Nová vize inkoustového tisku - 13 barevný tisk - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Nová vize inkoustového tisku - 13 barevný tisk

Ultra13 April

1. dubna 2005, 00.00 | Společnosti HP, Canon, Epson a Lexmark společně vyvinuly zcela nový koncept inkoustového tisku pro nejnáročnější aplikace s označením UTLRA13. Jedná se o třináctibarevný tiskový systém určený pro totálně věrný fotografický tisk.

Apríl:
Inkoustový tisk zaznamenal v posledních deseti letech zcela dramatický rozmach, za kterým je potřeba hledat nejen zvýšenou poptávku trhu, ale zejména výsledek tvrdého konkurenčního boje čtveřice nejvýznamnějších výrobců. Nicméně poslední 3 roky ukázaly, že pro překonání fyzikálních limitů stávajících technologií musí všichni výrobci spojit své síly a bez větší popularity a medializace se tak stalo. Na letošním CeBITu byl výsledek společného úsilí, systém ULTRA13, poprvé představen uzavřené skupině odborných novinářů. 1.4.2005 skončilo oficiální tiskové embargo, takže vám přinášíme první informace a exkluzivní fotografii systému ULTRA 13.

Každý dal to nejlepší
Spojení čtyř největších výrobců sebou kromě velkých finančních prostředků přineslo velkou řadu výhod a ULTRA13 kombinuje to nejlepší z produkce uvedených značek. Společnost HP přinesla do konceptů kombinaci černého, šedého a bílého inkoustu. Jde o další generační krok vycházející ze systému gen2, který nabízel pouze šedé a černé. Díky použití bílého inkoustu je možné produkovat větší množství odstínů bez ohledu na to, jakou bělost má potiskované médium. Navíc mělo HP na starosti návrh reklamního sloganu a komunikační strategie.
Jak je z fotografie patrné, Canon má na starost vývoj a produkci prototypů, přinesl do systému zelený a červený inkoust, které známe od tiskáren řady Pixma a v neposlední řadě platil pohoštění pro novináře na prezentaci v rámci CeBITu. Inu je ze skupiny nejbohatší.
Epson systému ULTRA13 přinesl jednak samotné označení "ULTRA", které je dle názorů všech odborníků, prostě sexy a jednak měl na starost vývoj tiskové hlavy, která je oddělena od inkoustových tanků. Podle marketingových průzkumů totiž uživatelé preferují tiskárny s rozlišením v násobku 720dpi více než rozlišení v násobcích 600dpi.
Společnost Lexmark pak v projektu sehrála nezastupitelnou roli při návrhu balení a výrobě televizního spotu pro americký trh.

Proč systém ULTRA13?
Inkoustový tisk již před poměrně dlouhou dobou dosáhl kresebnosti překračující rozlišovací schopnost lidského oka. Systém ULTRA13 pracuje s 2pl kapičkou, kterých mají všichni výrobci dostatečné zásoby, takže nebudou problémy s náběhem produkce. Unikátnost systému ULTRA13 je však jinde - v barevném gamutu. Díky použití infračerveného a ultrafialového inkoustu jako první systém na světě tiskne nejen všechny barvy viditelného světla, ale dokáže reprodukovat kresbu i mimo viditelnou část spektra. Díky tomu dosahuje až nerealisticky realistického fotografického tisku.
Navíc třináctý bezbarvý inkoust obsahuje obohacené isotopy Radonu, které zajišťují zcela bezkonkurenční trvanlivost tisku. Zatímco dosud se uváděla maximální životnost inkoustových tisků v řádu desítek let, díky obohacenému Radonu je poločas rozpadu fotografií vytištěných touto technologií skvělých cca 233 let, 6 měsíců, 14 dní, 2 hodiny a 33 minut.

Závěrem
Celý systém ULTRA13 je již ve stádiu předprodukčních vzorků a beta testování. Bohužel se stále čeká na povolení mezinárodních agentur monitorujících použití radioaktivních látek pro zahájení sériové výroby, která by měla probíhat v novém výrobním komplexu nedaleko Teheránu v Iránu.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fototiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

preco len 13?

Autor: Tomas Muž

Založeno: 01.04.2005, 01:55
Odpovědí: 0

ved uz mohol rovno 16 alebo 256, nie? :-)))
a mozno o rok hi alebo true color

:-))

Odpovědět na příspěvek

Kde je oktarína?

Autor: nik Muž

Založeno: 01.04.2005, 08:17
Odpovědí: 0

Jak je proboha možné, že zapomněli na oktarínu?

Odpovědět na příspěvek

AVŠAK ....

Autor: Jiří Heller Muž

Založeno: 01.04.2005, 08:34
Odpovědí: 2

Vážený pane Březino,

cesta ULTRA 13 je jistě správná, přinese mnohá zlepšení. Stejně jako u ostatních externích inkoustů, by měl systém nabídnout též výrazné zlevnění tisku. V odůvodněných případech až 78%. Jistou nepříjemností je, že systém byl vyvinut pro outdoorové aplikace, pro plotry se šířkou pět metrů, kde jak jistě uznáte je dokonalost barev ještě potřeba zlepšit. S tím souvisí velikost zásobníků. Vtipně jste na fotografii zamlčel jejich velikost. A každý zásobník má v současné době dle dosud nezveřejněných informací objem 13,7 litrů. Systémem postupně se zmenšujících trubiček však bude možné vést inkoust do dvou let do stolních tiskáren. Tyto trubičky také budou stát určité prostředky. Avšak v případě tisku minimálně 7 A4 denně, by se měly pořizovací náklady na rozšíření tiskárny vrátit v neuvěřitelně krátkých 18 letech.
A to je přeci dobrá zpráva....

Jiří Heller

Odpovědět na příspěvek

RE: AVŠAK ....

Autor: LittleGEORGE Muž

Založeno: 01.04.2005, 17:04

Pane Hellere,plně s vámi souhlasím,je krásné vědět,že se dá vytisknout tak dokonalá fotografie,bohužel bez nás smrtelníků.Radši podplatím(či odměním)týpka v labu a zkoriguji si fotky sám,než platit 10-ti násobek za super fotky,za super kvalitu,ze super tiskárny,které se rozpadnou za tisíc let.Myslím,že současná technologie je dostatečně kvalitní,hlavně u sublimačních tiskáren,pouze ty náklady jsou stále neakceptovatelné.Cesta nižších nákladů by každého asi zajímala mnohem více.S pozdravem všem Jiří Šefrna.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: AVŠAK ....

Autor: Jiří Heller Muž

Založeno: 01.04.2005, 18:51

Ano, cesta nižších nákladů je zajímavá. Právě proto tato varianta. Snížení nákladů o 78%, to je přece nádherné. Jedna pětina ceny za inkoust na jednu A4. Nepříjemný je pouze prvnotní nákup, namísto čtyř kartridží v ceně několika set korun, úvodních třináctkrát 6200 Kč plus DPH. Tomu rozumím. Ale potom, když inkoust nezaschne, tisknete 6 let a tři měsíce bez dalších výdajů....

Pane Březino, jsem rád, že právě informačnímu serveru fotografovani.cz se dostalo té cti jedenáctky vyvolených, kterým v Evropské unii byla zpráva zveřejněna.
Snad jen při chvále na nový produkt jste možná mohl uvést další nezanedbatelnou úsporu. Tento tisk nemusí ani nesmí být laminován. Ale to je jenom drobný kaz na jinak vzorně vypracované informaci.

Odpovědět na příspěvek

IR tlac

Autor: Vlko Muž

Založeno: 01.04.2005, 14:38
Odpovědí: 0

Hura, konecne mozem IR fotky tlacit priamo v IR oblasti nie v podradnom viditelnom svetle :-)

Odpovědět na příspěvek

Diky

Autor: Martin Kejik Muž

Založeno: 12.07.2006, 18:53
Odpovědí: 0

Chci jen podekovat za takovou "drobnost", ze jste clanek uvedli slovem "April". Kez by to tak delala vetsina serveru. Letos jsem na aprila radeji ani nelezl na Internet, abych nemusel cist snusky blabolu - aprilovych zertiku. Nepocitam v to ale Vas clanek, tem mi vtipny pripadl. Asi proto, ze jsem od zacatku vedel s cim mam tu cest :-)

Jeste jednou diky!

Martin Kejik

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: