Nikon 1 V1 a nový fotografický systém - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Nikon 1 V1 a nový fotografický systém

nikon1_v1_100px

22. září 2011, 01.00 | Nikon rozšířil svou nabídku fotografických systémů a fotoaparátů o kompaktní modulární systém Nikon 1 a představil první dva fotoaparáty, V1 a J1, první výměnné objektivy a další příslušenství, jako externí GPS modul GP-N100 a miniblesk SB-N5 s výklopnou a otočnou hlavicí. Kompaktní bezzrcadlové fotografické přístroje s výměnnými objektivy jsou vybaveny malým obrazovým snímačem CMOS "CX" s palcovým formátem a rozlišením 10 Mpx a novým procesorem Expeed 3.

Fotoaparáty Nikon A-CIL – Advanced-Camera with Interchangeable Lenses, pokročilé fotoaparáty s výměnnými objektivy, využívají důmyslné technologie nové generace, zaměřené na kvalitu obrazu, provozní rychlosti, univerzálnost použití pro fotografování a natáčení videa a na snadnou přenositelnost fotografických přístrojů i jejich sestav s různým příslušenstvím. V nabídce Nikon představují zcela novou kategorii, doplňující nabídku jednookých zrcadlovek a kompaktních fotoaparátů s napevno zabudovanými objektivy. A podle zveřejněných informací má výrobce s novým kompaktním modulárním systémem dalekosáhlé plány.

 

 

 

Nový digitální zobrazovací systém Nikon 1 obsahuje v první fázi dva fotoaparáty, V1 pro náročnější uživatele a J1 pro ty, kteří se fotografováním a při něm chtějí hlavně bavit. Oba jsou vybaveny novým obrazovým snímačem CMOS formátu CX, třetím v řadě vedle senzorů formátů DX (APS-C) a FX (full-frame – odpovídající políčku 35mm kinofilmu), používaným v digitálních zrcadlovkách Nikon. CMOS formátu CX, který byl navržen pro fotoaparáty Nikon 1, je palcový, s rozměry aktivního pole 13,2 × 8,8 mm a s efektivním rozlišením 10,1 milionu pixelů. Koeficient pro přepočet ohniskové vzdálenosti uváděné na objektivech 1 Nikkor pro fotoaparáty systému Nikon 1 na 35mm kinofilmový formát je 2,7×. Základní poměr stran obrazu je 3:2 a uživatel může použít i 16:9 (pomalá videa mají 8:3), vhodný hlavně pro zobrazování na širokoúhlých televizorech, tedy především pro přehrávání videa ve vysokém rozlišení.

 

 

 

Výrobce uvádí, že u systému Nikon 1 vhodně vyvážil poměr mezi velikostí, rychlostí, citlivostí k působení světla a hloubkou ostrosti, zajistil kvalitní reprodukci barev při citlivosti ISO v rozsahu 100 až 6400 v rozšířeném režimu, nízký obrazový šum. Samozřejmostí je možnost pořizovat obrazové soubory RAW. Obrazový snímač je také základem pro mimořádně rychlý systém automatického zaostřování, využívající největší počet zaostřovacích polí, jaký kdy byl použit. Při fotografování lesklých objektů a objektů v pohybu se snímač přepne na automatické zaostřování s fázovou detekcí a má k dispozici 73 zaostřovacích polí. Při fotografování statických nebo špatně osvětlených objektů systém zvolí automatické zaostřování s detekcí kontrastu a může používat 135 zaostřovacích polí. Při natáčení videosekvencí je k dispozici automatické zaostřování s fázovou detekcí, které zajišťuje ostrý záznam akčních scén, a uživatel může nastavit režim automatického zaostřování AF-F s permanentním ostřením.

 

 

 

Pro nové fotoaparáty výrobce připravil také nový, velmi výkonný a mimořádně rychlý obvod s procesorem Expeed 3. Je vybaven dvěma výkonnými obvody, které zpracovávají snímky rychlostí 600 milionů pixelů za sekundu. Obvod Expeed 3 trvale poskytuje maximální výkon bez negativního vlivu na kvalitu obrazu, umožňuje vhodné snížení šumu se zachováním jemných detailů obrazu. Uživatelsky pak lze v menu volit pouze redukce zapnut, nebo vypnuta, a to jak při použití dlouhých časů expozice, tak u vysokých hodnot citlivosti. Umožňuje také využít nové expoziční režimy, v průběhu záznamu videa pořizovat snímky v plném rozlišení a nabízí režim souvislého snímání rychlostí až 60 obrázků za sekundu v plném rozlišení.

 

 

 

Fotoaparáty systému Nikon 1 jsou vybaveny mikroprocesorem rychlejším než procesory většiny profesionálních fotoaparátů a to umožňuje použít nové funkce. Fotoaparáty Nikon 1 kupříkladu umožňují pořizovat snímky před a po stisknutí spouště. Jsou ale vybaveny i novými expozičními režimy, které využívají mimořádnou rychlost zpracování a technologii pořizující snímky před a po stisknutí tlačítka spouště. Je to Pohyblivá momentka, kdy přístroj současně zaznamenává zpomalenou videosekvenci a statický snímek, v mžiku je spojí a vytvoří fotografii s pohybem. Funkce Inteligentní výběr snímku s využitím technologie pořizující snímky před a po stisknutí tlačítka spouště zaznamená po jediném stisku spoušti 20 snímků v plném rozlišení. Systém uloží pět nejlepších snímků, které vybere podle výrazu obličeje, kompozice a zaostření a nejlepší z nich nabídne uživateli. Zaznamená ale všechny, takže uživatel má možnost tuto robotickou volbu korigovat podle svých individuálních představ. Režim videosekvencí nabízí řadu pokročilých funkcí: během natáčení videa v režimu Full HD lze bez přerušení natáčení pořídit statický snímek v plném rozlišení, anebo je možno natáčet velice zpomalené záznamy.

 

 

 

Objektivy 1 Nikkor s bajonetem Nikon 1

Součástí vývoje fotoaparátů Nikon 1 byla přirozeně také příprava nových výměnných objektivů s bajonetem Nikon 1. Tento bajonet a celý přípojný systém byl navržen tak, aby byla zajištěna dobrá komunikace objektivů a fotoaparátů, a tudíž i kvalitní statické snímky a videosekvence. V první fázi byla představena základní série objektivů 1 Nikkor pro fotoaparáty Nikon 1, která pokrývá všechny základní typy záběrů. Všechny objektivy jsou optimalizovány i pro záznam videosekvencí, nebo jsou pro ně přímo koncipovány, a mají velmi kompaktní a moderní design. Jsou to tyto objektivy:

 • Základní zoom, velmi lehký a kompaktní širokoúhlý objektiv s trojnásobným zoomem 1 Nikkor VR 10–30 mm 1:3,5–5,6. Jeho rozsah ohniskové vzdálenosti po přepočtu na 35mm formát odpovídá 27–81 mm. Je to objektiv pro každodenní fotografování vybavený systémem snížení vibrací pro stabilní snímky a videosekvence. Má teleskopický tubus, který minimalizuje jeho rozměry pro lepší přenosnost.
 • Kompaktní telezoom 1 Nikkor VR 30–110 mm 1:3,8–5,6 (ekv. 35mm formátu 81–297 mm) vhodně doplňuje zoom základní, standardní. Je snadno přenosný a umožňuje přiblížit vzdálené objekty. Má vestavěný systém pro snížení vibrací a také jeho tubus lze zasunout a vhodně tak zkrátit délku objektivu.
 • Mimořádně plochý – tenký širokoúhlý objektiv 1 Nikkor 10 mm 1:2,8 (ekv. 27 mm) se snadno vejde i do malé brašny a umožňuje pořizovat ostré snímky na cestách nebo momentní záběry přímo z centra dění.
 • Objektiv 1 Nikkor VR 10–100 mm 1:4,5–5,6 PD-Zoom, odpovídající u 35mm formátu 27–270 mm, je určen primárně pro pořizování videosekvencí. Je vybaven elektromotorickým ovládáním zoomu s tím, že umožňuje vybírat ze tří rychlostí.
 •  

   

   

   

  Po první sérii budou následovat další objektivy a lze předpokládat, že přijdou i objektivy s vyšší světelností. Alespoň náznakem výrobce představil šest dalších objektivů, které připravuje pro druhou fázi. Je to objektiv portrétní, širokoúhlý krajinářský, cestovní zoom s velkým rozsahem, výkonný telezoom pro akční a sportovní fotografii, mikroobjektiv pro záběry zblízka a standardní zoom „do kapsy“.

   

   

   

  Příslušenství pro systém Nikon 1

  Pro systém Nikon 1 je připraveno také praktické příslušenství. Některé jeho prvky budou k dispozici hned při uvedení nových fotoaparátů na trh, další byly představeny alespoň v určitých náznacích. K první skupině patří adaptér s bajonetem F, umožňující připojit k fotoaparátům Nikon 1 libovolné objektivy Nikkor pro digitální zrcadlovky. Všechny objektivy typu AF-S a AF-I Nikkor jsou kompatibilní se systémem automatického zaostřování Nikon 1.

   

   

   

  Dalším je miniaturní blesk SB-N5 Speedlight, který je kompatibilní s fotoaparátem Nikon 1 V1. Má výklopnou a otočnou hlavici, což uživateli umožňuje ovládat směr a kvalitu zábleskového světla včetně použití odrazu světla od stěn, stropu nebo vhodné odrazné desky. Disponuje i pomocným světlem díky LED na přední straně, které umožňuje stabilní osvětlení při použití funkcí Pohyblivá momentka, Inteligentní výběr snímku v tmavém prostředí nebo při nahrávání videoklipů. Nikon 1 V1 je vybaven speciálním konektorem pro připojení blesku SB-N5, jehož prostřednictvím je blesk také napájen. K dispozici má být také adaptér umožňující připojení výkonných externích zábleskových jednotek SB-x00 Speedlight.

   

  Přípojný konektor fotoaparátu Nikon 1 V1 – multifunkční port pro upevnění příslušenství umožňuje využít i novou ultrakompaktní externí GPS jednotku GP-N100. Ta do exif metadat snímků zaznamenává přesné zeměpisné souřadnice místa, kde byly fotografie na cestách pořízeny, ale také údaje o nadmořské výšce a čase.

   

   

   

  Příslušenství zahrnuje širokou nabídku stylových a praktických brašen, pouzder a popruhů na fotoaparáty a objektivy Nikon 1, sluneční clony, snímací filtry, ... S přístrojem Nikon 1 V1 lze použít i externí stereofonní mikrofon ME-1, připravena je pro něj sada projektoru a dalšího příslušenství pro promítání fotografií a videoklipů a také sada velkého externího LCD panelu , mikrofonu a osvětlení pro natáčení videa. A model Nikon 1 J1 byl představen v mnohem větším počtu atraktivních barev než jen pěti prvotních, s nimiž byl představen v této první fázi.

   

   

   

  Prodejní balení fotoaparátů Nikon 1 budou obsahovat nový software Nikon Short Movie Creator, který umožňuje automaticky vytvářet krátké videosekvence ze statických snímků, videozáznamů a hudby a také upravovat Pohyblivé momentky. Fotoaparáty budou v prodeji od 20. října 2011.

   

   

   

  Nikon 1 V1

  Bude k dispozici v klasické matné černé a lesklé bílé barvě. Má odolné tělo se šasi z hořčíkové slitiny (horní a přední část) a multifunkční port pro upevnění příslušenství, které umožňuje podle potřeby rozšiřovat systém o další příslušenství systému Nikon 1 a případně o vybrané prvky systému digitálních zrcadlovek Nikon, zejména o výměnné objektivy.

   

  Kromě snímků ve formátu JPEG umožňuje pořizovat obrazové soubory NEF (RAW) a video MOV (H.264/MPEG-4 Advanced Video Coding compression; zvuk AAC). Maximální rozlišení videoklipů je 1 920 × 1 080 px @ 60i/30 obr./s (s možností použít i 1 280 × 720 @ 30/15 obr./s, 640 × 480 @ 30/15 obr./s a 320 × 240 @ 30/15 obr./s), ale také zpomalené video 640 × 240 px á 400 obr./s (nebo 240/120 obr./s) a při rozlišení 320 × 120 á 1 200 obr./s. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC a podporovány jsou i karty využívající technologii Wi-Fi pro bezdrátový přenos dat.

   

   

   

  Hybridní autofokus (fázová detekce + detekce kontrastu scény) má k dispozici až 135 bodů, ale možné je i bodové ostření. Na výběr jsou režimy AF po jednom snímku, souvisle a s automatickou volbou AF-S/AF-C v režimu AF-A, nechybí režim se sledováním objektu a také režim s permanentním automatickým ostřením Fulltime AF (AF-F), který je dostupný pouze pro natáčení videosekvencí. Nechybí pomocné světlo autofokusu a možnost ostřit ručně.

   

  Exponometrický systém používá TTL měření pomocí obrazového senzoru a na výběr je měření vícezónové (Matrix), vyvážené na střed a bodové. Kompenzace expozice má rozsah ± 3 EV. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je v základu 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200 plus režim High Auto. Pro vyvážení bílé barvy je připraven plně automatický režim, šest režimů přednastavených (Žárovka, Zářivka, Přímé sluneční světlo, Blesk, Oblačno a Zamračeno) a možné je také ruční nastavení. Přístroj má mechanickou závěrku s rozsahem časů 1/4000–30 s + čas B a elektronickou s rozsahem 1/16 000–30 s + B.

   

   

   

  Fotoaparát nabízí řadu expozičních režimů. Pro základní volbu je připraven v pravé zadní části otočný volič, který ovšem neobsahuje přímou volbu režimů jako pružná programová automatika, programy s prioritou času a clony a režim s ručním nastavením parametrů expozice, nicméně přístroj je nabízí, ovšem s volbou v menu. Na otočném voliči je možno vybrat snímání statických snímků, samočinný inteligentní (chytrý) režim Video a Pohyblivá momentka. Nabízí také scénické programy, o jejichž volbu se stará automatický režim řízený umělou inteligencí. A k dispozici je i sada Picture Control System s volbou obrazového režimu podle snímané scény nebo žánru: Standardní, Neutrální, Živé barvy, Monochromatický, Portrét a Krajina.

   

   

   

  Elektronický hledáček je umístěn v podélné ose objektivu a pro zobrazení využívá barevný TFT LCD panýlek s úhlopříčkou 0,47 palce (cca 1,2 cm), má rozlišení cca 1,44 milionu obrazových bodů a 100% zobrazení snímané scény – obrazové pole. LCD monitor má úhlopříčku 3 palce (cca 7,6 cm) a rozlišení 921 kpx.

   

   

   

  Jako zdroj energie slouží 7V dobíjecí Li-ion baterie EN-EL15 s kapacitou 1900 mAh (a energií 14 Wh). Možné je dokoupit adaptér pro napájení z elektrické sítě, pro jehož připojení má fotoaparát zdířku. Vybaven je kombinovaným rozhraním USB 2.0 a výstupem A/V plus výstupem mini HDMI.

   

  Nikon 1 V1 bude od října v prodeji v základních setech za tyto doporučené prodejní ceny s DPH:

 • s objektivem 10–30 mm = 18 990 Kč;
 • s 10mm Pancake objektivem = 19 990 Kč;
 • se dvěma objektivy – 10–30 + 30–110 mm = 22 490 Kč;
 • se dvěma objektivy – 10–30 + 10 mm = 22 490 Kč.
 •  

  Tématické zařazení:

   » Ostatní  » FotoTechnika  

   » Novinky  

   » Novinky  » Novinky - příslušenství  

   » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

  Poslat článek

  Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

  Váš e-mail:

  (Není povinný)

  E-mail adresáta:

  Odkaz článku:

  Vzkaz:

  Kontrola:

  Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

  Kód pro ověření

   

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: