Canon představil dvě lákavé novinky v řadě EOS - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Canon představil dvě lákavé novinky v řadě EOS

Canon Novinky

21. srpna 2007, 00.00 | Včera představil Canon na své pražské tiskové konferenci kromě řady dalších novinek zcela přepracované digitální zrcadlovky EOS 1Ds Mark III a 40D. Navíc přidal trojici nových objektivů. Čím chce oslovit náročné uživatele?

Včera v 6 hodin ráno oficiálně padlo embargo na tři desítky nových produktů Canonu, kterých bychom se měli teoreticky dočkat ještě v letošním roce. V tomto článku se podíváme na zoubek dvojici nových digitálních zrcadlovek řady EOS a trojici objektivů. Pro začátečníky budou zajímavé objektivy 18-55 a 55-250mm s optickou stabilizací. Pokročilé amatéry jistě potěší EOS 40D a pro profesionály jsou určeny EOS 1Ds Mark III a nový objektiv 14mm/2.8 II USM.

Canon EOS 1Ds Mark III by měl přijít v říjnu s rozlišením 21MPix
Když počátkem roku představil Canon třetí generaci reportážního EOS 1D, bylo jen otázkou času, kdy se omlazení dočká i studiový model 1Ds. Pod označením 1Ds Mark III byla představena první digitální zrcadlovka, která nabízí rozlišení vyšší než 20MPix. Konkrétně je fotoaparát vybaven CMOS snímačem velikosti kinofilmového políčka s fyzickým rozlišením 21MPix a 14bitovým AD převodníkem. Díky novým větším mikročočkám na povrchu čipu by měl mít nový Mark III stejnou citlivost/hladinu šumu jako jeho předchůdce Mark II, který měl rozlišení necelých 17MPix.

Model EOS 1Ds Mark III přichází s tělem v podstatě totožným, jako má 1D Mark III. To znamená, že ve srovnání s předchozím modelem se dočkal zcela přepracovaného uživatelského rozhraní, velkého 3“ LCD displeje a nového akumulátoru. Stejně jako starší Mark III se může pochlubit nové 1Ds paralelně pracující dvojicí procesorů DiGIC III, umožňující sekvenci 56JPEGu/12RAWu s rychlostí 5 snímků za sekundu. Dále u nového 1Dska našel uplatnění nový AF systém s 19 křížovými a 26 pomocnými body, automatické čištění senzoru, funkci Live View či nový hledáček. Tělo je kompletně utěsněné, a to včetně rozhraní pro externí modul WFT-E2.

Zatím trochu záhadnou novinkou je funkce Highlight Tone Priority, o které Canon tvrdí, že v určitých situacích umožňuje zvýšit dynamický rozsah fotoaparátu. Dle všeho se však jedná primárně o uživatelský expoziční režim, který se snaží získat maximum detailů ve světlých částech snímku neboli posunout histogram maximálně do pravé části bez ztráty kresby v jasech.

Profesionály jistě potěší i technická vylepšení jako o 50% delší průměrná životnost závěrky (300 000 cyklů), možnost fotografovat v RAW formátu s rozlišením nejen 21, ale i 5,2MPix. Nový 1Ds samozřejmě používá i ten nejlepší AE systém, který má Canon k dispozici – 63 zonální systém s vazbou na AF body. Další příjemnou novinkou je tichý režim závěrky s částečným předsklopením. Stejně jako ostatní Canony nyní i 1Ds nabízí Picture styly a nové parametry zpracování obrazu.

Celkově EOS 1Ds Mark III sice nijak zásadně nepřekvapil a přinesl to, co se očekávalo, což nic nemění na tom, že je tou technicky nejdokonalejší DSLR na trhu. Uvidíme, jak rychle a v jaké míře se na jeho nástup podaří odpovědět Nikonu a zejména nakolik se bude Canonu dařit pokrývat poptávku. První kusy by k nám měly dorazit v průběhu října, ale kolik jich bude, je otázkou. Cena pro Českou republiku zatím není ještě stanovena, ale evropská cena by měla být necelých 8 000 EUR.

Canon EOS 40D plný překvapení
Druhou novinkou je nástupce modelu EOS 30D určeného pro nadšené amatéry. O jeho příchodu se vědělo poměrně dlouho dopředu, přesto seznam nových vlastností je překvapivě rozsáhlý. Canon si sáhl do svědomí a při vývoji 40Dčka si dal opravdu záležet. Není divu, Nikon D80 a D200 mu dávaly na trhu řádně zabrat.

Canon EOS 40D je postaven na CMOS snímači velikosti APS-C s rozlišením 10,1Mpix nabízejícím sekvenci snímání s rychlostí 6,5snímku za sekundu a délkou až 75JPEGů/17RAWů. A/D převodník je také 14bitový, jako je tomu u modelů 1D/1Ds Mark III. Od těch si mimochodem fotoaparát vypůjčil celou řadu funkcí. Jmenujme zcela nové ovládání, AF-On tlačítko, čistící systém snímače, Live view, procesor DiGIC III, funkci Auto ISO, nový systém redukce šumu pro dlouhé expozice i vysoké ISO, 3“ LCD displej či podporu bezdrátového externího modulu (WFT-E3).

Ve srovnání s modelem EOS 30D je novinek ještě více. Tou nejpodstatnější z pohledu uživatelského komfortu je zcela nový, větší a jasnější hledáček obsahující více informací, například hodnotu citlivosti, která u 30D chyběla. Nově hledáček nabízí zvětšení 0,95x a uživatelé se mohou těšit kromě jiného i na výměnné matnice.

Dále je to zcela nový AF systém používající 9 křížových bodů rozmístěných do ležatého rovnoběžníku. I tělo samotné je robustnější a má utěsněný prostor pro akumulátor, paměťovou kartu a konektor pro externí wifi modul. Nové rozměry těla jsou 146 x 108 x 74mm při hmotnosti 822g vč. akumulátoru. Lepší je i závěrka nabízející průměrnou životnost 100 000 cyklů. Závěrka je kromě jiného výrazně tišší.

Celkově je nesporné, že EOS 40D je novou svěží krví, kterou Canon ve střední třídě nutně potřeboval. Prostor mezi EOS 400D a 5D byl propastný a model 30D byl přeci jen konstrukčně poměrně starý. 40D by měl přijít na náš trh již v průběhu září s cenou podobnou, jako má model 30D.

Canon EF-S 18-55 f/3.5-5.6 IS
První novinkou mezi objektivy je přepracovaný základní objektiv 18-55mm, nově vybavený optickou stabilizací obrazu se ziskem až 4EV. Kromě stabilizace se může pochlubit novou kruhovou clonou a zkrácenou minimální zaostřovací vzdáleností 25cm. Jinak konstrukčně je svému předchůdci opravdu blízký. Nový objektiv bude dodáván v setu s EOS 40D. Samostatně by se měl prodávat v ceně kolem 6 000 Kč.

Canon EF-S 55-250mm f/4-5,6 IS
Druhá novinka rozšiřuje řadu levných ultrazoom objektivů pro APC-S zrcadlovky. Objektiv zvenčí připomíná 55-200mm „seťák“, ale přináší větší rozsah ohnisek, optickou stabilizaci se ziskem až 4EV, obsahuje nový UD optický člen a novou kruhovou clonu. Cena pro český trh zatím není oficiálně stanovena.

Canon EF 14mm f/2.8 L II USM
Poslední novinka nahrazuje nejširší Lkový objektiv. Druhá generace pevné 14ky má zcela novou konstrukci optické soustavy využívající nové asférické a UD členy. Při zorném úhlu 114 stupňů využívá všeho, co Canon v optice dnes umí. USM motory, asférické a UD členy, Super Spectra broušení čoček a kruhovou clonu. Stejně jako EF 16-35 II je i 14mm Lko utěsněné. Jde o nádherný kus optiky, za který náročný fotograf zaplatí v USA 2200 USD a v Evropě jistě mnohem více.

První dojmy z novinek
Na pražské tiskové konferenci bylo možné si na pár minut zapůjčit předprodukční vzorky EOSu 1Ds Mark III a EOSu 40D. 1Ds Mark III je v podstatě konstrukčně shodný s modelem 1D Mark III, který dlouhodobě testujeme. Jeho tělo je jen o 3mm vyšší kvůli nutnosti přepracovat hranol pro větší čip. Nicméně tělo působí stejně dobrým dojmem jako model EOS 1D Mark III a obrazová kvalita dle dostupných ukázkových snímků působí skvěle. Nicméně s bližším hodnocením počkejme na produkční kusy a reálné testování.

Model EOS 40D udělal při prvním testování opravdu skvělý dojem. Jeho působivost mi nápadně připomněla rozdíl mezi Nikonem D100 a D200, přičemž s druhým jmenovaným svede možná boj o místo na trhu. Na druhou stranu je pravděpodobné, že Nikon během pár dnů odpoví na novinky Canonu, a až pak bude možné srovnávat srovnatelné. Nicméně, pokud jste srdcem Canonisti a hledáte něco lepšího než EOS 400D a levnějšího než 5D, pak pro vás máme skvělou zprávu – 40D se jednoznačně povedl.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: