Lexmark uvádí novou generaci tiskáren Genesis - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Lexmark uvádí novou generaci tiskáren Genesis

11. února 2011, 00.00 | Společnost Lexmark uvádí zcela nový koncept inkoustových tiskáren. Lexmark S815 Genesis představuje inkjetovou multifunkci, jež může potenciálním klientům nabínout rychlost, elegantní design a zároveň inteligentní řešení SmartSolutions. Vedle toho zaujme též novým skenovacím systémem Flash Scan nebo možnostmi on-line sdílení. Zajímavost představuje i netradičně (ale originálně) pojaté "vertikální" konstrukční řešení.

Společnost Lexmark představila prostřednictvím tiskové konference konané dne 9. 2. 2011 nový koncept inkoustových tiskáren - Lexmark S815 Genesis. Jedná se o inkoustový multifunkční model (AIO), jenž může potenciálním klientům nabídnout rychlost, elegantní design a zároveň inteligentní řešení, tzv. SmartSolutions. Vedle možností univerzálního použití (4 v 1: tisk, kopírování, skenování, faxování) zaujme „eS-815ka“ též možnostmi on-line sdílení (posílání e-mailů stiskem jediného tlačítka), nebo také novou skenovací jednotkou „Flash Scan“. Další zajímavost představuje netradičně (ale originálně) pojatý „vertikální“ koncept tiskárny. Pro snazší ovládání a práci se zařízením dobře poslouží 4,3" barevná dotyková obrazovka s možností připojení na internet. Zobrazené volby lze navíc upravit dle požadavků uživatele.Základní popis
Lexmark S815 je inkoustová tiskárna formátu A4, využívající systém 4 oddělených inkoustových náplní CMYK. Tento model disponuje maximálním rozlišením 4 800 x 1 200 dpi. Rychlost tisku se pohybuje okolo 33 resp. 30 stran za minutu (monochromaticky/barevně). Měsíční zatížení čítá okolo 3 000 stran. Zařízení Lexmark S815 dále výrobce vybavil technologií Flash Scan, která umožňuje skenování dokumentů do PC během okamžiku (za cca 3 sekundy). Tiskárna zároveň nabízí zobrazení náhledu, což představuje komfort v podobě okamžité kontroly výsledku skenování, kopírování nebo faxování. Mezi standardní vybavení patří duplexní tisk nebo podpora bezdrátové technologie – WiFi-n (IEEE 802.11n). Lexmark S815 lze také alternativně použít například jako digitální fotorámeček.Použité technologie
Bezdrátová technologie „N-standardu“ poskytuje lepší pokrytí a rychlejší přenos dat než předchozí technologie WiFi-g. Zařízení lze připojit přímo k internetu, což uživateli dovoluje stahovat řadu volně dostupných aplikací přímo z webu Lexmark SmartSolutions. V nabídce jsou mimo jiné automatické RSS zdroje pro klíčové oblasti zájmu, přímý přístup na stránky pro sdílení fotografií a zobrazení zpráv ze sítě Twitter. Vše na dotykové obrazovce a v reálném čase. Lexmark S815 4 v 1 používá tiskovou technologii Vizix, patent společnosti Lexmark. Zařízení vybavená systémem Vizix mají polofixní tiskovou hlavu a samostatné inkoustové kazety. Výsledkem je efektivnější využívání inkoustu a lepší řízení tisku.

Úplný seznam funkcí a vlastností tiskárny Lexmark S815 můžete stáhnout na tomto odkazu (*.pdf formát, velikost 1,1 MB).Flash Scan
Jednu z hlavních inovací představuje Flash Scan - systém s 10Mpix obrazovým snímačem, který dokáže skenovanou (kopírovanou) předlohu okamžitě zobrazit na 4,3" barevném dotykovém displeji. Technologie Flash Scan dokáže převést stránku dokumentu do digitální podoby již za 3 sekundy. Zatímco tradiční skenery snímají data řádku po řádce, Flash Scan využívá v podstatě „digitální fotoaparát“, který naskenuje celý obraz najednou. Takové konstrukční řešení nevyžaduje žádné pohyblivé prvky ani motor a je tak naprosto tiché, bez nutnosti kalibrace (v neposlední řadě prodlužuje životnost celého skenovacího mechanismu). Flash Scan dále zkracuje čekání na spuštění skeneru (využívá osvitu pomocí LED diod, nikoli fluorescenční lampy jako u běžných skenerů). V praxi nabídne koncept vertikální tiskárny navíc také kompaktnější základnu celého zařízení.A jak to funguje?
Aby bylo Flash Scan řešení dostatečně kompaktní pro domácí i malopodnikové prostředí, musela společnost Lexmark vyřešit problematiku vzdálenosti potřebné k zachycení celé stránky naráz a zároveň eliminovat sférické zkreslení. Do úvahy bylo třeba vzít i potřebu vnitřního osvětlení. Skenovací jednotka je vybavena speciální soustavou čoček sestávající z šesti optických členů. Ohnisková vzdálenost je zhruba 29 mm. Na zadní straně skeneru leží zrcadlo, které odráží obraz. Stejně jako při fotografování s bleskem proti oknu musí i použitá osvětlovací soustava typu LED brát v úvahu odraz světla. Dokument proto není zachycen přímo, ale každá osvětlovací jednotka osvětluje postupně pod úhlem vždy protilehlou polovinu dokumentu. Následně dojde ke spojení obou obrazů a vytvoří se tak ucelený dokument bez viditelného přechodu.Rozlišení použitého snímače je 10 miliónů obrazových bodů. Běžný 10Mpix fotoaparát vytváří barevný obraz na principu Bayerovy masky (pomocí RGB filtrů), která propouští světlo vždy jen jedné vlnové délky. Obraz je tak rozdělen mezi červenou, zelenou a modrou barvu (každá vrstva propustí 1/3 barevné informace). Princip snímání technologií Flash Scan spočívá v tom, že pořídí tři obrazy s 10Mpix rozlišením, převede je jednotlivě na R, G a B kanál a poté z nich složí finální obraz. Výrobce bohužel neuvádí žádné bližší údaje o tom, jak daný systém konkrétně pracuje, ale v zásadě se nejspíš bude jednat o řešení ne nepodobné systému Foveon X3.
Výstupní barevný sken má fyzické rozlišení 300 ppi. Jiné skenery podporující vyšší rozlišení jej dosahují za cenu větší velikosti souboru a výrazně delšího času skenování. Hlavní motivací výrobce bylo skenování vysokou rychlostí bez újmy na kvalitě obrazu. Flash Scan sejme celkem šest snímků (červený, zelený a modrý obraz - pro každou polovinu dokumentu zvlášť), zkombinuje je a následně zpracuje pro skenování nebo kopírování. Výsledná technologie je tak výrazně rychlejší, než jakou nabízí konkurence. Flash Scan kromě rychlého skenování provádí i okamžité zobrazení náhledu dokumentu na dotykové obrazovce tiskárny (prakticky současně se zavřením skenovacího krytu).Závěrem
V minulém roce představila společnost Lexmark řadu inkoustových multifunkcí (AIO), které se vyznačovaly výkonnou tiskovou technologií navrženou pro současná bezdrátová pracoviště s on-line připojením. Lexmark S815 staví na stejné inkoustové platformě, rozšiřuje produktovou řadu a směřuje do oblasti malých podniků a domácích kanceláří - na zákazníky, požadující zařízení s inovativními technologiemi, vysokou produktivitou i neotřelým designem. Běžná koncová cena Lexmark Genesis je 8 283 Kč bez DPH. Součástí standardního balení je tříletá záruka s doživotní telefonickou podporou.
Lexmark je stále většinovou částí laické i odborné veřejnosti vnímán spíše jako nedílná součást retailových řetězců a zároveň ta nejdostupnější alternativa inkjetového tisku. Nyní se daný výrobce rozhodl této „nálepky“ zbavit a hodlá zaútočit na vyšší příčky v pomyslné hierarchii a stanout tak po boku předních hráčů na trhu v příslušném segmentu (SOHO, inkjetový tisk). Dle vyjádření zástupců společnosti to do budoucna znamená tiskárny a multifunkce á 200 USD + (neboli zařízení začínající na pořizovacích cenách od cca 3 500 Kč výše). Zda a nakolik se to podaří, ukáže až čas, každopádně investice do nových technologií a důraz na inovace je rozhodně dobrým a nadějným krokem vpřed.Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fototiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: