Epson Stylus Photo R285: levná a šikovná fototiskárna v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Epson Stylus Photo R285: levná a šikovná fototiskárna v praxi

15. dubna 2008, 00.00 | Epson Stylus Photo R285 je dostupná šestibarevná tiskárna, určená pro tisk fotografií v domácích podmínkách. Zařízení nabídne kompaktní rozměry, intuitivní ovládání, oddělené inkoustové náplně Claria a také například možnost potisku CD a DVD disků. Měli jsme možnost tento model vyzkoušet. Odpovědi na to, jaká je R285 v praxi, najdete v následující recenzi.

{Popis a specifikace}

Společnost Epson je známá především coby výrobce kvalitních projektorů a fotografických tiskáren. V nabídce společnosti nechybí jak multifunkční zařízení, tak profesionální fotografické tiskárny, stejně jako velkoformátová (LFP) zařízení. Nás - jakožto médium zabývající se digitální fotografií – zajímají samozřejmě především právě fotografické tiskárny. Jedním z posledních modelů, určených méně náročným uživatelům, je Stylus Photo R285. Jedná se o model kompaktních rozměrů tisknoucí do formátu A4 pomocí šesti oddělených barevných inkoustů. Tiskárna je dodávána s fotografickými inkousty Epson Claria. K dispozici je například také funkce PhotoEnhance, která umožňuje provádět automatické úpravy obrázků.

Specifikace
Stylus Photo R285 tiskne rychlostí až 37 stran za minutu (v nejrychlejším módu, v režimu textu). Koncept fotografie, stránka A4, bude hotova za 12 nebo 27 sekund (opět dle zvoleného režimu). Jednou z výhod tiskárny je možnost potisku přímo na nosiče CD nebo DVD (včetně vlastních úprav digitálních alb jako dárků nebo k uchování dat). Zařízení Stylus Photo R285 používá samostatné zásobníky inkoustu, kterých je zde celkem šest - systém CMYK s přidáním světlého odstínu světlé azurové a purpurové (CLcMLmYK). Každá z náplní přijde na 299,- Kč (dojde-li jedna barva, stačí vyměnit pouze konkrétní cartridge).

Samotný tisk probíhá prostřednictvím tiskové hlavy Epson Micro Piezo, využívající stejnou technologii jako profesionální fotografické tiskárny Epson. R285 používá pokročilou technologii s proměnlivou velikostí kapiček inkoustu. Při pěti různých velikostech kapiček může tiskárna produkovat nejmenší kapičky o objemu 1,5 pl (pro oblasti vyžadující jemné detaily) a větší kapičky (pro větší jednolité plochy). Tiskové hlavy obsahují celkem 540 trysek (90 trysek pro každou barvu).

Použitá technologie VSDT umožňuje vytvářet fotografie s jemnými přechody a tóny. Za pomoci technologie PhotoEnhance lze automaticky detekovat a "vylepšovat" obrázky obsahující například pleťové tóny nebo specifické odstíny (moře, obzor, nebe). Inkoust na bázi pigmentového barviva (Epson Claria) nabízí široký barevný gamut a jemné přechody a výrobce u něj garantuje odolnost a světlostálost po dobu až 200 let. Rozlišení tiskárny je 5760 x 1440 dpi (optimalizované). Kompatibilitu zajišťuje Hi-Speed USB slot (USB 2.0). Standardní podavač papíru pojme až 120 listů A4 (s gramáží 60 g/m2).

Velikost potisknutelných médií, které Stylus Photo R285 zvládá, je: Letter/Half letter, Legal, 20 x 25 cm, 13 x 18 cm, 10 x 15 cm, 9 x 13 cm, 13 x 20 cm, 102 x 181 mm, A6, A5, B5, A4, DL, C6. Kromě fotografií (a uvedených velikostí médií) umožňuje tiskárna potisknout též CD/DVD disky (8 cm, 12 cm). Stylus Photo R285 si rozumí s operačními systémy: Windows 98SE, ME, 2000, XP, Vista nebo Mac OS 10.2.8 a vyšší verze. Rozměry a hmotnost zařízení jsou (Š x H x V): 450 x 282 x 187 mm a 5,4 kg. Spolu s tiskárnou dodává výrobce také aplikace: Epson Creativity Suite, Epson Web-To-Page, Epson Easy Photo Print, Epson Print CD, Epson Scan Assistant, Epson Attach to Email, Epson Copy Utility.

[-more-]{Ovládání a praxe}

Ovládání a možnosti
Aplikace Epson easy photo print nabízí jednoduché intuitivní ovládání, příjemné a přehledné rozhraní a samozřejmostí zde jsou též možnosti dalších úprav. V hlavní nabídce jsou 3 základní ikonky výběru fotografií: Papír a Formát, Výstup a Tisk. První možností pouze vyberete složku a zobrazíte fotografie. Poté si kliknutím (nebo výběrem všeho) zvolíte konkrétní fotografie, které lze dále upravovat. Druhá volba umožní výběr správného typu papíru (matný, lesklý, obyčejný, s velkou gramáží atd.) a formát (9 x 13, 10 x 15, 13 x 18 cm, A4 apod.).

V pravé části obrazovky si můžete nastavit i režim tisku (normální nebo nejlepší). Ve třetí záložce (Výstup a tisk) doladíte konečnou formu tištěného snímku. Zde můžete přidávat rámečky, nastavit bezokrajový tisk/tisk s okraji, dělat ořezy, otáčet snímky atd. Mimo jiné můžete provést i poslední úpravy. Pomocí klávesy "Image Correct" zpřístupníte nabídku s možností aplikace filtrů (B&W, Vivid), doostření, barevných korekcí, odstranění jevu červených očí nebo výběru typu snímku (krajina, portrét, noční snímek atd.).

Tiskárna v praxi
V reálu pracuje Stylus Photo R285 v případě tisku textu rychlostí cca 20 sekund/stranu formátu A4 (a každá další stránka trvá tiskárně cca 16 s). Tisknete-li fotografii formátu A4, výtisk bude hotov za cca 300 sekund (jedná se v tomto případě o bezokrajový tisk v režimu Best). V kvalitativně horším, ale rychlejším módu trvá vytištění stránky formátu A4 rovných 120 sekund. Kvalitativní rozdíl je zde sice patrný, ovšem není tak výrazný jako například u konkurenčních tiskáren. Ovšem to samé nelze říci o rychlosti, jejíž rozdíl je u obou režimů více než dvojnásobný (viz naměřené časy). V případě tisku fotografií velikosti 10 x 15 cm se v kvalitativně lepším módu dostaneme na cca 1 min a 45 sekund/fotografii. Zvolíme-li ekonomičtější režim, jeden snímek 10 x 15 cm bude hotov za rovných 50 sekund.

[-more-]{Hodnocení a závěr}

Hodnocení tisku
Epson Stylus Photo R285 tiskne pomocí 6barevného inkoustového systému s oddělenými náplněmi inkoustů Claria, přičemž využita je zde technologie proměnlivé velikosti jednotlivých inkoustových kapiček. Minimální kapka je 1,5 pL, což nám v kombinaci s vysokým rozlišením dává konkrétní a líbivé výtisky. Fotografie jsou kontrastní, dobře barevně vyvážené, s prokreslenými detaily a jasnými pleťovými barvami. Výrazný vliv na výslednou kvalitu má tiskový systém (ony dvě "light" barvy jsou zde znát - zejména při tisku portrétu nebo fotografií s tématikou moře či nebe).


Výřez scény v poměru 1:1! Skenováno skenerem "ScanMaker i900 Microtek", s rozlišením 300 dpi.


Výřez scény v poměru 1:1! Skenováno skenerem "ScanMaker i900 Microtek", s rozlišením 300 dpi.


Výřez scény v poměru 1:1! Skenováno skenerem "ScanMaker i900 Microtek", s rozlišením 300 dpi.

K dispozici máte dva tiskové režimy - "Best" a "Normal (Fotografie)", rozdíl mezi nimi je parný - nikoli však zásadní. Kvalitativně "horší" režim nabídne více než dvojnásobnou rychlost tisku (oproti režimu "Best"), na druhou stranu je zde však znát menší úroveň detailů (zejména ostrost - to je ale patrné jen při opravdu detailním zkoumání snímku). Režim "Fotografie" evidentně používá vetší velikost kapiček a nižší rozlišení, díky čemuž je tisk o poznání rychlejší. Oproti tomu s režimem "Best" sice čekáte na snímek (A4) až 5 minut, zato dostanete perfektně prokreslené, kontrastní a vyvážené výstupy. Pro běžný domácí tisk však plně postačí normální režim (samozřejmě je též ekonomičtější).

Shrnutí

+ kvalita tisku
+ ovládání a software
+ tichý chod
+ inkousty
+ rozměry


- rychlost
- podavač papíru (nepřesný)
- výstupní podavač (fórový, nedrží)

Závěr
Epson Stylus Photo R285 představuje zajímavou, nenáročnou a kompaktní fototiskárnu, určenou pro tisk fotografií v domácích podmínkách. Zařízení produkuje (ve své třídě) kvalitativně vynikající výstupy, které určitě neurazí ani náročnější uživatele. Upřímně nás výsledky velice příjemně překvapily a tiskárnu můžeme dané cílové skupině jen doporučit. Výhodou je zde například také možnost potisku CD/DVD disků a začátečníci jistě ocení příjemné a snadné ovládání. Na druhou stranu, s rychlostí na tom není R285 zrovna nejlépe a výsledná rychlost tisku je spíše podprůměrná (což je samozřejmě kompromisem k poměru: kvalita/výkon). Výrobce standardně dodává k zařízení dvouletou záruku, kterou lze volitelně rozšířit na 3 roky. Pořizovací cena tiskárny Epson Stylus Photo R285 se pohybuje v současnosti okolo 2 000 Kč (včetně DPH), jedna náplň přijde na 299 Kč.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - fototiskárny  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: