Fomei Digital PRO X – záblesky ovládané počítačem - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Fomei Digital PRO X – záblesky ovládané počítačem

Fomei studio

20. října 2009, 00.00 | Fomei představila nové bezdrátově počítačově ovládané studiové záblesky. Vyzkoušeli jsme je krátce v rámci akce FomeiTop a vyptali se na podrobnosti kolem jejich vzniku.

Značku Fomei není potřeba nijak dlouze představovat. Tento hradecký výrobce působí se svojí studiovou technikou na našem trhu pěknou řádku let. Minulý týden představil novou řadu zábleskových studiových světel, u kterých se chlubí světovým prvenstvím. Co přesně chlapci z Hradce vymysleli?

Digital PRO X – záblesky ovládané počítačem
Řada Digital PRO X konstrukčně vychází z modelů Digital Pro, které jsou na trhu již druhým rokem. Novinkou je zapracování zcela nového systému bezdrátového ovládání využívajícího pro komunikaci systém ZigBee. Tato průmyslová varianta WiFi (pásmo 2,4GHz) umožňuje spolehlivě ovládat až 50 zábleskových hlav (5 kanálů po až 10 světlech) a to buď z dálkového ovladače, nebo prostřednictvím softwaru z PC. ZigBee umožňuje pracovat se záblesky až na 100m bez problémů s rušením, takže si fotograf ve svém studiu může postavit opravdu luxusní světelný park plně ovládaný z počítače.

V tomto okamžiku je v rámci nového systému nabízena trojice záblesků s výkonem 300, 500 a 1200Ws. Dále USB klíč obsahující ZigBee komunikátor s přibaleným řídícím SW, přijímač pro světla, dálkový ovladač a odpalovač na fotoaparát do hot-shoe patice. Dobrou zprávou je, že na samotných světlech bylo zachováno plně digitální ovládání a LCD displej informuje o všech nastavených hodnotách. Světla tudíž z počítače ovládat můžete, ale nutně nemusíte. Navíc díky obousměrné komunikaci je jedno, zda světla nastavujete na PC, dálkovém ovladači, či přímo na panelu, hodnoty se okamžitě přenášejí na všechna místa systému. Takto propracovaný bezdrátový systém ovládání s obousměrnou komunikací má Fomei jako první na světě. Konkurenční firmy nabízejí buď jednosměrnou rádiovou komunikaci, či počítačové ovládání prostřednictvím USB kabelu většinou v kombinaci s generátorem.

Z dalších technických parametrů je určitě dobré zmínit, že ovládací software je v tomto okamžiku k dispozici pro všechny aktuální verze Windows a pracuje se i na verzi pro Mac OS X. Z Mac OS X lze již nyní ovládat techniku z virtualizačního softwaru, jako je VMWare či Parallels, což jsme v praxi odzkoušeli.

Samotné zábleskové hlavy jsou vybaveny nejen výbojkou určeného výkonu, ale i 1000W pilotní žárovkou. Výkon pilotky i výbojky je ovládán odděleně s možností spřažení s přesností 0,1EV v rozsahu 7EV. Software pro PC umožňuje uložit si konkrétní nasvícení scény a kdykoli se k němu vrátit, což může být praktické zejména pro produktovou fotografii. Pro řadu Digital PRO X lze využít veškeré příslušenství, které Fomei nabízí, protože byl zachován bajonet Bowens.

Ceny zábleskových hlav (all-in-one provedení) se pohybují od 9 po 14 tisíc korun bez DPH. ZigBee přijímač přijde na cca 1600Kč, USB klíč se softwarem lehce přes tři tisíce a odpalovač dva tisíce korun.

Praktické zkušenosti
Se systémem Digital Pro X jsme měli možnost fotografovat produktovou fotografii cca 4 hodiny v kuse při akci FomeiTop. Vše fungovalo, jak má, přestože šlo o předprodukční vzorky. Záblesky se nepřehřívaly, komunikace byla zcela bezchybná a spolehlivá. Rozhraní softwaru je tak jednoduché, že opravdu není problém jej používat a zejména pro studiovou produktovou fotografii je ovládání z počítače příjemné. Stejně tak si lze představit použití v exteriéru s generátory a ovládáním pomocí notebooku či dálkového ovladače.

Po konstrukční stránce je vidět, že Fomei má dlouholetou zkušenost s vývojem a poučila se z předchozích řad. Skleněný kryt výbojky je nově šroubovací, aby se zabránilo jeho náhodnému vypadnutí. U světla je možné prohodit madlo a stativové uchycení podle toho, zda bude použito na stativu či stropním systému. Displej je podsvícený a dobře čitelný. Plochá tlačítka nahradily velké a dobře dostupné otočné ovladače. Atd.

Závěrem
Využili jsme příležitosti a položili jsme několik otázek René Tomaidésovi, produktovému manažerovi SLS Fomei.

Jak dlouho trval vývoj nového systému?
Předcházela vize, kterou jsme měli ve Fomei dlouho. Na vývoji jsme spolupracovali se zahraničními partnery a trval přibližně čtyři roky.

Proč Zig Bee a ne masově rozšířené WiFi?
Protože podle našeho partnera, se kterým spolupracujeme na vývoji, je tato technologie používaná v průmyslu spolehlivější a přesnější.

Software je dnes v angličtině. Proč ne v češtině, když byl vyvíjen u nás?
Systém Digital Pro X budeme nabízet na řadě trhů a angličtina je universálním jazykem. Rozhraní je velice jednoduché a intuitivní, a proto jsme nepovažovali vývoj multijazyčné verze za nutný. Chceme se soustředit raději na vývoj verze pro Mac OS X a další rozvoj funkčnosti.

Je možné použít ZigBee přijímač u některých ze stávajících řad světel?
Bohužel to není s ohledem na elektroniku starších řad možné. Pro počítačové ovládání je speciálně navržena řada PRO X.

Proč veškeré nastavení výkonu je pouze ve clonách? To je pro Fomei trochu nezvyklé.
Fomei rozhodně nespí a trend přechodu na intuitivnější nastavení v clonových číslech je celosvětový. Reagujeme tak na požadavky našich zahraničních distributorů, protože export je důležitá součást naší firmy.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: