Eltrinex HD-1000: multifunkční databanka v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Eltrinex HD-1000: multifunkční databanka v praxi

30. ledna 2012, 00.00 | Eltrinex HD1000 představuje kapesní multifunkční zařízení, které kombinuje externí harddisk a multimediální přehrávač (PMP) s integrovaným video/audio rekordérem. Zařízení navíc disponuje relativně kompaktními rozměry, takže je můžete vcelku pohodlně nosit neustále při sobě a vaše data, fotky, videa či oblíbenou hudbu mít tak pořád po ruce. Velikost interní paměti (harddisku) nabízí výrobce v několika kapacitách – 320, 500 a 750 GB.

K recenzi nám dorazilo do redakce zajímavé řešení, které by jistě ocenil nejeden fotograf. Jedná se o multifunkční fotobanku/externí disk, která kromě úložiště a prohlížení vašich snímků dobře poslouží i coby hudební/filmový přehrávač a záznamník. Eltrinex HD1000 toho umí opravdu celkem dost a je navíc vybaven též možností konektivity s dalšími externími zařízeními (fotoaparát, TV, DVD). A v případě, že by se vám již podařilo zaplnit celou interní paměť („HáDé-tisícovka“ je dodávána v kapacitách 320, 500 a 750 GB), k dispozici jsou sloty na paměťové karty, takže lze snadno a rychle načítat data i z externích paměťových médií.Eltrinex HD1000 se představuje
Jedná se o přenosný (relativně kompaktní) HDD rekordér a přehrávač, vybavený kvalitním barevným LCD. Zařízení podporuje široké spektrum video a audio formátů, dále umožňuje rychlé zálohování dat z paměťových karet. Výhodou je i kompatibilita se surovými digitálními obrazovými daty – RAW (vyzkoušeno CR2 – Canon, NEF – Nikon). Eltrinex je vybaven též možností přímého tisku fotografií (přes PictBridge rozhraní), a když například potřebujete nahrát i nějaký ten film nebo hudbu, i v tomto případě vám „HáDé-tisícovka“ vyjde vstříc (pomocí digitálního záznamníku a AV výstupu pro připojení k TV či DVD).
K dispozici jsme měli model s kapacitou 320 GB. Samozřejmostí je USB 2.0, kvalitní TFT displej s rozlišením 800 x 480 bodů a úhlopříčkou 4,3“ (cca 11 cm). Šasí databanky obsahuje 2,5“ disk. Podpora obrazových formátu zahrnuje všechny dnes běžně rozšířené standardy: jpg, tiff, bmp, gif, raw, avi, mov, mpg1, mpg2, mpg4, XviD, AAC, MP3 (48 kHz/384 kbps), Wav, Wma. Maximální rozlišení pro záznam filmů je 720 x 480 bodů (což je vzhledem k rozměrům LCD pro sledování filmů bohatě dostačující).Eltrinex HD1000 vybavil výrobce sloty pro paměťové karty – podporovány jsou běžné typy karet: CF, MS, SD, SDHC, MMC (nejsou podporována média xD a Memory Stick Pro – viz Olympus a Sony). Napájení zajišťuje lithium-iontový akumulátor 3,7 V/2 500 mAh. Součástí dodávky je samozřejmě též síťový napáječ (nabíječka) 5 V/2,5 A DC IN. Zařízení vydrží v plně nabitém stavu max. 10 h (ovšem s vypnutým LCD – například pro poslech hudby). Fyzické rozměry a hmotnost jsou 148 x 76 x 27 mm a 328 g. Podporovány jsou OS Win 2000 a výše, Mac OS 10 a výše. Modul je vybaven dvojicí stereo repro o výkonu 2x 0,4 W.Ovládání a menu
Ovládání je velice intuitivní a obsahuje jen minimum tlačítek k lepší orientaci. Klávesou OK potvrdíte vybrané volby. Čtyřsměrovým ovladačem (joystickem) se pohybujete v menu (nahoru, dolů, vlevo, vpravo), ikonka „Kniha“ zobrazí menu s aktuální nabídkou a šipka značí „Návrat“ („C“). V případě zvětšení obrázku je k dispozici +/- zoom.Nastavení (Setup)
Položka menu „kniha“ v základní nabídce otevírá další podmenu s podsložkami „Systém/Displej/Verze“, umožňující volit základní nastavení přístroje, lze zde definovat „auto vypnutí“, měnit „časové zóny“, zobrazení času, nastavit „typ úložiště“, „kvalitu“ nebo také například nastavit „jas displeje“, jazyk, aktivovat/deaktivovat spořič obrazovky, automaticky detekovat TV výstup apod.


 
 
 

Video, hudba, fotografie
V základním menu „Položka prohlížeče“ nejprve vyberete typ úložiště (pakliže máte například současně vloženou paměťovou kartu), a pak již standardně (pomocí složek „á la Windows“) vyberete požadovanou položku a spustíte soubor (fotografie, video/audio soubory). Jednotlivé soubory lze v menu prohlížeče mazat, kopírovat či přesouvat do jiných složek. V případě promítání filmů v původním znění si Eltrinex HD1000 poradí i s vloženými titulky. Podmínkou je, že musejí být pojmenovány stejně jako film a samozřejmě v příslušném formátu (*srt). Přehrávač si je poté sám vyhledá a načte automaticky. Klávesou menu („kniha“) v průběhu přehrávání dojde ke zobrazení panelu s možnostmi.Záznamník, Tisk, Záloha
V případě záznamu videa je nutné propojit modul s externím zdrojem signálu (TV, DVD, kamera, fotoaparát, set-top-box, video atd.) pomocí kabelu AV (je součástí dodávky). V menu zvolíme podsložku „Recorder“, kde máme dvě možnosti: okamžité spuštění (levá ikonka – zařízení automaticky vyhledá zdroj signálu) nebo manuální záznam (pravá ikonka – možnost časovače, volba hodin, data, kvalita). Maximální rozlišení v případě videa je 720 x 480 bodů s frekvencí snímkování 30 sn./sek.
Záznam zvuku se aktivuje „Záznamníkem“ v hlavní nabídce menu a následným potvrzením (OK) dojde ke spuštění záznamu. Lze též nahrávat i z dalších (externích) zdrojů, ale k tomu je nutné v menu spustit položku „ext. zdroj“ a propojit obě zařízení kabelem.
Jak už jsme se zmínili v úvodu, nechybí ani podpora přímého tisku pomocí PictBridge rozhraní, kde stačí připojit zařízení přes USB kabel k tiskárně, v menu zvolit požadovaný snímek a zobrazit nabídky tisku (menu tlačítko). Pozor! Lze tisknout pouze z *.jpg formátu.
Praktickou funkcí je „zálohování“, kdy můžete zálohovat jak všechno (vč. složek a podsložek) = plná záloha, nebo zvolit jen zálohování snímků = foto záloha.Rychlost a praktické zkušenosti
Vzhledem k tomu, že jednou z primárních funkcích je právě samotný „backup“ (přece jen, stále se jedná také o harddisk), potenciální uživatele bude dozajista zajímat také rychlost zápisu dat. Praktický test rychlosti jsme (jako již tradičně) rozdělili do tří fází. Nejprve jsme kopírovali z PC do databanky film (1 GB – 1 soubor), v druhé fázi jsme přenášeli malou databázi fotek (1 složka, cca 500 snímků, celkem 912 MB), v poslední, třetí fázi jsme prováděli standardní „backup“, neboli zápis velkého množství souborů v celkové velikosti okolo 3 GB.


zápis videa 1 GB 1 min 09 sekund (69 s)
zápis fotek 912 MB (cca 500 fotek) 1 min 12 sekund (72 s)
množství souborů 3 GB (2, 91 GB 50 000 souborů) 8 min 5 sekund (485 s)


Dle očekávání je nejrychlejší kopírování samostatných (byť objemných souborů – 14,5 MB/s) a naopak nejpomalejší je „záloha“ stovek – tisíců menších souborů (cca 6 MB/s). Průměrná rychlost zápisu se tedy pohybuje někde okolo 11 MB/s, což dnes je (u daného zařízení a způsobu konektivity) průměrná hodnota.Co se týče výdrže, na jedno nabití akumulátoru jsme bez problémů zhltli celý (dvouhodinový) film, a ještě stále zbývalo trochu „šťávy“ na pár minut hudby nebo prohlídku několika snímků. Takže i zde se jedná o hodnoty zcela průměrné (nijak neoslňující, ale ani neurážející). Eltrinex se poměrně silně zahřívá (znatelné je to samozřejmě zejména u videa), obraz se na LCD v době „klidu“ (například při „pauze“) výrazně „chvěje“, což není zrovna dvakrát příjemné na oči. Doba zapnutí se pohybuje lehce pod 10 s (než se systém „nahodí“), což je zase celkem dlouho. Při připojení databanky k PC a v případě naformátování datového úložiště můžeme využít systém souborů FAT32, NTSC i Mac OS (vše nám běhalo zcela korektně a bez problémů).Závěrem
Eltrinex HD1000 je zajímavým řešením pro uživatele, co jsou často na cestách, a své snímky, video i hudbu chtějí mít neustále po ruce. „HáDé-tisícovka“ je externím harddiskem, který je navíc vybaven displejem, takže záznamy lze libovolně třídit, promazávat, ale i prohlížet (to vše bez nutnosti tahat s sebou také i svůj PC). Na druhou stranu nutno počítat s tím, že bez přístupu k elektrické síti budete brzy bez energie (především při sledování videa), a také na vysokorychlostní přenosy dat můžete zapomenout. Pro prohlížení snímků a poslech hudby je však tato databanka výbornou alternativou, která vydrží v tomto případě použití i několik hodin. Součást balení je Eltrinex HD-1000, nabíječka, USB kabel, AV kabel, dálkový ovladač, sluchátka, antistatická utěrka, kožené pouzdro na přístroj a manuál.

Děkujeme společnosti EMPEI, s. r. o. Křižíkova 70, Brno, za zapůjčení produktu Eltrinex HD-1000 k recenzi.
Oficiální web výrobce: www.eltrinex.cz

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zkušenosti

Autor: Radek Fiala Muž

Založeno: 30.01.2012, 13:35
Odpovědí: 0

Identický přístroj, ač pojmenovaný "Vosonic", používám již přes rok. Jednoznačně je to fyzicky nejmenší řešení pro uložení dat na cestách, což je pro mě, jako motorkáře, důležité. Oproti staré variantě disku Vosonic jsem tento pořídil hlavně kvůli LCD, člověk po přehrání karty "lépe uvěří" černé skříňce, že si fotky skutečně pamatuje. Stará verze s bw displejem ukazovala pouze "copy ok". Slabinou je málo trvanlivý akumulátor, který se navíc nedá dobít připojením na USB auto/moto nabíječky.

Odpovědět na příspěvek

Parádní zařízení

Autor: Majkl P. Muž

Založeno: 02.02.2012, 14:11
Odpovědí: 0

Mám HD-1000 v provedení 750 GB a je to parádní zařízení. Na cestách absoltuně k nezaplacení. Co se týče rozdílu Vosonicu a Eltrinex, tak jsem se na to koukal a liší se to jen v tom, že Eltrinex je levnější, má lepší zákaznickou podporu a navíc nabízí model se 3/4 TB.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Identický přístroj, ač pojmenovaný "Vosonic", používám již přes rok. Jednoznačně je to fyzicky nejmenší řešení pro uložení dat na cestách, což je pro mě, jako motorkáře, důležité. Oproti staré variantě disku Vosonic jsem tento pořídil hlavně kvůli LCD, člověk po přehrání karty "lépe uvěří" černé skříňce, že si fotky skutečně pamatuje. Stará verze s bw displejem ukazovala pouze "copy ok". Slabinou je málo trvanlivý akumulátor, který se navíc nedá dobít připojením na USB auto/moto nabíječky.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: