Panasonic Lumix DMC-FZ150 s 24násobným optickým zoomem - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Panasonic Lumix DMC-FZ150 s 24násobným optickým zoomem

lumix_fz150_100px

6. září 2011, 00.00 | Nový „High Zoom Pro“ nabízí objektiv s proměnným ohniskem o velkém rozsahu a se začátkem v příjemně širokoúhlé oblasti záběru, vysoce citlivý snímač typu MOS, velmi dobré operační časy včetně rychlého souvislého snímání, široký výběr režimů expozice a praktických i zábavních funkcí včetně možnosti pořizovat 3D obraz a stereofonní Full HD video s možností využívat během natáčení autofokus, zoom a aktivní režim stabilizace obrazu Power O.I.S. A má výklopný blesk i aktivní sáňky na blesky externí.

Panasonic Lumix FZ150 je vybaven vysoce citlivým obrazovým snímačem typu MOS s úhlopříčkou 1/2,3 palce a rozlišením 12,1 milionu efektivních pixelů. Základní poměr stran obrazu 4:3 je možno změnit na 3:2, 16:9 a 1:1. Snímky lze ukládat ve formě souborů RAW, ve formátu JPEG a v případě 3D obrázků MPO. Videoklipy ve formátu AVCHD Progressive mají maximum 1 920 × 1 080 pixelů á 60 p (28 Mb/s; v režimu PAL je snímková frekvence 50 obr./s) a ve formátu MP4 1 920 × 1 080 px á 30 obr./s (20 Mb/s). A k dispozici je také vysokorychlostní video ve formátu Quick Time Motion JPEG v rozlišení QVGA/320 × 240 px á 220 obr./s. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC, k dispozici je i malá vnitřní paměť (70 MB).



Video v progresivním formátu AVCHD nepoužívá žádné interpolace obrazu, nabízí tedy lepší překreslení rychlého pohybu, je bez šumu, rozostření a běžných digitálních artefaktů. Je obzvlášť vhodné pro uživatele, kteří mají v oblibě rychlé akční záběry, které následně sledují nebo prezentují na televizorech s vysokým rozlišením. Videozáznam ve formátu MP4 je vhodný pro stolní počítače, notebooky, netbooky a tablety a také pro celou řadu kapesních mobilních zařízení, jako jsou telefony, MP4 přehrávače a malé tablety. Během natáčení videa je možné využívat plný rozsah zoomu, autofokus a aktivní režim optické stabilizace obrazu Power O.I.S. Zvuk je stereo, přístroj využívá Dolby Stereo Digital Creator a uživatel má k dispozici funkci Wind Cut – „větrný filtr“ pro eliminaci rušivého šumu větru. Použít lze také externí stereofonní mikrofon Panasonic MS-1.



Hlavní předností je univerzálně použitelný objektiv s proměnným ohniskem. Leica DC Vario-Elmarit je čtyřiadvacetinásobný optický zoom 4,5–108 mm 1:2,8–5,2. Optické prvky jsou opatřeny antireflexními vrstvami Nano Surface Coating. Rozsah po přepočtu na 35mm formát činí 25–600 mm, v základní poloze tedy poskytuje velmi zajímavý úhel záběru a při maximálním vysunutí zase výrazné přiblížení vzdálených objektů a řadu zajímavých tvůrčích možností. Zoomovat je možno pomocí prstence u spoušti, anebo ovladačem na levém boku, respektive na přechodu těla a objímky integrovaného objektivu. To umožňuje operativně zoomovat prstem levé ruky a ukazováčkem pouze tisknout spoušť. Součástí konstrukce objektivu je systém optické stabilizace obrazu typu Power O.I.S. Uživatel má k dispozici ještě až čtyřnásobný digitální zoom a funkci Intelligent Zoom s maximem 32×.



Systém automatického zaostřování nabízí základní režimy Normal, Macro a v režimu Intelligent Auto i Quick AF, ostření po snímku i souvislé, možnost výběru oblasti, na kterou chceme zaostřit, sledování objektu AF Tracking a také ostření s detekcí tváří v záběru. Systém má 23 bodů a možné je i ostření bodové. V makrorežimu je nejkratší zaostřovací vzdálenost od 1 cm (se zoomem v základní poloze). Pomocí ovládacích prvků na zadní stěně může uživatel ostřit i ručně. Základní ovládací prvky systému zaostřování jsou prakticky umístěny na levém boku vedle ovladače zoomu: tlačítko zaostřování a přepínač základních režimů ostření: AF/Makro AF/MF. Autofokus má pomocné osvětlení pro snímání za špatných světelných podmínek.



Exponometrický systém nabízí tři režimy měření: inteligentní vícesegmentové, zaměřené na střed a bodové. Ekvivalent citlivosti ISO má základní rozsah od 100 do 3 200 a v režimu vysoké citlivosti od 1 600 do 6 400 s tím, že hodnotu volí automatika. Uživatel má k dispozici funkci kompenzace expozice v rozsahu ± 3 EV i expoziční bracketing. Pro vyvážení bílé barvy a tedy barevného podání jako takového může uživatel využít plně automatický režim, jeden ze čtyř přednastavených režimů (Jasné denní světlo, Oblačno, Zamračeno a Halogenové světlo), může nastavit přímo barevnou teplotu, anebo vyvážení provést ručně s tím, že si může uložit až dvě nastavení.



Fotografovat je možno v pohodlném samočinném režimu, řízeném umělou inteligencí – Intelligent Auto, na výběr je celá řada scénických programů, ale také pružná programová automatika, program s prioritou clonového čísla (wide: 2,8—8/telezoom 5,2—8), program s prioritou rychlosti závěrky (1/2 000—15 s + režim Starry Sky až 30 s) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Uživatel může využít i paměť pro své nejčastěji používané nastavení a režimy Creative Control a Creative Movie. Ty umožňují uplatnit na snímky a videoklipy tvůrčí digitální filtry, jako Expresivní podání, Retro, High Key, Sépiově hnědá, Vysoká dynamika, Pin Hole – dírková komora, Zrnitý film, Miniatura.



Mezi speciálními scénickými režimy jsou i Panorama Assist, High Sensitivity, Flash Burst, Panning, Photo Frame, výše zmíněné High-Speed Video a 3D Photo. Stereoskopické fotografie lze pořizovat bez speciální předsádky nebo jiného příslušenství. Stačí nastavit režim 3D fotografie a pořídit záběry podle instrukcí na displeji. Fotoaparát z nich samočinně vybere nejlepší verze pro pravé a levé oko, které spojí do jednoho snímku s trojrozměrným efektem. Samostatný nabídkový set umožňuje ovlivnit obrazové parametry volbami barevného a dalšího podání: Standardně, Živě, Přirozeně, Monochromaticky, Scenérie, Portrét, a možné je také uživatelské nastavení. V režimu iA lze vybírat tyto Barevné efekty: Standardní, Černobílý, Sépiově hnědý a Happy.



Základní rychlost souvislého snímání je 5,5 obrázku za sekundu v plném rozlišení a s automatickým přeostřováním během sekvence. Jestliže uživatel funkci automatického přeostřování nepotřebuje, stoupne rychlost souvislého snímání až na 12 obr./s. A k dispozici je i vysokorychlostní snímání – režim High Speed Burst á 40, nebo i 60 obr./s a – jak uvádím již výše – také funkce souvislého snímání s bleskem. Výklopný blesk má maximální dosah 9,5 m (se zoomem v základní poloze a s nastavením funkce ISO Auto) a nabízí standardní rozsah režimů a funkcí včetně snížení efektu červených očí a pomalé synchronizace. Uživatel ale může s výhodou využít také aktivní sáňky pro externí zábleskové jednotky, externí stereofonní mikrofon a případné další příslušenství.



Fotoaparát je vybaven elektronickým hledáčkem s LCD panýlkem s úhlopříčkou 0,2 palce, s rozlišením 202 tisíc obrazových bodů a s přibližně 100% zobrazením snímaného záběru, a má TFT LCD monitor s úhlopříčkou délky 3 palce (cca 7,6 cm) a s rozlišením 460 kpx, který je umístěn na výklopném a otočném panelu. K dispozici jsou funkce Auto Power LCD a Power LCD. Pro připojení je vybaven rozhraním USB 2.0 High speed, mini HDMI a výstupem AV (PAL/NTSC). Jako zdroj energie slouží dobíjecí Li-ion baterie, která na plné nabití umožňuje pořídit až 410 snímků (podle údajů výrobce a standardu CIPA). Uživatel si může dokoupit adaptér pro napájení z elektrické sítě – pro konektor síťového adaptéru má fotoaparát samostatnou zdířku (vstup „DC“).

Panasonic Lumix DMC-FZ150 přichází na podzimní český trh s doporučenou prodejní cenou pod 13 000 Kč.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

škoda, asi sa už toho nedočkám

Autor: bob222 Muž

Založeno: 06.09.2011, 10:31
Odpovědí: 6

aby niekto do ultrazoomu dal solídny hľadáčik (aspoň tých 640x480, aby to zas nebolo také drahé). Keď to vedela minolta už pred x rokmi, no čo už.
Asi nechcú robiť konkurenciu svojim bezzrkadlám...

Odpovědět na příspěvek

RE: škoda, asi sa už toho nedočkám

Autor: mk Muž

Založeno: 06.09.2011, 12:51

Nj, před roky bývaly mezi kompakty vůbec věci... Sony F828, Minolta A1/A2, Oly 8080 a další. Zase na druhou stranu stály klidně přes 20 tisíc.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: škoda, asi sa už toho nedočkám

Autor: rodriges Muž

Založeno: 06.09.2011, 13:00

Přes dvacet? V době uvedení na trh stála A 2 šetatřicet tisíc, Porovnatelný C + N + O na tom byly stejně, S 828 taky stála kolem třiceti. Za tu cenu jsou dnes parádní zrcadlovky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: škoda, asi sa už toho nedočkám

Autor: mk Muž

Založeno: 06.09.2011, 13:21

36 je taky přes 20 :)
Každopádně je to tak, dnes by za pořádný kompakt nikdo víc jak 15 tisíc nedal, tak holt se asi není čemu divit...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: škoda, asi sa už toho nedočkám

Autor: R. Muž

Založeno: 06.09.2011, 16:52

50 000 Kc za Sony 717 v roce 2003 je jako dnes 80 000 Kc.
Mimochodem, PEN s zakladakem stoji v akci 7000 Kc. Bezkonkurencni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: škoda, asi sa už toho nedočkám

Autor: radys Muž

Založeno: 07.09.2011, 22:05

Jo, ale v te dobe (A2 2004) byl prumerny plat cca 13tis mesicne, dnes je kolem 25000, takze to je z tve strany blbe porovnani... . Kdyz to uvedu na mou osobu, tak jsem mel tehdy 10000 cistyho a dnes mam stabilne 36000. V te dobe (2004, mozna 2005) jsem zvazoval Nikon D70, ale nemel na ni a koupil Olympus 5060. Ten tehdy stal 15990. To si vzpominam uplne presne a Nikon D70 stala 33990 :-). Tva reakce je uplne mimo misu. Vzdycky musis porovnavat s momentalnim platem. ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: škoda, asi sa už toho nedočkám

Autor: roland Muž

Založeno: 20.09.2011, 18:44

Jenom pro úplnost. průměrná hrubá mzda v roce 2004 byla 17 223 Kč, v roce 2011 je to 23 984 Kč.

Odpovědět na příspěvek

vypadá slušně

Autor: kluzo Muž

Založeno: 07.09.2011, 16:38
Odpovědí: 0

25-600mm přepočtené ohnisko je slušný parametr vycházející jakož i většina nevýhod z pidičipu. Majitelům zrcadlovek i majitelům bezzrcadlovek jsou všechny nedostatky jasné, nicméně si myslím, že své místo určitě má.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Přes dvacet? V době uvedení na trh stála A 2 šetatřicet tisíc, Porovnatelný C + N + O na tom byly stejně, S 828 taky stála kolem třiceti. Za tu cenu jsou dnes parádní zrcadlovky.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: