Canon PowerShot A630: sympatický cvalík v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Canon PowerShot A630: sympatický cvalík v praxi

21. září 2006, 00.00 | V dnešní recenzi je na programu novinka od Canonu - Powershot A630. Jedná se o kreativní kompakt, určený pro pokročilejší amatérské uživatele, nabízející efektivní rozlišení 8.0 MPix, 4x optickým zoom, celokovový robustní plášť a spoustu manuálních funkcí.

{Základní popis}

Novinka od Canonu - PowerShot A630 vychází konstrukčně ze svého zhruba půl roku starého modelu A530 (respektive rok starého A610/A620), oproti kterým má novinka vyšší rozlišení, jiný snímací čip, větší display, rychlejší kontinuální snímání a o chlup větší kapacitu interní paměti. Z uživatelského pohledu se jedná o koncept aparátů, které nepředstavují klasické kompakty tak jak je známe, ale svým zaměřením, provedením a především funkční výbavou mají spíše mnohem blíž k elektronickým zrcadlovkám. S trochou nadsázky můžeme tvrdit, že se vlastně jedná o samostatnou a specifickou podskupinu digitálních fotoaparátů. Toto tvrzení podkládá jednak konstrukce přístroje (větší rozměry, vyšší hmotnost, celokovový rám a úchopový grip), dále funkční vybavení (velké množství manuálních a kreativních režimů, vysoké rozlišení) a v neposlední řadě také další lahůdky, jakými jsou například optický průhledový hledáček nebo výklopný a otočný display. Canon PowerShot A630 tak míří do řad kreativních amatérských fotografů nebo může být též vhodnou alternativou pro majitele pravých zrcadlovek - v situacích, kdy je nemožné nebo nevhodné mít u sebe klasický DSLR aparát. Pojďme se tedy podívat na tento zajímavý fotoaparát trochu blíže.

Konstrukce a design

Canon Powershot A630 na první pohled určitě zaujme především svým rozměrnějším tělem a také vyšší hmotností. Zda-li se jedná o klad či zápor je velice diskutabilní, neboť každý preferuje něco jiného (osobně mi větší rozměry fotoaparátu - byť kompaktního, nevadí. Spíše naopak). Ale lze logicky předpokládat, že potenciální cílová skupina, pro kterou je A630 určen, nebude považovat větší fyzické proporce za zápor. Další nepřehlédnutelný prvek představuje velký úchopový grip, který je zde především kvůli akumulátorům (4x AA baterie) a také napomáhá k pohodlnějšímu držení a práci s přístrojem. Plášť je celokovový, pouze dvířka pro akumulátor a A/V vstup + DC IN, tvoří plast. Přední stěně dominuje teleskopický objektiv, lemovaný stříbrným, mírně vystouplým plastovým prstencem, který zároveň chrání závit pro redukční kroužky a předsádky. Hned nad ním naleznete optický průhledový hledáček, vedle kterého je interní blesk a pomocné oranžové světlo autofocusu fungující též jako signalizace aktivace samospouště. Dále je na přední straně otvor pod kterým se skrývá mikrofon a v dolním pravém rohu pojistka pro sundání krytu závitu objektivu.

Na levé straně (gripové) je kovové očko pro upevnění řemínku na zápěstí a také plastová dvířka pro A/V výstup a napájení DC IN. Ze spodní strany je možný přístup k akumulátoru a paměťové kartě a také zde nejdete plastový závit pro umístění fotoaparátu do stativu. Na horní hraně přístroje najdete kruhový ovladač pro změny expozičních režimů (automatické, polo-manuální a manuální, asistenční programy, kamera a scénické režimy. Dále je zde tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje a nechybí ani spoušť, kterou lemuje prstenec ovládající optický zoom. Také je zde umístěn reproduktor. Zadní panel vyplňuje z většiny výklopný a otočný displej s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 115 000 bodů. Display nabízí možnost vyklopení v úhlu 180° a otáčet jej můžete v rádiusu až 270°. Navíc je zde k dispozici také příjemně umístěný a dostatečně velký optický průhledový hledáček, což představuje z celkového pohledu velice příjemnou a pohodlnou záležitost, kterou se nemůže pochlubit moc aparátů této třídy. Daní za kombinaci rozměrného nastavitelného displeje a průhledového hledáčku jsou sice větší rozměry, nicméně to je "cena", kterou hodně potenciálních uživatelů rádo "zaplatí". Škoda jen, že výrobce nepřidal k hledáčku ještě dioptrickou korekci. Zbytek zadní stěny vyplňují ovládací prvky: přepínač režimů foto/preview, multifunkční křížový ovladač (s potvrzovací klávesou Func/Set uprostřed) a čtveřice tlačítek - Koš/Kompenzace expozice, Sdílení/Tisk, Diplay, Menu. Fyzické rozměry a hmotnost A630 jsou: 109 x 66 x 49 mm a 315 g (včetně baterie a paměťové karty).

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Canon PowerShot A630 fotografuje pomocí CCD snímacího prvku s úhlopříčkou 1/1,8" a s efektivním rozlišením 8,0 MPix (fyzické rozlišení je zde 8,20 MPix). Můžete tedy zaznamenávat snímky do maximální velikosti 3 264 x 2 448 bodů, v dalších rozměrech poté 3264 x 1832 (3:2), 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů. Citlivost lze nastavit na hodnoty ISO 80, 100, 200, 400 a 800. Kromě fotografií lze zaznamenávat také ozvučené videosekvence a to ve formátech VGA 640 x 480 bodů, QVGA 320 x 240 bodů nebo 160 x 120 bodů při frekvenci snímkování 30 nebo 15 snímků za sekundu (pouze nejnižší rozlišení umožňuje rychlost jen 15 sn./s). Video se ukládá včetně zvukové stopy a to ve formátu AVI (zvuk ve WAVu), formát obrazu je JPEG.

 

Jako optiku zde výrobce použil Canon objektiv se 4 x optickým zoomem a s ohniskovým rozsahem 7,3 - 29,2 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu je 35 - 140mm) a při světelnosti F2,8 - 4,1 s možností nastavení nejvyššího clonového čísla F8 (na nejkratším i nejdelším ohnisku). Autofocus pracuje systémem 9-bodového měření AiAF a měří kontrast buď na všech zónách nebo 1bodově, se zaměřením na střed. Autofocus pracuje v režimech: normálním, makro a manuálním. V normálním režimu pracuje AF od zhruba 30 cm, v makro režimu poté můžete zaostřit již od 1 cm. Při volbě manuálního ostření se vám v horní části displeje zobrazí lišta, pomocí níž (a křížového ovladače vlevo/vpravo) volíte odpovídající vzdálenost pro ostření (10, 20, 50cm, 1, 2, 5m a nekonečno). Uprostřed obrazovky máte ještě pro lepší orientaci zvětšený výřez.

Měření expozice probíhá poměrově, se zdůrazněným středem a nebo bodově. Kromě plné automatiky můžete využít též program (P), režimy s prioritou clony/času (Av/Tv), plně manuální mód (M) nebo jeden uživatelský preset (C - Custom). Dále máte k dispozici 4 asistenční režimy (Portrét, Krajina, Noční scéna a Asistent při panorámování) a 10 klasických scénických režimů (Noc, Děti a zvířata, Interiér, Listí, Sníh, Pláž, Ohňostroj, Pod vodou, Výrazné barvy, Změna barvy). Poslední volba na kruhovém ovladači aktivuje režim videokamery. Časy závěrky se pohybují od 15 s do 1/2500 sekundy. Co se týče sériového snímání, to zde pracuje rychlostí 1,8 snímků za sekundu. Výrobce zde implementoval novou funkci tzv.: "Safety zoom", což kombinuje optický a digitální zoom. Lze tedy díky této funkci dělat například jednoduše výřezy (pomocí až 16-násobného zoomu), nicméně jak je pro digitální zoom typický, pro vážnou práci je toto v drtivé většině případů nepoužitelné, neboť degradace obrazu je samozřejmě znát.

Vyvážení bílé barvy umožňuje nastavit měření plně automatické nebo volit některý z 6 předdefinovaných režimů: Den, Zataženo, Žárovka, Zářivka 1 a 2, Pod vodou. Nechybí ani možnost manuálního nastavení WB. Integrovaný blesk pracuje v režimech: automatický, vypnuto, s redukcí červených očí, protisvětlo a pomalá synchronizace. Úroveň záblesku lze kompenzovat v rozsahu +/- 2EV po 1/3EV krocích a jeho dosah je 0,45 - 4,2 m (na nejkratším ohnisku) a 0,4 - 3 m (na ohnisku nejdelším). Data se ukládají na paměťové karty typu SD/MMC, případně do interní paměti 16MB. Jako rozhraní slouží standardní USB 2.0. Canon A630 je vybaven obrazovým procesorem DIGIC II a technologií iSAPS, která se stará o správné měření a zpracovávání obrazu, což by mělo ve výsledku vést k rychlejším pracovním časům aparátu.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Canon Powershot A630 fotografuje na pět citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400 a 800. Na prvních dvou citlivostech ISO 80 a 100 není se šumem žádný problém. Fotografie pořízené s následující citlivostí ISO 200 již vykazují nižší hladinu šumu, nicméně s jemným zrnem a neostrými konturami, tudíž fotografie jsou v praxi stále bez problému použitelné. Při citlivosti ISO 400 je šum již silnější a na jednolitých plochách nelze přehlédnout občasné zásahy do detailů a především ostřejší kontury barevných map. Fotografie lze v těchto případech použít spíše jen jako zmenšeniny. Poslední citlivost ISO 800 vykazuje velmi silný šum, který již je značně rušivý a fotografie pořízené na nejvyšší citlivost již těžko naleznou v běžné praxi uplatnění. V případě šumu představuje Canon PowerShot A630 naprosto běžný standard.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400 a 800.

Automatické vyvážení bílé pracuje v přirozeném osvětlení standardně jako u většiny podobně zaměřených kompaktů. Problém nastává v případě umělého světla, kde mají snímky silně nahnědlý nádech. V podobných případech je proto nezbytné použít některý z šesti přednastavených módů: Den, Zataženo, Žárovka, 2 typy zářivky a Pod vodou. Nechybí ani možnost ručního měření vyvážení bílé barvy.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

PowerShot A630 pořizuje snímky s velice slušnou kresebností, ostrostí i barevnou vyvážeností. Na testovacím terči můžete pozorovat dobrou kresbu detailů, též v okrajích snímků je ostrost stále na vysoké úrovni, ačkoli mírný úbytek je patrný, ale naprosto tolerovatelný. Na druhou stranu je na svislých i vodorovných liniích jasně vidět moiré a projevuje se také chromatická aberace, která sílí zejména v okrajích scény. Projevuje se zde také soudkovité zkreslení, které ustupuje s rostoucím ohniskem. Příjemně překvapily možnosti použité optiky též na nejdelším ohnisku, kde je na tom aparát v případě ostrosti a kresby také relativně dobře. Mírný pokles ostrosti je v tomto případě samozřejmě nevyhnutelný, nicméně spolu s ním nepatrně ustupuje také chromatická aberace. V celkovém hodnocení kvality fotografií může nabídnout A630 ve své kategorii nadstandardní výsledky. Snímky se mohou pochlubit dobrou ostrosti i kresebností v detailech a vady optiky se zde drží v tolerovatelných mezích.

 

Fotografování s minimálním zacloněním na nejkratším ohnisku (vlevo, F2,8) a na nejdelším ohnisku (vpravo, F4,1).

 

Fotografování s maximální clonou na nejkratším ohnisku (vlevo, F8) a na nejdelším ohnisku (vpravo, F8).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400 a 800.

V režimu makro s minimální clonou - F2,8.

V režimu makro s maximální clonou - F8.

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400 a 800.

Video sekvence: 640 x 480 bodů…

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Pro změny expozičních režimů slouží kruhový ovladač, kterým zvolíte požadovaný mód: Auto, Program, Priorita času, Priorita clony, Manuál, Uživatelský, Portrét, Krajina, Noční scéna, Scénické režimy, Asistent při panorámování a kamera. Multifunkčním čtyřsměrovým ovladačem listujete v menu (nebo prohlížíte fotografie, případně se pohybujete v náhledech), manuálně ostříte (vlevo/vpravo), ovládáte funkce blesku (nahoru) a nastavujete typ zaostřování (Normal, Manual, Makro).

Klávesou Disp zobrazujete/deaktivujete informace na displeji (včetně náhledu s histogramem, který však bohužel funguje pouze v režimu prohlížení), Menu zobrazí hlavní strukturu menu, Tisk slouží pro sdílení a přímý tisk fotografií a poslední klávesou - Koš, provádíte mazání/kompenzaci expozice a také slouží jako přepínač mezi clonou a časem v manuálním módu. Dvoupolohovým přepínačem (v horní části zadní stěny) měníme režim Fotografování/Prohlížení.

 

 

Do menu vstoupíte stiskem klávesy Func/Set (uprostřed multifunkčního ovladače) a rozděluje se na tři základní roletky: fotoaparát, nastavení a přizpůsobení. Záložka fotoaparát, nabízí možnosti: Rámeček AF, Digitální zoom, Synchronizace blesku, Redukce červených očí, Určení bodu při bodovém měření expozice, Zoom bodu MF, Asistenční světlo AF, Prohlížení - délka zobrazení snímků, Automatické převrácení obrazu, Mřížka/3:2 formát, Razítko data a Uložení nastavení.

 

 

Položka Menu umožňuje provádět změny a nastavit: Ztlumení, Hlasitost, Úsporný režim, Datum/Čas, Formátování, Číslování souborů, Vytvoření složky, Rotace, Jednotky, Automatické zasunutí objektivu, Jazyk, Videosystém, Metoda tisku a Resetovat vše. Poslední složka umožňuje měnit Úvodní obrázek nebo zvuky (úvodní, klávesy, samospoušť a závěrka).

V režimu videokamery je k dispozici stejný přehled nabídek, s tím rozdílem, že funkce kamery nabízí pouze změny: Digitální zoom, Asistenční světlo AF, Převrácení zobrazení a Mřížka (popřípadě ořez v 3:2 formátu). Přepnete-li do menu prohlížení fotografií, jsou zde jednak shodné položky Nastavení a Můj fotoaparát a dále zde můžete využít nabídek Prohlížení a Tisk, kde jsou k dispozici funkce: Autopřehrávání, Mé barvy, Zvukové poznámky, Ochrana, Otáčení, Smazání všeho, Přenos, dále poté možnosti tisku (Tisk, Vybrat snímky a počet, Zrušit vše a Nastavení tisku.

Kromě klasického Menu máte k dispozici druhé menu - dostupné přímo při fotografování (klávesa Func/Set), kterým provádíte základní expoziční změny během fotografování: Citlivost, Vyvážení bílé barvy, Režimy (sólové snímání, sériové snímání a samospoušť - 2 s, 10 s, vlastní nastavení), Barevné filtry (živý, neutrální, sépie, pozitiv, světlý tón pleti, tmavý tón pleti, vlastní barva), Kompenzace blesku, Způsob měření expozice a Rozlišení snímků (nebo videa - v daném režimu).

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti s aparátem

Od zapnutí fotoaparátu do pořízení prvního snímku uběhne zhruba 2,8 sekund, což je průměrný čas v této třídě. Vezmeme-li v úvahu, že se ještě musí vysunout objektiv, nejedná se o špatný parametr. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná, tedy v našich podmínkách neměřitelná (menší než 0,1 sekundy). Bez namáčknutí je prodleva cca 1,1 sekundy, což je také čas který nijak neurazí. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá 1,5 sekundy, přičemž ovládání se rozděluje na 8 kroků. Optický zoom lze používat i v průběhu natáčení videosekvencí. Ovšem zde si zaslouží aparát malou výtku, neboť optický zoom je jednak dost nepřesný a také by si zasloužil určitě jemnější krokování. Celkově se s aparátem pracuje dobře a pohodlně a jeho větší rozměry i hmotnost celkově přispívají k lepší stabilitě při ovládání i samotném exponování (což ale na druhou stranu nemusí vyhovovat každému). K lepšímu držení přístroje slouží úchopový grip. Všechna tlačítka mají lehký chod a reagují dobře a okamžitě.

Display má jen velmi nepatrné zpoždění, což není pro tuto třídu vůbec běžné. Naopak display jako takový představuje velký klad aparátu. Můžete jej vyklopit v úhlu 180° a otáčet v rádiusu až 270° a kromě toho je k dispozici i příjemně velký optický průhledový hledáček. Rozměry aparátu sice především z tohoto důvodu musely trochu narůst, ale výsledek myslím stojí rozhodně za to. Automatické měření expozice, stejně tak i autofocus pracují rychle a okamžitě. Pokud nejste zastánci automatiky, můžete v obou případech (ostření i měření expozice) přejít na manuální režimy. Canon PowerShot A630 nabízí plně manuální režim a také režimy s prioritou clony a času. Kromě toho máte na výběr 4 asistenční módy a 10 scénických režimů. Při plně manuálním módu ovládáte expoziční parametry (clonu a čas) multifunkční klávesou (vlevo/vpravo), mezi oběmi hodnotami přepínáte klávesou Koš. Nechybí zde ani podpora češtiny. Všechna data se ukládají na externí paměťové médium - karty SD/MMC, nebo můžete použít interní paměť fotoaparátu 16 MB. Kromě samotného aparátu dodává výrobce ve standardním balení dále také 4x alkalické akumulátory, český manuál, nabíječku, USB kabel, videokabel, řemínek na zápěstí a instalační CD s ovladači.

Závěrem

Canon Powershot A630 představuje povedený kreativní aparát, který je určen pro náročnější fotografy - amatéry, nebo po něm mohou sáhnout majitelé pravých zrcadlovek jako po mobilnější alternativě. Přístroj nabídne vysoké rozlišení, možnost všech v současnosti běžně používaných kreativních režimů a funkcí, pevný - celokovový plášť ale i přesto příjemný design. Velkou výhodu představují rozměrný a nastavitelný display v kombinaci s příjemně velkým optickým hledáčkem. Tyto dva aspekty sice mají na svědomí větší fyzické rozměry aparátu, ale to bude vzhledem k účelnosti aparátu pro potenciální uživatele jen nepodstatný detail. Své udělá také koncová cena, která je v poměru k výkonu velmi příznivá. Jen škoda, že není k dispozici také dioptrická korekce u optického hledáčku a také by fotoaparát této třídy rozhodně neměl postrádat živý náhled histogramu. Canon Powershot A630 již je na pultech prodejen a to za přibližnou koncovou 8 990 Kč (včetně DPH).

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: