Panasonic Lumix DMC-FX55: šikovný a rychlý kompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Panasonic Lumix DMC-FX55: šikovný a rychlý kompakt v praxi

17. ledna 2008, 00.00 | Do redakce se nám dostal na otestování jeden z posledních kompaktů od Panasonicu. Jedná se o model Lumix DMC-FX55, který nabízí rozlišení 8,1 MPix, 3,6x optický zoom, stabilizaci obrazu MEGA O.I.S. a vzhledem ke svému zaměření nechybí samozřejmě ani kompaktní provedení a příjemný, stylový design.

{Základní popis}

Panasonic Lumix DMC-FX55 představuje jednu z posledních novinek tohoto výrobce, která nabídne efektivní rozlišení 8,1 MPix, širokoúhlý objektiv Leica (začínající již na ohnisku 28mm) nabízející celkem 3,6x zoom. Nechybí ani optická stabilizace MEGA O.I.S., kompaktní tělo, povedený design a také několik zajímavých praktických funkcí. Jednou z nich je například Inteligentní ISO (IIC funkce), dále možnost fotografování na vysoké citlivosti, detekce tváří ve scéně, možnost výběru formátu 4:3, 3:2 nebo 16:9, motivové programy nebo například 3.0" LCD displej. Panasonic Lumix DMC-FX55 je nenáročným kompaktem, který je určen pro amatérské uživatele, čemuž odpovídají i jeho možnosti. Na druhou stranu je (vzhledem ke své kategorii) velice dobře vybaven a v rámci svého zaměření potenciální cílovou skupinu určitě nezklame. A jak je na tom FX55 v praxi a co kvalita snímků? Tyto a další otázky se budeme snažit zodpovědět v následující recenzi.

Základní popis

Panasonic Lumix DMC-FX55 je na první pohled typickým kompaktním přístrojem, námi testovaný model byl v černém provedení. Přední straně dominuje výsuvný objektiv, lemovaný stříbrným prstencem. Vedle něj je pouze pomocné světlo autofocusu (fungující též coby signalizace samospouště) a interní blesk. V pravém dolním rohu (z čelního pohledu) leží logo "Leica", na levé polovině je pak již jen nápis "Lumix" a ozdobná stříbrná lišta. Na bok umístil výrobce pouze očko pro uchycení řemínku a dále pak malou záslepku, pod níž se ukrývá dvojice konektorů - USB/AV a konektor externího napájení. Na spodní straně - v samém rohu aparátu, je pouze kovový závit stativu (ten je však úplně mimo osu objektivu) a dále zde nalezneme ještě dvířka, pod nimiž je akumulátor a paměťová karta typu SD/SDHC. Dvířka jsou navíc opatřena posuvnou pojistkou proti náhodnému otevření. Horní strana fotoaparátu obsahuje jen spoušť (kterou ještě lemuje prstenec pro ovládání optického zoomu), dále dvoupolohový přepínač pro zapnutí/vypnutí aparátu a kruhový volič expozičních režimů.

Většinu zadního panelu zabírá rozměrný displej, který nabídne příjemnou velikost 3,0" a rozlišení 230 000 bodů. Zbylé ovládací prvky umístil výrobce tradičně napravo - vedle displeje. Nejnápadnějším je zde samozřejmě multifunkční křížový ovladač, kterým kromě pohybu v menu měníte také nastavení nejběžněji používaných parametrů (Samospoušť - vlevo, funkce Blesku - vpravo, Expoziční kompenzace - nahoru, Rychlý náhled - dolů). Uprostřed vyčnívá trochu netradičně poměrně baculatý joystick, kterým lze pohybovat do všech čtyř stran a jeho stisknutí plní stejnou funkci, jakou normálně zastávají klávesy OK/Menu. Kromě multifunkční klávesy je pak zde již jen dvojice tlačítek: Display/LCD Mode a Func/Koš. Rozměry Panasonicu Lumix DMC-FX55 jsou 94,9 x 57,1 x 22,8 mm a hmotnost 165 g (včetně baterie a paměťové karty).

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Panasonic Lumix DMC-FX55 disponuje snímacím čipem CCD s úhlopříčkou 1/2,5" a efektivním rozlišením 8,1 MPix (fyzické rozlišení je 8,32 MPix). To nám umožňuje pořizovat snímky do maximálního rozměru 3 264 x 2 448 bodů. V dalších velikostech lze poté fotografovat a ukládat snímky: 2 560 x 1 920, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960 a 640 x 480 bodů. Kromě standardního formátu 4:3 lze využít i poměry stran 3:2 nebo 16:9 (v takových případech dojde k automatickému "ořezu" původního formátu 4:3). Pořízené fotografie ukládá aparát do formátu JPEG.

 

Co se týče citlivosti, použitý snímač umožňuje pracovat s šesti úrovněmi: ISO 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600. V režimu High Sensitivy se může citlivost vyšplhat až k hranici ISO 3200 - vzhledem k rozměrům snímače však budou takové snímky v praxi nepoužitelné. Videosekvence umožňuje Panasonic FX-55 natáčet v rozlišení VGA - tedy 640 x 480 bodů nebo až 848 x 480 bodů (poměr stran 16:9). Snímkování je v tomto případě s frekvencí 30 nebo 10 sn./sek. Doba záznamu je omezena pouze kapacitou použité paměťové karty (délka jednoho videa je však omezena na maximální délku 15 minut). Formát obrazu je MOV.

Panasonic FX-55 disponuje objektivem LEICA DC VARIO-ELMARIT s ohniskovým rozsahem f4,6-16,4mm /tomu odpovídá ekvivalent 35mm kinofilmu 28-100mm). Rozsah zoomu je tedy 3,6x a světelnost zde máme F2,8-5,6. Optika se skládá ze 7 čoček, řazených do 6 skupin. Autofocus pracuje systémem TTL měření a za horších světelných podmínek mu asistuje pomocné světlo AF. Automatické ostření pracuje v normálním nebo makro režimu. V tom prvním ostří AF od zhruba 50cm, v režimu makro zaostříme již na vzdálenost 5cm (max. 50cm). Součástí vybavení ostřícího systému je také detekce obličeje ve scéně. Bodové ostření využívá 1, 3 nebo 5 bodů (v režimu jednobodového a tříbodového ostření lze využít funkci rychlejšího ostření - tzv.: "super rychlého"). Ostření probíhá jednorázově nebo průběžně (podle zvoleného módu). Aparát je vybaven obrazovým procesorem Venus Engine III a výrobce použil funkci I.I.C. (Inteligent ISO control) - schopnost fotoaparátu při slabším osvětlení detekci pohybu ve snímané scéně a podle toho zvýšení citlivost.

Měření expozice probíhá celoplošně. Kompenzace expozice lze nastavit v rozmezí +/- 2EV po 1/3EV krocích. Rozsah závěrky je 8s-1/2000s (15/30/60s v programu Noční obloha). Sériové snímání pracuje standardní rychlostí 2 sn./sek. (neomezeně - dle místa na kartě), v režimu MEGA BURST je rychlost sériového snímání 7 nebo 3 snímky (max. 7 snímků v režimu standard - s rozlišením 2 MPix; nebo až 4 snímky v režimu fine v plném rozlišení). Z expozičních režimů můžete zvolit režim plně automatický nebo Program - kde měníte pouze parametry, jako je citlivost, vyvážení bílé barvy nebo funkce blesku.

Kromě toho máte k dispozici širokou škálu scénických módů: Portrét, Pleťové barvy, Autoportrét, Krajina, Noční krajina, Sport, Noc, Jídlo, Párty, Svíčky, Ohňostroj, Noční obloha, Děti 1, Děti 2, Zvířata, Sníh, Úsvit, Vysoká citlivost, Pláž, Z letadla, High-speed sériové snímání. K dispozici je u fotoaparátu též užitečná pomůcka - optická stabilizace (MEGA O.I.S.). Ta funguje ve dvou režimech - stabilizace průběžně a pouze při exponování. První volba sice vyrovnává chvění neustále, na druhou stranu však má také vliv na vyšší spotřebu energie.

Interní blesk pracuje v pěti režimech: automatika, vypnuto, s redukcí červených očí, vynucený záblesk a pomalá synchronizace. Udávaný dosah blesku je 0,6-6,3m (na nejkratším ohnisku) nebo 0,3-3,1m (na ohnisku nejdelším). V případě nastavení vyvážení bílé barvy můžete vybírat z možností: auto, den, zataženo, stín, žárovka. Nechybí ani možnost manuální kalibrace vyvážení bílé barvy pomocí šedivé tabulky nebo také s možností desetistupňové korekce do červené a modré barvy. Z barevných filtrů je k dispozici: přírodní, standard, vivid, color effect, studený, teplý, black & white a sepia. Panasonic Lumix DMC-FX55 ukládá data na paměťové karty typu SD/SDHC, v případě nouze je k dispozici též interní paměť - čítající 27MB. Všechna data zobrazuje 3,0" barevný display s rozlišením 230 000 bodů. Aparát napájí lithium-iontový akumulátor s kapacitou 1000 mAh (CIPA uvádí výdrž na cca 280 snímků). Podpora standardu PictBridge je zde samozřejmostí. Jako rozhraní zde bylo použito USB 2.0.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Ovládání a práce v menu jsou vzhledem k zaměření fotoaparátu jednoduché a intuitivní. Výčet ovládacích prvků zredukoval výrobce na minimum, což je jednak důsledek právě požadované "lehkosti" ovládání, ale především nevyhnutelná nutnost. Vzhledem k rozměrům aparátu a velikosti displeje by se sem stejně žádné další ovladače nevešly. Aparát zapnete posuvným (dvoupolohovým) přepínačem - umístěným na horní straně. Expoziční režimy se nastavují pomocí kruhového ovladače v pravém horním rohu (umístěným vertikálně a zapuštěným cca ze 2/3 do těla přístroje).

Jelikož se jedná o nenáročný amatérský přístroj, žádné rozšířené manuální možnosti zde nečekejte - lze nastavit pouze plně manuální režim, režim program (clona a čas se nastavují automaticky) nebo scénické režimy. Dále nastavujete kruhovým ovladačem makro mód, režim prohlížení, kameru, funkce tisku a schránku. Další ovládací prvek představuje křížový ovladač, který disponuje poměrně robustním joystickem "Menu/Set", který usnadňuje ovládání i pohyb menu přístroje (umožňuje jak pohyb do všech čtyř stran, tak jím i potvrzujete volby a vstupujete do struktury menu).

 

 

 

Pomocí multifunkčního ovladače dále můžeme nastavit korekci expozice (nahoru), rychlý náhled snímků (dolů), samospoušť (vlevo) a funkce blesku (vpravo). Dále jsou zde pak již jen dvě tlačítka - Display/LCD a Func/Koš. První z nich umožňuje práci s displejem (zobrazování info/deaktivace/pomocná mřížka), druhá klávesa slouží buďto pro rychlý přístup k běžně používaným funkcím (Stabilizace, Režim snímání, WB, ISO, Rozlišení, komprese JPEGu) - v režimu fotografování, a nebo k mazání snímků (režim prohlížení).

 

 

 

Funkce nastavujeme pomocí menu (stiskem joysticku Menu/Set), kde jsou volby: Nastavení vyvážení bílé, Inteligentní ISO režim (nastavuje citlivost automaticky nebo můžete zvolit režim s horní hranicí citlivosti - MaxISO 400, MaxISO 800 a MaxISO 1250), Citlivost (normální režim citlivosti - ISO 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600), Poměr stran, Rozlišení snímků, Komprese JPEGu, Audio záznamník, Režim zaostřování, Stabilizátor, Sériové snímání, Pomocné osvětlení autofocusu, Maximální nastavitelný čas závěrky (1/8, 1/4, 1/2 a 1 sekunda), Digitální zoom, Barevné efekty (Standard, Studené barvy, Teplé barvy, Monochromatický filtr, Sepia) a Nastavení času.

Druhou záložkou v menu je setup, kde nastavujeme samotné parametry přístroje: Čas, Světový čas, Monitor, Nápověda, Datum, Automatický náhled, Šetření energií, Úsporný režim, Pípnutí, Závěrka, Hlasitost, Vynulování, Resetování Video výstup, TV formát, Menu scény, Ikony na LCD a Jazyk. V režimu Prohlížení snímků máme v menu k dispozici možnosti: Diaprojekce, Kategorie, Otáčení, Oblíbené snímky, Editování názvu, Textové značky, Tisk, Ochrana, Audiodabing, Změny velikostí, Ořezy, Poměry stran, Kopírování a Formátování.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Panasonic Lumix DMC-FX55 fotografuje celkem na šest citlivostí: ISO 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600. Použitý snímač produkuje celkem vysokou hladinu digitálního šumu, zároveň však jsou zde použity relativně silné zásahy - co se týče softwarové redukce. Výsledky tedy nejsou v tomto směru nijak nadstandardní (spíše naopak). To je ale daň za vysoké rozlišení snímače v kombinaci s jeho malými fyzickými proporcemi. Šum je patrný - ačkoli jen mírně, již na nejnižší citlivosti a se stoupajícím ISO pochopitelně znatelně roste. Na první dvě citlivosti ISO 100 a 200 jsou fotografie bez problému použitelné, a to i v plném zobrazení. Třetí citlivost ISO 400 již nese silné známky šumu a softwarového "vyhlazování", takto pořízené snímky ještě lze v některých případech použít, ale rozhodně zdaleka ne vždy. ISO 800 již nese velice silné stopy šumu - ostré zrno, barevné mapy - takové fotografie lze použít již jen výjimečně, a to maximálně jako zmenšeniny. Zbylé dvě citlivosti ISO 1250 a 1600 mírou znehodnocení celé kompozice (díky brutálním anti-šumovým zásahům) nelze už vůbec doporučit a takto pořízené fotografie nám budou v podstatě k ničemu.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 100, 200, 400, 800, 1250 a 1 600.

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje stejně jako u většiny podobně zaměřených fotoaparátů. Automatické měření funguje naprosto korektně za přirozeného osvětlení. V případě umělého světla (žárovka, zářivka) se však nevyhneme výběru některého předdefinovaného módu. Naštěstí nechybí ani možnost manuálního měření (pomocí bílé nebo středně šedé tabulky).

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Ačkoli v případě vypořádání se s digitálním šumem má ještě Panasonic hodně co dohánět (a tak trochu zde pokulhává za konkurencí), v případě ostrosti a interpretace fotografií však stojí FX55 na opačné straně barikády. Ostrost, prokreslení detailů i barevné podání je na dobré úrovni. Lví podíl na tom nese samozřejmě především slušná optika LEICA, ale také vysoké fyzické rozlišení snímacího čipu. Ostrost sice slábne směrem ke krajům fotografie, ale nejedná se o nic dramatického, navíc to je jev pro kompakty naprosto běžný. Na testovacích terčích můžeme pozorovat také standardní optické vady - chromatickou aberaci nebo vinětaci (ztrátu světla v rozích), ty zde však nejsou nijak výrazné. Soudkovité zkreslení je zde běžné, s rostoucím ohniskem se ho zbavíme. Pokles ostrosti se výrazněji projevuje na nejdelším ohnisku, stejně jako moiré - které se také znatelně zvětší na dlouhém ohnisku. V případě celkového hodnocení snímků tedy podává Panasonic Lumix DMC-FX55 dobré výsledky.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600.

V režimu makro...

 

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600 .

Video sekvence: 640 x 480 bodů…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Panasonic Lumix DMC-FX55 v praxi

Startovací čas kompaktu je dobrý a dosahuje hodnoty 2,2 sekundy (od zapnutí k pořízení prvního snímků). Vzhledem k tomu, že je třeba přepnout posuvný ovladač a ještě vysunout zapuštěný objektiv, jedná se o svižný start. Při fotografování bez namáčknuté spouště dojde k vyexponování fotografie za 3/4 sekundy, což je také pohotový čas. V případě snímání s namáčknutou spouští je zpoždění závěrky minimální a v našich podmínkách jej nelze změřit (menší než 0,1 sekundy). Nicméně zrovna v případě rychlosti ostření hrají svou roli jak výběr ostřící oblasti, tak i režim ostření (normal nebo makro). Rozdíly zde jsou sice jen minimální (kolem 1/4 sekundy), ale jsou. Při jednobodovém ostření a v režimu Normal trvá aparátu zaostření zhruba 0,5 sekund, ovšem při vícebodovém měření, a nebo přepneme-li na makro, dojde k vyexponování (bez namáčknutí spouště) za cca 0,75 sekundy. Změnu z nejkratšího ohniska na nejdelší (a naopak) proběhne také relativně rychle, a to za rovné 2 sekundy. Krokování zoomu je přitom rozděleno na cca 18 pozic. Prstenec zoomu by si však zasloužil trochu jemnější chod (jeho ovládání jde poměrně ztuha). Display má jisté zpoždění, nejedná se však o nic vyloženě rušivého. Navíc jeho velikost je velice příjemná a usnadňuje fotografování. Doba zpracování pořízeného snímku je také rychlá (okolo 1,5 sekundy). Celkově tedy, co se týče pracovních rychlostí, představuje Panasonic Lumix DMC-FX55 nadstandardně rychlý a pohotový aparát.

Automatické měření expozice pracuje dobře a přesně, stejně tak tomu je i v případě automatického ostření. Plusem je zde přítomnost optické stabilizace MEGA O.I.S., fungující na principu pohyblivých - plovoucích čoček, díky čemuž fotoaparát kompenzuje vliv vlastních otřesů. Funkci doceníte při fotografování za horších světelných podmínek nebo na nejdelším ohnisku. MEGA O.I.S. funguje ve dvou režimech: pouze při exponování, nebo průběžně. Stabilizace je patrná při živém náhledu na displeji. Součástí vybavení DMC-FX55 je i možnost zobrazení živého histogramu (jak v režimu fotografování, tak i v režimu prohlížení snímků). Při nočním fotografování máte možnost nastavení tzv. "inteligentního ISO", kdy můžete zvolit buďto automatickou citlivost, nebo nastavit maximální horní hranici ISO (ISO 400, 800 a 1250). Vzhledem k faktu, že máme k dispozici zároveň i možnost manuálního nastavení citlivosti, mi to však přijde tak trochu zbytečné, nicméně mohou tuto funkci teoreticky využít uživatelé, kteří zatím nemají velké zkušenosti s manuálními funkcemi fotoaparátů (včetně právě prací s citlivostí) - například právě při nočním fotografování, kdy aparát sám zvolí optimální citlivost. Praktickou funkcí je pak dále také prodloužení maximálních časů závěrky (přes menu aparátu, a to v hodnotách od 1/8s až po 1s).

Závěr

Panasonic Lumix DMC-FX55 představuje dobrý přístroj pro amatérské fotografy, kteří neřeší expozici, ale jde jim hlavně o to zapnout a mačkat spoušť. FX55 disponuje slušnou pracovní rychlostí, rychlými reakcemi, dobrými výslednými fotografiemi (v dané kategorii) a samozřejmě též kompaktními rozměry a nízkou hmotností (pěkný design je u této značky již jakýmsi zavedeným standardem - nicméně toto je do značné míry subjektivní záležitostí). Dále máme k dispozici optický stabilizátor nebo širokoúhlé počáteční ohnisko (28mm po přepočtu na 35mm kinofilm). Nechybí samozřejmě ani české menu. Ve standardním balení je kromě aparátu též manuál, CD se softwarem, řemínek na zápěstí, USB a A/V kabel, akumulátor a nabíječka. Cena fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-FX55 se pohybuje okolo 8 500 Kč včetně DPH.

:: Technická specifikace

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

ZA OSM TISÍC JSEM ČEKAL OPRAVDOVÝ FOŤÁK, NE NAPODOBENINU

Autor: OZI Muž

Založeno: 17.01.2008, 10:54
Odpovědí: 3

ZA OSM TISÍC JSEM ČEKAL OPRAVDOVÝ FOŤÁK, NE NAPODOBENINU

Odpovědět na příspěvek

RE: ZA OSM TISÍC JSEM ČEKAL OPRAVDOVÝ FOŤÁK, NE NAPODOBENINU

Autor: taťka Muž

Založeno: 17.01.2008, 21:43

Jo, jo, taky si neumím představit, že bych dal osm tisíc za něco co když nazvětšuju na velikost dvoumetrový plachty na svém LCD mnitoru nebo nedej bože vytisknu fotku 30x40cm, tak vidím hrozitánský odpudivý šum. Nebo je to rozpatlání šumu tou vodovkovou redukcí??? No nejsem si jistý, a musím si nejdřív ujasnit, na co vlastně to budu zvracet jako první...
Vůbec se divím všem svým sousedům, že si pro svoje rodinné potřeby dovolili koupit něco, co nemá velikost čipu alespoň 24x32cm, RAW světelnost F1.0, počáteční ohnisko 12mm clonový rozsah do F36 no a ještě ke všemu tomu ani nejde vyměnit objektiv.
Jak vůbec může někdo, jehož jediným požadavkem je zmačnout spoušť a mít co možná nejpoužitelnější snímek v lepším případě pro tisk pohlednicí nebo A5, o takovémhle foťáku uvažovat???
Chápete to? Já teda ne.
Jo a nejvíc se divím sám sobě, kolik jsem ochotnej investovat energie abych sdělil celému světu, že zvracím a že si tenhle foťák-napodobeninu fakt nekoupím.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ZA OSM TISÍC JSEM ČEKAL OPRAVDOVÝ FOŤÁK, NE NAPODOBENINU

Autor: Martin Muž

Založeno: 17.01.2008, 23:08

Nádherný příspěvek! Ten si prostě musím uložit. :-)))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ZA OSM TISÍC JSEM ČEKAL OPRAVDOVÝ FOŤÁK, NE NAPODOBENINU

Autor: jaja Muž

Založeno: 08.04.2008, 12:17

Pokud mate zajem zvetsovat fotografie porizene kompaktnim fotoaparatem na rozmer 30x40 cm, tak si nekupujte Panasonic! Nekupujte si ale ani zadny jiny fotoaparat a radeji investujte do pastelek a zmineny plakat si nakreslete :)

Odpovědět na příspěvek

panak opět nezklamal

Autor: Mark Muž

Založeno: 17.01.2008, 14:44
Odpovědí: 0

Tak Panasonic opět nezklamal svým šumem i na nejnižší ISO :(

Odpovědět na příspěvek

opet

Autor: martinez1 Muž

Založeno: 17.01.2008, 16:50
Odpovědí: 1

opet nic moc, vypada skvele, foti strasne.....nechapu, proc jim to tak dlouho trva udelat kvalitni pristroj. porad ty same nedostatky. no nic, kazdou recenzi tady si prectu. at si rika kdo chce co chce, FUJI je the best. ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: opet

Autor: janfran Muž

Založeno: 17.01.2008, 18:40

Jak na co. To, že Fuji šumí míň na stejné citlivosti ještě neznamená, že se musí vždy stejná citlivost použít. Panasonic může díky stabilizátoru někdy použít mnohem nižší. (A jindy ne.) Stejně tak třeba aberace u malých kompaktů Fuji není vůbec žádná sláva (ostatně taky UZ s ní mají problémy). To neznamená, že bych na Fujiny vysazenej, sám doma jednu mám, ale nic prostě není černobílé, na něco se hodí Fuji, na něco jinýho zase Panasonic.

Odpovědět na příspěvek

Směji se :-)

Autor: David Muž

Založeno: 18.01.2008, 13:21
Odpovědí: 4

Fotím už hodně dlouhou dobu s DSLR.Konkurenci uvádět nebudu.Nepočitám dny kdy,bych více přívítal nějaký ten kompakt s kapesními rozměry,třeba do saka.Před minulí týden jsem koupil FX30 a na to,že je to takové kapsátko tak si nemyslím,že by fotilo špatně,ale ba naopak.A4 ani A3 stím určitě tisknout nebudu na to mám zrcadlo.Na 9x13 -10x15 to absolutně stačí a nějaký šum do ISO400 na takovém malém formátu budete jen těžko hledat.Doporučuji volit kompakt s malím rozlišením max do 6mpx.Pokud si někdo koupí Panasonic FX100 nebo Fuji F50fd a počítá,že mu to nebude šumět a,že bude mít lepší vysledky než např FZ50 nebo S9600 tak se musím smát.Uvědomte si že tyto EVF mají daleko větší optiku.Dále to rozebírat nebudu.Spíš se divým,že někteří jedinci raději investuji 12.000Kć do EVF,když za 12.700Kč se již dnes dá koupit velmi kvalitní DSLR třeba NIKON D40-D40x nebo o něco dražší Canon 400D.
Nezapomínejte,že fotky dělá fotograf a né sám foták.A bohužel je to tak,ale na 100% se u takových kapsátek nevyhnete bez úprav v PC.A kdo nemá PC tak někde v kavárně nebo bude muset šetřit:-))
První snímky z tohoto modelu můžete shlénout zde:
http://forum.fotogr
afovani.cz/read.php?140,2
396142

Upozornuji,že zde najdete jen jednu jedinou fotografii,která je upravena.
Dobré světlo všem.-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Směji se :-)

Autor: Dáďa Muž

Založeno: 04.02.2008, 18:06

takže byste spíš doporučoval koupit FX30 než FX55?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Směji se :-)

Autor: gt21 Muž

Založeno: 15.05.2008, 15:54

Také jsem se rozhodoval a F30 vyhrála a myslím že jsem udělal dobře.

Odpovědět na příspěvek

RE: Směji se :-)

Autor: Volf Muž

Založeno: 03.03.2008, 12:21

Až se naučíš gramatiku a dostaneš rozum, tak se budeš sám sobě smát co jsi psal za hovadiny. Ani se nedivím, že fotíš Nikonem. Potvrzuješ pravidlo ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Směji se :-)

Autor: jaja Muž

Založeno: 08.04.2008, 12:12

Vy asi budete fotit Canonem ze? :)
Nic proti, ja pouzivam Nikon D70, Canon PowerShot S3 IS, Panasonic Lumix L75 a Canon Ixus 70, mozna prave proto nerozumim neustalemu urazeni majitelu Nikonu a Canonu navzajem. Podle me to delaji pouze lide, kteri o sve technice prilis nevedi, nelze prece rict "tahle znacka je lepsi nez jina". Zkuste si to predstavit na vozidlech... muzete snad rict, ze Renault je lepsi, nez Peugeot jen proto, ze jste ho minuly tyden videli v hezke barve nebo proto, ze ho maji Vasi rodice? Mejte ohled na ostatni, kteri se v tom nevyznaji a "daji" na tyhle firemni diskuze...

Odpovědět na příspěvek

Jen další z mnoha

Autor: Adrian Muž

Založeno: 18.01.2008, 15:22
Odpovědí: 1

Faktem je, že je to prostě jen další v řadě podobných digitálů...Zatímco v jiných oblastech se výrobci předhánějí v novinkách a vychytávkách, tady jakoby vývoj ustrnul. A že Panasonic patří k přístrojům s nadprůměrným šumem, to je prostě fakt - i když to některé jedince silně pohoršuje

Odpovědět na příspěvek

RE: Jen další z mnoha

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 19.01.2008, 11:34

Panasonic a šum - to se říká od doby, kdy Panasonic rozjel megapixelovou mánii. Dnes už jej ostatní výrobci dáávno dohonili a tyhle krámy šumí nepřiměřeně všechny.

Odpovědět na příspěvek

Chybička se vloudila..

Autor: Dejsn Muž

Založeno: 19.01.2008, 00:09
Odpovědí: 2

Součástí vybavení DMC-FX07 je i možnost zobrazení živého náhledu ...no tato věta mě u tohoto fotoaparátu docela zarazila :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Chybička se vloudila..

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 20.01.2008, 01:59

Samozrejme jde o preklep, kolega mel na mysli zivy histogram.

Odpovědět na příspěvek

RE: Chybička se vloudila..

Autor: Hájek Martin Muž

Založeno: 21.01.2008, 10:13

Zdravim
a dekuji za upozorneni - samozrejme ze jde o histogram. Uz je to v clanku opraveno
S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

Foto 2Mpix

Autor: kert Muž

Založeno: 25.01.2008, 22:56
Odpovědí: 0

Zdravim redakci, přidejte sem alespoň jednu fotku v 1600x1200. Všichni tady nadávaji na to, že foťák má příliš velké rozlišení, tak ať vidíme jak to fotí na 2 mega. Děkuju.

Odpovědět na příspěvek

a který teda?

Autor: janča Muž

Založeno: 27.02.2008, 23:11
Odpovědí: 3

Dobrý den, po téměř každé i dobré recenzi, čtu v diskuzích téměř výsměch uvedeným výrobkům.Jako laik se v tom otím ráda, mám Panasonic DMC-FZ7, venku fotí super, hodně mám problém v místnostech- fotky jsou často rozmazané.Nevím, jestli je chyba ve mně nebo v aparátu. V každém případě bych chtěla nějaký kompakt do \\\"kapsy\\\". V ceně klidně kolem 10 tisíc.Ráda si fotky nechávám zvětšit a zarámovat, takže megapixelů raději víc. Fotím i makro . Hlavně,aby fotil i v místnostech bez rozmazání.Může mně někdo poradit tak 2-3 vyzkoušené dobré foťáky,aby se mně výběr trošku zmenšil?Pokud jsem něco napsala špatně, nekamenujte mě, prosím. Díky J.

Odpovědět na příspěvek

RE: a který teda?

Autor: gt21 Muž

Založeno: 15.05.2008, 15:49

Ještě než bych zainvestoval do nového stroje bych vyzkoušel stativ a samospoušť. Skusil bych nastavení ISO 100, 200 a 400 více to nemá smysl a pak nechat fotky lechce poupravit třeba v Zoneru nebo Microsoft Office Picture Manager.

Chce to hledat něco s 28mm nebo ještě menším minimálním ohniskem. Pokud budete foťák používat hlavně na to focení interiérů pak už jedině řešit světelnost ale tím také moc výběr nezúžíte. Vybíral bych něco z Canon IXUS 860 IS, Panasonic DMC-FX55, Panasonic DMC-FX30, Panasonic DMC-FX35. Pro mě by vyhrála FX30 i když už je to výprodejový model tak výsledky předčí 33 a jsou srovnatelné s 35.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: a který teda?

Autor: janča Muž

Založeno: 15.05.2008, 16:48

Díky,potěšilo mě, že jste jmenoval Canon IXUS 860 IS, protože jsem si vybrala i já a už ho mám i vyzkoušený :-)) V interiéru fotí skvěle, takže jsem moc spokojená. J.

Odpovědět na příspěvek

RE: a který teda?

Autor: Zdenka Křivánková Muž

Založeno: 10.06.2008, 08:46

Ahoj Jani, na tyto stránky jsem se dostala náhodou, protože řeším stejný problém s digitálem Panasonic, jako ty. Také jsou fotky z místnosti rozmazané, ale z venku - fotky přírody a respektive věcí, které "jsou na místě a nehýbou se" - jsou krásné. Fotím docela hodně, neříkám, že se v těch aparátek bůhví jak vyznám, ale pokud chceš investovat do foťáku i 10 tisíc, doporučuji ti vřele, a mám jej i odzkoušený (chystám se si jej také koupit) digitální zrcadlovku Nikon D 40. Hold na digitální zrcadlovky nic a nikdo nemá. Pokud se budeš mít zájem, najdeš tuto zrcadlovku na www.oehling.cz, www.vkfoto.cz nebo www.fotoobchod.cz. V současné době konkrétně na oehlingu mají tuto zrcadlovku za 9,5 tis. Jak jsem říkala, také se na ni chystám.
Zdenka

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: