Nové objektivy Canon - supersvětelný 50/1.2 a kompaktní 70-200/4 IS - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Nové objektivy Canon - supersvětelný 50/1.2 a kompaktní 70-200/4 IS

12. září 2006, 00.00 | Kromě digitálních kompaktů a jedné zrcadlovky představil Canon také dva nové objektivy. První si najde příznivce nejen ve skupině nadšenců portrétových fotografií, kde je ohnisko 50 mm velmi často používané. Jeho obrovskou výhodou je velmi vysoká světelnost F1.2 která umožňuje fotografovat s menším množstvím světla, nebo pracovat s extrémně malou hloubkou ostrosti. Druhá novinka, 70-200mm F4 L IS USM, nadchne fotografy prahnoucí po menším kompaktním teleobjektivu se stabilizací.

Kromě digitálních kompaktů a jedné zrcadlovky představil také dva nové objektivy. První si najde příznivce nejen ve skupině nadšenců portrétových fotografií, kde je ohnisko 50 mm velmi často používané. Jeho obrovskou výhodou je velmi vysoká světelnost F1.2 která umožňuje fotografovat s menším množstvím světla, nebo pracovat s extrémně malou hloubkou ostrosti. Druhá novinka, 70-200mm F4 L IS USM, nadchne fotografy prahnoucí po menším kompaktním teleobjektivu se stabilizací.

Canon EF 50 mm F1.2 L USM
Objektivy s fyzickou ohniskovou vzdáleností 50 mm jsou velmi oblíbené v portrétní fotografii. Díky konstrukčním výhodám se u těchto objektivů snadněji dosahuje vysoké světelnosti, což dokazují již na trhu existující Canon EF objektivy 50/1.8 a 50/1.4. U konkurence je situace poměrně podobná (Nikkor AF 50/1.8, 50/1.4 nebo MF 50/1.2). Tento objektiv však uživatelům DSLR Canon nabídne automatické zaostřování pomocí USM motorků, které zajišťují rychlé a tiché zaostření. Automatické zaostřování lze kdykoliv korigovat manuálním zásahem uživatele, tzn. zaostřovací prstenec není v AF režimu blokován. Díky extrémní světelnosti lze pohodlně dosáhnout i malé hloubky ostrosti a věnovat se pouze detailům, nebo ji můžeme využít pro situace s nedostatkem světla, nebo s nutností použití extrémně krátkých časů expozice (reportáž, sport apod.).

Konstrukce objektivu by měla zajišťovat odolnost vůči vlhkosti a prachu. Objektiv také spolupracuje i s nejnovějšími blesky se systémem E-TTL II, resp. posílá do těla fotoaparátu informace o zaostřené vzdálenosti. Minimální zaostřovací vzdálenost je 45 cm. Předpokládaná cena na evropském trhu je 1 399 Euro, dostupný by měl být v říjnu.

Canon EF 70-200 mm F4 L IS USM
Tento nový objektiv představuje evoluci již existujícího 70-200/4L USM objektivu. I se zachováním délky 172 mm se ale konstruktérům podařilo integrovat systém optické stabilizace IS. Ta má umožňovat používání časů až o 4 stupně delších. IS výrazně redukuje pohybovou neostrost, způsobenou pohybem kamery. Gyrosenzory detekují vibrace a dají impuls k pohybu korekčního členu, kolmého k optické ose. Ten mění cestu světla a vrací jej na správné místo na senzoru nebo filmovém políčku. Pro fotografování nepohyblivých předmětů zajistí Mode 1 stabilizaci v horizontální i vertikální ose. Při horizontálním panoramatickém snímání pohybujícího se objektu vypíná Mode 2 vertikální korekci jako prevenci proti efektu "tažení". Pokud je fotoaparát zajištěn na stativ, IS se automaticky vypne a předejde tím možným problémům s vazbou vestavěného motorku. Stejně jako u jeho nestabilizované verze se zde setkáme s tichým a rychlým USM zaostřováním.

Udávaná hmotnost objektivu je cca 760 g. Konstrukce objektivu by měla zajišťovat odolnost vůči vlhkosti a prachu. Objektiv také spolupracuje i s nejnovějšími blesky se systémem E-TTL II, resp. posílá do těla fotoaparátu informace o zaostřené vzdálenosti. Automatické zaostřování lze kdykoliv korigovat manuálním zásahem uživatele, tzn. zaostřovací prstenec není v AF režimu blokován. Minimální zaostřovací vzdálenost je 120 cm. Předpokládaná cena na evropském trhu je 1 199 Euro, dostupný by měl být v průběhu podzimu 2006.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

1.2 vs. 1.4

Autor: Richard Muž

Založeno: 11.09.2006, 09:02
Odpovědí: 2

Ten objektív je pre mňa dosť nepochopiteľný. Oproti 50mm/1.4 ponúka len o pol stupňa lepšiu svetelnosť. Je ale o dosť väčší a o dosť drahší. Podľa testov nie je ani rýchlejší. Asi bude opticky kvalitnejší, ale 50mm/1.4 je tiež nadpriemerným objektívom.

Odpovědět na příspěvek

RE: 1.2 vs. 1.4

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 12.09.2006, 09:34

Ono, 1/2EV muze hrat svou roli a zejmena hraje roli opticka kvalita objektivu. Bezesporu 50/1.2 neni objektivem pro kazdeho, ale dovedu si predstavit situace, kdy se bude hodit, takze jsem jiz zacal setrit :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 1.2 vs. 1.4

Autor: FiRe Muž

Založeno: 13.09.2006, 21:52

ide hlavne o to ze je to "L" objektiv takze urcite lepsie opticke vlastnosti a aj mechanicke .. preto je tazsi a vacsi asi aj kusok. a hlbka ostrosti musi byt tiez pekna.. uz pri 1,4 je uzasna .

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Ono, 1/2EV muze hrat svou roli a zejmena hraje roli opticka kvalita objektivu. Bezesporu 50/1.2 neni objektivem pro kazdeho, ale dovedu si predstavit situace, kdy se bude hodit, takze jsem jiz zacal setrit :)


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: