hloupý, proč bych si ke kvalitním fotkám nemohl dělat kvalitní video!!! Věřím že do 5let tu budou nové těla o kterých se nám zatím jen zdá, ale bohužel ne značky canon, zkuste se podívat na sony A55 a chystaný model sony A77 to jsou vlaštovky

  Odpovědět na příspěvek

  RE: AF

  Autor: mk Muž

  Založeno: 10.02.2011, 22:51

  Jaké pomalé AF máš na mysli? Ostření detekcí kontrastu normálně funguje. Sice je to na video nepoužitelné, ale žádná jiná zrcadlovka jiného výrobce na tom není líp. A35/55 nejsou zrcadlovky.

  Odpovědět na příspěvek

  Ne nejsou.

  Autor: Pavel Muž

  Založeno: 11.02.2011, 00:45

  Příteli A55 a A77 nejsou vlaštovky ale fotoaparáty. Ale teď vážně. Zcela sdílím Váš názor.
  Pavel

  Odpovědět na příspěvek

  naco?

  Autor: Ganec Muž

  Založeno: 11.02.2011, 10:48
  Odpovědí: 0

  http://fakechuckwestfall.
  wordpress.com/2011/02/08/
  who-the-fuck-needs-a-rebe
  l-t3i-or-a-rebel-t3/

  m
  a vobec vyznam 600D, ked jeho cena bude len o 100$ nizsia ako 60D?

  Odpovědět na příspěvek

   

   

  Vložit nový příspěvek

  Jméno:

  Pohlaví:

  ,

  E-mail:

  Předmět:

  Příspěvek:

   

  Kontrola:

  Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

  Kód pro ověření

   

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: