Objektiv Sigma 12-24 mm F4.5-5.6 EX DG ASP HSM v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Objektiv Sigma 12-24 mm F4.5-5.6 EX DG ASP HSM v praxi

SIgma12mm

31. března 2005, 00.00 | Před nedávnem uvedl japonský výrobce Sigma na trh nový objektiv s netradičním
širokoúhlým zoom rozsahem 12-24 mm. Jak se nám tento objektiv osvědčil v naší redakční
praxi?

Většina uživatelů digitálních zrcadlovek (DSLR) s menším senzorem než je film pracuje s tzv. crop faktorem - typicky kolem 1,5. Všechny objektivy nasazené na takovou DSLR se potom zdají delší - neboli jejich ohnisková vzdálenost se násobí uvedeným crop faktorem. Pokud fotíte ptáky, změnu ohniska objektivu z 300 mm na 450 mm uvítáte. Pokud ale fotíte scény vyžadující širokoúhlé snímání (krajina, architektura, interiery ...) nedostatek širokoúhlosti vám brzy bude chybět. A tak začnete pošilhávat po objektivu, který by i po vynásobení crop faktorem byl dostatečně široký. Bohužel standardní nabídka extrémně širokoúhlých objektivů (které na DSLR budou ale jen "normálně" širokoúhlé) je na trhu velmi omezena.

Jedním z možných kandidátů na skutečně širokoúhlý objektiv je Sigma 12-24mm F4.5-5.6 EX DG ASP HSM, kterou jsme měli v redakci na testování. Jak bývá u Sigmy zvykem, v dodávce je rovnou i sluneční clona (viz. dále) a praktická brašnička na objektiv.


Obr.1 Objektiv Sigma 12-24mm F4.5-5.6 EX DG ASP HSM

Konstrukce
Sigma 12-24 mm je solidně vyrobený objektiv, který na první pohled patří mezi "lepší", což signalizuje zlatý kroužek a zkratka EX (značí vyšší třídu objektivů) i zkratka ASP (použita kvalitní asférická skla). Dobře, jemně a plynule pracující zoom i ostřící kroužek, utěsněné všechny vůle a i vyšší váha a rozměr objektivu naznačují, že se nejedná o "low-cost". Zkratka DG v názvu říká, že objektiv je konstruován s ohledem na digitální zrcadlovky, které mají vyšší nároky na rovnoběžnost světelných paprsků na výstupu z objektivu, což je potřeba zejména u širokoúhlých objektivů. Objektiv je vybaven ultrazvukovými ostřícími motory (zkratka HSM), které zajišťují rychlé, přesné a přitom tiché ostření. Celkově objektiv působí velmi dobrým dojmem a jeho dílenské zpracování je vynikající.


Obr.2 Sigma 12-24mm - detail na neodnímatelnou sluneční clonu


Obr.3 Sigma 12-24mm na Canonu EOS 10D

Oproti běžným zvyklostem je na objektivu zvláštním způsobem řešena sluneční clona a krytka. Sluneční clona je pevně spojena s objektivem (viz obr.2) a z jejího tvaru je zřejmé, že není možné nasadit krytku. Proto se s objektivem dodává jakýsi mezikus (redukce), který se nasune na clonu a který současně umožní použít běžnou krytku (viz obr.1 a 4).


Obr.4 Objektiv a redukce určená pro nasazení krytky objektivu

V praxi to vypadá tak, že krytku necháte trvale zacvaknutou v redukci a nasazujete redukci i s krytkou na objektiv. I když je to nezvyklé, je to překvapivě funkční, rychlé a pohodlné.

Druhá zvláštnost je, že na objektivu v přední části chybí jakýkoliv závit na filtry. Místo toho je v zadní části objektivu držák na želatinový filtr (vyrobený z fólie) a v balení dostanete kovovou šablonku, podle které je nutné si filtr vyrobit. Takto vyrobený filtr se potom zasune do zadní části objektivu. Není možné s ním ale otáčet. Důvod tohoto řešení je prostý - jakýkoliv filtr nasazený vepředu na objektiv by kvůli extrémnímu zornému úhlu vinětoval.


Obr.5 Držák na želatinový filtr a šablonka na jeho výrobu

Technické parametry

Ohnisková vzdálenost 12–24mm
(ekvivalent pro Nikon DSLR 18–36mm)
(ekvivalent pro Canon DSLR 19-38mm)
Konstrukce 16 prvků ve 12 skupinách
Úhel záběru 122° - 84,1°
Počet lamel clony 6
Maximální clonové číslo 22
Minimální zaostřovací vzdálenost 28cm
Zvětšení 1 : 7,1
Otáčející se přední příruba ne
Závit filtru ne, pouze želatinové filtry vkládané mezi objektiv a tělo
Sluneční clona pevná, tvarovaná
Ostření HSM, ultrazvukový motor vestavěný v objektivu
Rozměry (průměr × délka) 87 × 102mm
Hmotnost 600 g
Varianty bajonetu Canon EF, Minolta AF (D), Nikon AF (D), Pentax AF, Sigma SA
Cena včetně DPH (3/2005) cca 24.400,- Kč

MTF charakteristiky jsme převzali z propagačního materiálu firmy Sigma - "Sigma-objektive im BAS-Objektivtest" z čísla 10/04, výsledek testu "sehr gut", hodnocení optiky 8.6 z 10 bodů, hodnocení mechanického provedení 8.4 z 10 bodů.



Obr.6 MTF charakteristiky objektivu Sigma 12-24mm

Obrazová kvalita
Obrazová kvalita objektivu nás velmi příjemně překvapila. Obraz na DSLR s crop faktorem 1.6 (Canon EOS 10D) nejeví žádné známky výrazného sférického ani poduškovitého zkreslení a i vinětace je na velmi dobré úrovni - v reálné praxi normálních snímků téměř nepostřehnutelná. Pro architekturu bude tato Sigma jeden z nejlepších širokoúhlých objektivů.

Soudkovité zkreslení
12mm f/4.5 24mm f/5.6
12mm f/4.5
 
Vinětace
12mm f/8 24mm f/8

Při 12 mm a zcela otevřené cloně f/4.5 lze objektivu vytknout viditelné rozmazávání obrazu směrem od středu do krajů a celkově sníženou ostrost obrazu. Obraz se přicloněním zlepšuje, chromatická vada (duhování hran) na okrajích obrazu ale zůstává. Na 24 mm je rozmazávání obrazu směrem od středu do krajů též viditelné, i když je mnohem méně výrazné než na 12 mm. Jestliže u vinětace a soudkovitého zkreslení Sigma vysloveně vynikala, tady je uprostřed startovního pole.

  Střed obrazu Levý horní kraj obrazu
12mm f/4.5
12mm f/11
24mm f/5.6
24mm f/11

V praxi a závěr
Ohnisko12 mm na DSLR je prostě nádherné a mít ho v brašně stojí za to. Ohniskem 12 mm (cca 18 mm po přepočtu) zachytíte i scény, které při jiném snímání nevyniknou. Pravým požehnáním je pro interiéry a architekturu. Rychlé HSM ostření pracuje perfektně, při ohnisku 12-24 mm je ale taková hloubka ostrosti, že to nedovolí plně vyniknout jeho kvalitám.

Horší je to se světelností objektivu - světelnost f/4.5 na 12 mm není žádný skvost a pokud budete používat objektiv v interiérech, kde bývá standardně málo světla, budete na limit světelnosti narážet. Škoda, že na trhu není nějaký objektiv typu 12 mm f/2.8 třeba jen pro DSLR s menšími senzory. To by bylo to správné.

Samostatnou kapitolou je používání filtrů. Želatinový filtr vkládaný mezi objektiv a tělo DSLR má daleko k pohodlí, nemluvě o pohotovosti a nemožnosti otáčet polarizačním filtrem. Zatímco bez různých efektových filtrů se dá snadno žít, fotit architekturu nebo krajinu bez polarizačního filtru skoro nejde. I když chápeme technické důvody, které k tomu výrobce vedou, nelze na to neupozornit.

Výhody:
+ vynikající a v praxi chybějící ohnisko 12-24 mm
+ nízká vinětace
+ nízké sférické zkreslení
+ vysoká dílenská kvalita
+ zajímavě a celkem prakticky řešená sluneční clona a krytka
+ kvalitní a rychlé HSM ostření
+ brašna v základním balení

Nevýhody:
- zadní držák na želatinový filtr
- nízká světelnost
- rozostření obrazu do krajů na 12 mm
- vysoká cena

Živé obrázky

12mm f/4.5 12mm f/14
12mm f/14 12mm f/5.6
12mm f/14 12mm f/11

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Konečně něco o fotografování :)

Autor: Bitovod Muž

Založeno: 31.03.2005, 11:00
Odpovědí: 2

Díky za článek, krátky, stručný, výstižný. Po testech telefonů příjemná změna :)
O tomhle objektivu jsem také uvažoval, ale nelíbí se mi světelnost a nemožnost použít polarizák. Neplánujete recenzi Tokiny 12-24/4? To by mohl být dobrý konkurent téhle Sigmě, navíc je o třetinu levnější a snad má i filtrový závit...

Odpovědět na příspěvek

RE: Konečně něco o fotografování :)

Autor: Ales Vostrak Muž

Založeno: 31.03.2005, 13:57

Ohledne polarizaku (a jinych filtru, kde je potreba otaceni) mam vynikajici reseni, ktere me nijak neomezuje. Uz se to probiralo tady na konferenci...

http://f
orum.fotografovani.cz/rea
d.php?47,481556,481562#ms
g-481562

Odpovědět na příspěvek

RE: Konečně něco o fotografování :)

Autor: DS Muž

Založeno: 31.03.2005, 20:06

Také zrovna vybírám z této kategorie objektivů, díky za test.

TO:Bitovod - Ano, Tokina má filtrový závit (77mm), doporučuji test v posledním Fotomagazinu (Německém). Chtěl jsem původně Canon 10-22, ten je oproti té Tokině podle toho test o hodně horší (jak konstrukcí tak opticky), jediná výhoda je USM.

Odpovědět na příspěvek

Dobry

Autor: Pavel Muž

Založeno: 31.03.2005, 22:48
Odpovědí: 0

Zaujalo me to, mozna by stalo za to srovnat vsechny lepsi sirokace.
Poznamka pro autora: objektivy se skvelou svetelnosti existuji: Canon 14/2,8; 16-35/2,8 no a EF-S 10-22 3,5-4,5( ten ma zas super ohnisko), Sigma 14/2,8...

Odpovědět na příspěvek

tmave

Autor: Laudan Muž

Založeno: 01.04.2005, 09:38
Odpovědí: 0

ale jo,pekne sklicko a na eosu 20d by se mi to velice libilo i jako celek,ale ta svtelnost je opravdu docela na hovno jelikoz ja casto potrebuji sirokac a velkou svetelnost na foceni potme a bez stativu ktery nepouzivam.
ty blbe resene filtry mi naprosto nevadi neb je stejne nepouzivam a krome polarizaku mam na vsechno filtr photoshop coz navic i vychazi mnohem levneji:-)))

Odpovědět na příspěvek

prach

Autor: Dave Muž

Založeno: 02.04.2005, 10:41
Odpovědí: 0

ten objektiv vypadá slibně ,ale ten systém filtrů si nedovedu v praxi představit . S každou výměnou je spojené sundání z těla a to je ideální příležitost pro prach ,který zůstane na chipu. Potom už je jediná šance ,nechat si to vyčistit v servisu ,nebo trávit hodiny u monitoru a čistit a čistit.Jinak souhlas s kvalitou Sigmy obecně . A za tu cenu ...

Odpovědět na příspěvek

Sigma 12-24

Autor: Václav Vaněk Muž

Založeno: 26.05.2005, 11:40
Odpovědí: 1

Mám tento objektiv na Nikonu F80 a chtěl jsem jen upřesnit informaci, že želatinový filtr mezi tělem a objektivem není na závadu, protože na ten mezikroužek má na konci závit. A na ten se šroubujou skleněný filtry !-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: Sigma 12-24

Autor: Ján Zubko Muž

Založeno: 18.09.2010, 19:06

Dobrý deň. Píšete, že máte tento objektív, poprosil by som o skúsenosť či nebude prekážať na najmenšom ohnisku polarizačný filter ak ho našrubujem na medzukrúžok. Nerád by som totiž investoval a bude to potom nepoužitelné. Ďakujem

Odpovědět na příspěvek

o je to za šílený přístup k hodnocení?

Autor: Taffey Muž

Založeno: 22.09.2008, 09:00
Odpovědí: 1

Nezlobte se na mě, ale testovat FF objektiv na cropenatém těle je zhovadilost nejvyššího stupně. Kdybyste byli co k čemu, tak uděláte test na FF zrcadlovce, ať digitální nebo kinofilmové. Jestli totiž, jak píšete, se obraz rozostřuje od středu ke kraji už na APSc, tak na full frame to bude naprosto k nepotřebě. Abych byl úpřímný, takové recenze si strčte víte kam. Protože toto není sklo určení pro foťáky s crop faktorem. Kdo chce fotit na APSc naširoko, ať si koupí k tomu určený objektiv. Jednak ušetří, druhák se nebude muset vláčet s takovým hovadem. Proč předpokládáte, že se takové sklo koupí právě uživatel APSc systemu?

Odpovědět na příspěvek

RE: o je to za šílený přístup k hodnocení?

Autor: Jozef Muž

Založeno: 12.01.2009, 11:11

Suhlasim s tebou, je to velmi neprofesionalne. Pre nefullframe zrkadlovky je urvcena Sigma 10-20 mm f/4-5.6 EX DC HSM

DC- pre APSc
DG- pre FF zkadlovky
EX- Exkluzivne prevedenie

A taktiez chcem reagovat na to ako moze byt taka silna vinetacia uz pri APCs...
tu je ukazka pri
f5.0 @12mm EOS 5D - http://www.flickr.com/pho
tos/30988974@N03/30858571
36

f8.0 @24mm EOS 5D - http://www.flickr.com/pho
tos/87511819@N00/21455895
65

pri 12mm podla mna az prijemna vinetacia a pri 24mm skoro zanedbatelna... Takze si urobte este dalsi usudok o tejto Sigme.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: