Olympus Pen Lite E-PL3 s výklopným displejem - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Olympus Pen Lite E-PL3 s výklopným displejem

olympus_e_pl3_100px

4. července 2011, 00.00 | Druhý „letní model“ kompaktního fotoaparátu řady Pen je „středního kalibru“, Lite. Tento stylový model má být od letošního podzimu k dostání v černé, stříbřité a červené verzi. Má tenké tělo s jemně broušeným pláštěm z hliníkové slitiny, třípalcovou LCD obrazovku na výklopném panelu a na objektivech nabízí výměnný dekorativní prstenec.

Olympus Pen Lite E-PL3 má 4/3“ obrazový snímač Hi-Speed Live MOS s rozměry aktivní plochy 17,3 × 13 mm a s efektivním rozlišením 12,3 milionu pixelů. Senzor chrání osvědčený ultrazvukový protiprachový filtr a segment čipu je součástí systému stabilizace obrazu, který tak je k dispozici při použití jakéhokoli kompatibilního výměnného objektivu. Stabilizace má tři režimy: první pracuje ve vodorovném i svislém směru, druhý jen ve svislém a třetí jen ve vodorovném. Účinnost systému je až 3 EV. Pro natáčení videa je k dispozici digitální stabilizace.A stejně jako i další dva nové přístroje má i E-PL3 elektronický obvod s novým obrazovým procesorem TruePic VI, navrženým speciálně pro kompaktní fotoaparáty typu Pen. Připomeňme si, že se podílí na zpracování obrazových dat i na provozních časech a je řešen obdobně jako výkonné procesory u osobních počítačů, tedy jako dva procesory v jednom, přičemž jeden je určen výhradně pro zpracování obrazu. Je nastaven tak, aby kvalita obrazu byla optimalizovaná, reprodukce barev věrná, jemné detaily obrazu dobře vykreslené a také aby bylo možno snímat i za špatného světla při použití citlivosti až 12 800 ISO se snížením digitálního šumu při natáčení videa.

Také tento novinkový Pen je vybaven novým, velice rychlým automatickým zaostřovacím systémem FAST AF –Frequency Acceleration Sensor Technology Auto Focus vhodný i pro snímání objektů v rychlém pohybu. Režim Tracking AF umožňuje i zpětné zaostření objektu, který na chvíli zmizel ze záběru, a k dispozici je i režim Full Time AF se stále aktivním ostřením. Uživatelé mají na výběr z 35 zaostřovacích zón, které pokrývají pravidelně celou plochu záběru. Pro fotografování při snížené hladině osvětlení lze využít pomocnou lampu autofokusu.Model Lite E-PL3 je první Pen s výklopnou LCD obrazovkou, umožňující snáze komponovat obraz i s rukama nad hlavou, anebo naopak z podhledu. Vyklápění je možné pouze v podélné ose objektivu. Displej má délku úhlopříčky 3 palce, tedy asi 7,6 cm, a rozlišení 460 tisíc obrazových bodů.

Přístroj nabízí jednoduché nastavení a ovládání i pro začátečníky, a to díky Live Guide menu. To umožňuje i náročná nastavení, jako třeba znázornění pohybu zachycením ostrého objektu na „rozmazaném“ pozadí, krásně rozostřené pozadí u portrétu, barevné naladění snímku nebo dobře zvládnutý jas a kontrast, zvládnout nastavit jednoduchým intuitivním způsobem a bez jakýchkoli fotografických znalostí. Kupříkladu místo, aby uživatel vymýšlel, jak upraví hloubku ostrosti volbou objektivu, clony a předmětové vzdálenosti, s Live Guide menu mu stačí jen tisknout tlačítka nahoru a dolů na posuvníku a sledovat proměnu ostrosti přímo na obrazovce. Vysvětlivky jsou ovšem připraveny ke každé položce v menu.A samozřejmě pro pohodlné fotografování pro zábavu je možno využít samočinný program iAuto řízený umělou inteligencí. A nově se u každé položky v menu objeví pop-up okno s popisem dané funkce. Avšak častěji používané funkce mají hned vedle tlačítka spouště samostatná tlačítka rychlé, pohotové volby. A použít je možno také pružnou programovou automatiku, programy s prioritou clonového čísla a rychlosti závěrky (nejvyšší je 1/4 000 s) a také režim s ručním nastavením všech parametrů expozice.

Sekvenční snímání má rychlost až 5 obrázků za sekundu, nabízena je funkce Multiexpozice pro složení dvou souborů RAW, fotografický režim 3D pro získání snímků s prostorovým efektem a možné je bezdrátové ovládání externích blesků. Jako zdroj energie slouží lithio-iontová dobíjecí baterie BLS-5. Fotoaparát je kompatibilní i s paměťovými kartami SDXC a podporuje i karty Eye-Fi, využívající technologii Wi-Fi pro bezdrátový přenos dat.Na otočném voliči režimů je samozřejmě také položka Video a pro zahájení a ukončení natáčení je na zadní stěně samostatné, typicky označené tlačítko. Záznam videa je možný v plném vysokém rozlišení Full HD/1080i; frekvence snímků je 60 Hz a zvuk stereo. Video je možno hlavně pro přehrávání na HD TV natáčet ve formátu AVCHD, hlavně pro střih a editaci v počítači je vhodnější formát Motion JPEG, u kterého je v případě tohoto kompaktu maximem HD/720p.Také Pen E-PL3 je vybaven souborem digitálních „uměleckých“ filtrů a navíc má nový bracketing režim těchto filtrů – Art Filter Bracketing, tedy funkci automatické řady snímků s různým efektem. Filtrů je šest a lze je aplikovat jak na fotografie, tak na natáčené videoklipy. A některé filtry je možno i vzájemně kombinovat. Kupříkladu v režimu bracketingu uživatel může s filtry experimentovat a vytvářet několik různých podob jednoho záběru. A jaké efektové filtry přístroj nabízí? Pop Art, Jemná kresba, Zrnitý film, Camera Obscura, Diorama a Dramatický tón. A ty lze spojovat s pěti dalšími přídavnými efekty, včetně nového Starlight (Odlesky) a White Edge (Bílé okraje).

Až bude Olympus Pen Lite E-PL3 letos na podzim v prodeji, má být součástí prodejního balení externí výklopný elektronický blesk. A jedním ze setových objektivů by měl být kompaktní zoom M.Zuiko Digital 14–42 mm 1:3,5–5,6 II R (MSC – Movie and Still compatible; ekv. 35mm formátu: 28–84 mm). Přístroj ovšem bude kompatibilní se všemi objektivy systému Micro 4/3 a s použitím adaptérů i s dalšími, zejména pak 4/3 standardu. Díky konektoru pro příslušenství AP2 je také kompatibilní s volitelným příslušenstvím pro fotoaparáty Pen, jako je externí blesk FL-300R, elektronický hledáček VF-2 nebo Bluetooth komunikátor PenPal. Dokoupit bude možno i vodotěsné pouzdro PT-EP05L.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: