Fujifilm FinePix E900 - velké rozlišení 9 MPix v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Fujifilm FinePix E900 - velké rozlišení 9 MPix v praxi

31. května 2006, 00.00 | Již je tomu pár měsíců, co byl oznámen 9MPix digitální kompaktní fotoaparát Fujifilm FinePix E900. Nevzbudil příliš mnoho ohlasu, i když by si to právem zasloužil. Je sice pravda, že k běžnému užití stačí mnohem menší rozlišení, ale přeci jen… Čím více tím lépe, ne? Velké rozlišení nabízí velkou úroveň zachycených detailů a více možností při úpravách. Jak dopadl E900 v testu?

{Popis a konstrukce}

Již je tomu pár měsíců, co byl oznámen 9MPix digitální kompaktní fotoaparát Fujifilm FinePix E900. Nevzbudil příliš mnoho ohlasu, i když by si to právem zasloužil. Je sice pravda, že k běžnému užití stačí mnohem menší rozlišení, ale přeci jen… Čím více tím lépe, ne? Velké rozlišení nabízí velkou úroveň zachycených detailů a více možností při úpravách. Jak dopadl E900 v testu?

Konstrukce a design
Fotoaparát klame tělem. Nevypadá nijak extravagantně, zapadá do klasické koncepce pokročilejších digitálních kompaktů. Vyšší tělo s vystouplým gripem (který je částečně pogumován) je příjemné při držení a objektiv je ve vypnutém stavu zcela zasunut. Okolo objektivu je také stříbrný prstenec, který slouží jako záslepka pro uchycení předsádek a filtrů.

Na horní části přístroje nalezneme vyskakovací blesk, který uvolníme mechanickou pojistkou u hledáčku. Napravo vedle blesku je ještě malé zapuštěné tlačítko pro zapnutí přístroje, kruhový volič expozičních režimů a tlačítko spouště.

Levý bok pod gumovou krytkou ukrývá konektory A/V výstupu, napájení a USB kabelu a nalezneme zde také reproduktor. Na pravém boku je pouze úchytka pro poutko a částečně sem zasahuje pogumování gripu z přední i zadní části.

Displej na zadní straně na první pohled není příliš velký, ale úhlopříčka 2" je dostatečná. K fotografování můžeme použít také optický průhledový hledáček s reálným zobrazením zoomu, který se již u nejnovějších fotoaparátů pomalu přestává používat z důvodu úspory místa. E900 si však nehraje na miniaturní kompakt, a tak zde optický průhledový hledáček můžeme ocenit v situacích, kdy na displeji není scéna dobře vidět, nebo pokud chceme šetřit energií. Hledáček však postrádá dioptrickou korekci.

Nalevo od displeje je dvojice tlačítek aktivující funkce sériového snímání a korekce expozice. Napravo od displeje je křížový ovladač a trojice funkčních tlačítek. V pravém horním rohu pak nalezneme kolébkový ovladač zoomu.

Spodní strana je samozřejmě vybavena stativovým závitem a umístěn je zde i prostor pro dvě tužkové baterie, který je chráněn krytkou vybavenou pojistkou. Pod krytkou je i slot paměťové karty. Plastové tělo černé barvy má rozměry 102 x 63 x 34,4 mm a hmotnost cca 200 g bez výbavy. S paměťovou kartou a dvojici tužkových baterií je to cca 260 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
To nejzajímavější je na tomto fotoaparátu jednoznačně snímač. Jedná se o Super CCD (voštinově uspořádané snímací buňky tvaru osmiúhelníku) HR (high resolution) s efektivním rozlišením 9 MPix a úhlopříčkou 1/1,6". Ukládat můžeme snímky v rozlišení 3 488 x 2 616 x 3 696 x 2 464, 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG, nebo RAW. Citlivost lze nastavit na ISO 80, 100, 200, 400 a 800. Ozvučené videosekvence můžeme ukládat rozlišení 640 x 480, nebo 320 x 240 bodů s frekvencí 30 sn./s. Doba nahrávání je omezena pouze kapacitou použité paměťové karty.

Objektiv Fujinon nabízí čtyřnásobný optický zoom díky rozsahu ohniska od 7,2 do 28,8 mm (ekvivalent kinofilmu je 32 - 128 mm). Světelnost je F2,8-5,6. Maximální nastavitelné clonové číslo je F8,0 na obou koncích rozsahu ohniska. Minimální zaostřovací vzdálenost je 60 cm. V makro režimu se můžeme přiblížit až na 7,5 cm. Zaostřování můžeme nechat na automatice (fungující na principu pasivního TTL měření kontrastu), nebo zaostřit manuálně.

Měření expozice probíhá celoplošně na 256 zónách, celoplošně se zdůrazněním středu, nebo bodově. Kromě automatických režimů, včetně těch scénických můžeme expozici nastavit i manuálně pomocí režimů priority času (S) a clony (A), nebo plného manuálu (M). K dispozici je v automatických a poloautomatických režimech také korekce expozice v rozsahu +- 2 EV po 1/3 EV krocích. Čas expozice můžeme nastavit v rozsahu od 1 / 2 000 s do 15 s. V závislosti na režimu je tento interval zkrácen na 3 s, nebo 1/4 s z jedné strany a na 1 / 1000 s z druhé. Sériové snímání pracuje rychlostí cca 1,5 sn./s pro až 4 snímky. Zaznamenat můžeme také poslední 4 snímky série (tzn., uloží se poslední 4 snímky pořízené před uvolněním spouště). Dlouhodobé sériové snímání pořídí až 40 fotografií rychlostí 0,6 sn./s.

U takto pokročilého fotoaparátu ani není překvapením, že vyvážení bílé nemusíme nastavovat pouze pomocí předvoleb, ale můžeme jej také manuálně změřit. Nebo vše můžeme nechat na automatice. Udávaný pracovní dosah blesku je cca 30 cm - 3,7 m na nejkratším ohnisku a 60 cm - 1,9 m na nejdelším. Nechybí klasické režimy jako redukce jevu červených očí, synchronizace s dlouhými časy závěrky a jejich kombinace.

Optický průhledový hledáček s reálným zobrazením zoomu pokrývá pouze cca 77% obrazového pole a nenabízí dioptrickou korekci. Slouží tedy spíše jako nouzové řešení, pokud nemůžeme použít LCD TFT displej s úhlopříčkou 2" a rozlišením 115 000 bodů. Jako paměťové médium se používají xD karty (podpora pro kapacity až 1 GB). Z fotoaparátu můžeme data přenášet pomocí USB 2.0, kde nechybí ani podpora přímého tisku (bez přítomnosti počítače) pomocí PictBridge. Napájení zajišťuje dvojice tužkových AA baterií. Přístroj nabízí i funkcí vybíjení akumulátorů.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládání je poměrně jednoduché a promyšlené. Pokud si tedy zvyknete na přítomnost tlačítka F, což je typickým znakem kompaktů od Fujifilmu. Většinu parametrů nastavíme v menu, ovšem citlivost, rozlišení a barevný profil (normální, chrome a černobílý) pouze pomocí tlačítka F. Po levé straně displeje je také poměrně důležité tlačítko pro nastavení kompenzace expozice, kterým také v manuálním režimu nastavujeme clonové číslo. Při stisknutí tlačítka +/- také zobrazíme miniaturní živý histogram, který nám pomůže lépe nastavit hodnoty expozice. Ty nastavujeme horní a dolní částí křížového ovladače. Levou částí nastavíme makro režim a pravou zase zvolíme požadovaný režim blesku.

Tlačítka na těle fotoaparátu se velmi dobře používají a mají čitelný chod. Středové tlačítko křížového ovladače aktivuje menu, kde můžeme nastavit samospoušť, oblast měření expozice, vyvážení bílé barvy, oblast zaostření, ostrost snímků, regulovat intenzitu záblesku a nastavit bracketing. Jedna z položek je označena jako "Set", což je přístup do setupu, kde lze nastavit zobrazování pořízených snímků, zvuky, číslování souborů, jas displeje, digitální zoom, fotografování do RAWu, automatické vypínání displeje a fotoaparátu, formátovat pamě´tovou kartu, nastavit datum, jazyk, režim USB (Mass Storage, PictBridge), formát video výstupu, vybíjení baterií a resetování veškerého nastavení.

Přístroj umožňuje také upravovat již pořízené snímky, a tak v režimu prohlížení nabízí menu možnosti mazání, otáčení, tisku, zamykání, automatického prohlížení (slideshow), nebo ořezávání.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
S digitálním šumem je na tom E900 velmi dobře v tom smyslu, že jej nevidíme. Softwarová redukce je na nejvyšších citlivostech poměrně silná. Výsledkem je absence většího množství šumu, ale na druhou stranu jsou snímky pořízené s citlivostí ISO 800 "vyžehlené", tzn ztratili jemnou kresbu a klesla ostrost. Zde však situaci zachraňuje právě vysoké rozlišení, díky kterému můžeme snímky lépe upravovat, tzn. zmenšit, doostřit apod. Snímky pořízené s citlivostí ISO 80 a 100 velmi dobré. Se zvyšující se citlivostí musíme počítat s většími vlivy redukce.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400 a 800), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé si pro nás žádné překvapení nepřichystalo. Ve standardních situacích pracuje spolehlivě a selhává pouze v žárovkovém osvětlení, kde se dočkáme teplejších odstínů barev. K nápravě tohoto obecného neduhu digitálních fotoaparátů (trpí jím takřka všechny přístroje) můžeme použít předvolby pro různá osvětlení, nebo manuální měření.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

A nyní se dostáváme k tomu nejlepšímu. Rozlišení fotoaparátu nabízí velké množství zachycených detailů a nelze hovořit o tom, že by kresba objektivu nestačila. Takto velké rozlišení můžeme využít k větším výřezům, nebo pro větší volnost při úpravách snímků. Na nejkratším ohnisku jsou poměrně patrné vady objektivu, ale se zvyšující se ohniskovou vzdáleností se vytrácí. Zejména chromatická aberace je o něco silnější, než bychom si přáli, ale stále je v mezích použitelnosti. Lehká soudkovitost je přijatelná a vinětace (ztráta světla v rozích) je takřka nepatrná.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 32 mm, vpravo 128 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 32 mm, vpravo 128 mm), výřezy 1:1

 

 


Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400 a 800), výřezy 1:1


Ukázka makro snímku


Ukázka videosekvence 640 x 480 bodů s frekvencí 30 sn./s (4,46 MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Fotoaparát nás příjemně překvapil svou rychlostí, zejména při zapínání. První snímek můžeme pořídit již po 1,9 s po stisknutí tlačítka Power. Při namáčknuté spoušti je reakce na domáčknutí takřka okamžitá. Pokud nás překvapí nečekaná situace a stiskneme spoušť bez namáčknutí, počkáme si cca 0,4 s. Zde však velmi záleží na vzdálenosti objektu a na podmínkách pro automatické zaostřování. Manuálním ostřením tento proces samozřejmě urychlíme. Přezoomování objektivu z jednoho konce na druhý trvá něco málo přes jednu sekundu. Krokování zlomových motorků je rozděleno na cca 10 kroků. Je to sice dostatečný počet, ale zejména ze začátku rozsahu by se hodilo jemnější krokování. Bohužel nelze zoomovat při natáčení videosekvence. Vše si musíme nastavit před nahráváním. Displej již bohužel není tak rychlý, ale stále je použitelný pro běžné situace.
Automatika fotoaparátu podává spolehlivý výkon s důvěřovat jí můžeme jak se zaostřováním, tak i s měřením expozice. U zaostřování si můžeme vybrat automatické vybírání bodu zaostření, nebo ostřit na střed. K dispozici je i kontinuální a manuální ostření. Automatické měření expozice podává velmi dobré výsledky. Nesetkali jsme se ani s výraznější snahou přeexponovat, nebo podexponovat.
Ke stanovení správné expozice nám pomáhá poměrně malý živý histogram, který si můžeme nechat zobrazit pomocí tlačítka +/- nalevo od displeje. U již uloženého snímku se nám tímto tlačítkem zobrazí náhled snímku se zobrazenými přeexponovanými oblastmi (blikají černou barvou), malým histogramem a informacemi o nastavení fotoaparátu při jeho pořízení.

Závěr
Fujifilm FinePix E900 je velmi zajímavý pokročilý digitální fotoaparát, který nabízí vysoké rozlišení, díky kterému zachytíme větší množství detailů. Výhodou i nevýhodou může být poměrně snaživá redukce šumu, která nás sice zbaví tohoto neduhu, ale na druhou stranu nás u vysokých citlivostí připraví i o detaily. Ve srovnání s konkurencí je tedy šum na velmi dobré úrovni. Velké rozlišení nám dává větší prostor k úpravám snímků. Tento fotoaparát je vhodný zejména pro náročnější fotoamatéry, kteří využijí manuální funkce fotoaparátu. Maloobchodní koncová doporučená cena je 12 490 Kč včetně DPH.

::Technické parametry Fujifilm FinePix E900

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: