Panasonic Lumix FX100 - jak vypadá 12 MPix v praxi? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Panasonic Lumix FX100 - jak vypadá 12 MPix v praxi?

24. července 2007, 00.00 | Jedním z prvních dvanácti-megapixelových kompaktů je právě Panasonic FX100. Jedná se o kapesní kompakt s 3,6x optickým zoomem, počátečním ohniskem 28 mm, stabilizací obrazu a velkým displejem. My jsme jej dostali k testování, takže se podívejme, jak vypadají fotografie s takto velkým rozlišením.

{Popis a konstrukce}

Jedním z prvních dvanácti-megapixelových kompaktů je právě Panasonic FX100. Jedná se o kapesní kompakt s 3,6x optickým zoomem, počátečním ohniskem 28 mm, stabilizací obrazu a velkým displejem. My jej dostali k testování, takže se podívejme, jak vypadají fotografie s takto velkým rozlišením.

Konstrukce a design
Jednou z hlavních předností FX100 (stejně jako celé řady FX) je kompaktnost těla a povedený design. Námi testovaný model měl matně šedý povrch, kovově lesklá je pouze horní strana. Na trhu bude také černá varianta FX100. Minimalistický design přední strany umožnil umístit zde pouze to nejnutnější. Nad objektivem je vestavěný blesk a přisvětlovací dioda.

Pravý bok nabízí uchycení řemínku a pod výklopnými dvířky ukrývá sdružený konektor USB a A/V a samostatný konektor externího napájení. Na spodní straně se kvůli malým rozměrům těla nevešel kovový závit stativu do osy objektivu, a tak je umístěn lehce mimo ni. U tohoto typu fotoaparátu to myslím příliš nevadí. Velkou část spodní strany zabírá krytka prostoru baterie a paměťové karty, která je blokována posuvnou pojistkou. Ta bohužel není na pružince, takže ji po uzavření musíme posunout zpět, aby krytku blokovala. Samotná krytka pružinkou vybavena je.

Horní strana má na sobě část ovládacích prvků. Kromě posuvného vypínače je zde také prstencový ovladač zoomu se spouští a tlačítko pro nastavení maximálního zoomu nebo aktivaci digitálního zoomu. Na přechodu horní a zadní strany je otočný volič režimů, kterým nastavíme fotografování, natáčení video sekvencí, nebo prohlížení snímků.

Více než polovinu zadní části zabírá displej. Napravo od něj se nachází křížový ovladač, který je vyřešen pomocí skupiny pěti tlačítek. Kromě pohybu v menu slouží také pro rychlé nastavení některých parametrů. Pod ním je pouze dvojice tlačítek pro ovládání displeje a mazání snímků (resp. také pro přístup do "rychlého menu" pro nastavení základních parametrů). Optický hledáček tedy u tohoto fotoaparátu zcela chybí, což není nijak velká nevýhoda. Rozměry přístroje jsou 96,7 x 54 x 24,5 mm a hmotnost bez výbavy je cca 148 g. S baterií a kartou je to cca 176 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Obraz zachycuje CCD snímač s efektivním rozlišením 12 MPix, poměrem stran a úhlopříčkou 1/1,72". Díky němu můžeme pořídit snímky s rozlišením 4000 x 3000, 3264 x 2448, 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů. V poměru stran 3:2 lze ukládat v rozlišení 4000 x 2672, 3264 x 2176, 2560 x 1712 a 2048 x 1360 bodů. V poměru stran 16:9 lze ukládat v rozlišení 4000 x 2248, 3264 x 1840, 2560 x 1440 a 1920 x 1080 bodů. Vše pouze ve formátu JPEG. Citlivost lze nastavit na ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600. V režimu vysoké citlivosti automatika volí v rozsahu mezi ISO 1600 a 6400 (snímky jsou ale v menším rozlišení). Ozvučené video sekvence můžeme natáčet s poměrem stran 16:9 v rozlišení 1280 x 720 a 848 x 480 bodů s frekvencí 30, nebo 10 snímků za sekundu. U nejvyššího rozlišení je max. frekvence pouze 15 sn./s. S poměrem stran 4:3 lze natáčet v rozlišení 640 x 480 a 320 x 240 bodů. Jakékoliv video má maximální délku 15 min.

Objektiv LEICA DC Vario-Elmarit (složený ze 7 čoček v 6 skupinách) s rozsahem ohniskové vzdálenosti 6,0 - 21,4 m (ekvivalent kinofilmu je 28-100 mm). Světelnost objektivu je F2,8-5,6. Devítibodový autofokus s pomocným světlem umí zaostřit v makro režimu již od 5 cm. V klasickém režimu je to 50 cm. Objektiv je vybaven optickou stabilizací MEGA O.I.S. Ta umí pracovat ve dvou režimech (pokud není zcela vypnutá). První stabilizuje i náhled scény (pro lepší komponování záběru) a druhý pracuje pouze v době expozice snímku, tj. po úplném stisknutí spouště.

Měření expozice probíhá celoplošně. Čas závěrky automatika nastavuje od 1/2 000 do 8 s, v režimu "Noční obloha" můžeme manuálně nastavit 15, 30 nebo 60 s. Kromě tohoto je k dispozici pouze automatický režim a několik scénických. Pracovat můžeme také s kompenzací expozice v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. Pro pohodlnější určení správné expozice můžeme použít jak "živý" histogram při fotografování, tak i klasický u prohlížení uložených snímků. Sériové snímání umí pracovat rychlostí 2 sn./s pro až 5 snímků s vyšší kompresí JPEG v maximálním rozlišení. S nejlepší kompresí pouze 3 snímků. Konstruktérům je jasné, že takto pomalá sekvence nikoho nezláká, a proto umožnili aktivovat sériové snímání s rychlostí až 8 sn./s, ale pouze pro snímky s rozlišením 2 MPix.Využít můžeme také "nekonečné" snímání, kdy může přístroj fotografovat rychlostí 2 sn./s až do zaplnění paměťové karty.

Vyvážení bílé barvy nastavuje automatika, nebo uživatel pomocí přednastavených hodnot (slunečno, zataženo, stín, žárovka) a manuálního měření. K dispozici je korekce +-10 stupňů (modrá/červená). Snímkům můžeme nastavit kontrast, ostrost, saturaci a stupeň intenzity softwarového odstranění šumu a barevné filtry (cool, warm, černobílý a sepia). Vestavěný blesk s dosahem 0,6-5,0 m pracuje v režimech: automatický, s redukcí jevu červených očí a synchronizace s dlouhým časem závěrky.

TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 207 000 bodů. Fotoaparát zcela postrádá hledáček. Konektivitu zajišťuje A/V (s formáty PAL a NTSC) a USB (s možností tisku pomocí PictBridge). Data se ukládají na paměťovou kartu SD, SDHC nebo MMC. O napájení se stará Li-Ion akumulátor s výdrží udávanou až pro 320 snímků. Fotoaparát umí komunikovat také v češtině.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Vzhledem k menším rozměrům těla je menší počet ovládacích prvků logický. To však u tohoto typu fotoaparátu není žádný problém. Vzhledem k minimu manuálních funkcí není potřeba velkého množství tlačítek. Konstrukčně jsou tlačítka velmi dobrá a nelze jim nic vytknout. Dobře se používají a spoušť má čitelný chod.

Pomocí křížového ovladače můžeme nastavit korekci expozice, bracketing, korekci vyvážení bílé (horním tlačítkem), samospoušť (levým tlačítkem) a režim blesku (pravým tlačítkem). Spodním tlačítkem křížového ovladače se dostaneme k rychlému náhledu pořízených snímků. Dvojice tlačítek pod křížovým ovladačem slouží pro řízení informací na displeji (pomocná mřížka, histogram apod.) a aktivaci rychlého menu, kde můžeme bleskově nastavit režim stabilizace, sériové snímání, oblast měření expozice, vyvážení bílé barvy, citlivost, rozlišení a kompresi JPEG.

Zbytek parametrů (ale i výše uvedené) nastavíme pomocí menu. Tam nalezneme nastavení vyvážení bílé, citlivosti, poměru stran, rozlišení snímků, komprese JPEGu, záznamu zvuku, oblasti měření expozice, oblasti zaostřování, režimu stabilizace, sériového snímání, pomocného osvětlení autofokusu, nejdelšího času který automatika nastaví (od 1/8 s do 1s), digitálního zoomu, barevných efektů (studené barvy, teplé barvy, černobílý, sepia), parametrů snímku (kontrast, ostrost, saturace a potlačení šumu) a také nastavení data.
Druhou záložkou v menu je setup, kde nastavíme čas, jas displeje, zobrazení pomocné mřížky a histogramu, zobrazování automatického náhledu, úsporný režim, zvuky, číslování souborů, režim USB, formát video výstupu (PAL nebo NTSC) a jazyk, kde nalezneme i češtinu. Při prohlížení snímků máme v menu k dispozici řazení snímků do "oblíbených", otáčení o 90°, zmenšování, ořezávání (včetně oříznutí na poměr 3:2 a naopak na 4:3), tisk, vložení datového razítka do snímku, ochranu proti mazání, možnost hlasového komentáře snímku, střih videa a formátování paměťové karty.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
První, co každého bude zajímat u takto velkého rozlišení, je zcela určitě úroveň šumu. Díky větší hustotě snímacích buněk jsou samotné buňky menší, díky čemuž mají menší citlivost a signál se musí více zesilovat. Tím roste riziko znehodnocení snímků šumem. Nečekal jsem zázraky, ale FX100 mne velmi mile překvapil. Šum zde není problém, resp. ne větší než u ostatních kompaktů. S citlivostí ISO 80 a 100 si vůbec nemusíme dělat starosti, šum lze těžko nalézt i při přiblížení 1:1. Horší výsledky poznáme až na citlivosti ISO 400, kdy při maximálním přiblížení zpozorujeme šum, ale také horší kvalitu obrazu. To je však u kompaktů zcela normální. Ještě nedávno byla citlivost ISO 400 maximální možnou nastavitelnou citlivostí. Nastavením vyšších citlivostí se již kvalita obrazu zhoršuje, ale u ISO 800 stále na první pohled na zmenšeném snímku nic nepoznáme. Až u ISO 1250 a 1600 začíná být šum opravdu nepříjemný. Fotoaparát umí v režimu "vysoká citlivost" posunout citlivost až na ISO 6400, ale nelze ji takto manuálně nastavit. Proto nemáme testovací snímky s touto citlivostí. Aplikuje se však u nich přepočet bodů, díky čemuž mají menší rozlišení.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé barvy podává standardní výkony. Kromě možnosti volby několika přednastavených režimů lze vyvážení bílé nastavit i manuálně, tzn. pomocí kalibrace na bílou, nebo šedou plochu.

 
Automatické a manuální vyvážení bílé barvy

Dalším argumentem proti zvyšování rozlišení u kompaktů je horší kvalita objektivů, které neposkytují dostatečné rozlišení. Pokud se ale podíváme na snímky z FX100, neubráníme se dojmu, že detailů je zde více, a to i s dostatečnou ostrostí. Testovací obrazce již dokonce na toto rozlišení nestačí, ale je zjevné, že fotoaparát zachytil více detailů, než například 8 MPix ekvivalentní kompakty. Kvalita obrazu na nejkratším ohnisku je velmi dobrá. Pouze v nejzazších rozích se dočkáme poklesu ostrosti, ale celkově je kresba velmi dobrá. Snímky netrpí chromatickou aberací a soudkovité zkreslení je vzhledem k ohnisku 28 mm (ekv. kinofilmu) velmi dobré. Pokles ostrosti na nejdelším ohnisku je akceptovatelný (je to standardní jev u všech kompaktů).

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 28 mm, vpravo 100 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 28 mm, vpravo 100 mm), výřezy 1:1

 

 

 


Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600), výřezy 1:1

 

 

 


Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1250 a 1600), výřezy 1:1


Ukázka makro snímku


Ukázka videosekvence 640 x 480 bodů s frekvencí 30 sn./s
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Start fotoaparátu je uspokojivý. Od posunutí vypínače do pořízení prvního snímku uplyne cca 2,8 s. Na stisknutí spouště bez namáčknutí reaguje po 0,5 s. Zde rychlost ovlivníme nastavením oblasti zaostření. Fotoaparát nabízí automatický výběr z devíti oblastí, rychlejší ostření s výběrem pouze tří oblastí nebo ostření na střed. Při praktickém používání je fotoaparát poměrně hbitý. Po pořízení snímku můžeme takřka ihned do menu a nemusíme na nic čekat. Prohlížení snímků je již horší, přesun z jednoho snímku na druhý může trvat i sekundu. Pokud se však snímek již jednou zobrazil, načte se okamžitě. Pokud tedy projedete všechny snímky na kartě, jejich další prohlížení je okamžité. To vše se ruší po vypnutí fotoaparátu. Pomalejší prohlížení je u snímků s velkým rozlišením poměrně běžné.
Odezva displeje sice není okamžitá, ale zpoždění je pouze minimální. Adekvátní je rychlost přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší (a naopak), což zabere cca 2 s. Krokování je příjemně jemné, zoom má cca 19 kroků. Rychlost automatického zaostřování je uspokojivá, tzn. v rámci normálu. Lze ji také ovlivnit pomocí nastavení zaostřovacích oblastí.
U video sekvencí nelze použít optický zoom. Lze jej samozřejmě nastavit před začátkem natáčení. Během snímání můžeme použít pouze digitální zoom. Pokud nastavíme příslušný poměr stran videa, dovolí nám fotoaparát zaznamenávat video v rozlišení až 1280 x 720 bodů, což je mezi kompakty věc neobvyklá. Je škoda, že nemůžeme použít vyšší rozlišení s poměrem stran 4:3. Širokoúhlý formát jistě vypadá zajímavěji, ale pro toto omezení nevidím příliš mnoho logických důvodů.
Vzhledem k zaměření fotoaparátu se nelze divit, že nedisponuje manuálním režimem expozice. Pokročilejší fotografové však nemusí zoufat. Automatika umí nastavit až 1 s, a manuálně lze v režimu "noční obloha" nastavit 15, 30 nebo 60 s.
Jednou z velkých výhod tohoto nenápadného kompaktu je optická stabilizace MEGA O.I.S. Pomocí pohyblivé čočky fotoaparát kompenzuje vliv otřesů fotoaparátu, které by mohly snímek rozmazat. Hodí se nám tedy pro jakékoliv fotografování za horších světelných podmínek, kde nám může sloužit jako náhrada zvyšování citlivosti.
I když je ve fotoaparátu použit snímač větších rozměrů, dokázal Panasonic zachovat širokoúhlé počáteční ohnisko 28 mm (ekvivalent kinofilmu), což je pro velkou část kompaktů Lumix již standardem. Bohužel si však příliš nepřiblížíme věci vzdálené, protože rozsah končí na ekvivalentu 100 mm.

Závěr
Velmi kompaktní rozměry, širokoúhlé počáteční ohnisko a nekompromisně velké rozlišení 12 MPix. To jsou prodejní artikly, které budou jistě dobře fungovat. Tomu také odpovídá cena. Doporučená cena je 11 995 Kč včetně DPH. Cena v maloobchodech bude nepatrně menší. Pokud je kupující obeznámen s problematikou menších snímačů v kompaktech (horší šum na vyšších citlivostech) a nevadí mu krátké maximální ohnisko, bude s fotoaparátem velmi spokojen. Kvalita obrazu je velmi dobrá a rozlišení 12 MPix nabízí na snímcích velké množství detailů.

::Technická specifikace Panasonic Lumix FX100

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

neobeznámen ...

Autor: Nelson Muž

Založeno: 24.07.2007, 10:03
Odpovědí: 12

\"Pokud je kupující obeznámen s problematikou menších snímačů v kompaktech (horší šum na vyšších citlivostech)\" - obávam sa, že o tomto oboznámený nebude takmer nik, skôr o tom, že 12 MPix je super, naj a neviem čo ešte ... marketing zase jasne víťazí :-((

Odpovědět na příspěvek

RE: neobeznámen ...

Autor: relais Muž

Založeno: 24.07.2007, 10:46

Musím nesouhlasit. Kompakty nemusím milovat, ale pohled na testovací obrazce ukazuje, že přímá úměra malý čip/počet pixelů/šum nemusí být vždy \\\"přímková nebo exponenciální\\\" Mně testovací obrázky velice a příjmně překvapily i přes počáteční skepsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: neobeznámen ...

Autor: TomK Muž

Založeno: 24.07.2007, 13:18

Pozor, tenhle Lumix ma (stejne jako LX1/LX2) snimaci cip vyrazne vetsi -1/1,7" nez bezne kompakty - zpravidla 1/2,7", proto je i pri tech "zbytecnych 12 MPix" sum relativne maly. Nehlede na to, ze niz Vas nenuti fotit na 12M - a na napr. 5M fotce je ten sum zase vyrazne nizsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: neobeznámen ...

Autor: Nelson Muž

Založeno: 25.07.2007, 10:12

... no a ?? Ani Lumix LX1/LX2 nie sú čo sa šumu týka zrovna výhrou, skôr naopak. Všetky Panasonici bez rušivého šumu ledva zvládajú ISO 200 a to je na fotenie trebárs v tmavom interiéry v plnom rozlíšení bez blesku rozhodne málo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: neobeznámen ...

Autor: Nelson Muž

Založeno: 25.07.2007, 10:18

snímok na 12 MPix ci snímok spravený na 5 MPix MAJÚ ROVNAKÝ ŠUM!! Veľkosť buňky sa totiž znížením počtu MPix nemení, zmenší sa len počet využívaných buniek s ktorými zrovna fotím. Ale to sa dá aj zmenšiť hotový snímok a je to to isté - šum je menej viditeľný, ale o to nejde ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: neobeznámen SUM...

Autor: TomK Muž

Založeno: 25.07.2007, 14:59

Nesmysl: 5Mpx snimek je zpracovan z celeho 12Mx snimace a diky tomu ma vyrazne mensi sum (pri zobrazeni 1:1). Proc asi umi Lumixy rezim Vysoka citlivost pouze v nizsim rozliseni ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: neobeznámen SUM...

Autor: Nelson Muž

Založeno: 26.07.2007, 08:17

... to nie je pravda, snimok pri 5 MPix nie je spracovany z celeho 12 MPix snimaca, ale sa vyuzivaju len bunky zo stredu snimaca v pocte zodpovedajucom 5 MPix. Rezim Vysoka citlivost je v nizsom rozliseni prave preto ze sum s nastavenim rozlisenia neklesa - ten snimok by totiz vyzeral zasumeny ako akvarel, tak sa radsej zmensi aby to nebolo az tak vidiet a bolo to ako tak pouzitelne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: neobeznámen SUM...

Autor: EM Muž

Založeno: 26.07.2007, 09:28

Nesmysl, tohle tvé tvrzení u výřezu ze středu snímače platí jen u "extra optického zoomu".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: neobeznámen SUM...

Autor: Heiki Muž

Založeno: 27.07.2007, 08:31

... ano plati to u extra opt. zoomu, ale na podstate veci - a sice ze velkost buniek zostava pri foteni na 12 Mpix ci 5 MPix rovnaka a teda aj sum, to nic nemeni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: neobeznámen SUM...

Autor: EM Muž

Založeno: 27.07.2007, 09:15

Zkoušel jsi to nebo jen chytře plácáš? Je úplně jedno, jestli si zmenšíš fotku z 12 Mpx na 5 Mpx v programu v PC a nebo fotíš hned s menší rozlišením. Šum je v menší míře v obou případech, stejně se ztratí ale i část detailů. Nicméně v PC si s tím můžeš více vyhrát a dosáhnout mnohem lepších výsledků, pokud to tedy umíš.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: neobeznámen SUM...

Autor: Heikki Muž

Založeno: 30.07.2007, 17:36

... suhlasim ze je to jedno ci fotis hned na 5 MPix alebo dodatocne fotku zmensis v PC, sum vsak nie je mensi, len je menej vidiet - zmensenim "sa schova" a to je rozdiel.

Odpovědět na příspěvek

RE: neobeznámen ...

Autor: Jenc Muž

Založeno: 24.07.2007, 13:48

Podle mě není problém za dobrého světla fotit na 12 Mpix, a při horších světelných podmínkách třeba na 5 Mpix

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: neobeznámen ...

Autor: ja Muž

Založeno: 24.07.2007, 22:03

To je přece blbost, pokud fotím na menší rozlišení, buňka snímače se přece nezvětší, snímač je pořád stejný, tedy i jeho citlivost. Myslím že pokud fotíte na menší rozlišení, je to to stejné, jako když fotím na největší rozlišení a fotku pak zmenším v PC...

Odpovědět na příspěvek

Šum v obraze

Autor: martan67 Muž

Založeno: 24.07.2007, 13:25
Odpovědí: 1

Leckdo se možná nechá zpočátku také ukolébat tím, že při vyšších citlivostech na první pohled neroste šum tak razantně jak se obával, nebo jak jej mnozí varovali, a je se snímky na vyšší ISO celkem spokojen. Pokud se však napodruhé podívá lépe, mělo by jej zarazit, kam se oproti základní citlivosti poděla většina detailů. Inu, žehlení snímků tyto miniaturní snímače nezachrání. Výsledek je prostě hrůza! Méně žehlení by sice fotky focené s vysokou citlivostí nezachránilo, ale přeci jen by i přes vyšší šum byly trošku lépe použitelné. I tak v případě tohoto foťáku vše nad 400 ISO je jen marketingová vábnička a ne něco co lze alespoň omezeně využít.

Odpovědět na příspěvek

RE: Šum v obraze

Autor: relais Muž

Založeno: 24.07.2007, 20:41

Ti, kteří kupují tyhle aparáty, neprohlížejí snímky 10x15 lupou, Anička je vždycky dobře vidět, pokud vůbec je kdy na papír dají. Chci jen říct, že testovací obrazce v článku mně příjemně překvapily, výsledky jsem čekal mnohem horší. (V této třídě).

Odpovědět na příspěvek

inerpolace

Autor: roebuck Muž

Založeno: 24.07.2007, 16:26
Odpovědí: 1

Predpokladam ze interpolaciou sa zvacsuje pocet bodov a nie zmensuje. (Vid ISO 6400).

Odpovědět na příspěvek

RE: inerpolace

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 24.07.2007, 16:36

Nektere fotoaparaty dosahuji vetsich citlivosti tak, ze sectou sousedni body a vysledek pote interpoluji na vetsi rozliseni. Vysledkem je pak nizsi uroven sumu, ale take pokles ostrosti vysledneho snimku.

Formulaci upravim, aby nebyla zavadejici.

Odpovědět na příspěvek

Vysoké rozlišení

Autor: Pica Muž

Založeno: 24.07.2007, 17:16
Odpovědí: 0

Nechápu k čemu je většině uživatelům pro které je tento typ fotoaparátu určen, tak vysoké rozlišení. Kdyby měl nižší dělal by jistě hezčí fotky.
O tisku fotek A3 na které by 12 Mpx mohlo mít si stejně musí nechat zajít chuť. Na takové velikosti by šel vidět i ten takz. nepatrný šum a samozřejmě kvalita objektivu. Většina si stejně tiskne 9x13 nebo 10x15 a na to stačí 2 Mpx.
Takže jediný co s toho čloěk má jak píše recenzent je pomalost při prohlížení což je pochopitelný. A vůbec i pozdější práce v PC a přenosy dat z karty nebo posílání do fotolabu či vypalování na CD případně prohlížení na DVD

Odpovědět na příspěvek

Pica

Autor: Vysoké rozlišení 2 Muž

Založeno: 24.07.2007, 17:18
Odpovědí: 0

.... to vše bude pomalejší. Takže většina to vyřeší snížením rozliření v menu :-)

Odpovědět na příspěvek

Nic moc

Autor: Josef001 Muž

Založeno: 24.07.2007, 19:46
Odpovědí: 0

12Mpix je naprosto zbytečná věc a je to honba výrobců za co nejvyšším počtem pixelů. Já bych naopak uvítal takto velky čip jenom se 3Mpix, kde by byl minimální šum a vysoka citlivost, nebo zavedeni funkce bining (2x2 či 3x3) - pro neznale se pole 2x2 pix sloučí do jednoho pixelu - zníží se rozlišení ale zvyší se plocha pixelu 4x resp. 9x. Jinak šum při ISO 100 je již na věži velmi dobře patrný.

Odpovědět na příspěvek

:-)

Autor: :-) Muž

Založeno: 24.07.2007, 20:14
Odpovědí: 11

Já mám 2 Mpx Kodak easy share
a na fotografie 9x13 nebo 13x15 je dokonalý.
Pro momentky perfektní.

Méně megapixelů na stejně velkém snímači má ještě jednu výhodu a to lepší dynamický rozsah.
Tohle téma není vidět ani v recentích fotoaparátů .
Přitom je to důležitější udaj než nějaký rozlišení nebo jak moc to šumí pči ISO 3200

Odpovědět na příspěvek

RE: :-)

Autor: relais Muž

Založeno: 24.07.2007, 20:59

Je to 6230? Ten je (byl) opravdu dobrý, má ho manželka a nechce ho vyměnit. 10x15 je ale opravdu maximum. Je pravda, že šum=0.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: :-)

Autor: Martin Muž

Založeno: 24.07.2007, 21:10

Když někdo ví jak správně zmenšit celý snímek či vyřezat detail z 12 Mpx lezoucích z tohoto kompaktu, je pak celkový výstup jednoznačně kvalitnější než z toho prehistorického Kodaku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: :-)

Autor: relais Muž

Založeno: 24.07.2007, 22:13

Ježíši! Tyhle aparáty přeci nejsou pro ty, kteří "Ví". A nemyslím to vůbec pejorativně. A vůbec, proč by měl být výřez 1632x1232 z 12ti meg. aprátu kvalitnější než z čipu 1632x1232 z Kodaku 6230 s jeho velikými fotobuňkami? Prosím fyzikální důvod, ne domněnky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: :-)

Autor: Martin Muž

Založeno: 24.07.2007, 23:09

Nemyslím porovnání výřezu 1:1, ale vyřízni si z 12 Mpx z FX100 (jehož výstup není o nic horší než cokoliv jiného mezi dnešními kompakty, spíše lepší) např. 6 Mpx a to si pak uprav a zmenši dle libosti klidně i na ty srovnatelné 1632x1232. A pak porovnávej...ježíši! :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: :-)

Autor: josef001 Muž

Založeno: 25.07.2007, 00:56

Promiň ale ty fotky jsou dost hrozný... 5 meg fotacek se stejnym objektivem udělá daleko lepší...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: :-)

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 25.07.2007, 10:34

Lepsi v cem? Porovnejte napriklad testovaci obrazec pro rozliseni. Zatimco u 5 MPix se vam zacnou cary slevat v jednu, tak na 12 MPix tento obrazec nestaci, vse je spravne vykreslene.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: :-)

Autor: RR Muž

Založeno: 27.07.2007, 19:06

Kup si bryle. Ukaz mi kompakt, ktery ma optiku prizpusobenou rozlisenim 12M snimaci! Spocitej si rozliseni (pocet car na mm), jake by musel mit takovy objektiv. Takove nemaji snad ani profi objektivy pro zrcadlovky...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: :-)

Autor: pepe11 Muž

Založeno: 25.07.2007, 08:46

Linkni sem odkaz, kde jsi ty 2 foťáky porovnával, dík.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: :-)

Autor: Martin Muž

Založeno: 25.07.2007, 10:04

Máš to nahoře v příspěvku 24. 07. 2007 21:08, a porovnáváno s trochu lepšími typy než je ten předpotopní Kodak.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: :-)

Autor: :-) Muž

Založeno: 25.07.2007, 21:15

Ano je to 6230 takyho tedy nepouříbám daroval jsem ho kdysi sestře a to ho má dodnes. Zatím jsem nepotkal foťák který dělá tak bezstarostně pěkný fotky. Pravda barvy hází to takových těch líbivejch ne uplně pravdivých ale rodince na výletě udělá fotky jaký se jim budou na první pohled líbit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: :-)

Autor: relais Muž

Založeno: 26.07.2007, 22:51

No dyk. Dyk je to Kodak. On musí mít ty výpočetní algoritmy nastavený, aby se fotografie líbily. Kodak byl vždycky značka pro "většinu". A ty fotografie se opravdu líbí. A s barvami to umí. Viz filmy např. A vědu o barvách a jejich působení a vnímání cizeluje podstatně déle než některé jiné značky. Musí to být někde vidět.

Odpovědět na příspěvek

Není to tak špatné

Autor: Martin Muž

Založeno: 24.07.2007, 21:08
Odpovědí: 0

Nejdříve jsem byl hodně skeptický, hlavně díky vysokému rozlišení na poměrně malém čipu. ALE, zkuste si někdo přepočítat, který senzor má menší jednotlivé buňky v závislosti ke skutečné velikosti plochy snímače. Je na tom hůře 8 Mpx na 1/2,5" (5,76 x 4,29 mm) anebo 12 Mpx na 1/1,72" (cca 7,5 x 5,5 mm)? Jasně šíleně přehuštěné je obojí, kupodivu ale o malý fous lépe to vychází pro 12 Mpx/1,72".
Nejen proto jsem nakonec příjemně překvapen porovnáním kvality výstupu z Lumixu FX100 na nižších citlivostech ISO s nedávno recenzovanými ultrazoomy od Sony i Canonu právě s čipem 1/2,5" a 8 Mpx.
Např. ISO 200:
Lumix FX100 - http://www.fotografovani.
cz/images3/Panasonic-FX10
0_r_22.jpg Žehlení je minimální, šum tím pádem je přítomen, ale zkuste si to zmenšit na 8 Mpx a je to podstatně lepší! Nemluvě potom o srovnání s níže uvedenými "zázraky".
Canon S5 - http://www.fotografovani.
cz/images3/Canon-PS-S5-IS
_34.jpg (dost, šumu, ale zřetelně viditelná je i jeho redukce)
Sony H9 - http://www.fotografovani.
cz//images3/Sony_...iso20
0.jpg (šumu sice minimum, ale "krásně" maže a patlá, ostrost minimální, detaily žádné)

Odpovědět na příspěvek

Velice slabe

Autor: Petr Muž

Založeno: 24.07.2007, 23:25
Odpovědí: 22

Kresba je vylozene mizerna, o sumu ani nemluvim.
Interpolaci na 12 mega z 6 megove zrcadlovky dostanu kresebne minimalne srovantelny vysledek, co se sumu tyce, vysledek nesrovnatelne lepsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: Velice slabe

Autor: kromec Muž

Založeno: 24.07.2007, 23:45

Zkousel jsem resamplovat 6 mpy fotku z FUJI f31 na 12mpx a tez relativne v pohode v porovnani stim 12mpx ppanasonicem:
vyrez 1:1
http://www.ukazto.co
m/?img=dscf0919_gss_vodoz
nakem.jpg

PS: fotka nebyla nijak doostrovana , dal jsem to jak to vypadlo ztoho softu, kdbych si stim pohral asi by byl vysledek jeste lepsi

Odpovědět na příspěvek

RE: Velice slabe

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 25.07.2007, 00:48

Srovnavat kompakt a zrcadlovku timto zpusobem je holy nesmysl. Jaky je pomer ceny potrebne DSLR s dostatecne kvalitnim objektivem a tohoto kompaktu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Velice slabe

Autor: Petr Muž

Založeno: 25.07.2007, 15:22

Kit D40 + setak se da nyni poridit za 13,500Kc plus ted je tusim nejak ta akce vraceni penez nikona, takze jeste minus dva tisice nebo kolik to maj.A sme razem na stejne cene jako za novy lumix.
Mimochodem, kolega zde nahodil vyrez interpolovaneho snimku z kompaktu fuji, vysledek rovnez za moznostma 12megoveho lumixe.Takze vlastne ani netreba porovnavat s DSLR.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: EM Muž

Založeno: 26.07.2007, 18:13

A strcis si tu D40 do kapsy od kosile? Ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: Petr Muž

Založeno: 30.07.2007, 18:33

Proc bych si mel fotoaparat strkat do kapsy u kosile?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: EM Muž

Založeno: 31.07.2007, 23:07

Proč? Protože ty nesmyslně porovnáváš DSLR a kompakt, pak si dáváš Nikona na záda do baťohu a někdo jiný si dá malý kompakt do kapsy, jedno jaké a kam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: Petr Muž

Založeno: 31.07.2007, 23:43

Presne tak, v cem je tedy problem?Ze je mit lepsi fotak v kapse snad?Tak je to mysleno?Ok, pak tedy sahnu po nejake te fuji F30 apod. s daleko kvalitnejsim obrazovym vystupem nez co predvadi tenhle tragickej dvanactimegapixel, uf:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: EM Muž

Založeno: 03.08.2007, 00:24

Problém je v tom, že hrdý majitel DSLR se v diskuzi pod recenzí kompaktu chlubí, jak za téměř stejné peníze koupí zrcadlo.
Po Fuji F30 nesáhneš, leda v bazaru, stejně tak po F31 - neboť se už neprodává ani jeden. A jeden z jejich nástupců má, světe div se, rozlišení 12 Mpx. Fuj Fuji... :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: Petr Muž

Založeno: 04.08.2007, 14:31

A neni to snad pravda?
Tak sahnu po osmi megovem F40 boze, to je slovickareni, porad to je nesrovnatelne kvalitou vystupu lepsi fotak jak tenhle zmetek.A stoji 2x min.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: Moudrovous Muž

Založeno: 04.08.2007, 15:46

To Petr:
Jseš blázen.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: Petr Muž

Založeno: 05.08.2007, 00:00

Ano, takto vypada konstruktivni a vecny prispevek od vzdelaneho cloveka.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: _ Muž

Založeno: 09.08.2007, 22:04

S blaznem jako ty, to fakt nema cenu... a divim se jinym, ze s tebou zde ztraceli cas.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: EM Muž

Založeno: 05.08.2007, 13:49

A až se časem doprodá i tenhle, nezbude ti, resp. ostatním, než sáhnout po 10 Mpx nebo 12 Mpx kompaktech. A Fuji F40 osobně považuji za mnohem větší šunt než tenhle recenzovaný Panasonic FX100. Proč? Podívej se na tu krásnou aberaci, jakou objektiv od Fuji produkuje, nemluvě o počátečním ohnisku 38 mm ekv.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: Petr Muž

Založeno: 05.08.2007, 15:10

http://home.tiscali.cz/fz
30foto/porovnani.jpg

K
tery ze snimku je kvalitnejsi?Jeden je z fx100, druhy je resamplovany obrazek z fuji f40 na 12mpix. a nasledny vyrez.
Ano, chromaticka aberace u fuji je velmi silna pri nahledu 1:1, nicmene narozdil od sumu ci mizerne kresby se da posprocesem uspesne odstranit.

Pevne verim, ze nastupce, tedy F50, bude kvalitou vystupu opet kvalitnejsi jak cokoliv od panasonicu, ktery ma vse vyborne az na cip.

Osobne je mi to celkem jedno, pokud bych mel kupovat nejakou z techto hracek, pak leda pro rodinneho prislusnika, ja se radeji dokavad mi zdravi bude slouzit budu tahat s tezkou a naohrabanou DSLR a proc?Protoze mam holt kvalitu vystupu az na prvnim miste.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: Martin Muž

Založeno: 06.08.2007, 12:17

A proč to neuděláš naopak? Pokud si zmenšíš snímek z 12 Mpx na 8 Mpx, zbytky šumu se ti ztratí, detaily sice částečně také, ale pořád jich tam dost zůstane a to více než u Fuji, s ostrostí si můžeš pohrát dle libosti. Pokud to budeš dělat nesmyslně tak jako ty, tedy naopak - z Fuji resampluješ na větší, rozlišení rozhodně nezlepšíš, zvětšíš akorát šum, ztratíš ostrost a detaily navíc nezískáš žádné. U FX 100 se také nemusím piplat z fialovo-zelenou aberací, kterou jen tak úspěšně neodstraníš, aniž bys barevně neovlivnil takovýto obrázek i jinde. Nemluvě o tom, že zmenšovat jdou fotky hromadně, aberaci hromadně neodstraníš tuplem.
Závěr, výstup je jednozančně lepší z FX100 - viz zde: http://home.tiscali.cz/cz
871909/Panasonic_Fuji.jpg

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: Petr Muž

Založeno: 06.08.2007, 15:02

Uprimne, ty su budes kupovat fotak, abys jeho rozliseni snizoval, abys dostal alespon castecne uspokojive vysledky?Ehm...
Nesmysln
e to neni, je to jen ukazka toho, jak je 12Mpix. zbytecnych a naprosto nezvladnutych a resample z kvalitniho 8 megoveho snimace se tomu krasne vyrovna, viz. me provnani, kde je ostrost a sum ve prospech resamplovaneho obrazku z fuji.
Ten kdo hromadne davkovanim upravuje fotky asi tezko bude tisknout vetsi format jak pohlendnicovy a na takovem se aberace tezko pozna.
Tak jako tak, fotak kde je iso nad 200(no mnohdy uz i to iso100 je fakt perla) nepozuitelne bud diky enormnimu sumu nebo diky priseremu vyhlazovani pro me zkratka neni.Az bude kompakt co foti na iso1600 takto, zauvazuju o nem:
http://home.tiscali
.cz/fz30foto/DSC4745.jpg

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: EM Muž

Založeno: 06.08.2007, 23:18

Jak "uspokojivé" výsledky? Vždyť je to podstatně lepší než ta tebou opěvovaná Fuji 40, nemluvě o tom tvém nesmyslném zvětšování... kde plus pro Fuji nenacházím opravdu žádný. No asi jsem slepý, ale rozhodně vidím, že se pipleš s neporovnatelnými výřezy, každý z jiné části, jinak velký... no comment.

A věř tomu, že jsem kdysi z podobně aberujícího foťáku ty fialové hrany na kvalitní fotce 10*15 viděl až moc dobře.

Jestli dokážeš vidět u snímků při ISO 100 či 200 jak enormí šum, tak jeho příšerné vyhlazování, budeš muset asi k očnímu specialistovi, protože oboje není možné. Buď máš jedno nebo druhé.

Zde se to už nedá číst, takže můžeš zkusit házet ty tvé odsuzující demagogické přípěvky na FX100 např. i sem - http://www.fotoaparat.cz/
article/10520/1 Zase zajímavá recenze, kde autor FX100 opět vůbec nehaní. Proč asi? Zkus napsat vlastní recenzi, když je tento kompakt dle tebe taková šunka. Až to zase budeš nesmyslně porovnávat s tvým Nikonem D50 a chrochtat blahem nad jeho výstupem, tak doporučuji testovací fotky z Nikona neprohánět přes Noise Ninja - v Exifu to jde poznat. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: Petr Muž

Založeno: 07.08.2007, 00:37

A ty si jako myslis, ze sem tam ten exif nechal omylem a ted si me jako hrozne moc dobehl, protoze to melo zustat nakym tajemstvim ci co?Promin, ale musim se zasmat:))
Vtip je v tom, ze i po odsumeni a pri tak vysokem iso jsem na ciste a na kresbu bohate fotce, takze vypada jak fotka prave napr. z FX100, ale na iso100:)

Vyrezy co jsem uvedl na porovnani jsou +/- ze stejne casti obrazu s tim, aby byly pres cely vyrez cele lamely tech krytu na okna, nebo co to vlastne je.

Nikde sem nepsal ze vidim sum a vyhlazeni zaroven, psal ze bud je sum, nebo rozpatlane detaily, cti pozorne.

K recenzi na FA se vyjadrovat nebudu, radsi, vzhledem k tomu kdo ji psal a jakym zpusobem byl dotycny onehda uneseny z fotek z jeskyni porizenych FZ50^_^

Stale mi unika vyznam porizovat si 12 megovy aparat, kdyz se pak vsude spotrebitele a recenzenti ohaneji pohlednicovym formatem, na ktery staci bohate 2 megapixely:)
Asi by to mel take nekdo do tech recenzi napsat.A nebo ne, ted jsou tu 4 a 8 gigove karty vlastne, tak se budou aspon lepe prodavat, ze;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: Em Muž

Založeno: 07.08.2007, 02:15

Ne, ale jen se směji, jak zde zase tupě srovnáváš DSLR (vyžehlené vysoké ISO - o to hůř) a kompakt.

Já se zde neoháním pohlednicí, tu si kvůli aberaci vytáhl první ty. Jen tvrdím, že z 12 Mpx u tohoto kompaktu dostaneš velmi jednoduše lepší výstup, než z Fuji F40. Logicky při stejném rozlišení 8 Mpx, naopak to bude dělat jen patlal a porovnát hlupák.

Stěžuješ si na šum i patlání v jedné větě. Nechceš ani jedno. A co tedy chceš? Podle té tvé zdejší exhibice zřejmě to, aby každý fotil s rozlišením 2 Mpx, prý to cvakalům stačí. Koupíš dnes nějaký kvalitní kompakt s rozlišením menším než 5 Mpx? Ne, tak vzpomínej nostalgicky na minulost a těš se na Fuji F50 s 12 Mpx. Třeba bude mít lepší výstup porovnávaný při 1:1 než tento FX100, třeba ne. Třeba to bude nastejno, anebo bude více šumět či patlat. Je mi to šumafuk. Jen se tady divím, jak někteří chytrolíni hned křičí: "Fuj, to je na nic, fotí hůře než starý Kodak se 2 Mpx, ...když to zvětším z Fuji, tak mám lepší kresbu, ...můj DSLR Nikon má lepší ISO 1600 a stojí skoro stejně atd. apod.

S demagogem jako ty končím, jinak souhlas s tím, jak tě nazval výše modrovous.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Velice slabe

Autor: Petr Muž

Založeno: 07.08.2007, 20:20

Osobne mi nevadi sum, pokud nenici kresbu, coz se u zadneho kompaktu rict neda, prave vyjma par modelu od fuji, alespon do iso400.U panaka je kresba diky zehleni sumu uz na nejnizsi iso poznamenana.
Cim vic bude lidi jako ty, tedy opevovacu techto uzasnych fotaku do kapsy, tim hur to bude s jejich kvalitou a do roka tu bez nadsazky mame kompakt s 20Mpix. na snimaci o velikosti 1/2,5" protoze proc?No protoze to sou preci uzasny fotaky s bezvadnou vystupni kvalitou, tak proc ty megapixely jeste nezvysit, zeo.

Odpovědět na příspěvek

RE: Velice slabe

Autor: RR Muž

Založeno: 27.07.2007, 19:00

12 mega - neberu!!! Dokud nebude alespon 20 mega (pro alespon trochu prijatelne prohlizeni na notebooku), nema cenu vubec fotit ... :-))) A ISO alespon 2400, znackova zehlicka na sum bude pribalena zdarma!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Velice slabe

Autor: manas Muž

Založeno: 17.08.2007, 23:28

Nemohu si pomoct, sleduji tuto diskuzi a něčemu z čisté logiky věci nerozumím. K čemu je dobré fotografii z menšího rozlišení zvětšovat, když můžu rovnou fotit do většího rozlišení ? Není to tak trochu zoufalý pokus nahrazovat softwarově vyšší rozlišení foťáku ? A pokud bych si chtěl vyrobit plakát na stěnu a budu nucen zvětšovat, zase mi vychází lépe větší rozlišení.

Odpovědět na příspěvek

VELKOST SNIMACA

Autor: EDO Muž

Založeno: 27.11.2007, 07:01
Odpovědí: 1

Vážení, všetci chválite 8MPx pred 12MPx, lebo majú "vačší čip! Skúste si vypočítať plochu pixelu pre jednotlivé rozmery čipov a potom zbadte o akých nezmysloch hovoríte
1/2,5 - má pixel o hrane 0,25 mikrona
1/1,8 - 0,28 mikro
1/1,7 - 0,3 mikro
1/1,65 - 0,318 mikro
Tak čo dubové hlavy, ktoré vravite, že 8MPx majúvečšsí pixel a preto menší šum!!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: VELKOST SNIMACA

Autor: Petr Muž

Založeno: 08.12.2007, 17:45

Mily Edo, budeli ve fotoaparatu snimac o velikosti 1,1,6" a na nem bude 6mpix., pak jeho bunky budou vyrazne vetsi jak snimac o velikosti 1,1,72" s 12Mpix.A hadej o kolik budou vetsi:)
Do dubovych hlav si bez nadavat na slovenske diskuse a neobtezuj cesky narod, bud tak laskav.

Odpovědět na příspěvek

Budu diskutovat, vím všechno

Autor: nasranej Muž

Založeno: 11.11.2008, 10:42
Odpovědí: 0

Ať vlezu na kteroukoliv diskusi v oblasti foťáků, nedivím se, proč máme takové demagogické politiky. Diskuse se většinou týkají obecných dojmů bez osobní zkušenosti s popsaným foťákem, ale žvaní se, je tu plno osobních útoků, a opravdový zájemce se nedozví praktického skoro nic. Až bude nějaké vlákno typu Jsem fotografický všeználek teoretik a chci se předvést, tak si tam někteří nalezte a neotravujte.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: