JPEGCrops: jednoduchý ořez obrázků - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

JPEGCrops: jednoduchý ořez obrázků

7. července 2006, 00.00 | JPEGCrops umí provádět bezztrátové úpravy JPEG obrázků (otočení, ořez) a to podle šablon pro finální velikost tisku nebo s volným poměrem stran. Svými možnostmi a jednoduchostí je vhodný i pro začínající uživatele. Pojďme se na něj podívat trochu blíže.

JPEGCrops je jako stvořený pro oříznutí snímků před odnesením do digilabu. Jaký formát je ale vhodný právě pro náš rozměr snímku? Na fotoaparátu se setkáte s údajem, že obraz má rozlišení např. 2 126 x 1 535 bodů. To nám sice o kvalitě snímku může cosi prozradit, ale dokud neurčíme, jak velkou fotografii chceme, nelze určit zda bude výsledek dobrý. Tak například při zpracování v minilabech se zpravidla používá rozlišení 300 DPI. (Dots Per Inch, tedy počet bodů na palec) Pro fotografii o velikosti 9 x 13 cm budeme tedy potřebovat: 300 DPI (palec = 2,54 cm) = 300 / 2,54 = 118 bodů na cm. 9 cm x 118 bodů/cm = 1 062 bodů a 13 cm x 118 bodů/cm = 1535 bodů. Nutná velikost digitálního obrazu pro vytištění ve formátu 9 x 13 cm při 300 DPI je 1 062 x 1 535 bodů (pixelů). Pro vyvolání fotek v digilabu je tedy potřeba 300–400 dpi, pro inkoustovou fototiskárnu 150 – 300 dpi. Vše ale závisí i na jiných faktorech, např. jaké množství detailů je na snímku nebo záleží li nám vůbec na velikosti dat, třeba pokud snímky odesíláme přes internet, apod. Více o DPI se dozvíte zde a o formátech fotografie zde.

Malý, ale šikovný

JPEGCrops je rychlý a výkonný software pro bezztrátový ořez a otáčení digitálních fotografií ve formátu JPEG. Svou jednoduchostí a částečně českým překladem by s ním neměl mít nikdo žádné větší problémy. Náhled ukazuje hlavní a zároveň jediné okno programu s načteným snímkem, okolo kterého vidíte úchytné body, které slouží ke změně vybrané oblasti ořezu. Umístěním myši do prostřed výřezu se objeví ruka , která umožní libovolný posun. Vpravo pod snímkem jste informováni o aktuální velikosti a rozlišení DPI doprovázeného barevnou indikací dle kvality od nejlepší   dobré  po nejhorší .

Klikněte pro zvětšení
JPEGCrops - hlavní okno

Důležité nastavení ukrývá hlavní nabídka, kde je možné nastavit např. formát fotografií, který bude pro všechny načtené snímky společný. Volba Synchronize Crops má za úkol synchronizovat ořez u všech načtených snímků stejně, tedy změnou jednoho měníme i ostatní. Volbou Crop all Images provedete ořez u všech načtených snímků, tím dojde automaticky k uložení do předem určené složky. V žádném případě ale nepřicházíte o originály fotografií a můžete je tak při neopatrném ořezu načíst znovu.


JPEGCrops - úpravy

Nabídka zobrazení nabízí, jak už název napovídá možnosti zobrazení, které lze měnit dle libosti. Jak velké chceme náhledy pro lepší vybrání oblasti. Zde bych měl jednu výtku a to při přepnutí na zobrazení obrovské z jiné než velké se náhled vůbec nezobrazí, ale možná je to jen u mne. Detaily dávají na výběr možnost skrýt či zobrazit možnosti rotace, výběr formátu a informace o DPI. Standardně je nastaveno na všechny detaily. Maska umožňuje nastavit jak má vypadat rámeček okolo výběru ořezu, kde je nastaveno automaticky tmavá + rámeček tak, jak ukazuje náš náhled. Zlatý řez a Pravidlo třetin vloží do náhledu obdélníkovou mříž, podle které můžete posunout výběr ořezu a nastavit tak, aby hlavní objekty byly na průsečíku třetin formátu fotky, nejlépe diagonálně. Je-li na snímku horizont, měl by být v 1/3 nebo ve 2/3 odshora. Úchytné body skrýt či zobrazit pomocné úchyty v rámečku ořezu, které jsou zakroužkované v prvním náhledu.

Klikněte pro zvětšení
JPEGCrops - zobrazení

Jak řeže konkurence

Nástrojů na ořez je mnoho, ale má-li se jednat o software pro bezztrátový ořez a ještě aby nestál ani korunu, to je již horší. Přesto se vedle JPEGCrops najdou schopní konkurenti. Pro porovnání jsme vybrali sice starší, ale uživateli doporučovaný nástroj FotoView.

Klikněte pro zvětšení
FotoView

U obou byl proveden ořez poznávací značky auta a následně 300x zvětšen. I když se zdá, že FotoView má o něco lepší kvalitu, tak na výsledné fotografii ve 100% to ani nepoznáte, tedy pokud to nebudete blíže zkoumat. JPEGCrops je ale jednodušší a nabízí mnohem více možností, čímž je v tomto duelu jasným vítězem.


JPEGCrops

FotoView

Pro a proti

rychlost, jednoduchost

dávkové zpracování

pracuje pouze s formátem JPEG


Co říci závěrem

Celkově se tento nástroj dá hodnotit pouze kladně. Pro hovoří také jednoduché uživatelské rozhraní a český překlad, i když jen částečný a hlavně cena, která je zde 0 Kč. Pravda je, že JPEGCrops je určen pouze na ořez a rotaci, tzn., že bez dalších nástrojů na úpravy fotografií se neobejdete, ale v každém případě svou úlohu plní na výbornou. Máte-li zájem si ho sami vyzkoušet, můžete stahovat přímo z oficiálních stránek.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - software  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Kladně?

Autor: Iwo Muž

Založeno: 29.12.2007, 16:15
Odpovědí: 0

Teda nevim, jak jste dospěli ke kladnému hodnocení. Neni to vylozene spatny nastroj, ale potreboval by dodelat. Treba ukladani zvolene masky by se hodilo. No největší problem je pokud člověk nemá pouze tech 30 fotek, ale rozhodne se jich zpracovat vice. To ze to po nacteni 200 fotek zamrzne je detail, ale to, ze seriznete hrany u 80 fotek z celkovych 90 a ono to spadne a vy muzete zacit znovu, to uz nastve, takze jako beta verze dobry, ale at nikdo neceka zazraky.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: