Canon PowerShot S60 - nový širokoúhlý kompakt pro náročné - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Canon PowerShot S60 - nový širokoúhlý kompakt pro náročné

Canon PowerShot S60

11. května 2004, 00.00 | Canon při letošní jarní PMA omladil většinu svých modelových řad, a tak se dalo očekávat, že si na své přijde i eSková řada. Tento okamžik nastal včera, kdy Canon ohlásil netrpělivě očekávaného nástupce S50ky - model PowerShot S60. Jaký bude?

Pokud se dle označení logicky domníváte, že fotoaparát PowerShot S60 bude šestimegový, tak vás musíme vyvést z omylu. Nový Canon bude opět digitální kompakt s pětimegapixelovým snímačem, ovšem s novým širokoúhlým objektivem. Proč pro něj výrobce nezvolil například označení S55 nevíme, ale již teď vám o něm můžeme prozradit bližší informace.

Konstrukce
Digitální fotoaparáty se s nepřetržitým vývojem stále zmenšují, a tak bylo jen otázkou času, kdy přijde řada i na oblíbené modely Canon PowerShot S, které sklízí již několik let úspěch s prakticky stejným tělem. V novém kabátu nám tedy Canon představuje model PowerShot S60. Jeho kovové tělo sice není o tolik menší (má rozměry 114x56,5x38,8 mm), ale je oproti předchozí S50ce o 30 g lehčí - samotné tedy váží 230 g .
Nový design však není hlavním přínosem tohoto fotoaparátu. Ten se může především pochlubit novým výsuvným objektivem, nabízející větší rozsah optického zoomu. Dokonce před něj půjdou pomocí speciální konstrukce přichytit i předsádky a filtry.

Objektiv je opět chráněn posuvnými dvířky, která také celý fotoaparát do režimu focení zapínají.
Také zadní strana přístroje se dočkala přepracování - Canon opustil od pětipolohového joysticku a nahradil jej spolehlivějším a praktičtějším křížovým voličem s mechanicky odděleným potvrzovacím tlačítkem. Dále přibylo (podobně jako u ostatních novinek Canon ohlášených na jaře tohoto roku) speciální tlačítko pro přímý tisk. Ovládání optického zoomu je kolébkové a také pro přepínaní do režimu prohlížení se již používá samostatné tlačítko.

Technologické novinky
Co se technických parametrů týče, prozatím zůstává Canon u CCD snímače s efektivním rozlišením 5 miliónů bodů při úhlopříčce 1/1,8". Citlivost je dále volitelná v rozsahu 50 až 400 ISO, nově přibylo nastavitelné rozlišení 2048x1536 obrazových bodů.
Jak jsme již zmínili, zcela nový je objektiv. Ten je složen z osmi členů uspořádaných v sedmi skupinách a využívá speciální asférické čočky s vysokým indexem lomu. Tak je možno při jeho malých rozměrech dosáhnout 3,6násobného optického přiblížení při nejkratším ohnisku 28 mm. Nejdelší ohniskovou vzdálenost 100 mm bude možno zdvojnásobit pomocí konverzní předsádky. Větší rozsah ohnisek bohužel přináší i negativní vlastnost a tou je horší světelnost objektivu: f/2,8 - f/5,3. Oproti tomu makro režim pracuje již od 4 oproti původním 10 cm, což je lákavé.
Po expoziční stránce se nic nemění, fotoaparát nabídne vedle scénických režimů a automatiky i plně manuální režim, při němž bude nejkratší nastavitelný čas 1/2000 s oproti 1/1500 s. Tohoto času se však bude moci zřejmě dosáhnout opět pouze při vyšším clonovém číslu.

Vzhledem k tomu, že výrobce chystá k fotoaparátu i nové podvodní pouzdro schopné ochránit přístroj až do hloubky 40 m, přibylo přednastavené vyvážení barev pojmenované Pod vodou. Vlastně tato položka nahradila jednu ze dvou uživatelských pamětí ručně nastavené teploty bílé barvy.
Interní blesk nabídne stejné režimy jako dosud a jeho výkon bude opět ručně nastavitelný, ovšem dosah se kvůli jinému objektivu změnil na 0,55 až 4,2/2,0 m (pro nejkratší / nejdelší ohnisko).
Firmware přístroje nově umožňuje ukládat do záhlaví souboru ve formátu RAW i malý náhled snímku ve formátu JPEG, jak je tomu například u digitální zrcadlovky Canon EOS-10D. Dále bylo posílena funkce videosekvencí, která nyní dokáže zpracovat půl minutový záznam v rozlišení 640x480 obrazových bodů, bohužel však jen s rychlostí 10 sn./s. Radostnější je informace, že fotoaparát podporuje bezdrátové dálkové ovládání, což jistě řada fotografů ocení. PowerShot S60 také pochopitelně podporuje přímý tisk protokolem PictBridge a řadu dalších zajímavých funkcí, jako je například automatické otáčení snímků díky internímu čidlu polohy zaznamenávajícím natočení fotoaparátu během expozice.
Poslední novinkou, s kterou Canon v souvislosti s tímto fotoaparátem přichází, je nový Li-Ion akumulátor s vyšší kapacitou, označovaný jako NB-2LH. Ten bude součástí standardní dodávky. Přístroj však dokáže využívat i stávající rozměrově stejné akumulátory NB-2L, což znamená, že nový akumulátor bude použitelných i ve starších modelech PowerShot řady S.

Závěr
Digitální kompakt Canon PowerShot S60 se jeví jako překlenovací model mezi stávající S50kou a další potenciální novinkou. Přichází s novou tenčí konstrukcí a širokoúhlým objektivem, který jistě řadu fotografů osloví. Na druhou stranu jsou však jeho nové funkce rozšířeny pouze do té míry, do jaké to dovolí nezměněný výpočetní výkon procesoru. Vlastně se jedná pouze o firmwarová vylepšení. Další posun této v poslední době takřka "zanedbávané" produktové řady totiž znamená nový hardware a zřejmě si na něj budeme muset ještě chvíli počkat. Kdo ví jak dlouho, možná se dalšího nástupce PowerShotové řady S dočkáme ještě do konce roku. Do ohlášeného počtu takřka dvaceti novinek přislíbených společností Canon pro letošní rok ještě totiž stále několik kousků chybí. Fotoaparát by se u nás měl objevit v průběhu června, cena zatím nebyla oficiálně stanovena. Pro evropský trh činí 579 Euro.

:: Podrobná specifikace přístroje
:: Porovnání modelů PowerShot S50 a S60

:: Stránky Canon CZ

:: Zahraniční stránky Canon Europe

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: