Historická fototechnika - Lubitel - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Historická fototechnika - Lubitel

12. listopadu 2007, 00.00 | Pod hrdým názvem Lubitel, což v překladu znamená "amatér" se skrývá bakelitový přístroj jednoduché konstrukce původem ze Sovětského svazu. Lubitely pochopitelně nikdy nevzbuzovaly nadšení patřící technicky mnohem vyspělejším Flexaretům. Šlo ale o přístroje, se kterými mnozí z nás začínali, a na to se nezapomíná.

Pod hrdým názvem Lubitel, což v překladu znamená "amatér" se skrývá bakelitový přístroj jednoduché konstrukce původem ze Sovětského svazu. Lubitely pochopitelně nikdy nevzbuzovaly nadšení patřící technicky mnohem vyspělejším Flexaretům. Šlo ale o přístroje, se kterými mnozí z nás začínali, a na to se nezapomíná.

Lubitel je mechanická dvouoká zrcadlovka (TLR - Twin Lens Reflex Camera) konstruovaná na svitkový film 120, navinutý na cívce B2. Tělo všech pěti modelů bylo vyrobeno z plastu. Starší modely Lubitel a Lubitel 2 měly tělo z nechvalně proslulého bakelitu, modernější 166, 166B a 166U byly vybaveny lépe vypadajícím tělem z termoplastu. Čtyřdílný světlík byl podobný tomu, se kterým se setkáváme u prvních modelů Flexaretu. Rozměrově byly Lubitely citelně menší a lehčí nežli Flexarety. Hmotnost se pohybovala kolem půl kilogramu, přesněji řečeno Lubitel vážil 540g a hmotnost ostatních modelů se lišila minimálně. Model 1 a část produkce modelu 2 byla opatřena závěrkou ZT-5, poskytující rozsah časů B, 1/15s – 1/200 s. U všech ostatních Lubitelů se setkáváme výhradně se závěrkou ZT-8, disponující rozšířeným rozsahem časů do B, 1/15s – 1/250 s. Všechny modely byly vybaveny tříčočkovým snímacím objektivem T - 22 se světelností 1:4,5 a ohniskovou vzdáleností 75 mm. Tento objektiv není ničím jiným než jednoduchým tripletem Taylorova typu. Hledáčkový objektiv byl stejného typu, ale se světelností 2,8 a ohniskovou vzdáleností 60 mm. Nastavování okénka filmu při přetáčení bylo u všech modelů prováděno ručně pomocí průhledového červeného okénka na zadní části přístroje a značek na papírovém krycím pásu filmu.

Lubitel (1)
Lubitel Lubitel zezadu

Historie a typy Lubitelů
Historie Lubitelů překvapivě začíná v německém městě Braunschweigu, v němž v roce 1931 uvedla společnost Voigtländer na trh svůj proslulý lidový přístroj "Brillant". Jeho modernizovanou verzi V6, s tehdy velice pokrokovým bakelitovým tělem, si v roce 1937 vzali konstruktéři společnosti GOMZ (od r. 1965 LOMO) za vzor pro vývoj přístroje Komsomolec. Po pravdě Komsomolec byl poměrně přesnou kopií včetně tvaru těla a tvaru víka světlíku s charakteristickým prolisem. Všechny tyto přístroje měly brilantní hledáček tvořený pevným hledáčkovým objektivem, pevným zrcadlem a spojnou čočkou místo matnice. Zaostřování probíhalo nastavením odhadnuté vzdálenosti na snímacím objektivu. Až roce 1938 se fotografové mohli těšit z vylepšeného přístroje Voigtländer Focussing Brilliant, který přinesl úžasný pokrok ve formě frontálního zaostřování, při němž byly oba objektivy spřaženy pomocí ozubení.

Jakou spojitost mají Voigtländery a Komsomolce s Lubitely? První Lubitely, které opustily výrobní halu až po válce v roce 1949, měly tvar těla a světlíku převzat z přístroje Komsomolec (potažmo Voigtländeru Brillant V6) a zaostřování bylo okopírováno z přístroje Voigtländer Focussing Brilliant. První model Lubitelu se ve výrobě udržel až do roku 1956. O rok dříve spatřila světlo světa jeho vylepšená verze 2.

Lubitel 2
Lubitel 2 Lubitel 2 zezadu

Lišila se pokovením čoček objektivů, synchronizačním kontaktem pro blesk a samospouští. Za dlouhých 25 let, tedy až do roku 1980, bylo vyrobeno přes 2 100 000 ks modelu 2. Nástupcem „dvojky“ se stal Lubitel 166, který byl poprvé představen v roce 1977. Výrobce ho opatřil modernějším tvarem těla, kolejničkou pro upevnění blesku (bez středového kontaktu) a vypustil schránku pro uschování barevných filtrů na boku přístroje. Další vylepšení nalezneme na snímacím objektivu. Vnější válcová plocha o průměru 27 mm pro nasazení filtrů na snímací objektiv byla nahrazena vnitřním závitem o průměru 40,5 mm. Zjednodušená varianta 166B bez samospouště vystřídala předchozí model v roce 1980 Flexaret VI

Závěrečný model 166 Universal, jehož počátek výroby je uváděn na rok 1983 nebo 1984, přinesl možnost použití masky pro formát 6x4,5cm. Rok ukončení výroby Lubitelů je nejasný, některé zdroje uvádí 1988, jiné 1994 nebo 1996. Každopádně je s podivem, že přístroj na technické úrovni konce 30. let minulého století byl vyráběn až do poměrně nedávné minulosti. Lubitely byly úspěšně vyváženy nejen do zemí bývalého sovětského bloku, ale též například do Spolkové republiky Německo (pod názvem „Amatör“), Velké Británie a mnoha dalších západních zemí.

Lubitel prakticky
Ačkoli byly Lubitely vyráběny po dobu téměř padesáti let, množství inovací v jejich konstrukci je naprosto minimální. Proto platí, že jakmile zvládnete ovládání jednoho modelu, máte zvládnuty i všechny ostatní. Zaostřování není tak komfortní jako u konkurenčních přístrojů, např. Flexaretů nebo Rolleiflexů. Lubitely nemají celoplošnou matnici. V jejich šachtě místo ní najdete spojnou čočku. V jejím středu je malá matnice o průměru zhruba 1 cm sloužící k zaostření obrazu. Zaostřuje se jednoduše otáčením snímacího nebo hledáčkového objektivu.

Matnice Lubitelu 2 Před pořízením snímku je nutné provést podobné úkony jako u prvních Flexaretů. Nejprve točítkem odkryjeme průhledové okénko v zadní části přístroje. Přetočíme film na další značku a okénko opět zakryjeme. Nastavíme čas a clonu, natáhneme závěrku a už můžeme zaostřovat a exponovat. Zaostření obrazu na malinkaté matnici a také vyhmátnutí té správné páčky, ovládající spoušť závěrky, vyžaduje cvik. Stejně až komicky malá je výklopná lupa, usnadňující přesné zaostření.

Ostrost kresby jednoduchého objektivu nedosahuje ostrosti současných kvalitních "skel". Na "plnou díru" je objektiv měkký a také celkem slušně vinětuje. Ovšem při zaclonění na clonu 8 začne zobrazovat výrazně lépe. Přesto připomínám, že Lubitel není vstupenkou do vysoce kvalitního středoformátového světa a v současnosti po něm sáhnou pouze příznivci minimalisticky pojatých historických přístrojů.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

BLÁBOLENÍ SE SPOUSTOU CHYB

Autor: FOTOLÍN MATLÁK JR. Muž

Založeno: 12.11.2007, 01:45
Odpovědí: 9

Milý pane autore,
nejsem pracovníkem technického muzea, ani specialistou na historickou fotografickou techniku. Váš článek je ovšem plný neznalostí a nepřesností a kladu si otázku, proč jste tenhle zjevně "opsaný" text vůbec "vyplodil". Coby šéfredaktor servru bych Vám nejen odepřel výplatu honoráře, ale ještě bych Vám dal celou problematiku po večerech řádně prostudovat a napsat opravu s omluvou čtenářům. Hned byste zjistil, že místo Brilliant je správně BRILLANT, že Lubitel by se spíš mělo psát Ljubitěl, že frontální ostření je cosi jiného, než jak vy to formulujete atd. atd. Vaše invektiva vůči bakelitu vsazená do dobových souvislostí by pak jistě také více "zvěcněla". O Vašem okýnkaření a jiných stylistických hříšcích ani nemluvě. Mimochodem - je podivné, že u sovětského přístroje s německým původem čerpáte - zjevně - z anglicky psaného textu (což Vám umožnilo vytvořit i zbrusu nový fotoaparát s typicky německým názvem Voigtländer Focussing Brilliant...). Vždyť Německo je za humny a Sovětský svaz byl náš vzor, takže i zde by se nějaké ty prameny v azbuce našly. Vy gavarítě pa rúsky? :-) A už fakt nemáte o čem psát...?

Odpovědět na příspěvek

RE: BLÁBOLENÍ SE SPOUSTOU CHYB

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 12.11.2007, 08:29

Díky za Váš zájem o přesnost zmíněného článku. Bohužel Váš příspěvek do věci více jasna nevnesl. Název Lubitel jsem si nevymyslel. Takto přístroj pojmenoval přímo výrobce a nevidím důvod to měnit. Důkladně si prohlédněte obrázky přístrojů v článku, především ty na nichž jsoup přístroje popsány latinkou. Princip frontálního zaostřování v článku popsán není. Odborníci vědí, že jde o zaostřování při němž se pohybuje přední člen objektivu. O tom jak jsou objektivy spřaženy jeho princip jaksi nehovoří. Například první model Flexaretu měl též frontální zaostřování, při němž byly objektivy spřaženy lankem. Název BRILLANT je v článku uveden u zmínky o prvních Voigtländerech. Bohužel se v něm mnoho zdrojů různí. Jedny uvádí BRILLANT, jiné BRILLIANT. Jsem si jist, že názvem BRILLANT byly ozvačovány přístroje s \"brilantním\" hledáčkem. U těch zaostřitelných jsem dal přednost názvu BRILLIANT. Takže připouštím, že možný tvar názvu Voigtländer Focussing Brillant. Dle mého mínění je na vině fakt, že existovaly přístroje v několika jazykových verzích. V mé sbírce je např. přístroj s popisem v češtině. Nejde o nový přístroj, ale variantu původního \"Brillantu\" dovybavenou zaostřováním, slovo "Focussing" je v drtivé většině zdrojů součástí názvu viz. např. http://www.camerapedia.or
g/wiki/Brillant. A co se týče jazykových verzí textů, ze kterých jsem čerpal, asi vás opět zklamu, Převažovaly ty v angličtině a němčině. Ačkoli rusky docela obstojně rozumím, moc jsem toho k Lubitelům nenašel. Alespoň jeden, ale uvedu :http://www.photoarchive.
biz/lubitel/.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: BLÁBOLENÍ SE SPOUSTOU CHYB

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 12.11.2007, 09:32

Zajímavý spor, ovšem název přístroje se do češtiny skutečně transkribuje jako Ljubitěl, je tam měkké e, které stejně jako naše ě změkčuje souhlásky d a t před sebou. Čte se to s přízvukem na druhé slabice, tedy "Ljubítěl".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: BLÁBOLENÍ SE SPOUSTOU CHYB

Autor: Vašek L. Muž

Založeno: 12.11.2007, 11:53

Velmi pěkný článek. Sám mám doma jeden kousek se kterým jsem začínal. Rád jsem si při čtení tohoto článku připoměl můj první fotoaparát. Hodnotit název Ljubitěl, nebo Lubitel ja naprosto zbytečné, myslím, že záměrem nebyla gramatika. Díky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: BLÁBOLENÍ SE SPOUSTOU CHYB

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 12.11.2007, 13:08

Jasně, Honda nebo Hyundai, vždyť je to jedno... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: BLÁBOLENÍ SE SPOUSTOU CHYB

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 12.11.2007, 13:04

Souhlasím s výslovností a také s logičtější transkripcí do latinky. Ovšem, jak už jsem uvedl, držel jsem se raději transkribce použité výrobcem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: BLÁBOLENÍ SE SPOUSTOU CHYB

Autor: vašek Muž

Založeno: 11.01.2008, 15:04

Mně se ten článek líbí.Sám mám tento přístroj doma,takže je to-asi jako pro většinu- nostalgie.Díky za odkaz na "fotoarchive",kde je další "můj" fotoaparát FED.Chtěl bych se zeptat,zda nebudete psát i o této značce?Název má celkem jednoduchý,takže s přepisem nebude problém tzn.že diskuse se povede o focení a ne o lingvistice :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: BLÁBOLENÍ SE SPOUSTOU CHYB

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 14.01.2008, 15:33

Uvažoval jsem o tom, že se někdy v budoucnu budu věnovat ruským kopiím přístrojů Leica, mezi něž patří nejen FED ale také Zorki a mnoho dalších. Nechte se překvapit.

Odpovědět na příspěvek

Skenování negativů

Autor: Milan N Muž

Založeno: 20.01.2008, 03:13

Díky za článek,jsem taky majitelem tohoto fotoaparátu a taky stovek negativů,které bych rád zdigitalizoval.U všech současných skenerů je udávaná schopnost skenování negativů a diapozivivů pomocí přídavných rámečků.Chtěl bych poprosit,zda nemá někdo zkušenosti se skenováním negativů 6x6.Který ze současných skenerů je pro tuto práci vhodný,pokud možno co nejlevnější(mám multifunkční tiskárnu).Předem děkuji za radu,nebo nějaký odkaz.

Odpovědět na příspěvek

RE: Skenování negativů

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 20.01.2008, 14:08

Předpokládám, že myslíte stolní deskové skenery. Ano, reklamní prospekty toto nabízí, ale u těch levnějších taktně mlčí o nízké denzitě (kolem 3), chybějícím odstraňováním prachu a škrábanců apod. Pro základní orientaci se podívejte na http://www.photo-i.co.uk/
Reviews/scanners_page.htm
.

Odpovědět na příspěvek

HMMMMMM...

Autor: FOTOLÍN MATLÁK JR. Muž

Založeno: 12.11.2007, 10:11
Odpovědí: 2

Nemohu než konstatovat, že:
a) vlastní téma článku je dosti okrajové
b) rádoby fundované zpracování postrádá bril(i)antní práci s fakty a prameny
c) bavíme-li se o sovětském přístroji a jeho německém předchůdci, pak jsou odkazy na anglicky mluvící země přinejmenším nadbytečné
d) stylistická úroveň textu - a to i co se týká bril(i)antnosti a jednoznačnosti formulací - je slabší (a v této nejasnosti pokračuje Vaše významově "jemně pootočená" argumentace ve Vaší reakci)
e) omlouvám se, ale nehodlám se dále textem zabývat, jen jsem chtěl na některé věci upozornit

Odpovědět na příspěvek

RE: HMMMMMM...

Autor: rrr Muž

Založeno: 12.11.2007, 14:33

Sorry, ale za blabol povazuji kritiku clanku. Pekny den vsem, kteri si nechali pokazit naladu. rrr.

Odpovědět na příspěvek

RE: HMMMMMM...

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 13.11.2007, 21:51

ad a) Souhlasím. Historická fototechnika opravdu není v "mainstreamové" téma.
ad b) Bylo mi divné, proč je Váš původní a částečně i tento příspěvek psán takto agresivním způsobem. Zkusil jsem si Vaši přezdívku zadat do Googlu a pochopil jsem, že v tom není nic osobního. Příspěvky psané v podobném duchu jsem našel na mnoha místech. Trochu nechápu, co Vás motivuje.
ad c)Jazyk původních podkladů považuji za naprosto irelevantní.
ad d) - viz. ad b).
ad e) Děkuji za upozornění.

Odpovědět na příspěvek

Díky.

Autor: TomF Muž

Založeno: 16.12.2007, 20:02
Odpovědí: 1

Díky za článek o Lubiteli / Ljubitěli. Jsem rád, že mi připomněl, s čím jsem kdysi začínal. Za docela dobré peníze (tuším 295,- Kčs) jsem si tehdy připadal jako fotograf. A ten "bakelit" se za ty roky vůbec nerozpadl, žádné baterky se v něm nevybily :) a je stále připraven na své chvíle - jen zasunout nový film a stisknout spoušť. Žádný hloupý automat - vše plně pod kontrolou, při nastavení si můžu navíc vybrat prioritu clony nebo času :-)))
Jinak jsem si vždycky myslel, že Ljubitěl znamená Milovník... že by to byl amatér? :-).

Odpovědět na příspěvek

RE: Díky.

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 16.12.2007, 20:40

Těší mě, že se Vám článek líbil. Ve slovníku jsou uvedeny následující překlady pojmu люб
80;тел&
#1100;:

лю
бит
77;ль - milovník
лю
бит
77;ль - amatér
лю&#
1073;ите
;ль - ochotník
лю
бит
77;ль - příznivec
лn
2;бит&#
1077;ль - vyznavač

To znamená, že milovník i amatér jsou správně. V textu jsem se držel obvyklého překladu. Koneckonců existence německé verze Lubitelu, kterou výrobce pojmenoval "Amatör" napovídá výrobcem zamýšlený význam.

Odpovědět na příspěvek

nostalgie...

Autor: Jirka Muž

Založeno: 20.12.2007, 08:26
Odpovědí: 0

Nedá mi to, musím přispět taky se svojí troškou do mlýna. Díky za tento článek, Ljubitěl byl první foťák, který jsem jako osmiletý kluk dostal od dědy k narozeninám. Oči navrch hlavy, hned jsem letěl koupit film, stál tenkrát celých 5 Kčs. Aparátek vydržel neuvěřitelné, párkrát jsem ho i vykoupal, nikdy mě nenechal "ve štychu". Rád na něj vzpomínám. Jen tak na okraj: Ljubitěl NENÍ dvouoká zrcadlovka, ale dvouobjektivová zrcadlovka (Twin Lens Reflex Camera - lens je čočka, objektiv...) Ale nejste sám, kdo to takto uvádí :o) Přeji příjemný den, Jirka

Odpovědět na příspěvek

NEREZ!

Autor: Evžen Muž

Založeno: 23.12.2007, 22:34
Odpovědí: 0

Fotil jsem vším možným, mezi jinými kdysi i Ljubitělem, Flexaretem nebo od r. 80 například Zenitem. Fotilo to různě složitě a různě kvalitně, ale faktem je, že fotky z těch mašin mám dodnes. Na druhou stranu však musím sebekriticky přiznat, že nic z toho se nevyrovnalo digitálnímu fotoaparátu značky Olympus z roku 2004! Ten mi totiž ZREZIVĚL, což nedokázal ani historický deskový stroj po mém starém tátovi. Táta se toho naštěstí nedožil, protože by umřel smíchem...

Odpovědět na příspěvek

LJUBITEL

Autor: BOBA VOICE Muž

Založeno: 17.05.2008, 12:54
Odpovědí: 0

Pokud se laskavý čtenář podívá do historie
ta shledá že fotoaparát ljubitel je přesná kopie aparátu značky Voitglennder.
Jinak mi přinesl mnoho radosti nemaje na FLEXARET tenkrá byla cena asi 250 Kčs

Odpovědět na příspěvek

Taky ho mám doma:-D

Autor: evča Muž

Založeno: 17.06.2008, 09:44
Odpovědí: 1

Je to asi 14dní co jsem ho vytáhla ze skříně po tátovi, fotím na kompakt a když jsem zjistila že máme doma Ljubitele tak jsem si řekla, proč to s ním nezkusit, aspoň se naučím k čemu je clona nastavení času:-D dneska obyčejný film do ljubitele stojí 75kč:-D to jsou změny.

Odpovědět na příspěvek

RE: Taky ho mám doma:-D

Autor: Zd.Sobota Muž

Založeno: 08.08.2009, 14:35

Prosím o radu, kde se dá sehnat film do fotopřístroje LUBIJET (LJUBITEL). Děkuji

Odpovědět na příspěvek

Kde sehnat barevny film?

Autor: Cyberdemon Muž

Založeno: 20.08.2008, 18:57
Odpovědí: 1

Ahoj měl bych takový dotaz ohledně filmu, asi před 5 lety se mi do tohoto foťáku povedlo sehnat barevný film, od té doby jsem na nic nenarazil. Prosím o radu. Díky

Odpovědět na příspěvek

RE: Kde sehnat barevny film?

Autor: Lubomír Čevela Muž

Založeno: 28.08.2008, 21:06

Zkuste třeba tady: http://www.photolifeshop.
cz/inshop/scripts/set.asp
?Level=69 .

Odpovědět na příspěvek

Dotaz

Autor: Ludwa Muž

Založeno: 05.07.2011, 19:23
Odpovědí: 0

mám dotaz, po delší době jsem doma objevil Lubitel 166B. Chci s ním zkusit fotit, celkem vim jak na to, jen nevim, jak poznám, který čas je synchronizován s bleskem. Prosím poraďte. Díky.

Odpovědět na příspěvek

cena

Autor: Lukáš Muž

Založeno: 04.10.2011, 18:58
Odpovědí: 0

Jaká může být teď jeho cena? Nevíte někdo?

Odpovědět na příspěvek

Ljůbitěl je zpět!

Autor: Václav Muž

Založeno: 23.09.2017, 12:20
Odpovědí: 0

Jen kdyby někdo na tohle téma narazil, Ljůbitěl se znovu vyrábí jako Lubitel 166+ universal. Nově lze fotit i na kinofilm. Jak je řešeno počítání snímků nevím, v ruce jsem ho ještě neměl. Cena je docela veselá (7990,- Kč). Sehnat a prohlédnout (snad i půjčit) lze v prodejně Analogue na Malé straně (v Praze), Vlašská 10.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Nedá mi to, musím přispět taky se svojí troškou do mlýna. Díky za tento článek, Ljubitěl byl první foťák, který jsem jako osmiletý kluk dostal od dědy k narozeninám. Oči navrch hlavy, hned jsem letěl koupit film, stál tenkrát celých 5 Kčs. Aparátek vydržel neuvěřitelné, párkrát jsem ho i vykoupal, nikdy mě nenechal "ve štychu". Rád na něj vzpomínám. Jen tak na okraj: Ljubitěl NENÍ dvouoká zrcadlovka, ale dvouobjektivová zrcadlovka (Twin Lens Reflex Camera - lens je čočka, objektiv...) Ale nejste sám, kdo to takto uvádí :o) Přeji příjemný den, Jirka


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: