Nokia otevřela dveře do nového multimediálního světa - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Nokia otevřela dveře do nového multimediálního světa

Nokia Zeiss

2. května 2005, 00.00 | Ve středu minulého týdne Nokia představila tři nové mobilní telefony, které, podle jejího názoru, mění pohled na mobilní komunikaci dneška. Měli jsme se možnost zúčastnit akce Destination Multimedia v Amsterdamu a všechny tři novinky vyzkoušet v praxi. Jaké jsou naše první dojmy?

Nokia je již dlouhá léta nejvýznamnějším světovým výrobcem mobilních telefonů. I u nás si udržuje pozici jedničky na trhu a to s poměrně slušným náskokem. Aby tomu tak bylo i nadále, investuje tato finská společnost nemalé prostředky do vývoje a snaží se být u každého vývojového trendu nebo jej sama zavádět. O tom svědčí i tři představené novinky, které do jisté míry bourají některé mýty.

Produktová rodina N series
Všechny tři nové mobily patří do nově vytvořené rodiny označené zbrusu novou pod-značkou N series. Je to poprvé v historii, kdy Nokia zavádí novou značku, která bude samostatně propagována a vyvíjena. Jde o dílko divize multimedia, která si pro letošní rok připravila špičkový fotomobil, špičkový chytrý telefon a model s vestavěným plnohodnotným MP3 přehrávačem a HDD diskem. Všechny tři mají jedno společné - technologický luxus. N series je určena pro milovníky technologicky našlapaných, designově skvěle zvládnutých hraček, kterých se je těžké nabažit. Není také divu, protože právě tito lidé svými názory většinou ovlivňují svoje okolí a utvářejí tak do jisté míry názory masového trhu. Podle našich informací Nokia předpokládá, že těchto mobilů prodá v ČR řádově desítky kusů měsíčně a v příštím roce rozšíří rodinu N series o další modely.Nokia a fotomobily
Z našeho pohledu jsou samozřejmě nejzajímavější fotografické funkce zmíněných fotomobilů, které jsou dnes stále hojněji užívané. Může to znít paradoxně, ale pokud bychom počítali fotomobily mezi digitální fotoaparáty, tak je Nokia jednoznačnou jedničkou v produkci digitálních fotoaparátů na světě. Jen v roce 2005 očekává celosvětově prodej úctyhodných 100 miliónů kusů. V ČR očekává prodej cca 3 miliónu fotomobilů, což je více, než se prodá všech klasických digitálních fotoaparátů bez ohledu na jejich značku.
Na druhou stranu i Nokia si uvědomuje, že fotomobily dnes nemohou konkurovat kvalitou záznamu, rychlostí ani ovládáním klasickým fotoaparátům. Proto na jedné straně se snaží posunout kvalitu záznamu a funkční výbavu. Na straně druhé se snaží pracovat zejména na těch funkcích, které odpovídají roli pohotového fotografického záznamníku, které fotomobilům patří. Dobrou ukázkou v tomto směru je nový Life Blog, což je technologie automaticky vytvářející z fotografií jakousi kroniku uživatele provázanou nejen časovou osou, ale i dalšími kontextovými informacemi.
Jak zdůraznil Anssi Vanjoki, muž číslo dvě celé Nokie a ředitel divize Multimedia, mobilní telefony urazily obrovský kus cesty a přesto jejich vývoj jakožto multimediálních přenosných zařízení je teprve na začátku. N series by měla být zejména o prožitku a naplnění očekávání. Proto také Nokia při jejich vývoji spolupracovala s řadou partnerů.Nokia a Carl Zeiss
Vývojáři multimediální divize Nokie na rozdíl například od Samsungu nepodlehli nesmyslné honbě za rozlišením snímače bez ohledu na zbytek fotomobilu. Tudíž sice nové modely povýšili do kategorie 2MPix, ale hlavně nezapomněli ani na optiku. Na akci Destination Multimedia Nokia oznámila poměrně nečekanou "exkluzivní" spolupráci se společností Carl Zeiss. Toto jméno ve světě fotografie není potřeba nijak dlouze představovat a je jasné, že jeho zvuk jistě bude novým Nokiím slušet, přesto bylo oznámení nečekané. Carl Zeiss totiž již jednu exkluzivní spolupráci podepsanou má a to pro oblast digitálních fotoaparátů a to se společností Sony. A do koncernu Sony patří i značka SonyEricsson, která je úhlavním konkurentem Nokie, takže vzniklá situace může působit trochu zvláštním dojmem. Nicméně jak zástupci Nokie, tak zástupci Zeisse tvrdošíjně opakovali, že jde o spolupráci dlouhodobého charakteru, exkluzivní pro danou oblast a velmi významnou pro obě strany. Inu dle všeho se Nokii podařil husarský kousek.

Nokia N90
Prvním zástupcem N series, kterého se dočkáme na českém trhu, bude někdy v červnu či červenci model N90. Ten je vybaven výklopným otočným displejem, který vychází z klasické Véčkové koncepce a navíc i otočným tubusem s objektivem Carl Zeiss Vario Tessar. Jak již bylo řečeno, osazen je miniaturním CCD snímačem s rozlišením 2 MPix. Objektiv je podobně jako u nejnovějšího SonyEricssonu autofokusový a nejlépe N90 vycházejí makro snímky. Jedním z důvodů je použití bílé diody s dosahem cca 1,5 metru pro osvětlení scény. Díky možnosti vyklopit displej a natočit objektiv je možné s N90 fotografovat pohodlně opravdu cokoli a kdekoli.
Co se týče prvních dojmů z kvality fotografií, byli jsme příjemně překvapeni. Je pravdou, že N90 je k dispozici pouze v podobě předprodukčních vzorků, které občas bojovaly s balancí bílé barvy apod., nicméně nárůst kresebnosti ve srovnání s předchozí generace fotomobilů je jasně patrný. I nadále sice platí, že klasické digitální fotoaparáty jsou stále o několik tříd jinde, ale N90 lze bez problémů srovnat s běžným 2 MPix kompaktem. Škoda jen, že nebyla použita optika s optickým zoomem. Zrovna u modelu N90 by se již do otočného tubusu vměstnat mohla.


Ukázkové snímky z Nokie N90

Závěr
I když řada uživatelů i odborníků si to stále ještě odmítá přiznat, fotomobily jsou zcela legitimní součástí fotografického světa. Jejich role stále zůstává v rovině kapesních fotografických zápisníků a nepředstavují tudíž zničující konkurenci pro klasicky koncipované digitální fotoaparáty, přesto je nelze ignorovat. Výstup z Nokie N90 zpracovaný na formát 10x15cm velmi příjemně překvapí všechny dosavadní uživatele fotomobilů a neurazí většinu fotoamatérů. Jako vždy připravený doplněk například k elektronické či digitální zrcadlovce jistě své opodstatnění fotomobil má a s fotografiemi z fotomobilů se budeme stále častěji setkávat nejen v podobě MMS zpráv.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Trapny omyl?

Autor: Nahodny kolemjdouci Muž

Založeno: 11.05.2005, 18:31
Odpovědí: 2

No ja nevim, ale kdyz se kouknu do Exifu tech 2 ukazkovych fotek, tak je tam zretelne uvedeno, ze se jedna o Nokii 6630, coz je cca rok stary 1.3Mpix fotomobil, jenz ma s pod fotkami uvadenou Nokii N90 spolecneho jen vyrobce. :/

Odpovědět na příspěvek

RE: Trapny omyl?

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 11.05.2005, 19:00

Je to zrejme tim, ze se jednalo o predprodukcni vzorky s nedotazenym firmwarem. Ukazkove fotky v clanky se fotily primo u nas v atelieru IDIFu a muzete nam verit, ze jsou skutecne porizene N90kou.

Odpovědět na příspěvek

RE: Trapny omyl? K OCNEMU

Autor: A_JeTo Muž

Založeno: 12.05.2005, 14:33

Doktorovi by mal zájst kolemjdoucí, alebo sa naucit pocítat do 2Mpixelov. No takze uz nielen Japonci a Kórejci vedia urobit nieco s cím sa dá fotit. CCD snímac pouzíval uz Sagem ale mal doposial slabú optiku.
No nie je to Kodak rady 14n ale dá sa to mat stále vo vrecku.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

No ja nevim, ale kdyz se kouknu do Exifu tech 2 ukazkovych fotek, tak je tam zretelne uvedeno, ze se jedna o Nokii 6630, coz je cca rok stary 1.3Mpix fotomobil, jenz ma s pod fotkami uvadenou Nokii N90 spolecneho jen vyrobce. :/


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: