Kompaktní fotoaparáty Sony Cyber-shot pro letošní sezónu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Kompaktní fotoaparáty Sony Cyber-shot pro letošní sezónu

22. března 2012, 00.00 | Společnost Sony představila novinky v několika oblastech, na které se zaměřuje. Zatím jsme se věnovali jen vysoce výkonnému modelu Cyber-shot HX200V s 30násobným ultrazoomem a SLT fotoaparátu Alfa 57. Připravili jsme proto stručný přehled dalších nových kompaktů Cyber-shot, pro vaši snadnější orientaci spolu s prodejními cenami.

Jsou mezi nimi stylové "kapesní" přístroje včetně jednoho s velmi malým, mimořádně tenkým a lehkým tělem, přitom však s desetinásobným optickým zoomem, ale také další výkonné fotoaparáty vybavené ultrazoomy. Kupříkladu modely Cyber-shot HX20, WX100 a W690 jsou vybaveny objektivem typu „AA – Advanced Aspherical“, který má větší rozsah zoomu, ale přitom je velice malý, maximálně kompaktní. Jako obrazový snímač je u prémiových a výkonných modelů použit CMOS Exmor R typu BSI, u levných alternativních modelů Super HAD CCD. U většiny modelů navíc technologie „By Pixel Super Resolution“ zdvojnásobuje rozsah optického zoomu, aniž by to bylo na úkor kvality obrazu nebo rozlišení; tato vybaveny nejsou jen modely W690 a H90. Výrobce také oznámil vylepšení systému stabilizace Optical SteadyShot, zejména při plném přiblížení pro fotografování i natáčení videa.

 

Jak jsme si mohli vyzkoušet a ověřit u vybraných modelů během jejich představení, výrobce akcentoval zábavnou a "kreativně-experimentální" vybavení a možnosti všech svých novinek, zejména pak prémiových modelů. U nich je to kromě rozšíření nabídky digitálních efektů také převzetí některých prvků, které byly vyvinuty primárně pro fotoaparáty SLT Alfa a nové kompaktní modely Alfa NEX. Mám na mysli kupříkladu důmyslně řešenou digitální vodováhu. Uživatelé ji ocení třeba při využití řady speciálních programů určených pro snímání bez stativu nebo opěrky za slabého osvětlení nebo za náročných světelných podmínek, ať už to je HDRI, "soumrak z ruky" nebo další. Zajímavé možnosti poskytují také propracované samočinné programy řízené umělou inteligencí, "zelený" iAuto a "zlatý" Superior Auto (iAuto+). Podrobněji se na tyto a další možnosti zaměříme v testech vybraných fotoaparátů.

 

Přístroje mají duální slot pro paměťové karty Memory Stick PRO Duo plus SD, SDHC a SDXC. Použít je možno kupříkladu nové paměťové karty Sony SDHC, které umožňují rychlejší souvislé snímání a jsou také vhodné pro natáčení Full HD videoklipů a pořizování 3D fotografií. Jedná se o SDHC karty s obchodním označením Experience, které jsou třídy UHS-I s rychlostí přenosu dat 30 MB/s, a Expert, také UHS-I, ale s rychlostí přenosu dat až 94 MB/s. Karty jsou odolné vůči vodě, rentgenovým paprskům, spolehlivě slouží v parném létě i za mrazu. Pro obě řady lze bezplatně stáhnout software, umožňující záchranu dat, kupříkladu obnovu nechtěně smazaných fotografií a videosouborů, a to i ve 3D a Full HD.

 

Nové kompaktní fotoaparáty Cyber-shot – stručný soupis:
DSC-HX20V = kompakt vhodný pro „cestování nalehko“, má 20× optický zoom a obrazový snímač CMOS Exmor R s efektivním rozlišením 18,2 Mpx
DSC-HX10V: výkonný kompakt s 16× optickým zoomem a snímačem CMOS Exmor R s efektivním rozlišením 18,2 Mpx
DSC-H90 = cenově dostupný model s 16× optickým zoomem a senzorem CCD s efektivním rozlišením 16,1 Mpx
DSC-WX100 = v době uvedení nejtenčí a nejlehčí kompakt s 10× optickým zoomem na světě; také tento stylový elegán má snímač CMOS Exmor R s efektivním rozlišením 18,2 Mpx
DSC-TX20 = velice odolný stylový kompakt: je vodotěsný, prachotěsný, nárazuvzdorný a poslouží i za mrazivého počasí; senzor je CMOS Exmor R s efektivním rozlišením 16,2 Mpx
DSC-W690 = tenký a snadno použitelný kompakt s 10× optickým zoomem a snímačem s efektivním rozlišením 16,1 Mpx

 

 

Cyber-shot HX20V
je kompaktní přístroj ideální pro cestování „na lehko“, má 20× optický zoom Sony G typu „AA“, snímač CMOS Exmor R s rozlišením 18,2 efektivních megapixelů a nejnovější procesor BIONZ, který zajišťuje obraz s nízkým digitálním šumem i při nastavení vysoké hodnoty citlivosti ISO (rozsah je přitom velmi široký, od 100 do 3200 ISO plus 6400 a 12 800 s technologií By Pixel Super Resolution). Zpracování obrazových dat je optimalizované pro dosažení rovnováhy mezi mírou šumu a prokreslením detailů, pokročilá technologie pro snížení šumu je také nastavena tak, aby šum měl přirozený vzhled. Je vhodný pro detailní snímky, ale i pro pořizování portrétů a snímání akčních scén, má rychlou odezvu a rychlý autofokus – stejně jako model HX200V, který jsme si představili přednostně a samostatně.

 

 

Umožňuje nahrávat kvalitní Full HD video AVCHD 50p, nabízí sadu uměleckých programů Obrazové efekty, režimy 3D fotografie, 2D i 3D Sweep Panorama a je vybaven jednotkou GPS. Lze ho využít pro pohodlné snímání s využitím moderních automatických programů, ale má i pokročilé manuální funkce, poskytující poměrně širokou tvůrčí kontrolu nad jak v případě fotografií, tak i při natáčení Full HD videoklipů. Na výrobu vybraných částí byl použit recyklovaný polykarbonátový plast, který má velkou tepelnou odolnost, zpomaluje hoření a vykazuje vynikající pevnost a trvanlivost.

 

 

Cyber-shot HX20V doplňuje HX10V, který má zoom s menším rozsahem (16×) a menší a "obyčejnější" displej, 2,7palcový ClearPhoto LCD (HX20V má třípalcový typu XtraFine LCD). Model HX20V bude nabízen v černém a hnědém provedení, u modelu HX10V budou mít spotřebitelé na výběr ze čtyř barev, černé, bílé, stříbřité a červené.

 

 

Cyber-shot H90
je cenově dostupný kompakt se 16megapixelovým obrazovým snímačem Super HAD CCD (1/2,3 palce/7,75 mm) a 16násobným optickým zoomem, který začíná u 24mm ohniska s příjemně širokým úhlem záběru a nabízí tudíž poměrně všestranné využití. Jedná se o kvalitní objektiv Sony G s rozsahem 24~384 mm po přepočtu na 35mm formát. Nechybí systém optické stabilizace SteadyShot. Barevný displej je typu TFT LCD Clear Photo, má úhlopříčku 3 palce (7,7 cm), poměr stran 4:3 a rozlišení 460 800 pixelů.

 

 

Fotoaparát nabízí samočinný expoziční režimy iAuto a iScene s inteligentní detekcí snímané scény, možnost pořizovat 360° panoramatické záběry a má také sadu uměleckých programů Obrazové efekty, rozšiřující zábavné kreativní možnosti. Stereofonní video formátu MPEG4 má maximální rozlišení 1280 × 720 px a progresivní zobrazovací frekvenci 30 obr./s. Na výběr mají být tři barevné varianty, černá, stříbřitá a tmavě červená.

 

 

Cyber-shot TX20
je vybaven senzorem CMOS Exmor R (1/2,3 palce/7,77 mm) s 16 miliony efektivních pixelů a velmi kompaktním objektivem s lomenou drahou paprsků Carl Zeiss Vario-Tessar s rozsahem cca 25~100 mm po přepočtu na 35mm formát. Ale hlavně – je vodotěsný do hloubky 5 m, prachotěsný, odolá při pádu z výšky 1,5 m a funguje i za mrazu až do -10 °C. Na výběr bude pět atraktivních barevných provedení: červené, oranžové, modré, černé a zelené.

 

Cyber-shot W690
je vybaven senzorem Super HAD CCD (1/2,3 palce/7,76 mm) s 16 miliony efektivních pixelů a objektivem Sony G s desetinásobným optickým zoomem, který má rozsah 25–250 mm po přepočtu na 35mm formát. Tento rozsah platí pro fotografie s poměrem stran 4:3. V případě širokoúhlého poměru stran to je 27,5–275 mm (a u videa to je 33,5–335 mm/4:3 a 27,5–275 mm/16:9). Fotoaparát bude na trhu ve čtyřech barvách, černé, stříbřité, modré a červené.

 

 

Cyber-shot WX100
je vybaven senzorem CMOS Exmor R (1/2,3 palce/7,77 mm) s 18 miliony efektivních pixelů a objektivem Sony G s desetinásobným optickým zoomem, který má rozsah 25–250 mm po přepočtu na 35mm formát a opět platí stejné rozsahy pro foto-video a poměry stran, jako u modelu W690. Tento stylový kompakt má být nabízen v pěti barevných verzích, černé, bílé, stříbřité, hnědé a růžové. Navíc třeba na Britských ostrovech bude k dispozici také varianta WX150 s větším, třípalcovým displejem. Model WX100 má TFT LCD Clear Photo s úhlopříčkou 2,7 palce (6,7 cm), poměrem stran 4:3 a rozlišením 460 800 pixelů.

 

 

A kdy budou nové digitální fotoaparáty Sony Cyber-shot na českém trhu k dostání a za jaké ceny? Od března je v prodeji model WX50, který jsme si představili samostatně už koncem února, a to za 5499 Kč. Nejvýkonnější model, který jsme si také představili samostatně, HX200V, bude k dostání od dubna za 12 999 Kč. A novinky, kterým jsme se věnovali v tomto souhrnném článku, budou do prodeje uvedeny také v dubnu a mají stanoveny tyto ceny: HX20V = 9999 Kč, HX10V = 8999 Kč, H90 = 6199 Kč, vodotěsný a odolný TX20 = 9199 Kč, W690 = 5199 Kč a WX100 = 6499 Kč. Součástí prodejních balení je samozřejmě také nový software PlayMemories pro správu a úpravu pořízených datových souborů.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Jak to je s obrazovkou při svitu slunce

Autor: Petr Poutník Muž

Založeno: 03.04.2012, 00:07
Odpovědí: 0

Zdravím vás. Mám digitalní kameru Handycam Sony, kde na LCD panelu při dopadu svitu slunce není nic vidět a bez hledáčku se také špatně zaostřuje.
Zajímalo by mne jak to je u modelu Cyber-shot HX20, když tam také není hledáček, jestli jste vyzkoušeli, jak to je při svitu slunce, jestli je na panelu obrazovky jasně obraz vidět a nebo je tento problém stejný, jako u výše zmiňované digitální camery.
Děkuji za odpověď
PP

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: