Canon IXUS 310 HS s dotykovým displejem - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Canon IXUS 310 HS s dotykovým displejem

canon310hs_100px

31. května 2011, 00.00 | Stylový kompaktní fotoaparát s tělem z nerezové oceli postavený na systému Canon High Sensitivity s 12Mpx snímačem CMOS a procesorem DIGIC 4, který je podpořen širokoúhlým zoomem s dobrou světelností a optickou stabilizací. Nabízí velkou a kvalitní dotykovou obrazovku s rychlou odezvou a řadu programů a funkcí, mezi nimiž je i natáčení filmů ve Full HD rozlišení.

Canon svůj technicky vyspělý stylový IXUS 310 HS představil v „březnové vlně“ novinek a my jsme o něm informovali spolu se dvěma dalšími modely IXUS „HS“, 115 a 220. A pozoruhodně zkombinoval jeho estetické hodnoty s funkčností a výkonem. Je to „stylový elegán“ nabízený ve čtyřech barevných variantách, hnědé, růžové, stříbřité a zlatisté, přitom je z nerezové oceli a z odolného kovu má i závit pro stativ, využívá nejnovější technologie, umožňuje i určitou míru tvůrčího nastavení, nejen automaticky fungující programy, a díky nabídce funkcí a použití dotykového displeje i specifické způsoby ovládání a použití a také hravé digitální tvorby.



Jedním ze základních uzlů přístroje bezpochyby je systém HS – High Sensitivity, tedy vhodně nastavené, vzájemně provázané a optimalizované dva ze tří základních technických „pilířů“ pro pořizování snímků a jejich kvalitu: obrazový senzor a obvod s procesorem. I výrobce zdůrazňuje jednu jeho podstatnou stránku: vysokou citlivost systému, která umožňuje fotografovat a natáčet video za slabého osvětlení a zachytit atmosféru okamžiku bez použití blesku nebo stativu. Faktem je, že kvality a možnosti systému se výborně projevují nejen v těchto situacích, ale i za běžných světelných podmínek, anebo při pořizování živých výjevů třeba na dovolené, výletu, rodinné oslavě nebo akci s přáteli.

IXUS 310 HS je vybaven „podsvíceným“ obrazovým snímačem CMOS s délkou úhlopříčky 1/2,3 palce a s efektivním rozlišením 12,1 megapixelu a obrazovým procesorem DIGIC 4 s technologií iSAPS. Senzor CMOS typu „back-illuminated“ zachytí více světla, je více citlivý a je základem pro jasnější a lépe vykreslené snímky s nižší mírou nežádoucího šumu. A dovoluje výrobci nabídnout funkce, které zajišťují vysokorychlostní snímání, tedy rychlé a velmi rychlé souvislé fotografování (High Speed Burst), ale také záznam videa v plném vysokém rozlišení (Full HD) nebo velmi zpomalený záznam videa (Super Slow Motion Movie).



Třetím „pilířem“ obrazové kvality je objektiv. Jedná se o 4,4× optický zoom 4,3–18,8 mm 1:2–5,8 a po přepočtu na 35mm kinofilm jeho rozsah odpovídá 24–105 mm. Součástí jeho konstrukce je systém optické stabilizace obrazu, který využívá miniaturní gyroskopy pro detekci pohybů fotoaparátu a vychyluje optické prvky objektivu tak, aby kompenzovaly pohyby způsobené chvěním fotoaparátu. Systém je účinný při prodloužení expozice až o 4 kroky nastavení. To znamená, že umožňuje fotografovat s rychlostí závěrky přibližně o 4 kroky nižší, než by bylo možné bez stabilizátoru obrazu. A pro videozáznam přístroj nabízí dynamickou stabilizaci obrazu. Pokud používáte digitální zoom, pak zde máte k dispozici přibližně čtyřnásobný, přičemž s funkcí digitálního telekonvertoru je přibližně 1,5×/2×, s funkcí Safety Zoom, a kombinovaný je přibližně osmnáctinásobný.



Dotykový displej typu PureColor II TFT LCD má délku úhlopříčky přes 8 cm (3,2 palce), poměr stran 16:9 a rozlišení přibližně 461 tisíc obrazových bodů. Má kvalitní kontrast, rozlišení a podání barev. Jeho jas můžeme nastavit v pěti úrovních. Pokročilé rozhraní dotykového panelu umožňuje přizpůsobit obrazovku včetně rozvržení ikon v menu tak, aby vše vyhovovalo zvolenému stylu fotografování, a zajišťuje rychlé a intuitivní používání fotoaparátu.



Například s pomocí funkce automatického ostření na dotek, Touch AF, můžeme dotekem na displeji vybírat, na který objekt v záběru zaostříme, a realizovat samotné zaostření. Systém „akcí na dotek“, Touch Actions, nabízí 10 nastavení a poskytuje rychlý přístup k dalším praktickým funkcím.



Drobnou výhradu mám k provedení zoomovacího prstence u spouště: má jen nepatrný výstupek. Vhodnější by byl výraznější, případně s tvarováním, které neklouže po bříšku prstu. V tomto detailu podle mě převládla stylovost nad funkčností.

Autofokus, měření expozice, elektronický blesk

Samotný systém automatického zaostřování AiAF má režim s detekcí obličeje v záběru, devítibodové a bodové automatické zaostřování s pevně nastaveným rámečkem plus automatické zaostřování dotykem s výběrem a sledováním objektu nebo obličeje. Zaostřovat lze po snímcích, k dispozici je i průběžné automatické zaostřování a expozice a v automatickém režimu je možno využít i ostření souvislé. Možná je volba velikosti AF bodu: normální a malá. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je v makrorežimu 3 cm.

U měření expozice máme na výběr režim poměrového měření, které je spojeno s rámečkem automatického zaostřování pro detekci obličeje, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové ve středu, anebo spojené s rámečkem automatického zaostřování dotykem. Rozsah ekvivalentu obecné citlivosti ISO je 100, 200, 400, 800, 1 600 a 3 200. Scénický program Nízká hladina osvětlení disponuje ještě navíc hodnotou 6 400 ISO. Pro automatickou korekci dynamického rozsahu lze použít funkci i-Contrast.

Fotoaparát má napevno zabudovaný elektronický blesk s maximálním rozsahem 5 m, je-li zoom v základní poloze. Nabízí plně automatický režim, možnost zvolit, aby emitoval záblesk při každém snímku bez ohledu na světelné podmínky, nebo naopak aby zůstal v nečinnosti, má režim s pomalou synchronizací, nejkratší čas synchronizace je 1/1 600 s. Nechybí funkce pro snížení jevu červených očí a možnost kompenzace expozice s bleskem, funkce expozice s bleskem a detekcí obličeje, inteligentní expozice s bleskem a blokování expozice s bleskem.



Připojená ukázka dokumentuje, že je možné vyladit zábleskovou expozici v interiéru tak, aby neutrpělo pozadí za oknem. Úmyslně ponechán přehnaný prostor v horní části záběru, aby bylo vidět přirozené zbarvení nebe. Špatná expozice vlevo citlivost 800 ISO, správná vpravo 400 ISO. Čas a clona shodné – 1/320 s a 8. Stejně tak ohnisko: 4,30/24 mm.

Režimy fotografování, snímky a video

Pro pohodlné fotografování přístroj nabízí režim Smart Auto, ve kterém program řízený umělou inteligencí vybírá ze 32 detekovaných scén. Má ale také pružnou programovou automatiku a programy s prioritou času a clony, tedy s ruční předvolbou času expozice nebo clonového čísla. A i když jsou rozsahy striktně limitované, kupříkladu rozsah rychlostí závěrky je 1/1 600 až 15 s, má uživatel možnost ovlivnit parametry expozice i určitý prostor pro tvůrčí experimenty.



Na výběr je několik scénických plus efektových programů: Portrét, Děti a zvířata, Chytrá expozice (Úsměv, Samospoušť mrknutím, Samospoušť – detekce obličeje), Rychlé souvislé fotografování (rozlišení je sníženo na 3 Mpx), Výběr nejlepšího snímku (3 Mpx), Noční scéna z ruky, Nízká hladina osvětlení (3 Mpx), Efekt objektivu rybí oko, Efekt miniatury, Levný fotoaparát, Kreativní světelný efekt, Monochromatický, Extra živé, Efekt plakátu, Zdůraznit barvu, Změnit barvu, Pláž, Listí, Sníh, Ohňostroj. Fotografovat můžeme po jednotlivých snímcích, souvisle a s využitím samospouště. Souvislé snímání má rychlost cca 3,4 obr./s a rychlé souvislé fotografování při rozlišení obrazu 3 Mpx přibližně 8,2 obr./s.



Zajímavé možnosti máme také při pořizování videoklipů. Stejně jako u fotografování můžeme i pro natáčení filmů používat režim Smart Auto, kdy umělá inteligence vybírá nejvhodnější z 21 detekovaných scén. Máme možnost využít pružnou programovou automatiku a také můžeme sami vybírat některé scénické a hravé efektové programy a efekty se změnami barevnosti: Portrét, Miniatura, Monochromatický, Extra živé, Efekt plakátu, Zdůraznit barvu, Změnit barvu, Pláž, Listí, Sníh, Ohňostroj, Film iFrame v HD rozlišení, Krátký film a Film s velmi pomalým pohybem při promítání, snímaný s vysokou obrazovou frekvencí: L (VGA) á 120 obr./s, nebo M (QVGA) á 240 obr./s.

iFrame je počítačový videoformát (720 p), který společnost Apple navrhla pro zjednodušení a zrychlení procesu přenosu, střihu a přehrávání natočeného videa. Video ve fotoaparátu je tak stejného formátu, v jakém ho uživatel bude střihat – to dovoluje okamžitý střih a sdílení videosnímků napříč různými platformami a zařízeními. Formát iFrame je založený na standardních technologiích, jako je H.264, AAC, MP4 a QuickTime, a je vhodný pro Mac i PC aplikace. Krátký film zachytí až 4 sekundy akce před pořízením snímku a vzájemným spojením všech klipů ze stejného dne vytvoří jediný film v rozlišení VGA, který přidá do kolekce pořízených záznamů. A režim Velmi zpomalené video (Super Slow Motion Movie) umožňuje zpomalit dynamické akce a pohyb osob a jiných objektů třeba při sportovních událostech, anebo padající vodu vodopádu.



Během natáčení videa můžeme používat optický zoom. Jeho chod je zpomalený, ale díky tomu plynulý a jemný. Autofokus pracuje spolehlivě, ale samozřejmě v určitých limitech, a to z hlediska rozsahu, nejkratší zaostřovací vzdálenosti, rychlosti změn stanoviště uživatele i světelných podmínek. Filmy MOV (H.264 + zvuk lineární PCM/stereo) mají nejvyšší rozlišení Full HD/1 920 × 1 080 obrazových bodů při snímkové frekvenci 24 obr./s. Možné je použít rozlišení HD/1 280 × 720 px á 30 obr./s, L (VGA)/640 × 480 px á 30 obr./s a M (QVGA)/320 × 240 px á 30 obr./s.



Snímky ve formátu JPEG umožňují volit dva stupně komprese, jemnou a normální, a základní poměr stran obrazu 4:3 můžeme změnit na 3:2, 16:9 a 1:1. Data můžeme ukládat na paměťové karty SD, SDHC, SDXC, MMC, MMCplus a HCMMCplus. K dispozici máme již tradiční sadu fotografických efektů Mé barvy s nabídkou Živé barvy, Neutrální, Sépie, Černobíle, Pozitiv, Světlejší odstíny pleti, Tmavší odstíny pleti, Živá modrá, Živá zelená, Živá červená plus Vlastní barva, ale i celou řadu dalších funkcí, jako třeba korekci efektu červených očí během fotografování i přehrávání, kategorizování – značkování snímků, orientační histogram nebo inteligentní polohový senzor.

Napájení, konektory, prodejní cena

Zdrojem energie je dobíjecí 3,7V lithio-iontová baterie NB-6L s kapacitou 1 000 mAh (3,5 Wh). Na plné nabití umožňuje pořídit jen asi 180 snímků, proto doporučuji mít po ruce druhou, plně nabitou baterii v záloze. Snímek také ukazuje, že fotoaparát má odolný kovový závit pro připevnění tripodu, monopodu nebo speciálního stojanu či držáku.



Jako volitelné příslušenství si můžeme dokoupit sadu napájecího adaptéru ACK-DC40 a napájet fotoaparát přímo ze síťového zdroje elektrické energie.



Přístroj má minikonektor HDMI kompatibilní s HDMI-CEC – A/V výstup (PAL/NTSC), konektor Hi-Speed USB, který je kompatibilní s Mini-B, a umožňuje přímý tisk při použití fototiskáren Canon SELPHY Compact Photo a inkoustových tiskáren s podporou standardu PictBridge.



Dotykový stylus připojený k poutku na zápěstí. Zdánlivá drobnost, ale pro ovládání přístroje a také úpravy snímků je dobře řešeným "nástrojem". A navíc výborně poslouží také k pevnějšímu upnutí přístroje na zápěstí, a to zejména je-li jeho uživatelem dítě.

Canon IXUS 310 HS lze v době uveřejnění recenze zakoupit například v eShopu Megapixel za 6 990 Kč. V prodejním balení je program pro procházení a tisk snímků ZoomBrowser EX/ImageBrowser a PhotoStitch pro tvorbu panoramatických obrázků z dílčích záběrů. Dokoupit si můžeme třeba HDMI kabel HTC-100, měkké kožené pouzdro DCC-1700 a také kovový nebo kožený řemínek IXUS.

Obrazová kvalita a výběr zkušebních fotografií



Podání struktur, kontrast hran a zpracování jemných detailů obrazu vykazuje standardní výsledky v rámci stylových kompaktů se snímačem CMOS. Třepení u šikmých hran je jen mírně vyšší než u svislých a vodorovných.



Ostrost a prokreslení detailů v celé ploše obrazu na snímcích hřbetů knih s různou barvou a druhem povrchu. Vlevo při hodnotě citlivosti ISO 200 (čas expozice 1/10 s), vpravo 1 600 ISO (čas 1/80 s). Clonové číslo bylo 8 (program s prioritou clony) a ohnisková vzdálenost 5,61 mm (ekv. u 35mm formátu: 31,31 mm).



Soudečkové optické zkreslení obrazu u nejkratší ohniskové vzdálenosti je viditelné, avšak vzhledem k šířce obrazového úhlu minimální. U nejdelšího ohniska je zcela minimalizované. U snímků je možno posoudit i další parametry obrazové kvality, především míru nárůstu barevné odchylky od středu směrem k okrajovým částem obrazu, kde je při zvětšení už poměrně výrazná.



Podání barev je v základním nastavení za běžných i horších světelných podmínek v exteriéru realistické, problematické nejsou ani tonální přechody a homogenita barevných ploch. Žluté žárovkové světlo plně automatický systém vyvážil s výrazným posunem k teplému podání, odpovídající režim byl poměrně přesný. Pro vyvážení bílé barvy a tedy celkového barevného podání je k dispozici plně automatický režim včetně vyvážení bílé při detekci obličeje, 5 přednastavených režimů (Denní světlo, Zataženo, Žárovka a 2× Zářivka), a možné je i vyvážení uživatelské.



Obrazový šum má díky použití senzoru CMOS-BSI specifický charakter a systém jej udržuje na velmi nízké úrovni až po nejvyšší hodnotu citlivosti. Více se projevuje v tmavých pasážích obrazu.



Míra a charakter digitálního šumu na snímku z reálného prostředí. Vlevo při hodnotě citlivosti ISO 200 (čas expozice 1/30 s, clona 4), vpravo 1 600 ISO (čas 1/60 s, clona 8). Ohnisková vzdálenost byla 8,04 mm (ekv. u 35mm formátu: 44,87 mm).



Snímky v téměř úplné tmě. Vlevo scénický program Nízká hladina osvětlení, piktogram svíčka, systém nastavil citlivost 6 400 ISO, čas expozice byl 1/15 s a clona 5,8. Vpravo je pro srovnání snímek pořízený pomocí programu s prioritou clony: citlivost 3 200 ISO, čas expozice 1 s a clona 6,3.



Ukázka některých možností změn barevného podání – výrazná, extrémně nastavená barevnost, sépiově hnědé provedení a převod barevných tónů do šedé škály. Vlevo: citlivost 400 ISO, čas expozice 1/80 s, clona 3,5 a ohnisko 7,37 mm, což u formátu kinofilmu 135 odpovídá přibližně 41,14 mm. Sépie: citlivost 200 ISO, čas 1/40 s, clona 3,5 a ohnisko 7,37 mm. ČB: citlivost 200 ISO, čas 1/10 s, clona 8 a ohnisko 7,82 mm (ekv. 43,65 mm).



A zde jsou příklady, jak si můžeme hrát s barevným podáním a změnit barevnost pomocí funkcí Zaměnit barvu a Zdůraznit barvu. Citlivost byla 400 ISO, čas expozice 1/80 s, clona 3,5 a ohnisko 7,37 mm, což u formátu kinofilmu 135 odpovídá přibližně 41,14 mm.



Na sejmutých obrazovkách vidíte nabídku obou zmíněných funkcí spolu s naznačením jejich snadné aplikace.



Dvakrát efektový digitální filtr, který simuluje použití objektivu typu rybí oko. Vlevo citlivost 400 ISO, čas expozice 1/80 s, clonové číslo 4 a ohnisková vzdálenost 7,82 mm (ekv. 43,65 mm). Vpravo citlivost 160 ISO, čas 1/60 s, clona 2,2 a ohnisková vzdálenost 4,95 mm (ekv. 27,63 mm).



Vlevo přehnaně zvýrazněná barevnost, vpravo ukázka účinku digitálního efektového filtru, který simuluje použití dírkové komory. Parametry expozice se liší jen u citlivosti, 100 vs. 125 ISO, jinak jsou shodné: čas 1/200 s, clona 5,8 a ohnisková vzdálenost 18,80 mm (ekv. 105 mm).



Obrazová kvalita je celkově výborná, a to zejména v plenéru za dobrých a běžných světelných podmínek. Přístroj si poradí i se záběry s poměrně velkým kontrastem. Městská krajina, celkový záběr se zoomem v základní poloze (4,30 mm/ekv. 24 mm). Čas 1/640 s, clona 8 a citlivost ISO 200.



Výřez z předešlého záběru pomocí zoomu na maximum (18,80 mm/ekv. 105 mm). Čas 1/500 s, clona 8 a citlivost ISO 200.



Detail domu z popředí celkového záběru se zoomem na 18,80 mm (ekv. 105 mm). Čas 1/1 000 s, clona 8 a citlivost ISO 200.



Jiný pohled a také se zoomem na maximu, čas 1/250 s, clona 8 a citlivost ISO 200.



Stejný pohled, ale se zachováním pouze „cihlově červené“ barvy a s ostatními převedenými do šedé škály. Čas 1/200 s, clona 5,8 a citlivost ISO 200.



Obdoba, ale se zachováním jen zelené barvy.



Odbarvená obloha I. Čas 1/640 s, clona 2, 100 ISO a nejkratší ohnisko.



Odbarvená obloha II. Parametry expozice shodné.



Noc I. Ohnisková vzdálenost 4,30 mm (ekv. 24 mm), čas 1 s, clona 2 a citlivost ISO 200.



Noc II. Parametry expozice stejné.



Noc III – na výšku: čas 1 s, clona 2 a citlivost ISO 200. A výškově orientovaný snímek pořízený za bílého dne s důrazem na oblohu: čas 1/800 s, clona 8 a citlivost ISO 200. Zoom byl v obou případech v základní poloze.



Hradčany. Ohnisková vzdálenost 4,30 mm (ekv. 24 mm), čas 1/500 s, clona 2,8 a citlivost ISO 100. Použit scénický program Krajina.



Na Karlově mostě a Novotného lávka v Praze. V obou případech ohnisko 4,30 mm (ekv. 24 mm), čas 1/250 s, clona 8 a citlivost ISO 100.



Pomník. Použit scénický program Krajina. Vlevo celek: čas 1/640 s, clona 2,8 a citlivost ISO 160. Vpravo detail: čas 1/250 s, clona 5,8 a citlivost ISO 100. Nejkratší a nejdelší ohnisková vzdálenost.



Pražská Novoměstská radnice. Ohnisková vzdálenost 4,30 mm (ekv. 24 mm), čas 1/320 s, clona 8 a citlivost ISO 100.



Rotunda v pražské ulici Na Rybníčku. Vlevo v barvě: čas 1/1 000 s, clona 8 a citlivost ISO 400. Vpravo v černobílém provedení: čas 1/500 s, clona 2,8 a citlivost ISO 100. Zoom byl v obou případech v základní poloze.



Ukázka možnosti rozostření pozadí, které je poměrně blízko fotografovaného objektu. Čas 1/50 s, clona 5, citlivost ISO 200 a zoom byl na 12,28 mm (ekv. 68,54 mm).

Stručně na závěr

Canon IXUS 310 HS výrobce nabízí s mottem „Styl a senzitivita“. Dvěma slovy vystihuje základní koncepci, která kombinuje elegantní design snadno použitelného kompaktu do kapsy, stylového pouzdra na opasku nebo do dámské kabelky a pokročilé technologie, díky kterým se použitelnost fotoaparátu významně rozšiřuje a které se podílejí také na výsledné obrazové kvalitě. A ta je dobrá až výborná, jak ukazuje i výběr ze zkušebních snímků.

Fotoaparát má spolehlivě fungující systémy, je výborně vybaven režimy, programy a funkcemi a prokazuje výborné operační rychlosti. Koncepce dotykového ovládání je dnes u mnoha uživatelů v kurzu a ta, kterou výrobce použil, je výborně koncipovaná a přispívá k jednoduchému a příjemnému ovládání. Příjemný je i zoom, a to díky širokému úhlu záběru v základní poloze, nízkému základnímu clonovému číslu, ale také díky poměrně efektivní optické stabilizaci obrazu.

Ačkoli je zřejmá snaha nabídnout IXUS 310 HS co možná nejširšímu okruhu spotřebitelů, přičemž většina typických uživatelů s největší pravděpodobností využije pohodlné zautomatizované režimy a programy a bude se fotografováním (a při fotografování či natáčení videa) bavit (a následně pak na internetových sociálních sítích, kam snímky a videoklipy nahraje), je možné tento přístroj použít i pro získání hodnotných podkladů pro tvorbu fotoknih z dovolené, z cest nebo ze společenské, školní či kulturní akce, a také pro zábavnou digitální tvorbu.

Pokud rádi využíváte fotoaparát i k natáčení videoklipů, pak je docela dobře možné, že vás tento kapesní kompakt příjemně překvapí. A nejde jen o to, že umí Full HD video se snímkovou frekvencí 30 obr./s a umožňuje používat autofokus a optický zoom (který někteří uživatelé stejně používají v míře menší než malé), ale i o šíři nabízených režimů a funkcí celkově a o skutečnost, že mnohé jsou do kompaktu přeneseny z videokamer.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: