Nikon D800 s rozlišením přes 36 megapixelů - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Nikon D800 s rozlišením přes 36 megapixelů

7. února 2012, 06.00 | Dnes končí velmi dlouhé čekání na nástupce modelu D700. Trvalo přes tři a půl roku a poslední dobou už na některých webech „míra trpělivosti přetékala“. Nová, poměrně kompaktní, ale vysoce výkonná digitální zrcadlovka určená profesionálům a nejnáročnějším fotografům je vybavena senzorem CMOS formátu FX s rozlišením 36,3 Mpx. A současně je uvedena i ve verzi D800E s modifikovaným optickým filtrem jako alternativa pro uživatele, kteří vyžadují špičkové rozlišení.

Pokud bychom chtěli Nikon D800 srovnat s jeho „předchůdcem“ D700, což vzhledem k časovému období, které tyto modely dělí, takřka postrádá praktický význam, uvědomíme si, jakým tempem postupuje vývoj digitální fotografické techniky. A rozhodně nejde jen o počet pixelů snímače, ale také o technickou úroveň všech systémů, jejich vzájemné propojení a hlavně o zaměření na celkovou optimalizaci obrazové kvality při současném zvyšování výkonu v řadě směrů, které vyžaduje profesionální nasazení fotoaparátů tohoto typu.

 

 

Mezi tyto hlavní směry patří operační rychlosti, rozsah ekvivalentu citlivosti při vhodné optimalizaci obrazové kvality i při použití extrémních hodnot citlivosti, ale také neustálé vylepšování dalších klíčových systémů, zejména exponometrického a automatického zaostřování, s důrazem na výkonnost, rychlost a pružnost použití. Příkladem může být autofokus: Celkový počet zaostřovacích bodů zůstal stejný, tedy 51, ale systém má pružnější ovládání a pracuje přesněji při slabším osvětlení. Jedná se o systém s modulem Multi-CAM 3500FX, který používá i model D4.

 

Nikon D800 versus D700 – minisrovnání vybraných údajů:

 

Senzor a procesor

Nikon D800 je vybaven obrazovým snímačem CMOS formátu FX (35,9 × 24 mm) s rozlišením 36,3 milionu efektivních pixelů. Toto rozlišení je přelomové a jak uvádí výrobce – je navíc podpořeno technologií, umožňující zachytit obraz s výborně prokreslenými jemnými detaily a s velkým rozsahem tónů. Díky tomu poměrně kompaktní, lehký a snadno ovladatelný fotografický přístroj míří do oblasti středoformátové fotografie. Fotoaparát má rychlé 12kanálové čtení signálu se 14bitovým analogovo-digitálním převodníkem a vysoký odstup signálu od šumu. Díky tomu mají snímky nízkou úroveň šumu a široký dynamický rozsah.

 

Základní rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100–6400 a v rozšířeném režimu 50 až 25 600, což nastavuje novou úroveň pro digitální zrcadlovky s vysokým rozlišením obrazu. Použitý inteligentní systém snížení šumu potlačuje šum bez narušení jemných detailů obrazu, fotoaparát je tudíž pružně použitelný de facto za všech světelných podmínek.

 

Elektronický obvod vybavený obrazovým procesorem nové generace, EXPEED 3, je tak výkonný, aby optimálně zvládal zpracovávat velká množství dat bez snížení operační rychlosti a kvality. A 16bitové zpracování obrazu nabízí sytější barvy a odstíny než bylo možno dosáhnout u předešlých modelů, poskytuje jemné přechody bohaté na detaily a odstíny v celém rozsahu až po čistě bílou, a to i při použití formátu JPEG. Přístroj má dva sloty paměťové karty, jeden pro vysokorychlostní CF (UDMA 7), druhý pro SD, SDHC, SDXC (i UHS-1). A umožňuje vysokorychlostní přenos dat přes rozhraní USB 3.0.

 

 

Nikon D800E – alternativní verze

Výrobce u tohoto významného modelu fotoaparátu přistoupil k výjimečnému kroku: uvádí ho na trh ve dvou verzích. Jeho speciální verze, označená Nikon D800E, má modifikovaný optický filtr před obrazovým snímačem a je tedy jedinečnou alternativou pro uživatele, kteří hledají maximálně kvalitní rozlišení. Ze složeného segmentu filtru před obrazovým snímačem byl odstraněn filtr potlačující aliasing ("AA Filter" – "anti-aliasing" filtr), tedy „třepení“ zejména úhlopříčných linií v obrazu, a tak umožňuje pořízení snímků s maximální možnou ostrostí, bez vedlejšího efektu v podobě zvýšení kontrastu na hranách a barevného i jasového moaré. To je ideální pro fotografy, kteří umějí ovládat světlo a zkušeně zvládají snímkovou techniku do takové míry, že dokáží zmírnit zvýšené riziko vzniku moaré a barevného posunu. Optický filtr je jediným rozdílem mezi oběma verzemi fotoaparátu – D800 a D800E.

 

 

Video – funkce D-Movie

Výrobce se na možnosti videozáznamu velmi zaměřil, a tak fotoaparát nabízí velký výběr pružně použitelných možností. Hlavní změnou, viditelnou na první pohled, je umístění tlačítka pro záznam videa na horní plochu pravého madla, jen malý kousek od spoušti. A pro práci se živým náhledem na displeji byly připraveny pohodlně použitelné a přizpůsobitelné ovládací prvky, a tak není třeba otáčet příkazovým voličem.

 

Motorové nastavení clony umožňuje jednodušší nastavení clony pomocí tlačítek na přední straně fotoaparátu, která mají přiřazeny hodnoty clony. Indexování snímků usnadňuje tagování důležitých záběrů na časové ose a přiřazování značek při nahrávání videa. Vyhledávání v pořízených videosekvencích je pak při zpracování videa snadnější.

 

Videosekvence MOV/H.264 mají maximální rozlišení Full HD/1080p s možností použít snímací frekvence 30p, 25p a 24p. Při snížení rozlišení na HD jsou k dispozici snímkové frekvence 60p, 50p a 25p. Videosekvence mohou mít až 29:59 minuty. A obdobně jako u fotoaparátu D4, natáčení Full HD videa je možné v obou formátech, FX i DX, což uživateli nabízí výjimečnou svobodu výrazu.

 

 

Výrobce také vyslyšel požadavek některých zákazníků na zvýšení kvality zvukového záznamu a audio je nyní v Hi-Fi kvalitě. Samozřejmostí je vstup pro externí stereofonní mikrofon, ale k dispozici je i výstup pro externí sluchátka, a tak uživatel může jemně doladit izolovaný zvuk před natáčením videosekvence i v průběhu natáčení. A možné je také nastavení linkového vstupu pro rekordéry systému PCM linear.

 

A kdo potřebuje nejčistší videovýstup pro profesionální úpravy videa, může použít nekomprimovaný výstup HDMI do externích rekordérů, monitorů a televizorů. Stejně jako u fotoaparátu D4 jsou data odesílána na výstup s určenou velikostí obrazu a snímacím kmitočtem a bez překrytí informacemi.

 

Expozice a autofokus

Vyspělý systém detekce motivu je vybaven nově navrženým snímačem RGB s rozlišením 91 000 pixelů. Systém přesně analyzuje každou scénu, výborně rozpoznává lidské tváře s výhradním využitím optického hledáčku a mimořádně přesně také rozpoznává barvy a jas snímané scény. Taková přesnost podrobné analýzy záběru podporuje i přesnější automatické zaostřování. Automatické měření expozice a zábleskové expozice i-TTL rozšiřuje okruh kompozičních a světelných situací. Při fotografování menších objektů je například podstatně zdokonaleno sledování 3D objektů.

 

Modul snímače automatického zaostřování a algoritmy automatického zaostřování jsou řešeny tak, aby s využitím AF systému Nikon Multi-CAM 3500FX s individuálně nastavitelnými možnostmi pokrytí 9, 21 nebo 51 bodů AF významně zlepšily možnosti citlivosti světla za slabého osvětlení až na -2 EV. Celková výkonnost je podobná jako u fotoaparátu D4. Provoz autofokusu je možný i s kombinovanou hodnotou clony f8 (například při použití objektivu 600 mm f/4 AF-S s 2× telekonvertorem TC-20EIII) s využitím 11 AF senzorů a 15 AF senzorů mezi f/5,6 a f/8. A k dispozici je zjednodušený autofokus a volič režimů činnosti zaostřovacích polí s možností použití s okem stále na okuláru hledáčku.

 

 

Intuitivní ovládání, operační rychlosti, odolnost

Nikon D800 je vybaven výborně řešenými a vhodně rozmístěnými tlačítky a ovládacími prvky. Ovládání fotoaparátu je díky tomu intuitivní a pohotové. Viditelnost a ovladatelnost režimů zlepšuje rozmístění čtyř tlačítek a voliče snímacích režimů na horní stranu fotoaparátu společně s vyhrazenými tlačítky pro nastavení citlivosti ISO, vyvážení bílé barvy a kvality obrazu. Nové tlačítko pro bracketing bylo strategicky umístěno na podporu takových funkcí, jako je třeba HDR. Ovládací prvky obrazu (Picture Controls) jsou přímo přístupné přes nově vyhrazené tlačítko bez nutnosti použít menu. Funkce Picture Control umožňuje přizpůsobit vzhled fotografií a videa jemným vyvážením parametrů, například ostrosti, sytosti barev a barevného odstínu. A o tlačítku pro zahájení a ukončení natáčení videa jsme už mluvili.

 

Přístroj také má rychlou odezvu: spuštění je realizováno za přibližně 0,12 s a zpoždění závěrky je minimalizováno na cca 0,042 s obdobně jako u modelu D4. Souvislé snímání je možné rychlostí přibližně 4 obr./s ve formátu FX a  režimech ořezu, nebo až přibližně 6 obr./s v režimu DX s volitelným multifunkčním Battery Packem MB-D12.

Kvalitní optický hledáček se skleněným hranolem a prakticky 100% pokrytím snímku má zvětšení obrazu 0,7× (objektiv 50 mm f/1,4 zaostřený na nekonečno, -1,0 m-1). V hledáčku je možno vybrat ze čtyř zobrazovacích režimů – jeden z nabízených režimů výřezu obrazu, které jsou v hledáčku vizuálně maskovány, a to 5:4 (30 × 24 mm), 1,2× (30 × 19,9 mm) a formát DX (23,4 × 15,6 mm).

 

 

Barevný displej typu TFT LCD má úhlopříčku 8 cm (3,2 palce), rozlišení přibližně 921 tisíc obrazových bodů, široký pozorovací úhelm a automatickou regulací jasu. Poskytuje jasný a ostrý obraz se širším barevným rozsahem. Jas displeje se automaticky nastavuje podle osvětlení prostředí a při přehrávání lze fotografie zvětšit až 46×, což lze s výhodou využít třeba při kontrole bodového zaostření.

 

K dispozici je dvouosý elektronický virtuální horizont, umožňující přesnou kontrolu vyrovnání záběru. Lze jej zobrazit na displeji i v hledáčku. Kontrolovat lze pozici fotoaparátu vzhledem k horizontální rovině a jejímu vrcholu (přední nebo zadní rotace).

 

Ačkoli je D800 poměrně kompaktní a lehký, je velmi odolný. Tělo je z hořčíkové slitiny, váží přibližně o 10 % méně než u modelu D700 a je kompletně utěsněno proti vnikání vlhkosti a prachu. Přístroj má přesnou a velmi odolnou závěrku, která byla s úspěchem testována na více než 200 000 cyklů. Rozsah expozičních časů je stejný jako u modelu D700, tedy 1/8000–30 s. Fotoaparát je vybaven inteligentní autodiagnostikou závěrky a řídicí jednotka je poprvé navržena tak, aby při delším otevření závěrky při natáčení videa klesla spotřeba energie. Jako její zdroj slouží dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL15 (7 V, 1900 mAh, 14 Wh). Přepracované obvody fotoaparátu umožňují pořídit na jedno plné nabití přibližně 850 až maximálně 900 snímků (při 50% použití výklopného blesku), nebo přibližně 60 minut videozáznamu se živým náhledem.

 

 

Některé vybrané funkce

Nikon D800 umožňuje jemnější nastavení barevné teploty – přesné vyvážení bílé barvy. Jednak lze sladit barevný odstín displeje v živém náhledu a vyvážení bílé barvy výsledné fotografie, ale také je možno barevnou teplotu ručně nastavit v krocích po 10 Kelvinech, anebo v jednotkách mired. Rozsah teploty chromatičnosti je standardní: 2500 až 10 000 Kelvinů.

 

Přístroj nabízí funkce intervalového snímání pro fotografie a časosběrného snímání pro vieosekvence. Funkce mají samostatné položky v menu. V případě časosběrných videosekvencí se soubory ukládají ve formátu MOV s tím, že nastavení je stejné jako u D-Movie, jen poměr stran obrazu je pevně nastaven na širokoúhlých 16:9. Pořízený záznam lze přehrávat 24× až 3600× rychleji, než je standardní frekvence.

 

Nechybí funkce HDRI – High Dynamic Range Imaging, zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem, kdy přístroj při jediném stisknutí spouště pořídí dva snímky, jeden podexponovaný a druhý přeexponovaný, ze kterých systém vytvoří jeden snímek optimalizovaný. Rozsah lze rozšířit až na 3 EV pro požadovaný výsledek plného barevného nasycení a tonálních přechodů. A přirozený vzhled snímku lze upravit nastavením jemnosti prolnutí, kde se dílčí snímky setkávají. K dispozici je také nová možnost automatického nastavení k minimalizaci expoziční doby – automatické ovládání expoziční doby pro automatické nastavení citlivosti. Funkce automaticky nastavuje rovnováhu mezi expoziční dobou a citlivostí podle ohniskové vzdálenosti objektivu.

 

Ale fotoaparát je vybaven i řadou praktických nástrojů také pro uživatele, kteří nechtějí trávit čas komplikovanými úpravami pořízených snímků. Pořízené fotografie a videosekvence lze podle potřeby upravovat ve fotoaparátu nebo během práce. Menu Retušovat nabízí mnoho užitečných funkcí, například zpracování souborů NEF (RAW), změnu velikosti, korekci zkreslení, uplatnění filtrů (rybí oko, efekt miniatury), korekci efektu červených očí, prolínání snímků a také možnost nastavit počáteční a koncový bod videosekvencí pro jejich efektivnější ukládání.

 

 

Nabídka volitelného příslušenství

V nabídce je už výše zmíněné multifunkční bateriové madlo MB-D12 s ovládacími prvky pro snímání na výšku – má vlastní vyhrazené tlačítko spouště a vybrané příkazové voliče. Lze do něj umístit několik typů baterií. Má tělo z hořčíkové slitiny a je utěsněno proti prachu a vlhkosti. A umožňuje souvisle fotografovat rychlostí až 6 snímků za sekundu ve formátu DX. Na výběr je mnoho výměnných objektivů a příslušenství pro ně včetně snímacích filtrů, samozřejmě několik externích blesků včetně nového Speedlight SB-910 a také dálkový ovladač Camera Control Pro 2 – všestranné dálkové ovládání fotoaparátu, umožňující kromě ovládání nastavení snímacího režimu, expoziční doby a clony také usnadňuje ovládání v režimu živého náhledu s tím, že nové ovládací prvky zahrnují vzdálené spuštění a ukončení nahrávání videa a také přepínání mezi živým náhledem pro fotografie a video.

 

Součástí prodejního balení je program ViewNX 2 pro procházení, úpravy a sdílení snímků. Má snadno použitelné rozhraní a řadu funkcí pro úpravu fotografií a videoklipů D-Movie a umožňuje provádět také základní úpravy souborů RAW. A je propojen se službou my Picturetown společnosti Nikon pro ukládání a sdílení fotografií. Dokoupit je možno software Capture NX 2 s tím, že jeho nejnovější verze je rychlejší a kompatibilní s 64bitovým operačním systémem, aby program mohl pracovat s obrazovou výkonností fotoaparátu D800 s více než 36 miliony efektivních pixelů.

 

Aktuálně dodáváme informace o cenách a termínech zahájení prodejů. Nikon D800 má stanovenu doporučenou prodejní cenu 67 990 Kč s DPH a má být k dostání od 22. března 2012, model D800E má stanovenu doporučenou prodejní cenu 74 990 Kč s DPH a jeho prodej má být odstartován 12. dubna letošního roku. K verzi "E" je zdarma dodávána plná verze programu Nikon Capture NX2.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: