Casio Exilim EX-Z750 - rychlý a přátelský kompakt - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Casio Exilim EX-Z750 - rychlý a přátelský kompakt

4. listopadu 2005, 00.00 | Casio Exilim EX-Z750 představuje digitální fotoaparát pro kreativnější amatérské uživatele, kterým nabídne kompaktní rozměry, snímací čip s vysokým rozlišením 7,2 MPix, průhledový hledáček a velký LCD display. Mezi přednosti patří snadné ovládání, přehledné menu a spousta užitečných funkcí.

{Základní popis}

Do redakce nám dorazil na recenzi digitální fotoaparát od společnosti Casio. Jedná se o klasický kompaktní přístroj populární řady Exilim s typovým označením EX-Z750. Tento model se může pochlubit prakticky malými rozměry, čipem s vysokým rozlišením, průhledovým hledáčkem a velkým, přehledným LCD displejem. Velkou předností bude snadné ovládání a přehledné menu. Ačkoli se jedná o výlučně amatérský přístroj, přesto je Exilim EX-Z750 doslova nabitý funkcemi, (jako je například manuální ovládání), které by měly uspokojit i náročnějšího rekreačního fotografa.

Konstrukce a design

Plášť kompaktu je metalický s typicky útlou konstrukcí, která není pro řadu Exilim ničím výjimečným. Aparát je oživen lesklými hladkými díly v kombinaci s drsnějším kovovým povrchem, což působí na pohled i na omak velmi precizním dojmem a zároveň toto provedení napomáhá ke snadnějšímu držení fotoaparátu. Přední stěně dominuje teleskopický objektiv, který se v klidovém stavu skrývá v těle přístroje. Objektiv jako takový navíc po celém obvodu chrání po vypnutí plastová lamela. Z umělé hmoty jsou také dvířka na dně přístroje, určená pro akumulátor a paměťovou kartu. Co se týče fyzických proporcí, EX-Z750 se může pochlubit rozměry 88,9 x 58,4 x 22,4 mm a hmotnosti 127 g (bez baterie a paměťové karty).

Na čelní straně leží kromě teleskopického objektivu také interní blesk, okénko průhledového hledáčku a pomocné oranžové světlo autofocusu. Na horní straně kompaktu naleznete vedle sebe tlačítko vypnutí/zapnutí a spoušť, kterou lemuje prstenec na ovládání zoomu. Vedle nich se ještě nachází mikrofon. Na spodní straně je konektor pro zasazení kompaktu do kolébky a hned pod ním se nachází plastový otvor se závitem pro instalaci přístroje do stativu. Na bok zabudoval výrobce miniaturní reproduktor. Jinak veškeré ovládání hledejte na zadním panelu, kterému dominuje rozměrný 2,5" LCD display. Nad ním je průzor průhledového hledáčku (optická korekce chybí) a dvě klávesy pro přepínání režimů (fotografování / prohlížení). Nalevo od displeje naleznete dvojici kláves, rychlé menu a funkce snímání (single nebo sériové). Vpravo od displeje jsou dvě kruhové klávesy: horní - prstencová, pro změny režimů a dolní je klasické čtyřsměrové multifunkční tlačítko s potvrzovací klávesou uprostřed. Výčet ovládacích prvků uzavírá klávesa pro vstup do menu a zobrazování informací na displeji.

[-more-]{Technické parametry}

Specifikace

Hlavním prvkem modelu Exilim EX-Z750 je dobře známý CCD čip o velikosti 1/1,8" s rozlišením 7,2 milionů efektivních bodů (7,44 MPix rozlišení fyzické). Snímky lze pořizovat s rozlišením 7 MPix, 7 MPix (3:2), 5 MPix, 3MPix, 2 MPix a VGA neboli: 3072 x 2304 bodů, 3072 X 2048 bodů (v poměru 3:2), 2 560 x 1 920 bodů, 2 048 x 1 536 bodů, 1 600 x 1 200 bodů a 640 x 480 bodů. Možnost nastavení citlivosti je zde celkem ve čtyřech různých hodnotách: ISO 50, 100, 200 a 400. Pořízené snímky se ukládají ve formátu JPEG (podpora Exif 2.2) na paměťové médium SecureDigital (SD) nebo MultiMediaCard (MMC). Přístroj kromě toho disponuje také vnitřní pamětí s kapacitou 8,3 MB. Ozvučené video sekvence lze pořizovat v rozlišení 640 x 480 bodů v kvalitě 30 snímků za sekundu nebo 320 x 240 bodů v kvalitě 15 snímků za sekundu, které jsou ukládány v obrazovém formátu AVI. Použitá optika je typu smc Pentax a skládá se ze sedmi optických členů uspořádaných do 6 skupin. Přiblížení optického zoomu je 3násobné s ohniskovým rozsahem f / 7,9 - 23,7 mm (38,0 - 114,0 mm v přepočtu na 35 mm kinofilm) a světelností F 2,8 - 5,1. Čas expozice se pohybuje v rozmezí 60 - 1 / 1 600 s. Ostřit lze ve standardních režimech od 40 cm a v makro režimu od 10 cm. Autofokus fotoaparátu funguje na pasivní bázi a při zhoršených světelných podmínkách mu asistuje pomocné oranžové světlo.

Přístroj nabízí kromě automatického zaostřování i ruční ostření a dále výběr z několika ostřících bodů. Po expoziční stránce disponuje EX-Z750 výběrem režimů od plně automatického až po režimy s prioritou clony a času (Manuální nastavení - korigovat pomocí křížového ovladače a klávesy uprostřed). Právě možnost ručního nastavení expozice zdvihá tento model o stupínek výše oproti ostatním stylovým kompaktům. Expozicí lze korigovat v rozsahu + / -2EV (po 1/3EV krocích). Vyvážení bílé lze kromě automatického režimu změnit také na jeden z šesti předdefinovaných hodnot nebo lze použít manuální vyvážení bílé. Vestavěný blesk má rozsah od 40 cm do 2,9 m při nejkratší ohniskové vzdálenosti a je možné kromě automatiky využít také nuceného záblesku, automatického záblesku nebo redukci červených očí. Pro samotné fotografování můžete použít optický hledáček bez nebo 2,5" LCD s rozlišením 115 200 bodů.

Z dalších funkcí jistě potěší, že je Casio Exilim EX-Z750 vybaven i RGB histogramem a to jak v režimu prohlížení, tak i v režimu fotografování (živý histogram). Z dalších zajímavých funkcí určitě stojí za zmínku také sériové snímání, které pracuje rychlostí cca 1,3 snímky za sekundu. Kromě klasického sériového snímání lze nastavit také sérii dvou snímků - zoom (s nejkratším a nejdelším ohniskem) nebo sérii 25 snímků. Praktickou funkci představuje také možnost libovolného definování levé a pravé klávesy čtyřsměrového tlačítka, kde si kromě kompenzace expozice můžete nastavit též: ovládání vyvážení bílé barvy, změny citlivosti (ISO), různé měření expozice nebo funkce samospouště (2 nebo 10 sekund). Kromě fotografických funkcí nabízí nový Exilim také rozšířené funkce kamery, jež umožňuje kromě klasického filmování také Short Movie (krátký klip v délce trvání 5 sekund) nebo Past Movie (zaznamenává 5 sekund před zmáčknutím spouště. Využít můžete i hlasového zápisníku nebo přidáním zvukových poznámek k jednotlivým fotografiím (v délce trvání až 30 s). Přístroj je mimo jiné vybaven konektorem USB 1.1 a konektorem AV pro připojení k externímu zařízení. Pro napájení využívá EX-Z750 Li-Iontové nabíjecí baterie, která vydrží zhruba 300 snímků na jedno nabití (což můžeme v praxi potvrdit).

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Menu EX-Z750 je přehledné, ovládání velice intuitivní. Oba dva jmenované faktory jsou jednoznačně silnou stránkou přístroje. Na horní straně kompakt zapnete / vypnete a také mačkáte spoušť. Spoušť lemuje prstenec s ovládáním zoomu. Veškeré ostatní ovládání obstará čtveřice kláves (dvě kruhová tlačítka a klávesy menu a EX), kterým ještě sekundují dvě pomocná tlačítka "sériové snímání" a "display".

Všechny najdete na zadní stěně aparátu. Klávesa EX zpřístupní parametry: rozlišení, vyvážení bílé barvy, citlivost fotoaparátu a způsob ostření. Klávesa "disp" zobrazuje (nebo vypne) parametry na displeji (případně při prohlížení), tlačítko "menu" zpřístupní panely nabídek a kromě dvojice kláves (fotografování / prohlížení) zbývá už jen kruhový ovladač pro změny režimů (automatika, manuální režim, Best Shot mód, kamera, Best Shot kamera, Short movie, Past movie, hlasový záznamník) a multifunkční ovladač pro nastavení režimu blesku, ostření (makro, AF, MF), kompenzace expozice.

 

 

Systém menu je snadný a přehledný. Dobře se s ním pracuje a není náročný na orientaci. Hlavní nabídka menu - přístupná přes stejnojmennou klávesu, se rozděluje na tři části (jak v režimu fotografování, tak i v režimu prohlížení) - REC: kde se nastavuje samospoušť, způsob ostření, pomocné světlo AF, rychlá spoušť, personalizace L+R klávesy multifunkčního ovladače, audio poznámky, digitální zoom, náhled, ikony, paměť. Další položku menu představuje Quality: rozlišení, kvalita snímků, kvalita videa, EV - kompenzace expozice, vyvážení bílé, citlivost, měření expozice - (celoplošná, bodová, se zdůrazněným středem), ostrost, saturace barev, kontrast, úroveň míry záblesku (od -2 do +2 po 1,0 krocích), pomocné světlo autofocusu. Poslední položku hlavního menu představuje Set Up, kde se mění parametry jako: osvětlení displeje, zvuky, uvítací pozdrav, číslování složek, čas, datum, časová pásma, jazyk, automatické vypínání, USB, video výstup, formátování pamětí. Další podmenu aktivujete klávesou EX, jenž zpřístupní rychlé nastavení: rozlišení, vyvážení bílé, citlivost a funkce AF. Poslední pomocné tlačítko je Display, které zobrazí expoziční parametry, včetně histogramu (a to v režimu prohlížení i fotografování).

 

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Casio Exilim EX-Z750 fotografuje celkem na čtyři různé citlivosti: ISO 50, 100, 200 a 400. Redukce šumu snímků je při prvních dvou citlivostech – tedy ISO 50 a 100, celkem dobrá. Při citlivosti třetí, tedy ISO 200 se začíná šum dost výrazně projevovat. Obrázky - ovšem jen při denním světle, jsou však stále ještě dobře použitelné jako zmenšeniny (například pro webové stránky). Při nastavení nejvyšší citlivosti - ISO 400, nastupuje šum značně výrazný, který má poměrně jemné zrno a snímky pořízené na tuto citlivost již jsou značně "zašuměné", což je patrné i na hodně zmenšených obrázkách. Fotografie, pořízené na nejvyšší citlivost ISO 400 tedy jsou už pro jakékoli prezentační účely víceméně nepoužitelné. Co se týče citlivosti, tedy nedopadl EX-Z750 zrovna nejlépe.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 50, 100, 200, 400.

Automatické vyvážení bílé pracuje na denním světle spolehlivě. Horší je to v interiérech při umělém osvětlení, ale to je standardní neduh kompaktních aparátů. Nový Exilim od Casia nabízí kromě automatiky možnost nastavení některé z šesti předvoleb (den, zataženo, stín, zářivka 1, zářivka 2 a žárovka), nebo můžete zvolit možnost kalibrace manuálního nastavení vyvážení bílé barvy, což představuje výhodu přístroje. Vyvážení bílé barvy funguje u EX-Z750 spolehlivě a bezchybně.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

A konečně se dostáváme k samotné kvalitě snímků. Projevují se zde klasické neduhy objektivů - můžeme pozorovat znatelné moiré, aberaci i vinětaci, ale vzhledem ke třídě fotoaparátu se nejedná o žádné výraznější projevy - řekněme spíše standard. Dále zde máme soudkovité zkreslení, které však s rostoucím ohniskem mizí. Trochu slabší je to také v případě ostrosti snímků. V rozích je znatelná silná ztráta ostrosti, která se také hojně projevuje se stoupajícím ohniskem. Ostrost snímků je tedy spíše slabšího průměru.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 50, 100, 200, 400.

V režimu makro...

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 50, 100, 200, 400.

A video sekvence…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Casio EXILIM EX-Z750 v praxi

Jak dopadl Casio Exilim EX-Z750 ve fyzických testech? Časová prodleva od spuštění fotoaparátu až po exponování prvního snímku sahá mírně pod 1,5 s, což je velmi dobrý parametr a pohotový startovací čas na kompaktní fotoaparát. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je téměř nulová - cca 0,1 s, tudíž v našich podmínkách neměřitelná. Bez namáčknutí spouště dojde k vyexponování fotografie za méně než 0,5 sekundy - i to je opravdu rychlá reakce. Přezoomování ohniska z nejkratšího na nejdelší netrvá EX-Z750 ani sekundu (asi 0,8 s), zoom je rozdělen do šesti kroků. Mile překvapil také display, který reaguje téměř okamžitě a s minimálním zpožděním, což je jev pro tuto třídu fotoaparátů dost nezvyklý. Celkově shrnuto, co se týče pracovní rychlosti přístroje, je na tom po téhle stránce opravdu velmi dobře.

Strom, expoziční hodnoty: ISO 50, f/2,8, čas 1/125 s, 0,00EV, AWB.

Rotunda, expoziční hodnoty: ISO 50, f/4, čas 1/160 s, 0,00EV, AWB.

Restaurace a hotel, expoziční hodnoty: ISO 50, f/2,8, čas 1/250 s, 0,00EV, AWB.

A jaké jsou postřehy z terénu? V automatickém režimu pracuje fotoaparát spolehlivě a můžete se na něj plně spolehnout. Automatické ostření funguje také rychle a díky pomocnému světlu není problém dobře zaostřit ani při horších světelných podmínkách. Ovládání samotné i struktura menu představuje velmi silnou zbraň přístroje. Dobře se v něm pohybuje a také samotné ovládání je uživatelsky vstřícné - jednoduché, ale přesto účelné. Odezvy tlačítek jsou okamžité, výhodou fotoaparátu je již zmíněná možnost zobrazení histogramu k pořízeným snímkům, včetně všech klíčových expozičních parametrů jako jsou: režim, citlivost, kompenzace a měření expozice, režim blesku, rozlišení a velikost snímku. Díky pohotovým reakcím, slušné rychlosti fotoaparátu, ve spojením s dobrou odezvou displeje, je aparát snadno a okamžitě použitelný. Výrobce dodává k fotoaparátu dále kolébkový stojánek (sloužící též jako základna pro dobíjení baterie), manuál, napájecí zdroj, USB kabel, videokabel pro připojení k TV, řemínek a instalační CD s ovladači.

Závěr

Casio Exilim EX-Z750 představuje kompaktní, dobře ovladatelný přístroj s příjemným designem, určený spíše pro otrkané amatéry, kteří však touží po eleganci. Mezi silné stránky přístroje patří vysoká pracovní rychlost a odezva displeje, možnost zobrazení živého histogramu, průhledový hledáček, příjemné prostředí menu se snadným ovládáním, ale také možnost manuálního nastavení expozice. Naproti tomu, všechny tyto klady jsou kompenzovány horší ostrostí snímků a poměrně vysokým šumem. Ti z vás, co si rádi hrají, určitě potěší spousta dodatečných funkcí jako je Past Movie (zaznamená 5 sekund před stiskem spouště), hlasový záznamník, možnost přiřazení až 30 s komentáře k jednotlivým snímkům a nebo rychlý přístup (klávesy vlevo / vpravo multifunkčního ovladače umožňují nadefinovat kromě nastavení EV také WB, ISO, Metering nebo Samospoušť). Casio Exilim EX-Z750 již je nějaký čas na pultech prodejen a to za doporučenou prodejní cenu 11 450 Kč (včetně DPH).

:: Technická specifikace

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Rozlišení

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 04.11.2005, 08:06
Odpovědí: 1

7 MPx vypadá krásně, ale podle testovacích obrazců odpovídá rozlišení nakrátko tak čtyřem, nadlouho třem megapixelům. Takže s tímhle objektivem je to zbytečná námaha a špatně využitý objem dat...

Odpovědět na příspěvek

RE: Rozlišení

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 04.11.2005, 10:31

Je jasne, ze 7Mpix hustota cipu pri tak male uhlopricce klade velke naroky na optiku a to neni problem jen Z750ky. Ten fotoaparat dava vysledek odpovidajici jeho tride a za dobrych svetelnych podminek je rozliseni smysluplne a vyuzitelne. Uvedomme si, ze jde o fotoaparat urceny pro amatera, ktery chce styl, kapesni reseni a alespon nejakou kontrolu na expozici a ostrenim. Neni smysluplne to srovnavat treba s DSLR

Odpovědět na příspěvek

Kvalita fotografii

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 04.11.2005, 09:52
Odpovědí: 1

Hmm, ten objektiv je bud nejaky divny nebo se autorovi trasla ruka :-) Zejmena ta treti fotografie je dost silne rozmazana. Tady je videt, kam vede honba za megapixely kombinovana s nekvalitni optikou :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: Kvalita fotografii

Autor: Martin Hajek Muž

Založeno: 04.11.2005, 10:53

Vsechny testovaci fotografie, kde jsou specificke naroky na expozici (napriklad delsi casy - nocni snimky, take vsechny testovaci foto z atelieru) jsou samozrejme porizovany za pouziti stativu a samospouste, abychom eliminovali vnejsi chybu (tres rukou ap.). Jinak vsechny dosazene vysledky - jako nizsi ostrost snimku, ale stejne tak i klady pristroje - jsou v recenzi zmineny.

Odpovědět na příspěvek

Casio

Autor: Jan Kopřiva Muž

Založeno: 04.11.2005, 10:46
Odpovědí: 0

Musím souhlasit, že zde optika opravdu trochu pokulhává což je daň za štíhlost a 7,2 Mpx je na CCD 1/1,8" opravdu už dost a je to vykoupeno právě šumem. Za nejzdařilejší kompakt poslední doby od Casia považuji QV R-52, který byl vyvinut společně s Prakticou a Pentaxem a je výborně vyladěn, jediné co mu chybí je ozvučení videa a manuální režimy - přesto automatika je na vysoké úrovni a vhodným zvolením ostření, kompenzace případně Best shotu, lze získat bezkonkurenční snímky v rozlišení 5 Mpx i při 400 ISO (což např. IXUS 40 ani 50 absolutně nezvládá). A cenu kolem 5.000 už ani nemá cenu komentovat.

Odpovědět na příspěvek

mrzke fotky

Autor: M&K Muž

Založeno: 06.11.2005, 14:28
Odpovědí: 0

Kvalita fotogtafii je skutecne tragicka - hlavne fotky toho zamku - tento fotak si koupit,tak si asi hodim masli:)Vypada pekne,ale to je asi tak vsechno...Levneji sezenu Tecka od Sony,ktera jsou stejne elegantni a foti mnohem lepe.

Odpovědět na příspěvek

vadny kus?

Autor: PavelK. Muž

Založeno: 06.11.2005, 22:43
Odpovědí: 1

Nemuze se jednat o spatny kus? Ja teda nevim, ale pokud srovnate res. chart s podobnou fotkou na dpreview, tak je vysledek na dpreview jednoznacne lepsi. A i v dalsich review testovaci fotky vypadaji podstatne lip? Specialne pravy dolni roh vypada dost otresne.

BTW, proc byly fotky preulozeny v externim editoru, kdyz jsou i tak ve full rozliseni? Tim padem doslo k jejich dalsi degradaci. Navic uz ani EXIF data nejsou uplne...

Ja o tomhle fotaku silne uvazuju, protoze mi chybi maly fotak s plnym manualem. A osobne mne velmi ovlivnilo toto review..
http://www.kenr
ockwell.com/casio/exz750.
htm

Odpovědět na příspěvek

RE: vadny kus?

Autor: xx Muž

Založeno: 09.11.2005, 12:20

O tomto fotaku taky uvazuji rovnez to review sem videl a videl jsem i zahranicni testy vsude tendle fotak dopadnul velice dobre tusim ze na PCWORLDU dokonce vyhral test kompaktu. Je to poprve co vidim tento model kritizovat.

Odpovědět na příspěvek

Oprava objektivu CASIO EXILIM EXZ-750

Autor: David Mikeš Muž

Založeno: 08.12.2006, 13:13
Odpovědí: 0

Zdravím,
Mám tento foťák asi rok a bohužel se mi pokazil objektiv tak, že se špatně otevírají a zavírají lamely objektivu. Jinak fotí celkem obstojně. Zkoušl jsem uplatnit záruku, ale nebyla mi uznána, že prý je tam koroze (poškozeno zákazníkem) a jedinou možností je za peníze vyměnit celý objektiv, který by ale přišel na cca 5000+DPH + oprava. To se mi ale vubec davat nechce ale na druhou stranu ho nechci vyhodit. Chtěl bych se proto poptat zdali někdo neví o nějaké opravně jemné mechaniky (fototechniky), nějakého kutila (hodináře nebo tak něco), který by to dokázal vyčistit.. za každou pomoc budu velmi rád.
Díky

Odpovědět na příspěvek

750

Autor: Martin Muž

Založeno: 18.06.2007, 16:55
Odpovědí: 0

Mám ho rok, předtím jsem měl QV40, tato 750 je o dvě patra výš, hodnocení skvělý. Rozmazané obrázky jsou dílem špatného nastavení, pokud si vyberu režim děti nebo pohyb, rozmazání se nekoná. Samotnému mi trvalo než jsem na to přišel. Prostě jsou režimy které neudržíte v ruce a je nutno ruku opřít. Bohužel mi praskl display, holt smůla, cena bude 1400 až 2200 podle rozsahu, řekl mi servis. Ale jinak výbava výborná, optika je taky dobrá, jen menu je velmi komplikované, složité, ale dobré!!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: