CES2006: Trendy digitální fotografie - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

CES2006: Trendy digitální fotografie

Trendy CES

13. ledna 2006, 00.00 | CES 2006 je za námi a nezbývá, než se ohlédnout za trendy, které poodhalil. Postupně jsme vás seznámili s produktovými novinkami a nyní se společně pokusme najít to, co mají společného.

Fotografický průmysl, stejně jako kterékoli odvětví dnešní ekonomiky se neustále vyvíjí. Digitální fotografie má svůj největší boom již zřejmě za sebou a to se týče jak nárůstu prodejů, tak i technologického vývoje. Přesto nebo spíše právě proto musí výrobci snažit lépe přizpůsobit konkrétní produkty konkrétním cílovým skupinám. Již nestačí jen vyrobit nějaký nový digitální fotoaparát, či překonat konkurenci o megapixel rozlišení. Na to, aby byl nějaký model úspěšný, si musí najít dostatečně specifickou cílovou skupinu, které takříkajíc doslova padne do oka. Pokud se mu to nepodaří za 6 - 9 měsíců zmizí ve výprodeji z trhu.

Novinky zaměřené na profesionály se objevily již na konci loňského roku na veletrhu PhotoPlus a další várka se dá očekávat u příležitosti veletrhu PMA 2006, který proběhne na přelomu února a března. PMA navíc bude pravděpodobně rájem pro nadšené fotoamatéry, kterým bude jistě věnováno také hodně pozornosti, nicméně jednu skupinu uživatelů tento veletrh zasáhnout neumí. Ty, kteří vidí v fotoaparátu nejen nástroj pro záznam fotografií, ale i prvek společenské identifikace. Proto se takzvané lifestylové novinky objevily právě na CESu, který je k tomuto účelu ideální. Vždyť stylový digitální fotoaparát je typickým produktem spotřební elektroniky.


V nových Windows Vista jsou fotografie již samozřejmostí

Digitální fotoaparát jako spotřební elektronika
Pokud se budeme dívat na fotoaparát jako na spotřební elektroniku, zcela zásadně to ovlivní naše požadavky a kritéria, podle kterých budeme vybírat. Dostatečnou fotografickou funkčnost tak nějak automaticky očekáváme, stejně jako očekáváme, že audiosestava bude umět přehrát CD či topinkovač udělat topinku. Kritérii výběru bude jednoduchost ovládání, design, značka, případně srozumitelná a uchopitelná specifická funkce. Ta však nesmí být technického charakteru, ale musí vycházet z reálné životní situace a nabízet řešení něčeho, co může uživatele trápit. Typickým příkladem budiž schopnost nabídnout extrémně vysokou citlivost u kompaktního fotoaparátu, což umožní fotografovat na večírku, a to, že je to na úkor kvality a rozlišení fotografií, není nijak zásadně důležité. Důležité je, že je to funkce komunikovatelná, vycházející z nějakého reálného problému a nabízející cenově dostupné řešení.

Trend č.1: Rozlišení nikoho nezajímá
Přestože pro jiné cílové skupiny to nemusí zcela platit, ve stylovém segmentu jednoznačně uživatelé od cca 4 MPix již nerozlišují rozlišení. Je to jednak dáno jejich poměrně malou informovaností o aktuálních technických možnostech, případně naopak informací z doslechu, že 4 MPix bohatě stačí. Koneckonců, pokud je cílovým formátem fotografie 10 x 15 cm, tak je to holý neoddiskutovatelný fakt, se kterým se smířili i výrobci. Proto CES představil novinky s rozlišením 4 - 8 MPix a v podstatě žádný z výrobců se již nesnaží úspěch fotoaparátu stavět na jeho rozlišení snímače. Bude zajímavé sledovat, zda tento velmi rozumný přístup bude platit i pro novinky na PMA 2006. Co by řada uživatelů dala za fotoaparát s velkým snímačem s rozlišením 5 MPix a brilantní optikou.

Trend č.2: Žádný displej není dost velký, aby nemohl být větší
Optickým lákadlem řady stylových fotoaparátů se stává velký zadní LCD displej. Ideální je dnes úhlopříčka 2,5 či dokonce 3 palce, která nabízí fotografovi úžasný pohled na scénu. Ano je to tak, v této kategorii se hledáček už takřka nepoužívá a řada fotoaparátů jej již ani nemá. On také velkoplošný displej nabízí pohodlnější a pro řadu uživatelů i přesnější kontrolu nad snímky. Škoda, že s úhlopříčkou displejů neroste stejně rychle i jejich rozlišení a hlavně se nezlepšuje jejich antireflexní úprava. U rozlišení je částečně omluvou prudce rostoucí spotřeba při zvýšení počtu bodů, ze kterých je displej složen.

Trend č.3: Každá desetina zoomu je dobrá
Nezačalo to až letos, ale CES 2006 odhalil tento trend v plné kráse. Výrobci si uvědomili, že rozsah ohniskových vzdáleností potenciální kupci vnímají a každá desetinka může rozhodovat. Proto již není v módě klasický 3x zoom. Mnohem lepší je 3.2x, 3.4x či nejlépe 4x a 5x zoom v kompaktu. Do extrému tuto snahu dohnal Kodak, který do modelu V570 pro jistotu vestavěl hned dvojici objektivů. První s pevným ohniskem 24 mm, druhý s rozsahem 39 - 117 mm, což sice znamená, že musel použít dva CCD snímače, ale zase nabídnul v oblasti optiky něco extra, což vzbudilo obrovskou pozornost.


U Panasonicu bylo digitální fotografii hodně vidět

Trend č.4: Nechť software pomáhá laikům
Nadpis může znít vznešeně, ale je to prosté. Měnit a vyvíjet hardware (čip, optika, baterie) je drahé a náročné. Upravit software fotoaparátu tak, aby nabídl více scénických režimů, lépe měřil expozici, rychleji zaostřoval, softwarově kompenzoval světelné podmínky či potlačoval červené oči či například nabídl režim ISO1600, je snazší a levnější. Proto všechny nové modely v nějaké míře obsahují tato vylepšení s tím, že jejich konstrukce a design jsou shodné nebo velmi podobné s předchozími modely. Uživateli je koneckonců jedno, jak se to udělá, hlavně když to funguje.


Kolik objektivů může mít fotoaparát najednou?

Trend č.5: Já vám s tou multifunkčností pořád nějak nevím ...
Pro nadpis jsem si dovolil použít tak trochu lidové hodnocení jednoho z kolegů, se kterým jsme se bavili v press centru. Přestože výrobci by velice rádi vyráběli fotoaparáty točící video, videokamery fotografující obrázky, telefony zaznamenávající video i fotografie a nejlépe do toho všeho přidali ještě herní konsolu, uživatelé zřejmě po ničem podobném až zas tolik neprahnou. Přesněji řečeno uživatelé v Evropě a Americe ne, takže CES 2006 nepředstavil v oblasti fotomobilů nic, co by jen z dálky připomínalo to, co se v Asii již běžně rok používá, multifunkčních zařízení se objevilo méně než by kdo čekal a to nejen ve foto segmentu. Prostě poptávka stále ne a ne naplnit sliby analytiků o tom, jak obrovský rozvoj v této oblasti nastane.

Trend č.6: S kabelem je to jednodušší
V loňském roce představilo několik výrobců digitální fotoaparáty s bezdrátovým přenosem fotografií (např. Kodak, Nikon či Canon) a upřímně řečeno, jsme čekali, že právě na CESu budou hodně propagovány a dočkají se nástupců. Realita byla přesně obrácená, přestože přesun obsahu na internet byl hlavním tématem veletrhu a bezdrátová řešení byla vidět na každém rohu, u digitálních fotoaparátů nikoli. Důvod byl prostý, pro lifestylově uvažujícího uživatele je konfigurace a používání WiFi u fotoaparátu příliš složité a navíc reálná přenosová rychlost je poměrně nízká. Ve výsledku tak WiFi zatím zůstává hračkou pro milovníky nových technologií.


Nový komplex SandsExpo hostil právě i digitální fotografii

Závěrem
CES 2006 předvedl digitální fotografii jako zcela normální, běžnou a samozřejmou součást našeho spotřebního života. Digitální fotoaparát je dnes z pohledu Američana dostupnou samozřejmostí, často pěkným stylovým dárkem a nejčastěji vhodným doplňkem. Proto také vše, co bylo představeno právě na CESu, bylo o designu, jednoduchosti a integraci s ostatními segmenty ve spotřební elektronice. Vždyť ve srovnání s velkoplošnou HD LCD televizí jde o levnou hračku, u které je nejdůležitější radost z jejího používání. A tak by to také u lifestylového fotoaparátu mělo být.


Další informace přímo z veletrhu najdete na http://report.grafika.cz.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Jen pripominka...

Autor: Ardan Muž

Založeno: 13.01.2006, 14:00
Odpovědí: 0

oznacit skupinu fotografujicich o kterych se mluvi v clanku za fotografy mu prijde preci jen trosku pritazene za vlasy. :-))))) Jinak fajn...

Odpovědět na příspěvek

rozlišení lidi zajímá!

Autor: jakub Muž

Založeno: 16.01.2006, 01:31
Odpovědí: 0

myslím, že rozlišení lidi stále zajímá. kdekoliv vytáhnete foťák, hned se někdo ptá "a kolik to má mega?"
laik prostě stále hodnotí foťák podle rozlišení a x-násobku zoomu, ostatní parametry už vyžadují aspoň minimální přehled.
I když je pravda, že dnes už si dost lidí nechá poradit, že jim 4 mega stačí a honba za megapixely se dost zpomalila (ale nezastavila).

Odpovědět na příspěvek

Velky display, velka spotreba..

Autor: ivanhoe Muž

Založeno: 20.01.2006, 22:59
Odpovědí: 0

Súhlasíte s mottom ? Dalej ak je nezapusteny display do fotoaparatu, tak je okamžite poškrabany...A názor, že ma nikdy tolko nestála fotografia, ako teraz.. 2 harddisky, karty,ktoré niesú skontrolované a pokazili sa mi aj s fotkami,neisté uloženie na CD.. vysoká cena pri prípadnej poruche po záruke.. Digital, o.k. ale stále je to moda.. Pa, najdete ma na mailíkovej adrese

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Súhlasíte s mottom ? Dalej ak je nezapusteny display do fotoaparatu, tak je okamžite poškrabany...A názor, že ma nikdy tolko nestála fotografia, ako teraz.. 2 harddisky, karty,ktoré niesú skontrolované a pokazili sa mi aj s fotkami,neisté uloženie na CD.. vysoká cena pri prípadnej poruche po záruke.. Digital, o.k. ale stále je to moda.. Pa, najdete ma na mailíkovej adrese


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: