Paměťové karty Sandisk WORM udrží data až 100 let - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Paměťové karty Sandisk WORM udrží data až 100 let

1. července 2010, 00.00 | Sandisk začal propagovat archivační systém WORM SD paměťových karet, které prý garantují životnost uložených dat po dobu 100 let. Více viz náš článek.

Ač se to nezdá, tak nám digitální doba přináší kromě svých výhod, také řadu „kostlivců ve skříni". Jedním z nich je například nejasná budoucnost uložených digitálních dat, v našem případě digitálních fotografií. V současné době nejpoužívanější nosiče, jakými jsou například optické disky (například DVD či pomalu se vzmáhající Blu-ray disky) či přenosné disky, přeci jen nemusejí mít dlouhou životnost. Zatímco fotografové, kteří v minulosti fotografovali kinofilmovou technikou, mohli být v tomto směru klidu (filmový negativ přežije při dobrém uskladnění bez úhony desítky let), tak dnešní „digitálisti“ by se měli mít na pozoru.

Sandisk WORM SD 1G karta, krerá by měla garantovat životnost uložených dat po dobu 100 let

Není proto divu, že podvědomé obavy fotografů o budoucnost jejich pořízených fotografií v digitalizované podobě, se dříve nebo později stanou atraktivním segmentem pro marketingové stratégy těch společností, které vyrábějí paměťová media pro oblast digitální fotografie. Koneckonců nejnovější kampaň firmy Sandisk, která se zabývá produkcí paměťových karet, je důkazem toho, že se výše popisovaný proces dává pomalu, ale jistě, do pohybu.

Sandisk totiž před časem spustil mediální prezentaci svých tzv. „ WORM“ (dle motta „Write once, read many“) karet typu SD (mající zatím kapacitu 1GB), které podle něj dokáží garantovat životnost zapsaných dat na kartě po dobu 100 let. Data uložená na kartách typu WORM bude podle výrobce možné číst na jakékoli čtečce SD karet, ovšem jejich zápis bude realizovatelný pouze přes rozhraní speciálního softwaru, který Sandisk s danou kartou uživateli dodá. Prozatím Sandisk se uvedenými kartami zaměřuje na využití v policejních složkách, kde je třeba po dlouhá léta uchovávat důkazní fotografie a jiný evidenční materiál.

Těžko říci, zda výše uvedené karty typu Sandisk WORM budou moci poskytnout nějakou skutečně převratnou jistotu vysoké životnosti uložených dat, či nikoliv. Záleží na tom, na jakém principu bude fungovat zmiňovaný zapisovací software a zda bude při ukládání dat na WORM karty použita nějaká inovativní technologie. Klidně se ovšem může stát, že celý koncept těchto karet může být jen „marketingové zvelebení“ standardních SD karet s cílem výrazně podpořit jejich prodej. No nechme se překvapit, ode dneška za 100 let si řekneme, zda nám „WORM“ SD karty vydají naše jednou uložená data či nikoliv ...

Marketingovou propagaci Sandisk WORM SD karet jejich výrobce založil především na jejich předpokládané využití v archivačních složkách policie.

Více informací o nové paměťové kartě SanDisk “WORM” SD 1GB můžete naleznout na webu výrobce.

Zdroje: Sandisk a Photographyblog.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: