Nové objektivy od Nikonu a Sigmy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Nové objektivy od Nikonu a Sigmy

18. srpna 2006, 00.00 | Společnosti Sigma i Nikon nedávno představily nové objektivy. Sigma přišla se světelným telezoomem 50-150 mm určeným pro digitální zrcadlovky a Nikon představil setový objektiv 18-135 mm pro svou novou zrcadlovku D80 a širokorozsahový telezoom 70-300 mm se stabilizací, který bude lákat příznivou cenou.

Sigma i Nikon nedávno představili nové objektivy. Sigma přišla se světelným telezoomem 50-150 mm určeným pro digitální zrcadlovky a Nikon představil setový objektiv 18-135 mm pro svou novou zrcadlovku D80 a širokorozsahový telezoom 70-300 mm se stabilizací, který bude lákat příznivou cenou.

Sigma APO 50-150 mm F2.8 EX DC HSM
Objektiv bude zajímavou alternativou k 70-200/2,8 který je u Sigmy velmi oblíbený. Nabízí kratší počáteční ohnisko a dává prostor pro velký teleobjektiv s dlouhým ohniskem, který by na něj navázal. V kombinaci s rozumným základním objektivem může být tato sada poměrně zajímavá. Objektiv je určen pouze pro digitální zrcadlovky se snímačem velikosti APS-C (cca 23,6 x 15,8 mm), díky čemuž může být objektiv menší a lehčí. Při nasazení na kinofilmové přístroje, nebo DSLR se snímačem o velikosti kinofilmového políčka dojde na okrajích k silné vinětaci.

Prozatím nejsou dostupné informace, pro jaké bajonety bude objektiv nabízen, s jistotou lze říci pouze Nikon, ke kterému výrobce vztahuje hmotnost 770 g (hmotnost se u různých provedení může lišit). Rozměry jsou: 76 x 135 mm. Objektiv je vybaven i HSM zaostřováním, které zajišťuje rychlý a tichý chod. Kdykoliv také můžeme do zaostřování manuálně zasáhnout pomocí předního prstence. Maximální clonové číslo je F22 a konstantní světelnost F2,8 pokrývá celý rozsah ohniska. Minimální zaostřovací vzdálenost je 1 m. Poměr zvětšení je 1:5,3 a průměr filtrů 67 mm. Doporučená cena je $1050.

Zoom-Nikkor AF-S DX 18-135mm f/3.5-5.6G IF-ED
Rozsah tohoto objektivu je velmi univerzální a nechá uživatele přiblížit vyzkoušet si radosti širokoúhlého i tele ohniska. Ani na jednu stranu není dostatečně extrémní pro použití jako skutečného širokoúhlého, nebo teleobjektivu, ale pro běžné účely amatéra je velmi dostačující. Odpadá tak nutnost nošení více objektivů, protože většinu běžných situací tento objektiv zvládne a doplňkem může být některý z objektivů typu 70-300 mm (viz dole), což dohromady dá slušné pokrytí ohnisek 18-300 pomocí dvou objektivů a příjemnou cenu.

Zkratka DX věstí, že se jedná o objektiv určený pouze pro DSLR, což přináší výhody i nevýhody zmíněné již u předchozího objektivu od Sigmy (viz výše). Světelnost není konstantní, na nejkratším ohnisku začíná na F3,5 a na nejdelším ohnisku je nejmenší nastavitelné clonové číslo F5,6. To je daň za kompaktní konstrukci a přijatelnou cenu. Největší nastavitelné clonové číslo je F22 na nejkratším ohnisku a F38 na nejdelším ohnisku. Zkratka IF informuje o přítomnosti interního zaostřování, díky čemuž se přední člen neotáčí. Zaostřování typu SWM (Silent Wave Motor) zajišťuje rychlý a tichý chod. Minimální zaostřovací vzdálenost je 45 cm. Udávaná hmotnost je 385 g a rozměry jsou: 73,5 x 86,5 mm. Cena se bude pohybovat okolo 11 500 Kč včetně DPH. Bude také nabízen ve výhodném balení s Nikonem D80.

Zoom-Nikkor AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED
Objektivů typu 70-300/4,5-5,6 je na trhu poměrně více. Díky extrémně nízké ceně je velmi oblíbený ten od Sigmy. Provedení od Nikonu však nabízí několik výhod, jako je rychlejší zaostřování pomocí SWM, nebo optická stabilizace VR druhé generace. Díky IF zaostřování se neotáčí přední člen a použití např. polarizačního filtru je tak mnohem jednodušší. Průměr filtrů je 67 mm.

Maximální clonové číslo je F32 na nejkratším ohnisku a F40 na nejdelším. Minimální zaostřovací vzdálenost je 1,5 m. Rozměry objektivu jsou: 80 mm x 143,5 mm a hmotnost je cca 725 g. Cena se bude pohybovat okolo 15 000 Kč včetně DPH.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

"spolupráce"

Autor: n/a Muž

Založeno: 18.08.2006, 11:31
Odpovědí: 1

Že by tak jak začal na poli objektivů spolupracovat Pentax + Tokina,
tak začali i Nikon + Tamron?
Nevím proč, ale ty Nikkor objektivy silně připomínají Tamron...

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 18.08.2006, 12:38

Předtím se Tamronům hóódně podobaly objektivy Konica-Minolta...

Odpovědět na příspěvek

...

Autor: r u s s i a n b l u e Muž

Založeno: 18.08.2006, 12:18
Odpovědí: 1

zanu tím, že čtu http://www.dpreview.com/
kde jsou tyto informace již dávno.

Celkově ten popis, je strašná nuda a více méně jen komentuje to, co musí být každému kdo držel párkrát (D)SLR jasné z pohledu na krabičku. Každý přece ví, že 18-135 bude pro přepočtu 28-200, tudíž univerzál. Mnohem víc než takovou spožděnou novinku a bych ocenil, recenzi typu. Používal jsem je měsíc, sigma je taková maková, problémy s tím, tím a oním, konstrukce solidní/šmejd.... prostě subjektivní dojmy uživatele + pár cvaků linek...

Odpovědět na příspěvek

RE: ...

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 18.08.2006, 12:21

Tezko recenzovat neco, co zatim neni na trhu. Az budou objektivy k dispozici, radi je otestujeme.

Odpovědět na příspěvek

Vice o objektivech

Autor: Vladimir Belohradsky Muž

Založeno: 18.08.2006, 22:05
Odpovědí: 1

Skvele, jsem moc rad ze se zase zacina mluvit o objektivech. Myslim ze na ceskem a nejen ceskem internetu schazi stranka, ktera by solidne testovala jednotlive objektivy, a pritom to je na d/SLR to nejdulezitejsi. Kdybyste cas od casu udelali recenzi treba i starsich objektivu + jejich test ci srovavaci tabulka s podobnyma objektivama od jinych vyrobcu. Byli by ste naprosto svetovy. Verim ze bych nebyl jediny kdo by to velmi ocenil.

Odpovědět na příspěvek

RE: Vice o objektivech

Autor: Hladik M. Muž

Založeno: 18.08.2006, 22:30

Přidávám se. Taky bych ocenil seriál věnovaný objektivům a jejich testům. Například se zaměřit na jejich slabiny (protisvětlo, deformace geometrie, barevné vady atd.). Akorát se obávam, aby objektivní testy nezklouzly vlivem komerce do kategorie propagačních článků jednotlivých výrobců (prodejců).

Odpovědět na příspěvek

Objektivy

Autor: Mirek Muž

Založeno: 21.08.2006, 19:01
Odpovědí: 1

Souhlasím s názorem, že objektiv je to nejdůležitější i u digitálních zrcadlovek. Rovněž postrádám větší pozornost této problematice na internetových stránkách včetně různých přehledů a kvalifikovaných porovnání. Těžko si může amatér dovolit kupovat různé typy objektivů a sám si je zkoušet.

Odpovědět na příspěvek

RE: Objektivy

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 21.08.2006, 19:31

Docela dost objektivů je otestováno tady: http://www.photozone.de/8
Reviews/index.html


které tady: http://www.slrgear.com/re
views/showcat.php/cat/2

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Souhlasím s názorem, že objektiv je to nejdůležitější i u digitálních zrcadlovek. Rovněž postrádám větší pozornost této problematice na internetových stránkách včetně různých přehledů a kvalifikovaných porovnání. Těžko si může amatér dovolit kupovat různé typy objektivů a sám si je zkoušet.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: