Panasonic Lumix G FishEye 3,5/8 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Panasonic Lumix G FishEye 3,5/8

lumix_fisheye_8mm

9. března 2011, 00.00 | Panasonic Lumix G FishEye 8 mm 1:3,5 je lehký, kompaktní výměnný objektiv systému Lumix G Micro, nebo chcete-li standardu mikro 4/3 – každopádně i díky tomu se v srpnu 2010, kdy byl uveden na trh, stal nejmenším a nejlehčím výměnným „rybím okem“ na světě.

Ohnisková vzdálenost 8 mm u fotoaparátu na 35mm kinofilm odpovídá 16 mm. V optické konstrukci je i jeden ED člen – ze skla s mimořádně nízkým rozptylem, který v celém rozsahu clony omezuje barevnou odchylku a nežádoucí zkreslení. Optické členy jsou ošetřeny účinnými antireflexními vrstvami.



Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 10 cm, což spolu s vnitřním systémem ostření umožňuje pořizovat i opravdu detailní záběry zblízka. Rychlé a přesné automatické zaostřování je založeno na detekci poměru kontrastu a využívá tichý elekromotorek. Plynulé a tiché ostření je příjemné pro fotografování i natáčení videa. Irisová clona má kruhový otvor pro příjemné rozostření oblastí mimo rozsah hloubky ostrosti při použití nízkých clonových čísel.



Na zadní části objektivu u bajonetu je kovový úchyt pro speciální filtry. V přední části snímací filtry používat nelze – kvůli 180˚ úhlu záběru pro vykreslení celého formátu snímku a také tvarování předních optických členů. Integrální součástí přední části objektivu je tvarovaná sluneční clona, jak je u objektivů tohoto typu standardem.



Panasonic Lumix G FishEye 8 mm 1:3,5 – důležité údaje:

  • Optická konstrukce: 10 členů, 9 skupin, 1 ED člen
  • Systém připojení: Micro Four Thirds
  • Clona: irisová, 7 lamel, kruhový otvor
  • Nejnižší clonové číslo: 3,5
  • Nejvyšší clonové číslo: 22
  • Diagonální úhel záběru: 180°
  • Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 10 cm
  • Maximální zvětšení: cca 0,2× (ekvivalent pro 35mm formát: 0,4×)
  • Projekční systém: ekvidistantní úhlová projekce*
  • Velikost zadního filtru: 2,2 × 2,2 cm
  • Rozměry: (max. průměr × délka): cca 60,7 × 51,7 mm
  • Hmotnost: cca 165 g
  • Standardní příslušenství: krytky a pouzdro
  • Cena: zaokrouhleně 20 000 Kč
  • * Křivočaré zobrazení s tím, že zvětšení je proměnné a závislé na vzdálenosti od středu obrazu – a vytváří „sférickou perspektivu“, charakteristickou pro objektivy tohoto typu.

    Uživatelský test a několik zkušebních fotografií



    Objektiv jsem vyzkoušel v kombinaci s „bezzrcadlovkou“ Panasonic Lumix G2 se 4/3 obrazovým snímačem. Kombinace fotoaparátu a objektivu nezvyšuje kontrast hran, jejich třepení je poměrně nízké, dobře optimalizované. Barevné artefakty a jasové i barevné moaré jsou mírné.



    Zařadil jsem i obrazec, který ukazuje míru soudečkového optického zkreslení obrazu, v tomto případě záměrnou. Snímek ale může posloužit i k posouzení míry úbytku ostrosti a jasu směrem do rohů obrazu a barevné odchylky.



    Rozsah optické distorze na obrázku z reálného prostředí – drobný objekt zblízka. Čas expozice 1/25 s, clonové číslo 3,5 a citlivost ISO 400.



    Městská krajina. Rychlost závěrky 1/400 s, clonové číslo 8, citlivost ISO 100.



    Hrobka. Rychlost závěrky 1/400 s, clona 6,3 a citlivost ISO 125.



    Kaple. Čas expozice 1/8 s, clona 3,5 a citlivost ISO 800.



    Lavička. Čas 1/80 s, clona 3,5 a citlivost ISO 100.



    Potok. Čas 1/100 s, clona 3,5 a citlivost ISO 320.



    „Paměťová konzerva“ z dovolené I, aneb i obyčejný člověk si může na dovolené „zafotit“ 8mm rybím okem – použiji-li parafrázi jedné z nesmrtelných hlášek z filmu Marečku, podejte mi pero „... i skladník si může přečíst Vergilia v originále“. Čas 1/160 s, clona 16 a citlivost ISO 320.



    „Paměťová konzerva“ z dovolené II. Čas 1/250 s, clona 5 a citlivost ISO 100.

    Stručně na závěr

    Extrémně širokoúhlé objektivy typu „rybí oko“ byly zpočátku určeny pro použití ve vědě. Oblíbili si je ale kreativní fotografové, kteří rádi využívají toho, jak deformují obraz a výrazně mění perspektivní dojem. Záběry působí nepřirozeně, geometrické tvary jsou vypouklé, přímky a linie se směrem ke krajům ohýbají, u 8mm a ještě více u 6mm objektivů typu „rybí oko“ dochází k efektu typického kruhového zobrazení.

    Předností objektivu je už samotná koncepce diagonálního „rybího oka“ se 180 úhlovými stupni, která je současně také jeho omezením – z hlediska použitelnosti zúžené pro speciální příležitosti a tvůrčí záměry. Jako klady mohu vyzdvihnout vnitřní zaostřovací systém a rychlé, jemné, tiché automatické ostření, příjemně použitelný tenký otočný prstenec pro ruční ostření, ale také kompaktnost a nízkou hmotnost, kvalitní provedení, kovový bajonet a 11 pozlacených elektronických kontaktů a rovněž možnost použití filtrů vkládaných do držáku za posledním optickým členem. Dovedu si představit, že někteří velmi nároční uživatelé mohou požadovat lepší světelnost, což považuji za diskutabilní, jiní uživatelé mohou postrádat indikaci nastaveného režimu ostření AF/MF, ale to na faktických kvalitách tohoto objektivu nic nemění.

    Tématické zařazení:

     » Ostatní  » FotoTechnika  

     » Recenze  » Recenze - příslušenství  

     » Recenze  

    Poslat článek

    Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

    Váš e-mail:

    (Není povinný)

    E-mail adresáta:

    Odkaz článku:

    Vzkaz:

    Kontrola:

    Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

    Kód pro ověření

     

     

     

     

     

    Přihlášení k mému účtu

    Uživatelské jméno:

    Heslo: