Paměťové karty SanDisk CF a SDHC Extreme a Extreme Pro - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Paměťové karty SanDisk CF a SDHC Extreme a Extreme Pro

sandisk_cards_test_100px

23. prosince 2011, 12.00 | Společnost Hama oznámila nové ceny paměťových karet, přenosných USB flash pamětí a také čteček značky SanDisk. Vyzkoušeli jsme při této příležitosti trojici vybraných paměťových karet z novějších produktových řad. Konkrétně 16GB CF Extreme, 16GB SDHC Extreme Pro a 4GB SDHC Extreme HD Video.

SanDisk Extreme CompactFlash

Tuto řadu paměťových karet výrobce směřuje na profesionální a náročné uživatele, zejména pro ty, kteří potřebují nebo vyžadují vysokou kapacitu paměti pro velké objemy obrazových souborů RAW a JPEG a také vysoké přenosové rychlosti. Tyto karty splňují CFA specifikaci typu I, mají rychlost zápisu i čtení až 60 MB/s (400×) a podporují režim UDMA 5 (pracují ve všech režimech UDMA).Ukládání digitálních dat je efektivnější díky řídicí technologii SanDisk Power Core Controller a systému ESP – Enhanced Super-paralelního zpracování pro zvýšení výkonu: řadič je přímo v kartě a ukládání dat z bufferu – vyrovnávací paměti fotoaparátu na kartu je ještě rychlejší. Karty jsou také odolné: jsou testovány pro použití v teplotním rozsahu od -25 do 85 °C, mají dvojitý vnitřní silikonový obal RTV, který je chrání proti vlhku a prachu, a také ochranu před poškozením při nárazu a před rentgenovým zářením.

V nabídce jsou tyto tři modely: s kapacitou 32 GB za 5 022 Kč, 16 GB za 2 784 Kč a 8 GB za 1 590 Kč (jedná se o maloobchodní ceny s DPH platné od 8. prosince 2011; platí pro všechny zde uváděné ceny).

SanDisk SecureDigital High Capacity Extreme Pro

Tyto paměťové karty SDHC – SecureDigital High Capacity se shodují s novým SD standardem 3.0. Jsou tedy vhodné jen pro koncová zařízení s SDHC slotem. Nejsou zpětně kompatibilní se standardními SD kartami. Díky nové technologii firmware napájení, Power Core Controller Technology, poskytují rychlost přenosu dat až 45 MB/s (300×) – mají rychlostní třídu 10, tedy UHS-I.Celkovou integritu dat a spolehlivost karet při čtení i zápisu vylepšuje pokročilý systém ECC – Error Correction Code. Díky tomu je můžeme využít nejen pro simultánní ukládání obrazových souborů RAW + JPEG, a to i při sekvenčním snímání ve vysokém obrazovém rozlišení, jsou vhodné pro nahrávání v reálném čase, pro natáčení videozáznamů ve Full HD rozlišení (1920 × 1080 px @ 30 obr./s) a 3D videoklipů.

Nechybí standardní ochrana proti neúmyslnému přepsání dat – vestavěný přepínač ochrany proti zápisu zamezuje náhodné ztrátě dat. Ke zvýšení ochrany výrobce nabízí rok ke stažení software RescuePRO pro obnovu dat – záchranu omylem smazaných souborů dat. Mají mimořádnou životnost, pracují spolehlivě v širokém rozpětí teplot (limity jsou od -25 do 85 °C), jsou voděodolné, nárazuvzdorné a mají ochranu proti působení rentgenových paprsků. Karty mají rozměry 24 × 32 × 2,1 mm a jsou vhodné jak pro digitální zrcadlovky, tak HD videokamery.

V nabídce jsou tyto tři modely: s kapacitou paměti 32 GB za 3 546 Kč, 16 GB za 1 776 Kč a 8 GB za 934 Kč.

SanDisk SDHC Extreme HD Video

Tento typ paměťových karet SDHC – SecureDigital High Capacity je založen na SD standardu 2.0 a je rychlostní třídy 10 s rychlostí čtení i zápisu dat až 30 MB/s (200×), což přesahuje požadavky pro práci se současnými videozáznamy ve vysokém i plném vysokém rozlišení (HD a Full HD). Karty SDHC oproti základnímu formátu SD nabízejí vyšší kapacity i přenosové rychlosti. Primárně se používají v zařízeních poslední generace, která přečtou oba formáty, SDHC i SD, ale formát SDHC není zpětně kompatibilní se zařízeními podporujícími starší SD formát.

Výkonnost karet je optimalizovaná pomocí technologie SanDisk ESP – Enhanced Super-parallel Process, tedy zlepšeného, rozšířeného souběžného zpracování. A samozřejmě – jako všechny karty SD/SDHC/SDXC jsou vybaveny ochranou před neúmyslným přepsáním uložených dat.Karty SDHC Extreme HD Video jsou díky svým parametrům vhodné pro pokročilé videokamery a fotoaparáty včetně digitálních zrcadlovek, můžeme je používat pro rychlé souvislé snímání ve vysokém obrazovém rozlišení i pro natáčení videoklipů v plném vysokém rozlišení. A poskytují také dobré rychlosti přenosu obrazových a multimediálních souborů z fotoaparátu nebo videokamery do stolního počítače nebo notebooku.

V nabídce jsou čtyři modely: s kapacitou paměti 32 GB za 2 026 Kč, 16 GB za 1 016 Kč, 8 GB za 545 Kč a 4 GB za 408 Kč.

Test vybraných paměťových karet

Konkrétně jsme zkoušeli 16GB kartu CompactFlash Extreme, 16GB kartu SDHC Extreme Pro a 4GB SDHC Extreme HD Video. Karty CF Extreme mají udanou rychlost zápisu i čtení až 60 MB/s (400×), karty SDHC Extreme Pro až 45 MB/s (300×) a SDHC Extreme HD Video až 30 MB/s (200×).

Na kartách bývá uveden údaj, např. 80×, 200×, který informuje o rychlosti zápisu dat na kartu podle způsobu u CD mechanik, tedy v násobcích 0,15 MB/s (1× = 150 kB/s; 120× = až 18 MB/s). Některé karty mají uvedenu rychlostní specifikaci jako „class“ (třída) 2, 4, 6, nebo 10. Zde číslo současně přímo znamená minimální rychlost zápisu v MB/s (v megabajtech za sekundu; 1 MB je 1 milion bajtů), to znamená, že třída 6 zapisuje data rychlostí 6 MB/s nebo vyšší.

Skutečnou rychlost zápisu a čtení dat ovlivňuje hostitelské zařízení. A pro uživatele je také důležitá rychlost přenosu dat z paměťové karty do počítače/notebooku, případně naopak. A tu ovlivňuje i použitá čtečka paměťových karet.

Měření rychlosti přenosu dat

Pro test jsme použili notebook HP 550 (Intel Core 2 Duo CPU T5270 @ 1,4GHz se 2 GB RAM, Mobile Intel 965 Express Chipset, OS Windows Vista Home Basic) a tři různé externí čtečky:„Multičtečku“ Kingston Media Reader FCR-HS219/1 se sloty pro paměťové karty typu CF/Microdrive, SD/MMC i miniSD, microSD/MMCmicro, MS/MS Duo a M2.Tato čtečka je pro test důležitá, neboť umožňuje použít karty CF – CompactFlash, SD – SecureDigital i SDHC – SecureDigital High Capacity a také karty nejnovějšího typu, SDXC – SecureDigital eXtreme Capacity, které jsme ovšem nyní nezkoušeli, a tedy také přímo porovnat rychlosti přenosu dat u různých typů karet.Čtečku Sony MRW-F3 (N50) pro různé druhy karet MemoryStick včetně „HG“ (kupříkladu Pro-HG Duo HX MagicGate) a všechny druhy karet SecureDigital (SD, SDHC, SDXC UHS-1).A čtečku Panasonic MR-SD pro paměťové karty SD a SDHC.

Všechny použité čtečky mají rozhraní USB 2.0 HighSpeed, stejně tak i použitý notebook. To je samozřejmě parametr limitující výslednou rychlost. USB 2.0 má udávanou maximální propustnost 480 Mbit/s, tedy 60 MB/s. V praxi je nižší, třeba pouze 30 MB/s.Pro zjištění rychlosti čtení a zápisu plus přenosu dat z notebooku na kartu a z karty do notebooku jsme použili výběr snímků ve formátu JPEG – 19 obrazových souborů o celkovém objemu dat 103 MB. Pro orientační měření objemu dat za sekundu program HDBench 3.3 s nastavením na 100 MB dat a pro konkrétní měření rychlosti přenosu dat z karet na pevný disk a zpět elektronické stopky. Uvedené naměřené hodnoty mohou posloužit jen jako orientační a platné pouze pro zde popsané použité domácí sestavy zařízení.Obdobné je to i s rychlostmi ve spojení s různými fotoaparáty. My jsme kartu CompactFlash Extreme použili v digitálních zrcadlovkách Canon EOS 40D a 7D, a karty SDHC Extreme Pro a SDHC Extreme HD Video v systémovém kompaktním fotoaparátu Nikon 1 V1.

Změřené rychlosti – průměry několika měření:Znamená to, že v případě 16GB karty CompactFlash Extreme byla rychlost přenosu dat z karty na disk 39,6 MB/s a z disku na kartu 10,7 MB/s.U 16GB karty SDHC Extreme Pro byla v případě použití čtečky Kingston rychlost přenosu dat z karty na disk 28,6 MB/s a z disku na kartu 10,2 MB/s, při použití čtečky Sony byla rychlost přenosu dat z karty na disk 25,1 MB/s a z disku na kartu 11,7 MB/s a se čtečkou Panasonic byla rychlost přenosu dat z karty na disk 27,8 MB/s a z disku na kartu 10,2 MB/s.V případě 4GB karty SDHC Extreme HD Video byla při použití čtečky Kingston rychlost přenosu dat z karty na disk 31,2 MB/s a z disku na kartu 10,2 MB/s, při použití čtečky Sony byla rychlost přenosu dat z karty na disk 27,8 MB/s a z disku na kartu 11,8 MB/s a se čtečkou Panasonic byla rychlost přenosu dat z karty na disk také 27,8 MB/s, ale z disku na kartu jen 9,9 MB/s.Stručně na závěr

Jak uvádíme výše, námi naměřené rychlosti přenosu dat platí pouze pro naše konkrétní zkušební podmínky. Při použití jiných zařízení, programů, nastavení a v jiných podmínkách budou výsledky jiné. Nicméně jako údaje pro základní orientaci a posouzení testovaných karet poslouží dobře.

Je zřejmé, že všechny tři paměťové karty jsou vhodné pro ukládání fotografií a videozáznamů pořizovaných na reportážích, různých sportovních, společenských nebo kulturních a jiných akcích, konkrétně (a typicky) třeba na svatbách. A poskytují také dobré rychlosti přenosu obrazových a multimediálních souborů z fotoaparátu nebo videokamery do stolního počítače nebo notebooku.

Na úplnou nabídku paměťových karet SanDisk na našem trhu, na aktuální akce a ceny a případně i zajímavé podrobné informace se můžete podívat na webu HAMA.cz.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Testy k ničemu

Autor: Libor Foltýnek Muž

Založeno: 23.12.2011, 18:59
Odpovědí: 0

Tyhle karty opravdu nejde testovat na USB 2.0. Sám mám nějaký CF 32 GB Transcend 400x, na USB 2.0 dával asi 22 MB/s, na USB 3.0 dává asi 80 MB/s. Naopak SDHC karty se drží na asi 20 MB/s na USB 2 i 3 :(
Čtečka se dá pořídit za pár korun, kdo má USB 3.0, silně doporučuju.

Odpovědět na příspěvek

kritika

Autor: David Webb Muž

Založeno: 31.12.2011, 14:24
Odpovědí: 0

Nezlobte se na mě ale tahle recenze, to je podle mě velká bída.
1. k čemu je testování třech \"stejných\" 2.0 čteček. Nebylo by lepší použít jednu standardní 2.0 čtečku a jednu 3.0 (pokud je k dispozici)? Nebo když už teda píšete \"pro základní orientaci\" tak by postačila jedna čtečka, a určitě bych se obešel bez podivných fotek čteček, stačila by jedna jedné čtečky když už je ta potřeba, jde přece a testování karet, zkrátka nechápu k čemu tam ty fotky jsou a proč jich je tolik.
2. Co má znamenat ta tabulka? Celou dobu se píše o rychlostech v MB/s a v tabulce jsou nějaké časy? kde jsou nějaké vysvětlivky? Nechápu to.
3. Je velký problém použít nějaký standardní program který se používá pro měření rychlostí karet a ssd disků? Např. CrystalDiskMark který každý dobře zná?
4. Proč píšete že jste použily kartu ve fotoaparátech když není žádná informace o výsledcích? Napíšete že je testujete, dáte fotky, a zapomenete na výsledky? Na to nejpodstatnější.
Záv
ěr: Celá stránka na které je pomálu informací které by se vešli do jednoho krátkého odstavce s jednou jednoduchou tabulkou s výsledky v MB/s a se třemi fotkami karet.
Nezlobte se ale takto se to nedělá, doporučuji inspirovat se na jiných serverech jak se dělají testy-recenze karet.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: