Nová Tokina 50-135 mm f/2.8 PRO DX v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Nová Tokina 50-135 mm f/2.8 PRO DX v praxi

21. března 2007, 00.00 | Na trhu se objevil zcela nový objektiv firmy Tokina určený pro digitální zrcadlovky s menším senzorem. Jedná se o univerzální střední teleobjektiv s vynikající světelností f/2.8. Přinášíme vám jako jedni z prvních jeho praktický test.

Většina fotografů vám potvrdí, že léty osvědčený zoom rozsah se pohybuje v rozmezí hodnot 28-200 mm. Ne, že by nebylo potřeba kratších či delších ohnisek. Ale jejich použití nebývá již tak masové a většinou jsou určeny jen pro specifické použití. Kratší ohniska například na architekturu či interiéry, delší zejména na záznam zvěře ve volné přírodě, sport či paparazzi styl.


Nová Tokina 50-135 mm f/2.8 PRO DX na DSLR Canon.

Této léty prověřené a praktické potřebě se přizpůsobili i výrobci objektivů a v rozsahu 28-200 mm je jimi nabízeno obrovské množství modelů. Většinou je rozsah rozdělen na dvě půlky, a to typicky 28 (24)-70 mm či 28-105 mm jako základní objektiv a 70-200 (300) mm jako teleobjektiv. Na trhu je i dostatek objektivů, které kombinují celý rozsah do jednoho těla, většinou však na úkor světelnosti.

To celé však platí jen pro kinofilmové přístroje či DSLR s velikostí senzoru stejnou, jako je film. Většina DSLR má však menší senzor, a tak se všechny objektivy jeví cca 1,5x delší. Kýženého rozsahu 28-200 mm je tedy třeba dosáhnout objektivem s ohniskovým rozsahem 18-135 mm. Spodní rozsah kolem 18-50 mm odpovídající po přepočtu 28-75 mm je již poměrně dobře na trhu obsazen a obvykle se v tomto rozsahu nabízejí i základní a levné setové objektivy. Delší rozsah 50-135 mm odpovídající 75-200 mm je ale zatím poměrně chudý. A tak je pro všechny majitele DSLR s menším senzorem velmi dobrá zpráva, že se objevila i nová Tokina 50-135 mm f/2.8 PRO DX.


Nová Tokina 50-135 mm f/2.8 PRO DX.

První dojmy
Nová Tokina je příjemně malá, kompaktní a lehká. Její zoom rozsah 50-135 mm odpovídá po přepočtu rozsahu 75-200 mm, což je velmi praktický rozsah v tele oblasti. Světelnost f/2.8 je na podobném rozsahu vynikající a velmi příjemné je i to, že objektiv zachovává tuto světelnost v celém rozsahu ohnisek. Pokud bychom ji porovnali s objektivem 70-200 mm f/2.8 určeném ale pro plnou velikost filmového políčka, tak je výrazně menší a lehčí. Objektiv působí celkově solidním dojmem, ostřící i zoom  kroužek jde příjemně a sametově ztuha a bez vůlí.

Základní vlastnosti
Objektiv ani při zoomování, ani při ostření nemění svojí délku a ani se nic neotáčí, ani nevysouvá. To je mj. důležité pro jeho odolnost na prach. Přední člen se při ostření neotáčí, a tak není problém používat přechodové filtry, polarizační filtr atp. Přední závit má průměr 67 mm.

Objektiv má ve svém názvu dvě důležité zkratky. Jedna z nich je DX, která u Tokiny značí použitelnost objektivu výhradně na DSLR s menšími senzory formátu APS-C. Objektiv tedy nelze použít na full frame DSLR, ani na kinofilmových SLR. Díky tomuto omezení však dosahuje objektiv velmi příjemných rozměrů, váhy a i ceny. Druhá zkratka PRO značí objektiv celkově vyšší třídy, a to jak svým provedením a optickou kvalitou, tak i mechanickou odolností.


Pokud tuto Tokinu nasadíte na full frame DSLR nebo kinofilmovou SLR, získáte silně vinětující obraz. Objektiv a jeho sluneční clona prostě nejsou určeny na tak velký senzor (zde Canon EOS 5D a ohnisko 50 mm).

Objektiv je dodáván s přední i zadní krytkou a se sluneční clonou, která je klasicky vykrajovaná a poměrně dlouhá, takže poskytuje dobrou ochranu na boční protisvětlo. Přední krytka se nasazuje a sundává stiskem středních úchytek, takže její nasazování a sundávání ani při nasazené sluneční cloně není problém. Sluneční clona je klasicky na bajonet.


Krytka se uvolňuje stiskem středních úchytek, což je praktické zejména pod sluneční clonou.

Objektiv je vybaven i vlastním držákem na stativ, což je u podobných delších objektivů užitečné, protože tento držák umožňuje uchytit stativ v těžišti soustavy tělo-objektiv. Objektivem lze v držáku i otáčet a pomocí šroubu lze držák ve vybrané poloze pevně aretovat. Držák usnadňuje i držení objektivu v ruce, někdy je dobré ho ale pootočit o 45°. Držák však nelze z objektivu nijak sejmout, a tak je třeba si na něj zvyknout i s tím, že vždy o něco zvýší hmotnost objektivu.

Výrobce ve svých materiálech dále tvrdí, že přední optický člen má speciální potah, který usnadňuje čištění otisků prstů a stop zanechaných vlhkostí.

Technické parametry Tokiny 50-135 mm f/2.8 PRO DX

Model AT-X 535 PRO DX
Rozsah zoomu 50-135 mm
Zoom na DSLR (1,5x) 75-203 mm
Světelnost f/2.8 v celém rozsahu
Zorný úhel 31° 3' - 11° 8'
Konstrukce 18 členů ve 14 skupinách
Minimální zaostřovací vzdálenost 1 m
Makro měřítko 1:5,89
Průměr pro filtr 67 mm, přední člen se neotáčí
Délka 135 mm
Průměr 78 mm
Váha 845 g
Počet lamel clony 9
Minimální clona f/32
Obsah balení Vykrajovaná clona, krytky objektivu, držák na stativ
Sluneční clona BH-671 (je v balení)
Bajonet Canon, Nikon
Doporučená cena vč. DPH (2/2007) 18 000,- Kč

Ostření
Objektiv je vybaven klasickými ostřícími motory – Tokina ani rychlou ultrazvukovou variantu nedělá. Ostření bylo v praxi poměrně přesné bez překmitů a zbytečného cukání, avšak poměrně pomalé. Přeostření z nekonečna na nejkratší možnou vzdálenost či naopak trvá cca 2 sec, což je poměrně dlouho. Rychlost ostření bude tedy limitovat práci všude tam, kde na rychlém a přesném zaostření záleží – typicky reportáž, sport atp.

Přepínač manuální/automatické ostření je řešen posunem ostřícího kroužku. Je-li vpředu, jedná se o automatické ostření (AF) a ostřící kroužek je z ostřícího systému vycvaknut, a tedy se nijak při ostření neotáčí – je zcela volný. Posunem asi o 5 mm směrem k tělu DSLR se vypne automatické ostření (AF) a kroužek se zacvakne do ostřícího systému. Nyní je tedy možné ostřit ručně. Je to praktické a rychlé, je ale obtížně možné zaostřit automaticky a poté doostřit ručně. Kdo je na tuto techniku zvyklý např. z FT-M USM ostření Canonu, bude mít u tohoto objektivu problém. Pravdou také je, že tento systém je u celé řady objektivu běžný a je i velmi oblíbený.


Posunem ostřícího kroužku směrem k tělu se zapne ruční ostření. Posunem pryč od těla DSLR se zapne autofocus a současně uvolní ostřící kroužek.

Optická kvalita
Objektiv je vybaven jedním členem typu SD, což u Tokiny znamená speciální optický člen korigující barevnou vadu (chromatickou aberaci), v každém případě to ale značí optiku poněkud vyšší třídy. Ostrost objektivu je poměrně dobrá, na 135 mm je obraz lehce měkčí a je patrná ne zcela dokonale kompenzovaná barevná vada a nižší přenos kontrastu. Při zaclonění se tyto vady zlepšují. Na 50 mm a při zaclonění je ostrost obrazu přímo vynikající. Na 135 mm má objektiv opravdu jen mírné a skoro nepostřehnutelné poduškovité zkreslení (viz testovací terč na 135 mm) téměř nezávislé na cloně.

  50 mm 135 mm
f/2.8
f/8
 

Výřez z levého horního rohu.

Vinětace
Vinětace je nepříjemné ztmavení rohů obrazu. Na ohnisku 135 mm je o něco větší než na ohnisku 50 mm a nejmarkantnější je logicky při plně otevřené cloně f/2.8. Při zaclonění vinětace téměř mizí. Není ale nijak výrazná a v reálném obrázku ji téměř nenajdete.

  50 mm 135 mm
f/2.8
f/8
 

Klikněte pro větší obrázek.

Odolnost na protisvětlo
U teleobjektivů není kvůli malému zornému úhlu typické snímat v protisvětle tak často jako u širokoúhlých objektivů. Z principu věci také u teleobjektivů poskytuje sluneční clona mnohem lepší ochranu. Přesto se občas stane, že v záběru nebo těsně mimo něj je silný zdroj světla (typicky slunce).

Odolnost na protisvětlo je proto nejhorší na ohnisku 50 mm, a zatímco při otevřené cloně f/2.8 má objektiv tendenci lehce "zmléčnět", při zaclonění sice zachová plný kontrast, ale objeví se v něm více a větších odlesků. Test je ale zcela extrémní, kdy slunce bylo přímo ve zlatém řezu záběru. Odolnost na protisvětlo je v reálném prostředí zcela dostatečná a nepředstavuje sebemenší problém.

  50 mm
f/2.8
f/10

Závěr
Objektiv Tokina 50-135mm f/2.8 PRO DX je dobrý objektiv. Kombinuje vynikající zoom rozsah středního teleobjektivu s vynikající světelností f/2.8, dobrou kresbou i perfektní mechanickou konstrukcí. Plusem také je, že balení objektivu je zcela kompletní, tedy včetně sluneční clony, krytek i držáku na stativ. Limitem pro některé druhy akčního snímání je pomalejší ostření, které je dáno použitím klasických ostřících motorů. Trh je tak obohacen o další vynikající objektiv určený nadšeným amatérům s vysokou užitnou hodnotu. Pro profesionální použití bude však limitem již zmíněná malá rychlost ostření.

Živé obrázky


Praktická ukázka dobře rozostřeného pozadí (bokeh), což při cloně f/2.8 jde skoro samo.
 

Teleobjektivy jsou skvělé na fotografie zvířat, i když se nemusí vždy jednat jen o divokou přírodu.
 

Opět ukázka skvělého bokehu a současně velmi malé hloubky ostrosti, která při dlouhých ohniscích komplikuje prokreslení členitých předmětů.
 

Zde můžete v praktickém snímku prostudovat ostrost na ohnisku 50 mm a při cloně f/5.
 

Totéž na ohnisku 130 mm.
 

Polygon na test a prohlédnutí barevné vady při 50 mm a f/2.8. Téměř žádná tam ale není.
 

Totéž, tedy polygon na test a prohlédnutí barevné vady při 135 mm a f/2.8.
 

A opět jeden běžný obrázek, který pracuje s hloubkou ostrosti, tentokrát na 50 mm – ostřeno na přední kládu.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

zjavna podobnost s pentaxom

Autor: bob222 Muž

Založeno: 21.03.2007, 08:17
Odpovědí: 7

je ciste nahodna???

Odpovědět na příspěvek

RE: zjavna podobnost s pentaxom

Autor: Jan Březina Muž

Založeno: 21.03.2007, 08:23

Pravdepodobne neni. Pentax a Tokina spolu dlouhodobě spolupracuji a nově i patří stejnému majiteli - HOYA.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: zjavna podobnost s pentaxom

Autor: bob222 Muž

Založeno: 21.03.2007, 11:57

Takze ten pentax 16-50/2,8 je vlastne tokina alebo naopak?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: zjavna podobnost s pentaxom

Autor: kaaja Muž

Založeno: 21.03.2007, 13:03

presne tak...
dalsi stejna skla jsou napr tokina 12-24, nebo fisheye10-17

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: zjavna podobnost s pentaxom

Autor: Marek Dvorský Muž

Založeno: 22.03.2007, 14:49

Jenže DA* 16-50/2.8 se u Pentaxu prý mimořádně povedl oproti tomuhle středně dlkouhýmu zoomu,kterej nabízí i Pentax.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: zjavna podobnost s pentaxom

Autor: dravec Muž

Založeno: 27.04.2007, 15:36

U Pentaxu konstrukcia bude podobna ako vzhlad. O pouzizych sklach by som to netvrdil. Cenovo tam je rozdiel. V USA Pentax predavaju za cca $1000. http://www.pentaximaging.
com/products/product_deta
ils/camera_lens--smc_DA_*
_50-135mm_F2.8_ED_(IF)_SD
M/reqID--9590350/subsecti
on--Digital_35mm_zoom Nechce sa mi verit aby Pentax daval svoje opticke sklo do objektivou Tokina.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: zjavna podobnost s pentaxom

Autor: Kajfik Muž

Založeno: 11.07.2007, 09:45

Skla od pentaxu maji predevsim ultrasonicke ostreni, coz je u teto kategorie objektivu velmi podstatny prinos... Prave toto muze reflektovat cenovy rozdil vuci Tokine.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: zjavna podobnost s pentaxom

Autor: BBK Muž

Založeno: 11.02.2008, 10:47

Ale kolego...sklo bere nikon i canon od firmy hoya...pentax pravdepodobne také...a tokina je pod hoyou. Tokiny jsou skvela skla za super ceny, nedam na ne dopustit

Odpovědět na příspěvek

kvalita

Autor: mk Muž

Založeno: 21.03.2007, 09:16
Odpovědí: 4

Optická kvalita hlavně na nižší clony mě tedy moc nepřesvědčila...

Odpovědět na příspěvek

RE: kvalita

Autor: Jan Březina Muž

Založeno: 21.03.2007, 09:25

Me naopak docela ano, s ohledem na cenu a cilovou skupinu. Za 16.000Kc bych necekal dramaticky lepsi vysledek a navic ten objektiv ma velmi prijemnou konstrukci. Jedine co me osobne u nej preci jen trosicku chybi je nejaky ultrasonicky motor, ale je to holt Tokina.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: kvalita

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 22.03.2007, 06:31

No, pane Březino, myslím, že za šestnáct klacíků opravdu seženete lepší skla...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: kvalita

Autor: AZ Muž

Založeno: 26.03.2007, 10:01

Prosim, kde se da koupit tento objektiv novy za 16 000kc?
Uz nejakou dobu hledam a nejlevneji jsem objevil za 17377, bez postovneho . Moc mi pomuzete,dekuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: kvalita

Autor: Vlk Muž

Založeno: 28.11.2007, 07:39

Na www.oehling.cz jsem ho viděl ještě levněji

Odpovědět na příspěvek

srovnani

Autor: zbynda Muž

Založeno: 21.03.2007, 09:51
Odpovědí: 0

mohl bych se zeptat na srovnani se Sigmou 50-150 2.8 a pripadne s Canonem 70-200. Tyhle tri objektivy jsou priblizne za stejnou cenu. Hlavne treba co se ostrosti tyce, protoze ta Tokina mi na tech 135 mm neprisla nic moc.

Odpovědět na příspěvek

Nová Tokina vs. Sigma

Autor: Jirka C Muž

Založeno: 26.04.2007, 13:26
Odpovědí: 0

Ještě kdyby redakce provedla recenzi na Sigmu 50-150/2,8 APO EX. Stále se vedou diskuze mezi sigmou a tokinou. Buhužel ale zatím nikdo pořádně o Sigmě nic nezaujatého nesdělil. Přece jen dost lidí se zrovna mezi těmito dvěma modely rozhoduje. Díky

Odpovědět na příspěvek

Vinětace ?

Autor: Aki Muž

Založeno: 26.10.2007, 12:45
Odpovědí: 0

Podle tvaru zobrazené vinětace, bych řekl, že tuto \"silnou vinětaci\" vytváří především sluneční clona. Jak by vypadal výsledek na FF bez ní ? Myslím, že by (i když není určen na FF) nedopadl zas tak zle a drobný ořez by to spravil.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Pravdepodobne neni. Pentax a Tokina spolu dlouhodobě spolupracuji a nově i patří stejnému majiteli - HOYA.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: