Casio Exilim EX-P505 - stylová miniatura s duší EVF - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Casio Exilim EX-P505 - stylová miniatura s duší EVF

8. listopadu 2005, 00.00 | Další model Casio sice nese označení Exilim, přesto se naprosto vymyká ostatním svým sourozencům této řady. Jedná se o netradiční digitální fotoaparát označovaný jako EX-P505, který nabízí rozlišení 5 MPix, 5x optický zoom a nekonvenční konstrukci.

{Základní popis}

Nadpis možná může na první dojem působit jako trochu zavádějící, ale budete-li číst dále, pochopíte, že má své opodstatnění. Casio Exilim EX-P505 nabízí rozlišení 5 MPix, 5x optický zoom, display velikosti 2" a procesor Exilim Engine, který zajišťuje delší výdrž baterie a vysokou pracovní rychlost. Nejzajímavější je však rozhodně provedení. Ultrazoom od Casia můžeme bez nadsázky označit jako "kompaktní EVF zrcadlovku". Výrobce se zde pustil do odvážného experimentu a zkombinoval oba typy aparátů do jednoho těla. Modelu EX-P505 sice chybí to nejpodstatnější do elektronické zrcadlovky - a sice onen elektronický hledáček, zato funkčně i konstrukcí těla nemůže tomuto modelu podobnost s EVF přístroji nikdo upřít. Ke kompaktům má opět "Pé-pětsetpětka" blízko svými malými rozměry a hmotností.

Konstrukce a design

Tělo aparátu je vyrobeno z plastu, díky čemuž se P505 sice může pochlubit nízkou hmotností, na druhou stranu však fotoaparát působí subjektivně poměrně křehce a vypadá na první pohled skoro jako dětská hračka. Samotná konstrukce napodobuje typickou EVF - tvar do "L", úchopový grip (na jedné straně čela aparátu) a výrazný tubus objektivu (na straně druhé) jsou toho jasným důkazem. Stejně tak i funkční vybavení, ovládání a uspořádání tlačítek tento dojem jen podtrhují. Na druhou stranu chybí elektronický hledáček, který nahrazuje výklopný a otočný 2" LCD display, který můžete vyklopit v úhlu až 180 stupňů a otáčet jím v rádiusu 270 stupňů. Rozměry a hmotnost fotoaparátu jsou: 98,5 mm x 55,5 mm x 73,5 mm a 215 g (bez baterie a paměťového média). Fotoaparát je tedy výrazně menší než běžné EVF fotoaparáty. K testování jsme měli P505 v provedením matně černém se stříbrnými doplňky. S tímto designem jej také seženete na pultech prodejen.

Na pravé - čelní straně leží velký tubus s objektivem, který nabízí 5x optické přiblížení. V horní části tohoto tubusu je ukryt interní blesk, který se sám aktivuje v případě horších světelných podmínek (a je-li aktivován některý z režimu záblesku). Na levé straně je úchopový grip, do kterého se zasouvá akumulátor a paměťové médium (další podobnost s aparáty typu EVF). Zadní stěně dominuje 2" LCD výklopný display, vedle něhož naleznete jen multifunkční křížový ovladač a dvojici kláves menu a display. Na horní straně se nachází kruhový ovladač pro volbu režimů (automatický, manuální, kamera, prohlížení), tlačítko On/Off, reproduktor a klávesa pro funkce blesku. Na boku (opět na tubusu objektivu) leží ještě dvě tlačítka - EX (pro rychlé menu) a způsob ostření (AF, manuální, makro). Na spodní část lze našroubovat redukci stativu a také vyjmout akumulátor nebo paměťovou kartu. Na vrchu gripu pro uchopení nechybí samozřejmě to nejdůležitější - spoušť, kterou lemuje prstenec pro ovládání zoomu.

[-more-]{Technické parametry}

Specifikace

Casio Exilim EX-P505 fotografuje pomocí CCD čipu o velikosti 1/2,5" s efektivním rozlišením 5 milionů bodů. Citlivost snímače lze nastavit ve čtyřech úrovních - ISO 50, 100, 200 a 400. Snímky lze pořizovat s rozlišením: 2 560 x 1 920 bodů, 2 560 x 1 720 bodů (poměr stran 3:2), 2 048 x 1 536 bodů, 1 600 x 1 200 bodů, 1 280 x 960 bodů a VGA - tedy 640 x 480 bodů. Pořízené snímky se ukládají ve formátu JPEG (podpora Exif 2.2) na paměťové médium SecureDigital nebo MultiMediaCard. Kromě paměťové karty můžete využít též paměti vnitřní - o kapacitě 7,5 MB. Model EX-P505 kromě designu vsadil také na videosekvence. Maximální rozlišení záznamu je 640 x 480 bodů (VGA) s rychlostí 30 snímků za sekundu ve formátu MPEG4 bez omezení délky záznamu (s datovým tokem 4,2 MB/s) se zvukem ve WAVu. Optika fotoaparátu (jak bývá u Casia zvykem) je smc Pentax a nabízí 5x optický zoom. Objektiv se skládá z deseti členů v osmi skupinách. Rozsah ohnisek EX-P505 je 6,3 až 31,5 mm (ekvivalent kinofilmu je 38 - 190 mm). Světelnost je F 3,3 až 3,6 (s maximálním clonovým číslem F 7,4). Funkce ostření nabízí možnosti autofocusu, manuálního zaostřování a super makro režimu, který pracuje již od 1 cm. Ve video režimu zaostřuje AF od 10 cm.

 

Nabídka funkcí EX-P505 v případě expozičních režimů je také bohatá a hodna přístrojů vyšších kategorií. Můžete zvolit jednak plně automatickou variantu, ale také plně manuální režim nebo prioritu času a clony. Korekci expozice můžete nastavit v rozsahu +/- 2EV (po 1/3EV krocích). Šesti-polohová clona nabízí rozsah f/3,3 až f/7,4 při nejširším ohnisku. Závěrka v automatickém režimu pracuje s časy od 1/8 do 1/2 000 s. V režimu priority času a v manuálním režimu můžete prodloužit čas expozice až na jednu minutu. Vyvážení bílé barvy nabízí automatický režim, dále šest předdefinovaných hodnot a nechybí ani manuální vyvážení bílé. Vestavěný blesk má pracovní rozsah od 40 cm do 3 metrů a pracuje ve čtyřech režimech (auto, nucený záblesk, zapnuto, redukce červených očí). V případě potřeby lze pochopitelně blesk úplně vypnout. Součástí menu je funkce rychlý přístup (klávesy křížového ovladače vlevo / vpravo, umožňují nadefinovat kromě nastavení kompenzace expozice - EV, také WB, ISO, systém měření nebo Samospoušť).

Casio Exilim EX-P505 disponuje živým RGB histogramem. Při fotografování můžete volit také mezi širokou škálou barevných filtrů. Kromě standardního monochromatického a sépiového, nabízí EX-P505 dále také filtr: červený, zelený, modrý, žlutý, růžový a fialový. Tento model aparátu je zatížen dost na funkce videokamery. Při filmování můžete ovládat optický zoom a volit hned z několika zajímavých režimů. Kromě standardní kamery můžete použít Past movie - průběžně zaznamenává vše, co vidí snímač a po stisknutí spouště uloží 5 sekund historie. V režimu Short Movie zaznamenáváte krátké shoty, v délce trvání 5 sekund. Mezi další funkce patří: Best Shot a dále funkce fotoaparátu: automatika, priorita času, priorita clony. Fotoaparát je vybaven výklopným a otočným 2" LCD displejem s rozlišením 84 960 bodů. Pro přenos dat slouží USB 2.0. Napájení probíhá pomocí Li-Ion akumulátoru. Výrobce slibuje provozní dobu na jedno nabití až 220 snímků, což přístroj bez problémů zvládne. Záznam zvuku lze ukládat i ve stereo formátu. Součástí objektivu je také závit pro instalaci předsádek nebo filtrů. K jednotlivým snímkům lze přiřadit hlasovou poznámku v délce až 30 sekund.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Ovládání a struktura menu EX-P505 jsou vzhledem k široké nabídce funkcí a možností velice přehledné a jednoduché. Na horní straně kompakt zapnete / vypnete a také mačkáte spoušť. Přístroj se však automaticky zapíná i vypíná vyklopením / zaklopením displeje. Spoušť lemuje prstenec s ovládáním zoomu. Horním kruhovým ovladačem přepínáte režimy (fotografické - auto, manuál, priority času a clony, dále funkce kamery a prohlížení snímků). Ostatní ovládání obstará křížový multifunkční ovladač, který doplňuje dvojice tlačítek Menu (vstup do nabídky) a Disp (zobrazení/deaktivace info na display). Na boku přístroje (tubusu objektivu) ještě naleznete tlačítka EX (zpřístupní parametry: rozlišení, vyvážení bílé barvy, citlivost fotoaparátu a způsob ostření) a klávesu pro režimy ostření (makro, autofocus, ruční ostření a ostření na nekonečno). Posledním tlačítkem je samostatná klávesa pro ovládání blesku (na vrchu fotoaparátu). Blesk je skryt v tubusu objektivu a aktivuje se (vyskočí) automaticky.

 

 

Systém menu je přehledný a nenáročný na orientaci. Výrobce se snažil o co ergonomické řešení, což se mu docela povedlo. Hlavní nabídka menu - přístupná přes stejnojmennou klávesu, se rozděluje v režimu fotografování a kamery na tři části - REC: kde se nastavuje samospoušť (2 s, 10 s a 3x po 10 sekundách), rozlišení, kvalita (snímků/videa), kompenzace expozice, vyvážení bílé, citlivost, ostření, měření expozice (celoplošné, bodové, se zdůrazněným středem), zvuk spouště, filtry, ostrost, saturace barev, kontrast, úroveň záblesku (+/- 2), pomocné světlo záblesku, digitální zoom, náhledy, ikony a perzonalizace levé a pravé klávesy multifunkčního ovladače. Další položku menu představuje Memory: kde lze nadefinovat a uložit nastavení určitých parametrů jako jsou: blesk, ostření, WB, ISO, způsob ostření a měření expozice, samospoušť, intenzita záblesku, digitální zoom. Poslední položku hlavního menu představuje Set Up: zvuky, číslování složek, světový čas, formát data, jazyk, úsporný režim, USB, video výstup, formátování, reset. Další podmenu aktivujete klávesou EX, která zpřístupní rychlé nastavení: rozlišení, vyvážení bílé, citlivost a funkce AF. Poslední pomocné tlačítko je Display, které zobrazí expoziční parametry, včetně živého histogramu. Menu v režimu prohlížení umožňuje: slideshow, tisk, editace, ochrana, rotace, změny velikosti, zoomování, možnost záznamu audiopoznámky, kopírování.

 

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Casio Exilim EX-P505 fotografuje na citlivosti: ISO 50, 100, 200 a 400. Při první citlivosti ISO 50 není patrný téměř žádný šum. Při druhé citlivosti ISO 100 je redukce šumu stále na slušné úrovni a snímky jsou i tady stále dobře použitelné. Při citlivosti třetí, tedy ISO 200, se již šum výrazněji projevuje, nicméně při fotografování za denního světla jsou fotografie stále rozumné (například jako náhledy na internetových stránkách). Při maximální citlivosti - ISO 400 už můžeme pozorovat silnou a dobře patrnou šumovou stopu a to i na zmenšeninách. Fotografování na nejvyšší citlivost tedy již nelze doporučit.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 50, 100, 200, 400.

Jak už tomu tak s automatickým vyvážením bílé bývá, pracuje dobře, ovšem pouze u přirozeného světla. Umělé osvětlení nás nutí zvolit buďto některý z režimů žárovky nebo zářivek, ideálně lze doporučit manuální nastavení vyvážení bílé barvy, které je u tohoto modelu k dispozici. Předdefinované režimy WB umožňují následující nastavení: den, zataženo, stín, zářivka 1, zářivka 2, žárovka, a manuální kalibrace vyvážení bílé.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální (v našem případě „žárovka“)

Jak dopadl Casio Exilim EX-P505 v případě porovnání kvality snímků? Při zvětšených fotografií testovacích terčů můžeme pozorovat silnější moiré i aberaci. Také je patrná určitá ztráta světla v rozích snímku. Projevuje se také soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí. Samotná ostrost snímků není také zrovna nejlepší. Ovšem na druhou stranu, jistou výhodu zde představuje objektiv, který dokáže uchovat ostrost a kresebnost snímků, získanou ze snímače i na nejdelším ohnisku (při maximálním přiblížení). Ostrost snímků je tedy spíše slabšího průměru, ale to je zde při "zoomování" částečně vyváženo optikou.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 50, 100, 200 a 400.

V režimu makro...

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 50, 100, 200 a 400.

A videosekvence…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Casio Exilim EX-P505 v praxi

Časová prodleva od spuštění fotoaparátu až po exponování prvního snímku je delší - téměř 3 sekundy. Ovšem vzhledem k zaměření aparátu, jeho provedení a především nutnosti vyklopení displeje, nelze tento čas považovat za vyložený problém. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je téměř nulová - cca 0,1 s, tudíž v našich podmínkách neměřitelná. Bez namáčknutí spouště dojde k vyexponování fotografie za cca 0,5 sekundy, což je dobrý výsledek. Výrobce vybavil Exilim EX-P505 rychlejším procesorem Exilim Engine, který dopomáhá k rychlejšímu zpracovávání dat a tím i pohotovějším reakcím přístroje. Přezoomování ohniska z nejkratšího na nejdelší trvá 2 sekundy a zoom je rozdělen na 16 kroků. Display reaguje téměř okamžitě. Určité zpoždění zde sice lze pozorovat, ale je minimální. Až na delší startovací čas dopadl model EX-P505 dobře.

Strom, expoziční hodnoty: ISO 50, f/3,3, čas 1/80 s, 0,00EV, AWB.

Rotunda, expoziční hodnoty: ISO 50, f/3,3, čas 1/200 s, 0,00EV, AWB.

Restaurace, expoziční hodnoty: ISO 50, f/3,3, čas 1/160 s, 0,00EV, AWB.

V automatickém režimu pracuje tato "malá EVF zrcadlovka" dobře a spolehlivě. Autofocus funguje tak, jak má a ostří rychle a přesně. Ovládání je jednoduché, struktura menu přehledná - a to i přesto, že přístroj disponuje velkým množstvím funkcí. Odezvy tlačítek jsou okamžité, trochu problém je s prstencem ovládání zoomu, který reaguje až příliš citlivě, tudíž může být trochu problém s nastavením určitého ohniska. Výhody fotoaparátu představují možnost personalizace (nastavení určitých funkcí pod levé a pravé tlačítko křížového ovladače), možnost zobrazení histogramu a efektního oranžového terče přes celý display (kde se zobrazují všechny důležité expoziční hodnoty - citlivost, kompenzace a měření expozice, režim blesku, WB, čas, clona, AF). Výrobce dodává k fotoaparátu dále nabíječku, manuál, napájecí zdroj, USB kabel, videokabel pro připojení k TV, řemínek a instalační CD s ovladači.

Závěr

Casio Exilim EX-P505 představuje unikátní, konstrukčně i designově zajímavě zpracovaný, ale přesto kompaktní přístroj, určený spíše pro amatéry, kteří se nespoléhají jen na automatiku, ale mají rádi také určitou kontrolu nad expozicí. Ideální cílovou skupinu pro Exilim EX-P505 vidíme jednoznačně mezi uživateli, kteří si chtějí pořídit digitální fotoaparát miniaturních rozměrů, ale s dostatkem funkcí. Pro ty bude P505 jasnou volbou. Fotoaparát nabízí dobrou rychlost, neotřelý design v kombinaci s kompaktními rozměry a nízkou hmotností, jednoduché ovládání, kreativní režimy, několik funkcí kamery, optimální rozlišení a optiku s velkým přiblížením. Největší zjištěnou nevýhodu představuje nižší úroveň ostrosti fotografií, což je zřejmě daň za rozměry optiky. Casio Exilim EX-P505 můžete zakoupit v obchodní síti již nyní a to za doporučenou prodejní cenu 12 250 Kč (včetně DPH).

::Technická specifikace

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

U testu šumu

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 08.11.2005, 06:28
Odpovědí: 1

máte napsaných 5 hodnot, ale jen 4 políčka.

Je to hezká hračka, ale podle mě je dodnes příliš drahá (kolem 12000).

Odpovědět na příspěvek

RE: U testu šumu

Autor: Martin Hájek Muž

Založeno: 08.11.2005, 10:17

Díky za upozornění (chybička se vloudila), citlivosti jsou skutečně jen čtyři. Hned opravíme!

Odpovědět na příspěvek

No UZ kompakt

Autor: pepe Muž

Založeno: 08.11.2005, 10:57
Odpovědí: 0

Není víc kompaktnější Ricoh s rozsahem 28-200mm?

Odpovědět na příspěvek

video

Autor: owwidius Muž

Založeno: 09.11.2005, 08:39
Odpovědí: 0

Video pri 640x480@30fps nie je 4MB/s ale 4Mbit/s (teda 0,5 MB).
A od zapnutia po exponovanie trva urcite menej ako 3s, teraz to skusam a je to v mojich 'lab. podmienkach' max 1,5s, resp. kym vyklopim display tak mozem exponovat.
Jedine co by som mu vytkol, je dlhsie nabijanie blesku medzi fotenim, zalezi od nastavenej intenzity, ale niekedy aj 4-5 sekund..

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: