Panasonic Lumix DMC-LS5 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Panasonic Lumix DMC-LS5

lumix_ls5_100px

27. července 2011, 00.00 | Nový levný kapesní kompakt Lumix má být v prodeji od září za cenu do dvou tisíc korun. Bude vybaven obrazovým snímačem s rozlišením 14 milionů pixelů, objektivem s pětinásobným optickým zoomem, který po přepočtu na 35mm formát odpovídá rozsahu 26–130 mm a má optickou stabilizaci obrazu, a umožní pořizovat HD video 720p @ 30 obr./s ve formátu Motion JPEG.

Panasonic připravil svůj levný Lumix LS5 pro uživatele, kteří začínají fotografovat, a pro široký okruh spotřebitelů, kteří chtějí malý a velice snadno použitelný digitální fotoaparát, avšak s vysokým rozlišením snímače a širokoúhlým zoomem s optickou stabilizací. A to jim tato novinka nabídne. Bude mít obrazový snímač s rozlišením těsně nad 14 milionů efektivních pixelů a kompaktní objektiv Panasonic s pětinásobným optickým zoomem 4,7–23,5 mm 1:2,8–6,5 Aspherical a se systémem optické stabilizace obrazu. Rozsah ohniskové vzdálenosti po přepočtu na 35mm formát odpovídá 26–130 mm, začíná tudíž na hodnotě se zajímavě širokým úhlem záběru.Typičtí uživatelé budou moci fotografovat s využitím samočinného programu řízeného umělou inteligencí iA – Inteligentní auto. Ten podle charakteru snímané scény vybírá nejvhodnější scénický program, jako je portrét, krajina, noční portrét, noční krajina nebo makro, a optimalizuje parametry expozice. Řídí také systém optické stabilizace obrazu a funkci detekce obličejů v záběru.Kromě snímků ve formátu JPEG umožní také natáčení videa ve vysokém rozlišení – maximum má být 1280 × 720 obrazových bodů při rychlosti 30 snímků za sekundu. Uživatelé, kteří vlastní HD televizor Panasonic VIERA se slotem pro paměťové karty, budou moci svou kartu s HD videoklipy natočenými pomocí přístroje LS5, vložit do HDTV a videa okamžitě přehrávat. A samozřejmě také prohlížet pořízené fotografie. Lumix LS5 bude mít stejně jako ostatní nové fotoaparáty Lumix vestavěný YouTube a Facebook Image Uploader. Uživateli postačí, aby fotoaparát připojil k počítači, a během několika okamžiků již může na internetu sdílet fotografie a videoklipy bez použití jakéhokoli software.Fotoaparát je řešen tak, aby jako zdroj energie sloužila dvojice tužkových napájecích článků (AA). Předpokládám, že v prodejním balení budou alkalické primární články. V takovém případě je nutno počítat, že vydrží pro pořízení tak asi 160 snímků. Předpokladem je dobrý technický stav a kapacita blížící se jejich maximu, ovlivňujícími faktory jsou i četnost použití zabudovaného elektronického blesku a prohlížení obrázků a videoklipů na displeji. Vhodnější bude podle mě použít buďto primární lithiové články, anebo ještě lépe nikl-metalhydridové akumulátory s vhodnou kapacitou. Na druhou stranu je pravda, že tak zvané obyčejné tužkové baterie dnes koupíme v každé trafice, u benzinové pumpy nebo v obchůdku se smíšeným zbožím, a tak toto řešení napájení má svou praktickou stránku.Panasonic Lumix DMC-LS5 – základní známé údaje v kostce:

 • Obrazový snímač CCD s rozlišením 14,1 milionu efektivních pixelů
 • Objektiv Panasonic s 5× optickým zoomem 4,7–23,5 mm 1:2,8–6,5 Aspherical
 • Objektiv disponuje systémem optické stabilizace obrazu
 • Rozsah ohniskové vzdálenosti po přepočtu na 35mm formát je 26–130 mm
 • Obrazovka typu TFT LCD má úhlopříčku 2,7 palce (6,86 cm) a rozlišení 230 kpx
 • Pohodlný režim fotografování využívá inteligentní výběr scénických programů
 • Mezi funkcemi, jimiž je přístroj vybaven, je i detekce tváří v záběru
 • Videozáznam ve formátu Motion JPEG má maximum HD/1280 × 720 px @ 30 obr./s
 • Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC
 • Přístroj nabízí připojení USB 2.0 a snadný YouTube a Facebook Image Uploader
 • Jako zdroj energie slouží dva tužkové napájecí články (AA; v balení budou nejspíš alkalické)


 • Panasonic LS5 bude v prodeji od září 2011 a jeho cena nepřesáhne 2 000 Kč. Na našem trhu bude v prodeji údajně pouze v černém a stříbřitém provedení.

  Tématické zařazení:

   » Ostatní  » FotoTechnika  

   » Novinky  

   » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: