Panasonic Lumix LX3: Recenze kompaktu „snů“ - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Panasonic Lumix LX3: Recenze kompaktu „snů“

24. října 2008, 00.00 | Do redakčního testu nám „připutoval“ zajímavý kompaktní fotoaparát Panasonic Lumix LX3. Jedná se o atraktivní polo-profesionální kompakt, jehož samotné papírové předpoklady budí patřičný respekt a očekávání: ultraširokoúhlý objektiv značky Leica 24-60mm, světelnost f2.0 – f2,8, větší 1/1.63" 10Mpix CCD snímač,citlivost ISO až 3200, záznam do Rawu, video až do rozlišení 1280 x 720 pixelů (16:9). Pokud k tomu přidáme i pohledný retro design celokovového těla, není se čemu divit, že náš redakční test na daný fotoaparát již „netrpělivě“ čeká.

{Základní popis}

Skoro každý z nás může mít nějakou představu o kompaktu „snů“. Měl by to být kompaktní fotoaparát, co toho umí co nejvíce (nejlépe všechno), s ideálními vlastnostmi a vybavením. Existuje však reálně nějaký kompaktní fotoaparát, který by takový mohl být? Pravděpodobně ne, vždy je třeba učinit pár kompromisů, ale může se objevit kompaktní fotoaparát, který se tomuto ideálu může, alespoň „papírově“ blížit více, než je tomu standardně u dané kategorie aparátů zvykem. Přesně takovým kompaktem se může stát i nový Panasonic Lumix LX3. Už předchozí model řady Lumix, Panasonix LX2 naznačil určité ambice výrobce postavit kvalitní high-end kompakt. Nový model Lumix LX3 převzal štafetu po svém předchůdci a představil některé nové zajímavé inovace. Mezi hlavní „želízka v ohni“ tohoto kompaktu může patřit objektiv značky Leica, který nabízí poměrně ojedinělý rozsah ohnisek 24mm-60mm (eq. kinofilmu, fyzické ohnisko 5,1mm-12,8mm) a výjimečnou světelnost (v dané třídě) f2.0-f2.8. Fotoaparát nezklame ani příznivce Raw formátu, jehož snímání podporuje. Výrobce se střízlivě zřekl trendu „slepého“navyšování počtu pixelů a zachoval efektivní rozlišení 10,1 Mpix (stejné rozlišení jako u Lumix LX3). Pozitivní je, že došlo ke zvýšení rozměru CCD snímače, jehož uhlopříčka nyní činí 1/1.63" palce (podporuje i záznam s poměrem stran 16:9) a proto je možné očekávat lepší výsledky v oblasti menšího výskytu digitálního šumu (menší hustota fotodiod). Také maximální nastavitelná citlivost ISO poskočila až na 3200. Seriozní dojem evokuje celokovové tělo fotoaparátu a různé, na běžný kompakt netypické, ovládací prvky. Proto má kompaktní fotoaparát Lumix LX3 „našlápnuto“ oslovit také budoucí či stávající majitele DSLR, jakožto její možná kapesní alternativa. Ale nebudeme předbíhat, není vhodné generovat na fotoaparát pozitiva dříve, něž projde samotným „ohněm“ redakčního testu. Takže, vzhůru do testování. Ještě dodáváme, že k fotoaparátu je dokoupitelné volitelné příslušenství, které můžete zde vidět i na některých produktových fotografiích. Jedná se o kožené pouzdro, širokoúhlou předsádku DMW-LW46E (rozšiřuje ohnisko na 18mm, eq. Kinofilmu) a externí monofokální hledáček DMW-VF1E (eq. 24mm), který se umisťuje do patice pro externí blesk.

Co je u Lumix LX3 nového

Fotoaparát Lumix LX3 se od předchozího modelu Lumix LX2 zásadně liší v několika oblastech. V první řadě se jedná o zbrusu nový objektiv značky Leica, který mnohé jistě překvapí nestandardní rozsahem ohniskových vzdáleností 24-60mm (eq. kinofilmu). Jedná se sice o menší rozsah zoomu, než který poskytoval model LX2 (28 - 112 mm při f2.8 - f4.9), ale zase díky tomu může nabídnout podstatně lepší světelnost f2.0 – f2,8. Jedná se tedy o poměrně velmi světelný objektiv, který se v dané kategorii kompaktů vyskytuje jen zřídka. Pokud zapátráme v paměti, tak naposled měl podobně vysoce světelný objektiv fotoaparát Olympus 5050 ZOOM s f1,8 – f2.6 z roku 1999. Zároveň byl úmysl výrobce sestrojit objektiv, který by měl vynikající optické vlastnosti, pokud možno v celém rozsahu zoomu. Proto lze takový nižší rozsah zoomu 24-60mm chápat. Širokoúhlé počáteční ohnisko 24mm (eq. kinofilmu) fotoaparát Lumix LX3 katapultuje do oblasti ideálních předpokladů pro fotografování například krajin či architektury. Vysoká světelnost zase umožňuje, ve spojení se systémem optické stabilizace (Panasonic MEGA O.I.S), kterou je fotoaparát vybaven, fotografovat z ruky i na delší časy při horších světelných podmínkách. Podobně jako předcházející model skýtá Panasonic Lumix LX3 celokovové tělo (vyjma odklápěcí krytky prostoru pro akumulátor). Design výrobku se mírně změnil, stal se více „retro-stylový. Nejvíce je to patrné na atraktivním provedení mini-opěrky pro prsty na přední straně, s imitací koženého prvku, která dává vzpomenout na některé legendární Leica aparáty (mluvíme o černé variantě LX3). Změny „dostihly“ i CCD snímač, ač tomu na první pohled stejná výše 10Mpix rozlišení nenapovídá. Rozměr CCD snímače se zvětšil a délka jeho uhlopříčky nyní činí 1/1.63" palce. Oba modely kompaktů se rovněž liší použitým obrazovým procesorem. Lumix LX3 obsahuje novou generaci obrazového procesoru Venus s pořadovým číslem IV. Podle výrobce vykazuje model Lumix LX3 přesnější podání barev a větší dynamický rozsah, než jaký vykazoval Lumix LX2. Dalším rozdílem je minimální a maximální nastavitelná citlivost ISO. Zatímco Lumix LX2 nabízel citlivost ISO v rozsahu 100-1600 ISO, tak LX3 poskytuje nastavitelný rozsah ISO v intervalu 80-3200. Parametry nahrávání videa zůstávají v podstatě stejné. Lumix LX3 je osazen o „chlup“ větším LCD displejem s úhlopříčkou 3“ palce. To jsou asi tak v kostce ty nejvýznačnější rozdíly mezi oběma zmiňovanými modely. Pokročme tedy dále do další partie redakčního testu.

Základní popis

Panasonic Lumix LX3 je k dispozici ve stříbrném a černém provedení (my jsme měli k dispozici model v barvě černé). Nutno podotknout, že černá barva mu subjektivně více sluší. Vnější vzevření fotoaparátu na první pohled evokuje esteticky zajímavý „retro-styl“, což fotoaparát viditelně odlišuje od ostatních kompaktů. Celokovové provedení těla kompaktu bezpochyby podtrhuje serióznost toho aparátu. Na přední straně dominují prvky teleskopického vysouvacího objektivu, který působí mohutněji, než u kompaktů bývá zvykem. Patrně je to i mimo jiné známka přítomnosti systému optické stabilizace objektivu (Panasonic Mega O.I.S.). Pro lepší držení fotoaparátu je určený elegantně provedený výstupek, který leží na přední straně vedle tubusu objektivu. Na spodní straně nalezneme poctivě provedený kovový závit pro připevnění stativu. Poněkud nestandardní je umístění tohoto závitu, který je posazen mimo osu objektivu aparátu. Rozměry Lumix LX3 jsou příjemně kompaktní: 108,7mm x 59,5mm x 27,1mm. Váha přístroje je cca 229g (bez akumulátoru a paměťové karty).

Na horní straně je lokalizováno několik ovládacích prvků. Zde dominuje kruhový volič expozičních režimů a chromově lesklá spoušť. Okolo spouště se nalézá prstenec pro mechanické ovládání zoomu objektivu. Je zde také malé kovové tlačítko, kterým si můžeme aktivovat výběr ostřících bodů autofokusu. Můžeme zde naleznout také miniaturní otvory pro interní mikrofon a reproduktor. Na opačné straně horní části, než leží spoušť ještě můžeme spatřit tlačítko pro aktivaci vyskakovacího blesku. Na bocích aparátu jsou z obou stran kovová očka pro připevnění řemínku. Na pravém boku je krytka pro USB a AV konektor. Pro vložení paměťové karty a Li-on akumulátoru (1150mAh) je třeba odklopit plastovou krytku, která je na spodní straně aparátu.

Na zadní straně je situovaný nízkoteplotní TFT LCD displej, s délkou uhlopříčky rovnou 3" palcům. Rozlišení displeje je cca 460 000 bodů, což je oproti Lumix LX2 citelný nárůst (207 000 bodů). Napravo od něj je umístěno několik ovládacích prvků. Je zde přívětivý malý joystick, který slouží k ovládání některých parametrů (například nastavení času a clony). Dále je zde multifunkční křížový ovladač s potvrzovací klávesou uprostřed a trojice tlačítek: Zámek ostření/Zámek expozice, Display/LCD režim a Koš/Způsob snímání.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Panasonic Lumix LX3 obsahuje snímač CCD s úhlopříčkou 1/1,63" (v porovnáním s 1,1,65“CCD u modelu LX2 je to nepatrný nárůst) a efektivním rozlišením 10,1 MPix, což umožňuje zhotovovat snímky do maximální velikosti 3648 x 2 736 bodů. Fotoaparát dává rovněž na výběr z více druhů rozlišení. Dostupná jsou rozlišení s velkostí 10MPix, 8MPix, 5MPix, 3MPix, 2MPix. Lze si nastavit různé typy formátu: 4:3, 3:2 a 16:9. Mezi těmito jednotlivými formáty přepínáme třípolohovým tlačítkem, umístěným na tubusu objektivu. Citlivost lze nastavit na ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600 a 3200. Snímky se ukládají ve formátu JPEG nebo RAW. Fotoaparát umožnuje i duální záznam Raw plus JPEG na paměťovou kartu. V aparátu můžeme korigovat práci obrazového procesoru přes možné individuální nastavení tří různých stupňů kontrastu, ostrosti, barevného nasycení a redukce šumu. Pro efektní „osvěžení“ fotografií lze ve fotoaparátu nastavit digitální „simulace“ filmů: „Standard“, „Dynamic“ (větší saturace barev a kontrast), „Přírodní“ (zesíleny RGB kanály), „Jemný“ (zeslabený kontrast), „Nostalgie“ (simulace vybledlých barev a nízkého kontrastu). Je možné snímat zároveň i tři tyto efekty zároveň přes režim „Multifilm“ (lze nastavit, které tři efekty se budou používat. Do nastavení daných efektů může uživatel manuálně zasáhnout. Ozvučené video můžeme nahrávat ve formátu MOV, v maximálním rozlišení až 1 280 x 720 bodů (HD poměr 16:9 s frekvencí snímkování 24 sn/sek), v dalších velikostech 848 x 480 bodů(poměr 16:9), 640 x 480 bodů a 320 x 240 bodů(oba při 4:3). Délka videosekvencí je omezena pouze kapacitou paměťové karty. Při nahrávání videa je dostupná stabilizace obrazu, ale není možné zoomovat objektivem.

Fotoaparát je vybaven impresivním objektivem Leica DC VARIO-SUMMICRON , jehož optická soustava se skládá z 8 čoček, řazených ve 6 skupinách (obsahuje 4 asférické členy). Ohniskový rozsah objektivu je 24mm – 60mm (Eq. kinofilmu), což v praxi představuje 2,5x optický zoom. Je to jistě relativně málo, ale zase tím objektiv získává na svém kvalitativním potenciálu. Světelnost objektivu je nezvykle vysoká f2.0-f2.8. Nejvyšší nastavitelná clona je F8. Autofokus pracuje v režimech: normální, makro a v případě potřeby můžeme nastavit také manuální způsob ostření. Režimy ostření přepínáte také pomocí třípolohového ovladače,který je umístěn na boku tubusu objektivu. Autofokus v režimu „Běžný“ ostří od 50 cm na nejkratším ohnisku a od 1 m na ohnisku nejdelším. Makro ostří od 1 cm do 30 cm a manuální ostření pracuje rovněž od 1 cm do nekonečna. Automatickém ostření lze uživatelsky specifikovat výběr ostřícího bodu či jeho skupin. Přímý přístup k této dispozici vede přes výše zmíněné tlačítko „Fokus“, které nalezneme vedle spouště. Panasonic Lumix LX3 je vybaven systémem optické stabilizace „Mega O.I.S.“, která umožňuje do určité míry eliminovat chvění rukou a tak je možné prodloužit délku expozičních časů.

Expozice je měřena celoplošně, celoplošně s důrazem na střed, nebo bodově. Vypočtenou expozici lze regulovat pomocí její kompenzace +/-2 EV po 1/3 EV. Panasonic LX3 nabízí režim plné automatiky(A a P), poloautomatické režimy priority času a clony(Tv a A) a plnohodnotný manuální režim (M). Fotoaparát je vybaven pokročilými funkcemi automatiky, jako jsou například „Inteligentní kontrola ISO“a „Detekce obličeje“. Celkový rozsah expozičních časů závěrky je 60s – 1/2000s a je proměnlivý v závislosti na konkrétního zvoleném expozičního režimu. Panasonic LX3 rovněž, podobně jako ostatní kompakty nabízí „nepřeberné“ množství speciálních scénických režimů (přes 18 jednotlivých režimů, např. „Portrét“, „Soft skin“, „Krajina“, „Hvězdná obloha“ a jiné ). Nejvíce nás zaujal režim „Dírková komora“, který působivě simuluje stylovou vinětaci starých aparátů (dírkové komory). Za zmínku také určitě stojí funkce vícenásobné expozice, kdy můžeme do „jednoho“ snímku několikrát exponovat a vytvářet tak zajímavé efekty. Užitečná funkce je zobrazení živého histogramu na LCD displeji při fotografování a v rámci náhledu jsou zobrazitelná přepálená nebo „pročerněná“ místa na snímku. Rychlost sériového snímání je cca 2,5 snímku za vteřinu ( o 0,5s rychlejší než předchozí model). Díky vnitřní paměti je i relativně svižné fotografování snímků ve formátu RAW- lze snímat další RAWy i v průběhu zapisování předchozího RAWU na paměťovou kartu (max. 3 RAW po sobě). Při snímání JPEG snímků lze v řadě pořídit max 8 snímků v plném rozlišení (kapacita bufferu)

Interní blesk pracuje v režimech: automatika, vypnuto, s redukcí červených očí, vynucený záblesk a pomalá synchronizace. Rozsah blesku je 0,8 - 8,3 m (na nejkratším ohnisku) . Korekce záblesku je nastavitelná na -2 až +2 EV v krocích po 1/3 EV. Fotoaparátu nechybí patice pro připojení externího blesku. Kalibrace vyvážení bílé barvy je dostupná v možnostech nastavení: Auto, Den, Zataženo, Stín, Žárovka, Blesk a dva definovatelné režimy (Set 1/2). Světelnou teplotu lze navíc korigovat manuálně (pomocí grafu na displeji, simulující RGB prostor) v rozmezí -1 500 / +1 500 po 150K krocích. Lahůdkou je možnost plnohodnotné manuální kalibrace bílé barvy, kdy uživatel fotoaparátu „ukáže“ bílou barvu a ten si ji změří a nastavení si uloží do vytvořeného presetu. Záznam dat je prováděn na SDHC / SD / MMC paměťové karty. Fotoaparát je vybaven USB 2.0 konektorem a A/V výstupem (PAL a NTSC).

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Protože Panasonic LX3 je určen především pro náročné amatéry eventuálně polo-profesionály, tak tomu také odpovídá vytříbená nabídka ovládacích prvků. Důležitý prvek zde představuje zejména multifunkční joystick, ,který je použitelný pro manuální zaostřování, nastavování času expozice a clony nebo pro přístup k rychlému nastavení nejdůležitějších parametrů. Při delším stisknutí joysticku se zobrazí menu s možností rychlého nastavení vyvážení bílé, citlivosti, rozlišení a kvality snímků. Existence a provedení tohoto funkčního joysticku je chválihodnou záležitostí.

Dalším důležitým prvkem je standardní multifunkční ovladač, sloužící jak pro pohyb v menu a režimu prohlížení, tak jím lze měnit některé parametry, jako je například Kompenzace expozice (Nahoru), Náhled snímku (dolů), Samospoušť (vlevo) a Funkce blesku (vpravo). Stisknutím středové potvrzovacího tlačítka „SET“ se dostaneme do hlavního Menu, kde máme možnost dalších změn a nastavení. Tlačítko Display přepíná režimy zobrazení informací na LCD displeji, včetně náhledu živého histogramu. Klávesou ležící v pravém spodním rohu lze nastavit buď způsob snímání (v režimu fotografování), nebo s ní můžeme mazat snímky (v režimu prohlížení). Tlačítko AF/AE aretuje naměřenou hodnotu expozice a zaostření.

 

 

Expoziční režimy přepínáme kruhovým voličem, umístěným na horní straně přístroje. Poměr stran měníme posuvným přepínačem na horní straně tubusu objektivu. Na levém boku tubusu objektivu je pak podobný přepínač, kterým můžeme nastavit režim ostření.

 

 

 

V menu se pohybujeme pomocí křížového ovladače a jednotlivé parametry nastavujeme pravým tlačítkem. V menu vévodí dvě hlavní záložky. Jedna záložka je určena pro nastavování atributů fotografování a druhá je klasický „Setup“. V menu lze zevrubněji nastavovat například vyvážení bílé, nastavení vyvážení bílé, citlivost, rozlišení snímků, kompresi snímků (dvě úrovně + RAW formát), audio komentáře, režimy měření expozice, režimy zaostřování, kontinuální ostření, pomocnou diodu AF, digitální zoom, barevné efekty, parametry snímku (kontrast, ostrost, saturace, redukce šumu), animaci ze statických snímků a nastavení hodin. Dále lze si navolit nastavení hodin, světový čas, jas displeje, nápovědu, datum cesty, automatický náhled, úsporný režim, manuální ostření, zvuky, zvuk AF, zvuk závěrky, hlasitost, nulování, zvýraznění, video výstup, TV formát, jednotky, zobrazení pozadí a nastavení jazyka.

Menu režimu prohlížení nabízí volby nastavení například prezentace snímků(Slideshow), , rotaci snímků, tisk, ochrana snímků, digitální záznamník, změny velikosti, ořez, převod formátu, kopírování a formátování paměťové karty. Záložka „Setup“ je identická jako v předchozím případě menu.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Fotoaparát Panasonic Lumic LX3 umožňuje nastavit tyto hodnoty citlivosti ISO: 80, 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200. Ačkoliv se jedná o kompaktní fotoaparát, tak Lumix LX3 si zachovává poměrně nízkou hladinu šumu až do citlivosti 400ISO. Je to ovšem vykoupeno relativně „drastickou“ redukcí šumu, která je bohužel aktivní i při nižších citlivostech ISO. Dochází tak k jakémusi „přežehlení“ detailů, což je škoda, protože objektiv fotoaparátu kreslí skutečně skvostně. Citlivost ISO 800 je za určitých podmínek také velmi dobře použitelná (vyjma noční fotografie), detaily jsou zde ještě docela viditelné. Ostatní citlivosti jako je ISO 1600 a 3200 jsou použitelné pouze v nouzi, detaily jsou „spolykány“ neúprosnou redukcí šumu i šumem samotným. Obzvláště to platí pro nejvyšší citlivost 3200ISO, obrazový výsledek je v tomto případě doslova žalostný, což je ale jev u kompaktů naprosto nepřekvapující.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600 a 3200.

Automatické vyvážení bílé pracuje standardně. Za denního (přirozeného) světla pracuje WB korektně, ovšem jak už je u této třídy aparátů zvykem, v umělém osvětlení má přístroj „nadržuje“ teplejším odstínům barev v obrazem. Pro tyto případy je vhodnější výběr některého z přednastavených režimů: Den, Zataženo, Stín, Žárovka a Zářivka. Nejpreciznější způsob kalibrace bílé je samozřejmě její manuální provedení, které fotoaparát rovněž umožňuje.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Dostáváme se k hodnocení optických kvalit objektivu fotoaparátu Panasonic LX3. Abychom byli upřímní, kvalita objektivu Leica DC VARIO-SUMMICRON nás velmi, opravdu velmi překvapila. Objektiv si udržuje velmi vysokou úroveň kresebnosti a zobrazení detailů téměř v celém rozsahu zoomu 24-60mm. Vinětace je v obraze na nízké úrovni, stejně jako výskyt chromatických vad objektivu. V obraze je u širokoúhlého ohniska patrné určité soudkovité zkreslení, ale jeho míra jek akceptovatelná vzhledem ultra-širokoúhlém ohnisku 24mm. Při ohnisku 60mm můžeme naleznout jemné poduškové zkreslení, které je ale vskutku minimální. Při fotografování s širokoúhlou předsádkou DMW-LW46E (dokupuje se samostatně, vytváří ohnisko eq. 18mm kinofilmu) sice výrazně vzroste chromatická aberace a soudkovité zkreslení, nicméně dochází k nižšímu úbytku kresebnosti (vyjma kresby v rozích obrazu) než bychom obecně tohoto typu předsádek očekávali. Makro fotografie u Panasonic Lumix LX3 je příjemně zdařilá, svůj „lví podíl“ na tom bezpochyby má i dostupná světelnost f2.0, která umožňuje práci s velmi malou hloubkou ostrosti a tak lze působivě více oddělovat objekt od pozadí. Celkově hodnotíme optické kvality Panasonic Lumic LX3 jako výrazně nadstandardní.

 

Fotografování s minimálním zacloněním na nejkratším ohnisku (vlevo, F2,0) a na nejdelším ohnisku (vpravo, F2,8). Úplně dole výsledek fotografování s nasazenou předsádkou Panasonic DMW-LW46E (výsledné ohnisko18mm – eq. kinofilmu)

 

Fotografování se středně nastavenou clonou na nejkratším ohnisku (vlevo, F5,6) a na nejdelším ohnisku (vpravo, F6,3).

 

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200.

Režim makro

 

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200.

Video sekvence: 640 x 480 bodů (30 sn/sek)…

Video sekvence: 1280 x 720 bodů (24 sn/sek)…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Panasonic Lumix DMC-LX3 v praxi

Naměřili jsme, že doba, která uběhne od zapnutí fotoaparátu a pořízení první snímku, činí cca 2,3 vteřiny. Tento čas spadá do standardního průměru v kategorii kompaktů. Při namáčknutí spouště, je její zpozdění, v podmínkách našeho redakčního testu, prakticky neměřitelné (pod 0,1s). Bez namáčknutí spouště se dostáváme k času zpoždění cca 0,5s. Přezooomování z ohniska 24mm na ohnisko 60mm trvá asi 1,5s. Ovládání zoomu je plynulé a umožňuje jeho přesné krokování. Automatické měření expozice funguje korektně a lze se na něj spolehnout ve většině běžných fotografických situací. Při náročnějších světelných situacích si můžeme vypomoci korekcí expozice, nebo změnou metody měření expozice (Průměrové, Se zdůrazněným středem a Bodové). Autofokus pracuje rychle a k jeho efektivnosti i ve špatných světelných podmínkách, přispívá nemalou měrou i pomocná osvětlovací AF-lampa. Můžeme také ostřit i manuálně. Manuální ostření je, díky svému intuitivnímu ovládání skrze joystick, plynule a přesné. Při manuálním ostření je na LCD displeji zobrazen zvětšený výřez scény, pro lepší kontrolu nad průběhem zaostřování. Kovové ovládací tlačítka fotoaparátu se ovládají dobře, stejně jako spoušť aparátu, která funguje s plynulým chodem. Ergonomie těla fotoaparátu a rozmístění jeho ovládacích prvků je zdařilá.

Kompaktní fotoaparát Panasonic Lumix LX3 nabízí flexibilní možnosti fotografování do tří poměrových formátů 4:3, 3:2 (formát standardní pohlednice) čí 16:9 (širokoúhlá alternativa snímku, efektivní zejména při projekcí snímků na HD televizích). Vliv vybraného poměrového formátu je dostupný za cenu určitého snížení rozlišení snímku (dochází k určitému ořezu snímku při poměrech 3:2 a 16:9). Fotoaparát má poměrně výkonnou optickou stabilizaci obrazu (byla již zmíněna výše). V kombinaci s vysokou světelností objektivu jsme byli překvapeni, když se nám podařilo udržet i pozoruhodný čas 0,75s. Snímek byl sice, při detailním ohledání drobně rozostřený, ale celkově fotografie působila poměrně ostrým dojmem. Samozřejmě výše jednotlivých „udržených“ časů je silně relativní a závisí na individuálně odlišném chvění rukou, které se mou chvět každému člověku jinak. LCD displej fotoaparátu je rozměrný a při zobrazování snímku vykazuje dobré podání barevnosti a kontrastu i při různých úhlech pohledu. Za ryzost zobrazených detailů pořízených snímků na LCD displeji může rovněž i jeho vysoké rozlišení, které čítá cca 460 000 obrazových bodů.

Závěr

Dostali jsme se k závěru recenze fotoaparátu Panasonic Lumic LX3. Nebudeme zastírat, že uvedený fotoaparát na nás zanechal velmi dobrý dojem už v průběhu redakčního testování. Jedná se o značně vydařený kompakt, který bez nadsázky nabízí možnost seriózní fotografické práce. Tento aspekt mimo jiné potvrzuje i podpora snímání do formátu RAW. Nejsilnějším prvkem fotoaparátu je jeho nadstandardně kvalitní optika, která velmi dobře kreslí a vykazuje minimum optických vad v celém rozsahu zoomu. Ojedinělá existence širokoúhlého ohniska 24mm (kompaktních fotoaparátů dané třídy) poskytuje dispozici k pořízení svébytných záběrů, zejména v oblasti krajinářské, reportážní a architektonické sféře fotografie. Subjektivně se nám zdá, že daný fotoaparát dosahuje nadprůměrným výsledků v oblasti dynamického rozsahu. Možná za to může i mírná dispozice automatiky fotoaparátu podexponovávat fotografie. Retro design fotoaparátu je osobitý a originální. Ve sféře úrovně digitálního šumu v obraze si fotoaparát vede dobře. Použitelnost citlivosti, při určitých podmínkách, až do hodnoty ISO 800 je ocenitelný faktorem. Nicméně právě zde přestaneme tento fotoaparát chválit a přistoupíme také k jeho kritice. Redukce šumu je podle našeho názoru místy až příliš drastická. Dochází k její aktivaci i při nižších citlivostech ISO (například při ISO 100 a ISO 200). Fotoaparát tak zbytečně prohospodařuje vynikající kresebnost svého objektivu tím, že jím vykreslené detaily jsou jaksi „přežehlovány“ interní redukcí šumu. Což může klást určité problémy při tisku na větší formáty. Určitého napomenutí si zaslouží i menší výdrž 1150mAh Li-on akumulátoru, se kterým jsme dokázali nafotit jen cca 310 snímků (během cca 2,5 hodiny) . Dalším stěžejním faktorem kritiky je cena fotoaparátu a jeho příslušenství. V současné době (říjen 2008) se fotoaparát Panasonic Lumix LX3 prodává za cenu, která se pohybuje okolo 12900kč. Zdá se nám, že tato cena je srovnatelná, (ne-li vyšší) s cenou některých low-endových DSLR na trhu. Je jasné, že při sebevětší snaze, nemůže být obrazová kvalita kompaktního fotoaparátu plně srovnatelná s kvalitou fotografií pořízených s DSLR (rozdíly ve velikostech snímačů jsou zkrátka zatím nepřekročitelné). Zde jeví konkurenceschopnost Lumix LX3,v porovnání s DSLR, jako problematická. Proto se můžeme domnívat, že fotoaparát Panasonic Lumix LX3, osloví především náročné fotoamatéry (případně polo-profesionály), kteří zatím DSLR nemají a necítí se na ní, či DSLR mají a poohlížejí se po její „kapesní“ alternativě pro každodenní fotografování (například při cestě do práce či na cestách). Dostáváme se k ceně dokoupitelného příslušenství. K fotoaparátu Lumix LX3 si můžeme pořídit externí monofokální optický hledáček DMW-VF1E (eq. ohniska 24mm, cena cca 4500kč) a širokoúhlou předsádku DMW-LW46E (eq. ohniska 18mm, cena cca 5400kč, nutno k ní zakoupit ještě „trubkovitý“adaptér DMW-LA4E) a pohledné kožené pouzdro. Cena příslušenství, zejména v případě externího hledáčku, se nám zdá jako příliš velká a v podmínkách českého trhu poměrně nešťastně zvolená.

:: Technická specifikace

[-more-]{Živé fotografie}

Pořízeno bez širokoúhlé předsádky

Pořízeno s širokoúhlou předsádkou

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: