Nový objektiv APO-Lanthar 90mm f3,5 SL II od společnosti Voigtlaender - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Nový objektiv APO-Lanthar 90mm f3,5 SL II od společnosti Voigtlaender

24. května 2010, 00.00 | Voigtlaender představil nový teleobjektiv APO-Lanthar 90mm f3,5 SL II pro DSLR, který je určen pro bajonety zrcadlovek Canon, Nikon a Pentax. Další podrobnosti naleznete v našem článku.

Značka výrobce fototechniky Voigtlaender má sice dlouhou tradici, ale v našich luzích a hájích zatím není na pultech prodejen moc vidět. Přesto by vás mohla zaujmout zpráva, že před několika dny tato společnost uvedla nové sklo, jenž nese označení APO-Lanthar 90mm f3,5 SL II. Jedná se o novou verzi již starého objektivu 90 mm f3,5 Apo Lanthar, oproti kterému novinka přináší výrazně menší délku (63 x 48,8 mm vs. 51 x 90mm), novou optickou sestavu a kompatibilitu s digitálními zrcadlovkami (například v oblasti AF).

Jedná se o střední teleobjektiv, jehož ohnisková vzdálenost 90 mm (tj. cca 135 mm po přepočtu na ekv. 35 mm) bude ideální například pro fotografování portrétů. Škoda, že tento objektiv nedisponuje lepší světelností. Namísto stávající světelnosti f3,5 by se například hodnota f2,8 u tohoto Voigtlaenderu určitě vyjímala lépe.

Optická soustava zmiňovaného teleskla čítá 7 čoček (předchůdce měl v optické soustavě 6 elementů) řazených v 5 skupinách. S objektivem je možné ostřit již od 50 cm, což považujeme za slušný parametr (v dané kategorii teleskel).

Důležitá informace je, že uvedená novinka disponuje autofokusem a CPU senzorem kompatibilním se zrcadlovkami Canon EOS, Nikon či Pentax.

Chtělo by se říct, že by daný teleobjektiv nemusel být špatný také pro fotografování makra, nicméně jeho poměr zvětšení 1:3,5 napovídá, že pravoplatnému makroobjektivu s poměrem zvětšení 1:1 se tento „kousek“ vyrovnat nemůže. Nicméně trochu zlepšení v tomto směru by mohla přinést close-up předsádka, která by měla podle výrobce poměr zvětšení zlepšit až na 1:1,8 (samozřejmě za cenu degradace optického výstupu z objektivu). Milovníci fotografických filtrů by měli počítat s tím, že jmenované sklo má průměr filtrového závitu 52 mm (starší model měl průměr filtrového závitu 49 mm).

A teď asi ta nejdůležitější informace na konec a to sice údaj o ceně. Nový objektiv Voigtlaender APO-Lanthar 90mm f3,5 SL II se bude prodávat za cenu cca 550 EUR (cca 14 300 Kč). Více informací o zmiňovaném objektivu naleznete na webu výrobce.

Objektiv Voigtlaender APO-Lanthar 90mm f3,5 SL

Objektiv Voigtlaender APO-Lanthar 90mm f3,5 SL – hlavní charakteristika :

 • Vyrábí se ve verzích pro DSLR Canon, Nikon a Pentax; Uplatnění tento objektiv nalezne například v oblasti portrétní fotografie
 • Ohnisková vzdálenost: 90 mm (ekv. 35 mm je cca 135 mm při crop faktoru 1,5x); světelnost f3,5
 • Maximální clonové číslo: F22
 • Složení optické soustavy: 7 čoček řazených v 5 skupinách
 • Mechanická stabilizace: Ne
 • Autofokus: Ano (plus CPU)
 • Vnitřní ostření: Neuvedeno
 • Poměr zvětšení: 1:3,5
 • Minimální zaostřovací vzdálenost: 50 cm
 • Úhel záběru: 27°
 • Průměr filtrového závitu: 52 mm
 • Rozměry: cca 63 mm x 48,5 mm
 • Váha: cca 320 g

Zdroje: Dcviews.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: