Canon Powershot A530: kompakt s velkými ambicemi v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Canon Powershot A530: kompakt s velkými ambicemi v praxi

28. března 2006, 00.00 | Canon Powershot A530 je klasickým kompaktem, určeným pro pokročilejší amatérské uživatele. Tento model nabízí rozlišení 5.0 MPix, 4x optickým zoom, kompaktní rozměry, decentní úchopový grip a manuální funkce.

{Základní popis}

Dnes si vezmeme na mušku Canon PowerShot A530, který byl představen koncem února na veletrhu PMA v americkém Orlandu. Jedná se o klasický kompakt, určený pro pokročilejší amatérské uživatelé, který nabídne efektivní rozlišení 5.0 MPix a 4x optickým zoom. Mimo to však A530 dále disponuje kompaktními rozměry, decentním úchopovým gripem a možností využití manuálních funkcí. Jaký je tedy nový kreativní kompakt od Canonu v praxi?

Konstrukce a design

Canon Powershot A530 po konstrukční stránce není nepodobný klasickým kompaktům, ovšem s jednou velice výraznou změnou. Tu představuje nápadný úchopový grip, který je zde především kvůli akumulátorům (2x AA baterie). Toto řešení výrazně ulehčuje držení přístroje i manipulaci s ním. Přední stěně dominuje decentně vystouplý teleskopický objektiv. Hned nad ním leží optický průhledový hledáček, s kterým sousedí interní blesk (z levé strany) a pomocné oranžové světlo autofocusu (z pravé strany), fungující též jako signalizace aktivace samospouště. Dále máme na přední straně ještě otvor s mikrofonem a již zmíněný malý ale účelný úchopový grip. Na levé straně (gripové) je pouze kovové očko pro upevnění řemínku na zápěstí, na straně pravé najdete gumovou záslepku, pod níž se skrývají tři konektory: vstup pro napájení (DC 3.15V), USB a AV výstup. Ze spodní strany stojí za zmínku již jen plastová dvířka pro akumulátor a paměťovou kartu (typu SD/MMC) a plastový závit pro umístění do stativu. Ten zde leží dost, úplně mimo objektiv i těžiště aparátu (na opačném kraji než je grip).

Veškeré ovládání aparátu je soustředěno na vrchní a zadní část. Na horním panelu je spoušť, která obepíná kruhový prstenec pro ovládání zoomu a zvětšování náhledu při prohlížení fotografií. Kromě toho zde leží také tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje a dále kruhový volič režimů, kterým měníte módy: automat, 3 asistenční programy, SCN (scénické režimy), Stitch assist (asistent při fotografování panoramat), kamera, program a manuál. Zadní panel vyplňuje z části displej s úhlopříčkou 1.8" a rozlišením 77 000 bodů. Není sice největší, ale to je daň za optický průhledový hledáček, který leží hned nad displejem. Dioptrická korekce zde chybí.

Ostatní ovládání je soustředěno v pravé části fotoaparátu. V pravém horním rohu leží dvoupolohový přepínač režimů fotografování/prohlížení snímků. Nejvýraznější ovládací prvek tvoří multifunkční čtyřsměrová klávesa s potvrzovacím tlačítkem "Func.Set" uprostřed (slouží ke vstupu do základního menu a zároveň jím potvrzujete volby). Multifunkčním ovladačem listujete, nebo nastavujete funkce blesku a ostření. Zbylé klávesy soustředil výrobce kolem hlavního ovladače a jsou to: Displej (zobrazení/deaktivace informací na displeji), Menu (aktivace struktury menu), Sdílení (tisk fotografií, komunikace s počítačem) a Koš / Kompenzace expozice (dle momentálně zvoleného režimu - foto/preview). Plášť Powershotu A530 je plastový, rozměry a hmotnost přístroje: 90 x 64 x 43 mm a 212 g.

[-more-]{Technické parametry}

Specifikace

Canon Powershot A530 je vybaven CCD snímačem s fyzickým rozlišením 5.30 MPix a efektivním rozlišením 5.0 MPix. Snímač má úhlopříčku 1/2.5". Fotografovat můžete v maximálním rozlišením 2272 x 1704 bodů, v ostatních rozlišeních pak 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů. Fotografovat lze s A530 na pět citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400 a 800. Použitá optika přístroje nabízí 4x optický zoom. Ohniskový rozsah je 5.8 - 23.2 mm (35 - 140 mm po přepočtu na 35 mm kinofilm) se světelností f/2.6 - 5.5. Autofocus pracuje celkem ve třech režimech: normálním, makro a manuálním režimu. AF pracuje pomocí 9bodového měření AiAF, které umožňuje v makro režimu zaostřit od 5 cm, v normálním režimu od 45 cm. Při zvolení režimu manuálního ostření se uprostřed displeje objeví zmenšené okénko náhledu, podle kterého se můžete orientovat. Manuální focus pracuje od 5 cm do nekonečna a ovládáte jej multifunkční klávesou (vlevo/vpravo). Vzhledem k menším rozměrům displeje však nepatří tato funkce mezi nejpohodlnější a manuálně zaostřit může být občas problémem.

 

Kromě plně automatického režimu, můžete zvolit také režim Program (automaticky se zde nastavuje čas a clona) nebo Manual - kde můžete korigovat čas a clonu. Expoziční časy lze nastavit od 15 s do 1/2 000 sekundy, clona je však zde jen dvoupolohová, tzn.: můžete nastavit jen minimální nebo maximální zaclonění. Tyto hodnoty jsou F2.6 a F5.6 na nejkratším ohnisku nebo F5.5 a F11 na ohnisku nejdelším. V manuálním módu přepínáte mezi časem a clonou klávesou "Koš / Kompenzace expozice". Expoziční kompenzaci korigujete +/- 2EV (po 1/3EV krocích). Přístroj nabízí dále možnost volby 4 asistenčních módů (Portrét, Krajina, Noční scéna a Stitch Assist) nebo 9 předdefinovaných scénických režimů (Sníh, Pláž, Ohňostroj, Zdůraznit barvu, Zaměnit barvu, Noční momentka, Děti/Zvířata, Interiér, Listí).

Samotné měření expozice je poměrové, celoplošné s důrazem na střed nebo bodové. Kromě fotografií můžete natáčet také ozvučené videosekvence a to buď s rozlišením VGA (640 x 480 bodů), nebo QVGA (320 x 240 bodů) s frekvencí snímání 20 / 10 snímků za sekundu. Režim fotografování lze nastavit na jednotlivé snímání nebo průběžné - s frekvencí 2.1 snímků za sekundu. Integrovaný blesk pracuje v režimech: auto, vypnuto, zapnuto nebo s redukcí červených očí (ta se aktivuje samostatně v menu a lze ji buďto zapnout stále nebo deaktivovat). Funkce vyvážení bílé barvy lze nastavit na plně automatický režim nebo zvolit manuální vyvážení bílé barvy. Kromě toho můžete definovat některý z 5 přednastavených módů: den, zataženo, žárovka, zářivka 1, zářivka 2. Výsledná data se ukládají ve formátu JPEG na paměťová média typu SD/MMC, video je zpracováno do formátu AVI a zvukové poznámky do WAVu. Jako rozhraní zde výrobce použil USB 2.0. Canon Powershot A530 je vybaven obrazovým procesorem Canon DIGIC II s technologií iSAPS, která by teoreticky měla zrychlit zpracování obrazu a tím i operační rychlost aparátu.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Po zapnutí fotoaparátu si pomocí kruhového ovladače jako první zvolíte režim, v kterém chcete pracovat: M (manuál), P (program), Auto, Portrét, Krajina, Noční scéna, SCN (scénické režimy), Stitch Assist (asistent při pořizování panoramatických snímků), kamera. Poté již můžete dělat další kroky. Multifunkčním čtyřsměrovým ovladačem listujete v menu (nebo prohlížíte fotografie, případně se pohybujete v náhledech), manuálně ostříte, ovládáte funkce blesku a nastavujete typ zaostřování (Normal, Manual, Makro). Klávesa Disp (displej) zobrazuje informace k fotografiím, včetně histogramu (ten funguje jen v režimu prohlížení) a umožňuje také deaktivace informací nebo dokonce úplně vyřadit displej. Klávesou menu vstupujete do hlavní struktury menu, zbylá dvě tlačítka "Koš" a "Tisk" slouží pro mazání snímků / kompenzaci expozice / přepínání mezi clonou a časem (v manuálním módu) a pro tisk fotografií nebo sdílení. Posledním dvoupolohovým přepínačem měníme režim Fotografování / Prohlížení. Kolem spouště ještě naleznete prstencový kruhový ovladač, kterým zoomujete (při fotografování a prohlížení).

 

 

Do menu vstoupíte stiskem stejnojmenné klávesy a rozděluje se do tří základních úrovní: fotoaparát, nastavení a můj fotoaparát. První roletka - Fotoaparát, nabízí možnosti: Možnosti Autofocusu, Redukce červených očí, Zoom bodu MF, Digitální zoom, Prohlížení. Menu Nastavení umožňuje: Ztlumení, Hlasitost, Úsporný režim, Datum/Čas, Formátování, Číslování souborů, Vytvoření složky, Rotace, Jednotky, Automatické zasunutí objektivu, Jazyk, Videosystém, Tisk a Resetování. Poslední složka umožňuje měnit Úvodní obrázek nebo zvuky (úvodní, klávesy, samospoušť a závěrka). V režimu videokamery máte stejné možnosti s tím rozdílem, že funkce kamery nabízí pouze měnit: Asistenční světlo AF, Digitální zoom a Mřížku. Přepnete-li do menu prohlížení fotografií, kromě položek Nastavení a Můj fotoaparát (které jsou opět totožné), zde můžete dále přepínat mezi dvěma roletkami: Přehrávání a Tisk. Položka přehrávání umožňuje: Autopřehrávání, Zvukové poznámky, Ochrana, Otáčení, Smazání všeho a Přenos.

 

 

Druhý typ menu - základní, aktivujete stiskem klávesy Func/Set (ležící uprostřed křížového ovladače a zpřístupníte jím základní funkce fotoaparátu (na vertikální liště v levé části displeje): Citlivost, Vyvážení bílé barvy, Režimy (sólo, sériově, samospoušť - 2 s, 10 s, vlastní nastavení), Barevné filtry (živý, neutrální, sépie, pozitiv, světlý tón pleti, tmavý tón pleti, vlastní barva), Kompenzace blesku, Způsob měření expozice a Rozlišení snímků.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Canon Powershot A530 fotografuje na pět citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400 a 800. Na prvních dvou citlivostech ISO 80 a 100 není prakticky žádný problém. Fotografie pořízené s citlivostí ISO 200 však již vykazují jistou hladinu šumu, nicméně velmi jemného zrna, tudíž fotografie pořízené na tuto citlivost jsou stále velice dobře použitelné. Na citlivosti ISO 400 je šum podstatně silnější a je patrný i na zmenšených snímcích. Fotografie jsou však i v tomto případě stále použitelné - jako zmenšené náhledy, v krajních případech též i v měřítku 1:1. Poslední citlivost ISO 800 již vykazuje velice silný šum, který působí v konečném výsledku již značně rušivě. Celkově je na tom A530 v případě redukce šumu průměrně, ve své třídě digitálních kompaktů se určitě nemusí stydět.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400 a 800.

Automatické vyvážení bílé pracuje standardně jako u většiny podobně zaměřených kompaktů. Automatika pracuje na denním světle dobře, ale selhává v žárovkovém osvětlení. V tomto případě však můžeme použít některý z pěti přednastavených módů (den, zataženo, žárovka a 2 typy zářivky), nebo lze definovat také kalibraci WB ručně.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální

V případě ostrosti i kresebnosti fotografií je na tom Powershot A530 relativně dobře. Na testovacím terči je patrná slušná ostrost i kresba detailů, kterých však v rozích ubývá. Na druhou stranu zde však můžete pozorovat také velmi patrné vady objektivu, především moiré na sbíhajících se liniích. Dále zde máme také chromatickou aberaci (patrná také hlavně v okrajích) i vinětaci. Obojí však není až tak markantní. Na krátkém ohnisku se projevuje soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí. Na kategorii fotoaparátu, kterou A530 reprezentuje však můžeme hovořit o slušném standardu.

 

Fotografování s nejmenším zacloněním na nejkratším ohnisku (vlevo - F2.6) a na nejdelším ohnisku (vpravo - F5.5).

 

Fotografování s největším zacloněním na nejkratším ohnisku (vlevo - F5.6) a na nejdelším ohnisku (vpravo - F11).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400 a 800.

V režimu makro...

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400 a 800.

Videosekvence: 640 x 480 bodů…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Canon Powershot A530 v praxi

Od zapnutí fotoaparátu do pořízení prvního snímku uběhne cca 3,8 s, což je spíše pomalejší čas, ale i to se ještě "vejde" do limitu. U kompaktů této třídy se neklade až takový důraz na rychlost startu. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná, tedy v našich podmínkách ji ani nelze měřit (pod 0,1 sekundy). Bez namáčknutí je prodleva cca 1,6 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá 1,5 sekundy, přičemž ovládání se rozděluje na 7 kroků. V tomto případě se tedy jedná o standardní parametr. Pozitivní je fakt, že optický zoom můžete používat i v průběhu natáčení videosekvencí. Výhodou je také možnost manuálního ostření, nicméně vzhledem k malým rozměrům displeje (a ještě menšímu náhledu v něm během manuálního ostření) může ostření občas představovat značný oříšek. Automatické zaostřování pracuje bez problémů. Samotný displej je dosti malý, což je však daní za optický průhledový hledáček. Displeje má jisté zpoždění, ale ne větší než ostatní konkurenční modely.

Ovládání aparátu i fotografování s ním představuje poměrně pohodlnou záležitost. K lepšímu držení přístroje slouží úchopový grip. Všechna tlačítka mají lehký chod a reagují dobře a okamžitě. Výhodou A530 je možnost použití jak scénických režimů (těch je celkem 13 - 4 asistenční a 9 scénických), tak i manuálního nastavení časů závěrky a clony. Tato volba se skrývá pod položkou "Manual", kde můžete pomocí multifunkčního ovladače a klávesy "Koš" (sloužící k přepínání mezi časem a clonou) nastavit libovolné parametry expozice a to v rozmezí 15 - 1/2 000 sekundy a F2.6 - F11. Pokud si ale "netykáte" s manuálním nastavením, můžete se stejně tak dobře spolehnout i na automatiku, která pracuje dobře a spolehlivě. Stejně tak se nebojte zvolit některý s předdefinovaných scénických režimů. Celkově se s Canonem Powershot A530 pracuje dobře a uspokojí jak začínající foto-amatéry, tak i ty trochu pokročilejší uživatele. Nechybí ani podpora češtiny, celková struktura menu je přehledná a celkem logicky uspořádaná. Všechna data se ukládají na externí paměťové médium - karty SD/MMC, nebo můžete použít interní paměť fotoaparátu 16 MB. Kromě samotného aparátu (vybaveným dvěma NiMH bateriemi typu AA), dodává výrobce ve standardním balení dále také český manuál, nabíječku, USB kabel, videokabel, řemínek na zápěstí a instalační CD s ovladači.

Závěr

Canon Powershot A530 představuje klasický kreativní aparát, který je určen pro pokročilejší amatéry-fotografy. Přístroj nabídne odpovídající rozlišení, kompaktní rozměry, příjemné konstrukční řešení ale také bohatou funkční výbavu, kde stojí za pozornost zejména množství manuálních funkcí (program Manual, ruční nastavení vyvážení bílé, spousta barevných filtrů atd.). Nechybí ani doplňkové funkce jako například varování proti rozmazání, nebo možnost ovládání optického zoomu během natáčení videosekvencí. Nezanedbatelným kladem je určitě také jeho velice příznivá cena. Canon Powershot A530 již je v obchodních sítích a to za doporučenou prodejní cenu 5 990 Kč (včetně DPH).

:: Technická specifikace

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: