Pentax K10D – nadupaná DSLR v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Pentax K10D – nadupaná DSLR v praxi

6. února 2007, 00.00 | K testování se nám na krátkou chvíli dostala zrcadlovka Pentax K10D, díky ochotě české komunity fandů této značky. Na papíře velmi zajímavé parametry – jako je 10 MPix rozlišení a stabilizace obrazu – přinesly své ovoce v podobě znovuzrození většího zájmu o tuto značku. Až donedávna totiž Pentax nabízel nekonečné variace na starší model *ist D.

{Popis a konstrukce}

Předmluva:
Rádi a ochotně jsme zapůjčili digitální fotoaparát Pentax K10D k testování redakci fotografovani.cz a grafika.cz (panu Davidu Filipi). Je dobře, že IDIF dokáže spolupracovat nejen s velkými společnostmi a známými fotografy, ale i s malými subjekty, jako je Pentax Friends Site. Většina digitálních zrcadlovek zde již byla recenzována, a tak tato recenze snad pomůže všem fandům digitální fotografie udělat si kompletnější obrázek o modelech DSLR, dostupných na našem trhu. http://pentaxfriends.eu

K testování se nám na krátkou chvíli dostala zrcadlovka Pentax K10D díky ochotě české komunity fandů této značky (za redakci děkujeme za zapůjčení přístroje jmenovitě: Jiřímu Stejskalovi, který zapůjčil k testu tělo, a Zbyňku Hovorkovi za objektivy). Na papíře velmi zajímavé parametry – jako je 10 MPix rozlišení a stabilizace obrazu – přinesly své ovoce v podobě znovuzrození většího zájmu o tuto značku. Až donedávna totiž Pentax nabízel nekonečné variace na starší model *ist D.

Konstrukce a design
Klasická konstrukce DSLR bez integrovaného vertikálního gripu nijak nevybočuje z průměru. Oproti Nikonu D80 má K10D o něco málo menší grip, který je přesně na hranici pohodlného používání, pokud máte velké ruce. Oproti Canonu 400D, který má velmi malý grip a pro velké ruce je nepohodlný. Povrchové zpracování plastového pláště K10D je velmi kvalitní, simuluje kovový povrch. Podobně jako u Nikonu D80 rozhodně nepůsobí tak "plastově" jako Canon 350D. Celkově lze tedy říci, že K10D sedne dobře do ruky a není problém s ním fotografovat i delší dobu. Velkou výhodou, která ho posunuje do vyšší kategorie (Canon 30D, Nikon D200), je utěsnění pro ochranu před prachem a vlhkostí. Umístění spouště je podobně jako u Nikonu blíže k zadní straně, Canon 30D má spoušť více vepředu. Tlačítka u přepínače jsou kvalitní, dobře použitelná.


s objektivem Pentax smc 50-200 mm F4-5,6

Fotoaparát se zapíná prstencovým přepínačem, uprostřed kterého je spoušť, což velmi zrychluje ovládání. Samozřejmostí v této kategorii jsou dvě multifunkční kolečka – na přední straně gripu a v pravém horním rohu zadní strany. Na přední straně budeme marně hledat tlačítko náhledu hloubky ostrosti. Náhled se aktivuje třetí polohou přepínače pro zapnutí (u Nikonu D80 se jím aktivuje podsvícení panelu). V okolí bajonetu tedy nalezneme pouze pojistku pro uvolnění objektivu a přepínač režimů zaostřování. Z levé strany je na bajonetu také tlačítko RAW a pojistka vestavěného blesku.

Pod plastovými dvířky ukryté konektory napájení, USB a drátové spouště nalezneme na levém boku. Slot paměťové karty je na pravém boku a otevírá se pojistkou na zadní straně. Horní strana je využita poměrně rozumně. Na její levé straně je kruhový volič expozičních režimů, pod kterým je přepínač oblasti měření expozice. Na pravé straně je rozměrný stavový LCD displej se zeleným podsvícením, zelené programovatelné tlačítko a výše zmíněný vypínač se spouští. Na zadní straně nalezneme obvyklý mix tlačítek pro nastavení parametrů, křížový ovladač, okolo kterého je volič oblasti zaostření, pojistka slotu paměťové karty a také velmi důležitý přepínač pro aktivaci stabilizace obrazu. Optický SLR hledáček má samozřejmě nastavitelnou dioptrickou korekci (posuvnou) a vyměnitelnou očnici.

Na spodní straně je prostor pro baterii a gumovou záslepkou chráněný konektor pro vertikální bateriový grip. Kovový závit pro stativ, umístěný v ose objektivu, je samozřejmostí. Fotoaparát má bez objektivu na šířku 142 mm, na výšku 101 mm a do hloubky 70 mm. Hmotnost je cca 717 g bez baterie a karty. S baterií je to cca 793 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Ve fotoaparátu byl použit snímač s efektivním rozlišením 10,2 MPix a rozměry 23,5 x 15,7 mm (APS-C). Snímky můžeme ukládat v rozlišení 3 872 x 2 592, 3 008 x 2 000 a 1 824 x 1 216 bodů ve formátech JPEG a RAW (samostatně, nebo do obou zároveň). U RAW formátu si můžeme vybrat ukládání do souborů typu PEF (standard Pentaxu), nebo DNG (univerzální standard RAW souborů od Adobe). Citlivost snímače můžeme nastavit na ISO 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250 a 1600. Zde je slabina oproti konkurenci, která nabízí i ISO 3200 (Nikon D80, Canon 30D). Uživatelé doufají, že Pentax časem uvolní firmware, kde tuto vysokou citlivost umožní nastavit, ale o žádnou extrémní tragédii se nejedná. Automatické nastavování citlivosti můžeme ovlivnit zadáním rozsahu požadovaných citlivostí. Snímkům můžeme nastavit stupeň ostrosti, kontrastu, saturace, odstínu, barevný prostor (sRGB, Adobe RGB a optimalizovaný sRGB pro záběry krajin) a tónování (přirozený, živější). Výhodou je 22bitový A/D převodník, který umožňuje rozlišovat více odstínů při interním zpracování, ale musíme si uvědomit, že výsledek se tak jako tak uloží do 8bitového JPEG, nebo 12bitového RAW, stejně jako u každého jiného fotoaparátu. Na rozdíl od Canonu a Nikonu nabízí K10D – stejně jako Sony – stabilizaci obrazu pomocí posuvu snímače. To nám pomůže kompenzovat vliv otřesů fotoaparátu, díky čemuž lze použít delší časy expozice. Stabilizace u K10D kompenzuje pohyby v osách X i Y, ale umí také kompenzovat rotaci. Pomocí systému stabilizace lze také očistit snímač od prachu pomocí série otřesů. Na určitý druh prachu to má efekt, ale nemůžeme se spoléhat na to, že by byl problém s prachem zcela vyřešen. Podobně jako u Sony Alpha A100 situaci vylepšuje antistatická vrstva na snímači, která by měla zhoršovat podmínky pro ulpění prachových částic.

Fotoaparát podporuje objektivy s bajonetem Pentax KAF2, KAF a KA. Podporovat bude také objektivy se "supersonickými" zaostřovacími motorky. Díky velikosti snímače (APS-C) musíme počítat s ořezovým (prodlužovacím) faktorem 1,5x. To znamená, že fyzické ohnisko nasazeného objektivu musíme násobit 1,5x, abychom získali ohnisko, se kterým bychom měli stejný úhel záběru na kinofilmovém přístroji (nebo na DSLR se snímačem o velikosti kinofilmového políčka). Optický průhledový SLR disponuje pětibokým hranolem a pokrytím 95 % plochy scény. Zvětšení je 0,95x při použití 50mm objektivu zaostřeného na nekonečno. Nalezneme zde dioptrickou korekci (-2,5 až +1,5) a výměnnou. 11bodové automatické TTL zaostřování SAFOX VIII umí pracovat v režimu jednorázového ostření, kontinuálního zaostřování, nebo ho můžeme přepnout na manuální režim. Prostředních 9 bodů je křížových, což znamená, že jsou citlivé na vodorovné i kolmé linie.

Měření expozice obstarává 16segmentový snímač. Měření může být celoplošné, celoplošné s důrazem na střed nebo bodové. Kromě klasických režimů expozice (P, A, S a M) nabízí K10D také režim "TAv", což je priorita času a clony. Uživatel si manuálně nastaví čas a clonu a fotoaparát zvolí odpovídající citlivost. V režimu P se můžeme rychle přemístit do klasické priority času (Tv) nebo priority clony (Av) pouhým otočením předního nebo zadního multifunkčního kolečka. Další režim, priorita citlivosti, kde fotoaparát nastaví čas a clonu dle zvolené citlivosti. Automatiku lze regulovat pomocí kompenzace expozice v rozsahu +/-2 EV po 1/3, nebo +/-3 EV po 1/2 EV krocích. Závěrka pracuje v rozsahu od 1/4 000 s do 30 s. Využít můžeme i režim Bulb. Je zde také možnost aktivace vícenásobné expozice (multiexpozice) pro 2 až 9 snímků. Sériové snímání pracuje maximální rychlostí 3 sn./sek. ve formátu JPEG až do zaplnění karty, nebo pro 9 snímků ve formátu RAW.

Vyvážení bílé barvy nabízí kromě automatického měření také možnost volby přednastavených hodnot, nastavení číselné hodnoty teploty a samozřejmě také manuální měření. Vestavěný blesk má směrné číslo 11. Nabízí klasické režimy včetně odpalování externích blesků a pokrytí pro ohnisko 18 mm. Synchronizace blesku pracuje až do 1/180 s. Externí blesky, připojitelné pomocí hot-shoe patice, naleznou podporu P-TTL měření.

Pro ukládání dat se používá paměťová karta Secure Digital (SD s podporou SDHC, bez nutnosti aktualizace firmware). TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2.5" a rozlišení 210 000 bodů, výrobce udává pozorovací úhel až 140°. Jas můžeme nastavit o +/-7 kroků. Video výstup podporuje formáty PAL i NTSC. Pro přenos dat má přístroj zabudované vysokorychlostní USB 2.0. Pro napájení se používá Li-ion akumulátor D-LI50, nebo externí adaptér pro napájení ze sítě (nutno dokoupit). K dispozici je velké množství nastavení ovládání. V přístroji nechybí ani senzor natočení, který může automaticky označit snímky pořízené "na výšku".

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládání je poměrně intuitivní a jednoduché. Na rozdíl od Nikonu se tolik nespoléhá na "dvojchvaty" tlačítko + kolečko. Oblast měření expozice nastavíme přepínačem umístěným pod ovladačem expozičních režimů, stabilizace se zase zapíná přepínačem ve spodní části zadní strany. Vyvážení bílé, citlivost, režim blesku a sériové snímání se pak nastavuje pomocí tlačítka "Fn", které vyvolá jednoduché menu, kde parametry nastavíme křížovým ovladačem. Vše je poměrně rychlé. Ne tak jako mechanické nastavení, ale rychlejší než hledání v menu. Oblast zaostřování nastavíme otočným voličem okolo křížového ovladače. Kompenzace expozice má své tlačítko. Ovládání je ihned pochopitelné i pro uživatele, který nikdy nedržel DSLR od Pentaxu.

I když je fotoaparát vybaven stavovým displejem, můžeme si zobrazit souhrnné info na zadním displeji. Zde se zobrazí takřka všechny myslitelné parametry ovlivňující výsledný obraz. Po nastavení jakéhokoliv expozičního režimu se na zadním displeji automaticky zobrazí nápověda, jak se příslušný režim jmenuje a kterými ovládacími prvky můžeme nastavit příslušné parametry. Co se nastavování parametrů týká, v menu lze mnoho vlastností ovlivnit a přizpůsobit.

 

 

Samotné menu je rozděleno na čtyři záložky. První slouží pro nastavení záznamu. Nastavíme zde rozlišení, kompresi, tónovou křivku, saturaci, kontrast, ostrost, formát souboru, multiexpozici, bracketing a režim stabilizace. Druhá záložka nastavuje prohlížení, konkrétně délku zobrazení náhledu, slideshow atd. Třetí záložka, Set-up, nastavuje zvuky, jazyk (čeština není), datum, čas, jas displeje, video výstup, automatické vypínání, pojmenování adresáře, aktivní baterii (ve fotoaparátu nebo ve vertikálním gripu, je-li přítomen), předsklopení zrcátka pro čištění snímače, oklepání snímače (aktivní čištění) a umožňuje resetovat nastavení. Čtvrtá záložka nabízí různá jemná nastavení, jako je krokování EV a citlivosti, zobrazení upozornění při vysoké citlivosti, dobu měření expozimetru, blokaci expozice, spřažení bodu měření expozice s bodem zaostření, jemné doladění WB, funkci tlačítka AF, redukci šumu, barevný prostor, funkci koleček (rollerů), funkci zeleného tlačítka na horní straně, podsvícení displeje, otáčení snímků, používání clonového kroužku atd.

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu odpovídá očekávání u 10MPix zrcadlovky. Můžeme počítat s velmi podobnou úrovní jako u Nikonu D80, spíše o chloupek horší. Nedosahuje ale takové úrovně šumu, jaká je u Sony Alpha A100. Dle našeho názoru používá Pentax méně agresivní odšumování než Nikon D80. Není asi nutno dodávat, že kvalita obrazu na ISO 1600 je nesrovnatelně lepší než u kompaktů, které tuto citlivost nabízí. Pokud chcete pořizovat seriózní fotografie s citlivostí ISO 400 a více, musíte sáhnout po DSLR.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé podávalo v průběhu testu dobrý výkon. Je spolehlivé, a pokud přeci jen selže, je tu množství předvoleb a možnost manuálního měření. V žárovkovém osvětlení můžeme očekávat typicky teplé odstíny, jaké v těchto podmínkách produkují téměř všechny digitální fotoaparáty jakékoliv kategorie.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

Ostrost a kvalita výsledného snímku je radikálně ovlivněna kvalitou použitého objektivu. Setový objektiv Pentax smc DA 18-55 mm F3,5-5,6 se řadí k tomu lepšímu, ve srovnání se setovými objektivy ostatních značek. Zatímco setové objektivy Canonu patří k těm horším, Pentax a Nikon nabízejí použitelné základní objektivy. Konstrukční zpracování Nikkoru 18-70 sice setový Pentax nedosahuje, ale dostihuje jej kvalitou obrazu. Za velmi příjemný detail můžeme počítat to, že se při zaostřování neotáčí přední člen, což zlepšuje použití polarizačního filtru.
U žádné DSLR nebyl poslední dobou tak markantní rozdíl v kvalitě snímků uložených v JPEG a RAW. Rozdíl je citelný zejména v ostrosti snímků. I bez retušovacích zásahů do snímků uložených jako RAW jsou na nich detaily znatelně lepší, zejména hrany mají více kontrastu. Porovnávali jsme na snímku uloženém jako JPEG a zároveň jako RAW. Pro seriózní práci, resp. při pořizování snímků, které budou vytisknuty na velký formát nebo je budeme prodávat, je u každého fotoaparátu lepší je nafotit v RAW formátu, ale u K10D je to spíše podmínkou. Snímky z dovolené, případně běžného fotografování pro webové účely postačí JPEG. Na první pohled na snímku tento neduh nepoznáme, i když se díváme ve zvětšení 1:1, ale pokud si dáme výřezy z JPEG a RAW vedle sebe, rozdíl bude zjevný.


Porovnání optického zkreslení a rozlišení (objektiv Pentax smc DA 18-55 mm F3,5-5,6 s nastaveným clonovým číslem F8.0, citlivostí ISO 100 a ohniskem 18 mm)


Porovnání optického zkreslení a rozlišení (objektiv Pentax smc DA 18-55 mm F3,5-5,6 s nastaveným clonovým číslem F8.0, citlivostí ISO 100 a ohniskem 35 mm)


Porovnání optického zkreslení a rozlišení (objektiv Pentax smc DA 18-55 mm F3,5-5,6 s nastaveným clonovým číslem F8.0, citlivostí ISO 100 a ohniskem 50 mm)

 

 


Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1

 

 


Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Jak jsme již napsali v části o konstrukci a ovládání, K10D se velmi dobře drží a ovládání je poměrně snadné. Stejně tak pohled do hledáčku je příjemný. Nabízí rozumné zvětšení a pokrývá velkou část scény.

Velkou výhodou K10D je vestavěná stabilizace obrazu. Ta umožňuje použít delší čas expozice. Pohyby snímače ve speciálním rámečku kompenzují vliv otřesů fotoaparátu. Jednoduchým testem ve slabším osvětlení jsme otestovali jeho účinnost, která je dobrá. Efekt je citelný, ale o kolik EV pomůže, je velmi individuální věc. Záleží na konkrétních podmínkách (např. stojíme-li na místě, nebo jedeme v autě?) a pevnosti ruky fotografa. Systém stabilizace lze navíc využít pro čištění snímače. "Oklepání" snímače můžeme aktivovat v menu, stejně jako můžeme zapnout automatické čištění při každém zapnutí fotoaparátu. U nastavení samospouště je k dispozici rovněž předsklopení zrcátka, což pomůže redukovat otřesy fotoaparátu způsobené rychlým pohybem zrcátka. Určitou chvíli tak v hledáčku nic nevidíme.

Různé barevné filtry se nenastavují před fotografováním, ale až po uložení. Na snímky můžeme aplikovat i černobílý režim, včetně volby R, G, nebo B kanálu. U filtru sepia nebo změkčovacího filtru zase můžeme volit intenzitu aplikace. Dále jsou k dispozici barevné a deformační (zeštíhlovací) filtry.

Mezi nevýhody K10D patří absence citlivosti vyšší než ISO 1600. Ve srovnání s Nikonem D80 nedisponuje přisvětlovací lampou pro AF, pro asistenci zde slouží vestavěný blesk. Nelze přehlédnout také problém s horšími výsledky v JPEG formátu.
Nedávno byl zveřejněn nový firmware verze 1.10, který vylepší několik detailů. Bohužel však neumožňuje nastavit citlivost ISO 3200. V nové verzi byla přidána funkce bezdrátového řízení externích záblesků, možnost změnit citlivost v režimu Tv a Av pomocí kolečka a několik dalších detailů u ovládání. Více informací je zde.

Ukázka efektu stabilizace
První tři snímky byly pořízeny bez stabilizace, z ruky bez stativu. Další tři jsou se zapnutou stabilizací. Všechny snímky mají čas expozice 1/10 s a byly pořízeny s objektivem nastaveným na ohnisko 200 mm. Jedná se o výřezy snímků 1:1.











Závěr
Pentax K10D je velmi zajímavou volbou pro ty, kteří si vybírají svou první zrcadlovku, ale i ty, co už jednu starší mají. Za svou cenu nabízí velmi zajímavé funkce, které můžeme najít u vyšší třídy zrcadlovek. Prachuvzdorné utěsnění a systém stabilizace obrazu – za cenu takřka stejnou, za jakou se prodává Nikon D80 – narušily hegemonii Canonu a Nikonu, a Pentaxu se jistě rozroste jeho základna fanoušků.

::Technická specifikace Pentax K10D

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

K10D

Autor: Kajfik Muž

Založeno: 06.02.2007, 08:35
Odpovědí: 0

Tak jsme se dočakli, panu Davidu Filipimu děkuji za recenzi a zároveň pozdravuju všechny z pentaxfriends.eu

Už se těším, až si K10D do parády vezme pan Kupsa z fotoaparat.cz Leč brzy to asi nebude...

Odpovědět na příspěvek

a čo K 100

Autor: bob222 Muž

Založeno: 06.02.2007, 09:20
Odpovědí: 3

low end DSLR od Pentaxu nebude? Tiež by bol zaujímavý

Odpovědět na příspěvek

RE: a čo K 100

Autor: Michal Muž

Založeno: 06.02.2007, 12:21

Lowend je treba Pentax k100d, stabilizaci ma, pouze jedno nastavovaci kolecoko a 6MPix APS-c CCD chip a stoji cca. o deset kc min nez k10d

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: a čo K 100

Autor: bob222 Muž

Založeno: 06.02.2007, 12:39

Ja viem, mal som to v titulku ;-). Myslel som, či nebude recenzia...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: a čo K 100

Autor: Kulich Muž

Založeno: 06.02.2007, 18:00

Pardon :) vsiml jsem si až teď po upozornění :)

Odpovědět na příspěvek

Slušně udělaná recenze

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 06.02.2007, 09:38
Odpovědí: 2

Na živých fotografiích je poměrně velká chromatická aberace a chtěl bych se zeptat, zda ta celkem špatná ostrost je ukázkou těch méně povedených JPEGů?

Odpovědět na příspěvek

RE: Slušně udělaná recenze

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 07.02.2007, 11:42

Co myslite tim "mene povedenym JPEGem"?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Slušně udělaná recenze

Autor: Dawe Muž

Založeno: 07.02.2007, 20:35

No já myslím, že bylo v recenzi dostatečně evidentně uvedeno, že JPEG jsou v poměru k RAW na oo.

Odpovědět na příspěvek

namacknuti spouste a efekt stabilizace

Autor: fahrus Muž

Založeno: 06.02.2007, 09:45
Odpovědí: 6

Omylem jsem svuj prispevek zaslal autorovi clanku druhym formularem, snad se nebude zlobit...

Efekt stabilizace je kvuli jejimu systemu promenlivy a nepodava tudiz stejne vysledky - to je citit nejvice u kritickych casu. Obecne se ale da rict, ze nam ostre snimky udrzi o cca 2 expozicni casy.

Mel jsem jeste dotaz k namacknuti spouste. Jelikoz k nemu nevidim zadnou vytku, zajimalo by me, zda je to problem meho tela (do CR priletelo v pulce ledna, takze by to nemela byt zadna vada prvnich kusu) - namacknuti se totiz v praxi nekona ... tlacitko je tak mekke, ze necitim zadne cvaknuti mezi klidovou polohou a polohou namacknuti - staci polozit prst ...
Na druhou stranu je to snad jedina zasadni namitka, kterou ke K10D mam :)

Odpovědět na příspěvek

RE: namacknuti spouste a efekt stabilizace

Autor: Peter Muž

Založeno: 06.02.2007, 22:08

To namacknutie by ma tiez zaujimalo. K10d este nemam, ale vazne o nom uvazujem. Mam len upresnujuci dotaz:
1) Je problem, ze necitite, kedy dojde k namacknutiu z vychozeho stavu?
2) alebo je problem v tom, ze chcete namacknut a nechtiac urobite fotku?

Dufam, ze je to ta prva moznost, lebo by to bolo kriticke.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: namacknuti spouste a efekt stabilizace

Autor: fahrus Muž

Založeno: 07.02.2007, 03:24

Je to ta prvni moznost, ale jeste nikdo mi muj problem nepotvrdil, cili se mozna jedna o vadu meho kusu ... Fotit se s tim samozrejme da, ale musite uplne zvedat prst ze spouste, abyste mel jistotu, ze neni namacknuta ... Jakmile se dozvim, zda je to vlastnost nebo vada, napisu vam sem odpoved ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: namacknuti spouste a efekt stabilizace

Autor: Tibor Muž

Založeno: 07.02.2007, 13:15

Skusal som K10 na jej prezentacii, ktoru robil slovensky importer Pentaxu. Mam presne rovnaku skusenost, nedaju sa rozoznat jednotlive polohy spuste.

Odpovědět na příspěvek

RE: namacknuti spouste a efekt stabilizace

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 07.02.2007, 11:40

S namacknutim spouste jsme takove problemy nemeli. Mezipoloha spouste byla citit.

Odpovědět na příspěvek

RE: namacknuti spouste a efekt stabilizace

Autor: Ajvn Muž

Založeno: 09.02.2007, 11:55

K10D jsem sice v ruce nemel, ale mozna to bude to same, jako kdyz jsem presel z analogove MZ-6 na MZ-S. U \"sestky\" byl ten mezikrok zretelne citit, u \"eSka\" naopak vubec. Zprvu jsem z toho byl taky lehce nervozni, zkusil jsem si spoust parkrat na prazdno bez filmu, za kratko mi to ale vubec neprislo a dneska v tom problem nevidim zadny. Je to jen otazka cviku a citu, ktery byva ale fotografomilcum od prirody vlastni. ;-) Mozna bych rekl, ze ten mezikrok je horsi, nez plynule zmacknuti, protoze i to muze byt zdroj nechteneho pohnuti fotoaparatem v okamziku exponovani.

Odpovědět na příspěvek

RE: namacknuti spouste a efekt stabilizace

Autor: Karel Muž

Založeno: 25.02.2007, 21:41

Ahoj
Je pravda, že má K10D má velice citlivé namáčknutí (oproti např. MZ řadě), ale zvedat prst rozhodně nemusím. Když nepotřebuji měřit nebo ostřit, tak mám ukazováček jednoduše přilepený na spoušti ...

Odpovědět na příspěvek

natočení fotek

Autor: jiri Muž

Založeno: 06.02.2007, 10:57
Odpovědí: 1

Ach svatá Anežko Langerová, nauč konečne pány v galerii jak správne natočit fotky !

Odpovědět na příspěvek

RE: natočení fotek

Autor: jiri Muž

Založeno: 06.02.2007, 10:58

... chci říct v redakci :-)

Odpovědět na příspěvek

Ostrost

Autor: Libor Muž

Založeno: 06.02.2007, 11:32
Odpovědí: 13

Nedávno jsem si K10 koupil a... čekal jsem MNOHEM lepší ostrost fotek - i zde na zkušebních fotkách je na první pohled vidět, jak jsou hrany špatně vykreslené. Po návštěvě zastoupení jsem pochopil, že s objektivy, které v současnosti Pentax vyrábí, to prostě lepší nebude. Doporučuji staré objektivy Pentax, klidně bez autofokusu atd. Je to nebetyčný rozdíl v ostrosti a barevném podání. Je mi líto, že Pentax opouští kvalitu skel a míří směrem made in China...

Odpovědět na příspěvek

RE: Ostrost

Autor: jiří stejskal Muž

Založeno: 06.02.2007, 12:31

ahoj,
s ostrostí u fotek v jpegu bych si hlavu nelámal,na pořádnou práci je stejně potřeba raw.a ten je špičkový.navíc se dá kdesi na netu najít oficiální vyjádření pentaxu k jpegu.Prý je to záměr-menší hranová ostrost,ale naopak více detailů. Ostrost se dá dohnat v editoru.
a k objektivům: setový objektiv od pentaxu nemá u ostatních výrobců konkurenci, přesto by bylo lepší dělat recenzi s objektivem SMC 16-45/4 ED AL, který měli k testu také k dispozici. Monofokály jsou samozřejmě o něčem jiném, ale to asi u každé firmy . měl jsem před pentaxem canon a objektivy za dostupný peníz nebyly nic moc, rozhodně byly horší než u pentaxu.
jinak na recenzi je vidět, že je dělaná ve spěchu.Stačí se podívat na rozdíl v živých fotografiích mezi recenzemi nikonu d80 a pentax k10d.u pentaxu to jsou spíš výcvaky,jen tak, aby se neřeklo..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ostrost

Autor: mk Muž

Založeno: 06.02.2007, 14:23

Jenže hranová ostrost se právě v editoru moc dohnat nedá. Každé doostření pak vytváří akorát škaredé kontury...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ostrost

Autor: Kulich Muž

Založeno: 06.02.2007, 17:48

Právě že v editoru lze v podstatě zaostřit pouze hrany. Principem ostření je, že se najde hrana ( přechod z nějáké jasové úrovně do jiné jasové úrovně) a algoritmus tento "rozpitý" přechod v podstatě "zůží". Tím se hrana vlastně zaostří. Problemém je, že po tomto procesu dochází na začátku a na konci hrany k výkyvu hodnoty jasu dolu a na druhém konci hrany nahoru (nebo naopak) a záleží pak už na další eliminaci a vyrovnání. V principu ani není možné ostřit nic jiného než hrany (co by se tam asi tak ostřilo, že :-) )

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Ostrost

Autor: mk Muž

Založeno: 06.02.2007, 21:10

Díky za přednášku, ale vím moc dobře, jak funguje Unsharp mask a podobné algoritmy. Jen jsem reagoval na příspěvek výše, který je poněkud zmatečný (menší hranová ostrost,ale naopak více detailů) a možná i moje odpověď byla zmatená.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ostrost

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 06.02.2007, 18:02

V Pentax diskuzi se už celý prosinec píše o tom, že pan Stejskal si ohlídá, aby Pentax nebyl v recenzi "znevýhodněn", že bude osobně přítomen a bude pány z "fotografovani.cz" hlídat aby bylo vše poctivé, pro jistotu k tomu dodá i objektivy, ale nakonec tady napíše, že přesto jsou z Pentaxu jen výcvaky, zatímco z Nikonu se tomu věnovala větší pečlivost. Že by ta pozitivní diskriminace byla málo pozitivní a že by osobní kontrolní mechanizmy ze stran klubu příznivců Pentaxu zklamaly? Trochu mi to začíná připomínat úsilí některých politiků o vyváženost zpravodajství. Dokud je někdo nevychválí do nebe, tak je to nevyvážené. Odbojné redaktory z televize vyhazuji, dostane pan Filipi taky padáka? :-)) Nic proti Pentaxu, ale snažím se nastavovat zrcadlo dříve, dokud ta pozitivní diskriminace Pentaxu nezačne být vnímána stejně jako jiné pozitivní diskriminace. Prostě Pentax seťák není špatně zpracovaný, ale taková sláva, aby neměl konkurenci, jak pan Stejskal píše, to tedy vážně není. Ono dlouhý konec 55mm f/5.6 sám o sobě není něco, před čím by člověk měl sednout na zadek a samozřejmě že K10D s kvalitnějšími skly bude z technického hlediska produkovat podstatně lepší obrázky, takže pokud jste chtěli z fotografovani.cz zázraky, tak se nekonaly, nicméně bylo by asi hloupé testovat osttaní zrcadlovky se setovými skly a pro Pentax brát vyšší třídu, i když mnoho lidí je přesvědčeno, že se Pentaxu mnoho let ubližovalo, takže teď je povinnost každého mu nadržovat. Hm.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ostrost

Autor: Jiří Stejskal Muž

Založeno: 07.02.2007, 20:08

Tak nevím jak jste přišel na to, že někde slibuji svou kontrolu a mou přítomnost u recenze.Patrně jste si mě s někým spletl. No to nevadí ,stane se ... . Jinak můj názor, že by měli být zrcadlovky této a vyšší třídy testovány i s objektivy vyšší třídy platí všeobecně, pro všechny značky. Je to jako testovat Ferari na Barumkách. Také vám pak nebude moci ukázat co v něm je ...
A k těm výcvakům: to nebyl útok na p.Filipiho,jen konstatování skutečnosti. Stačí se opravdu podívat na obě jmenované recenze a zjistíte na kterou měl p. Filipi víc času.Kdyby ho měl dostatek i pro K10d, patrně nebude problém najít zajímavější náměty na fotky.
K setovým objektivům se víc vyjadřovat nebudu,viděl sem výsledky z většiny (některé sem i vlastnil) a svůj subjektivní názor sem prezentoval a měnit ho nebudu.
mějte se stejskal

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Ostrost

Autor: Dawe Muž

Založeno: 07.02.2007, 20:32

No nevím, já bych testoval Ferrari s tím co mu výrobce namontoval - podle svýho vědomí, a svědomí a stejně tak i foťák. Pak už je na výrobci jestli se rozhodne dát levný objektiv pro to aby tam "něco" bylo a nebo se rozhodne povýšit. Ono je to totiž těžký. Protože někdo chce takovej a někdo jinej makovej. Navíc nejsme v cenový kategorii super (drahých) objektivů, takže testování se seťákem není vůbec od věci. I když je pravda, že v recenzi chybí "... a takhle vypadá ta samá scéna s objektivem drahým jako celý tělo..." :-) aby každej viděl, že tělo není všechno a možná je lepší ušetřit na těle a pořídit sklo...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Ostrost

Autor: jiří stejskal Muž

Založeno: 07.02.2007, 20:39

jo,jasně, ale mě výrobce dodal akorát tělo. objektivy sem kupoval samostatně :-) . řetěz je vždycky tak silný , jako jeho nejslabší článek ..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Ostrost

Autor: Dawe Muž

Založeno: 08.02.2007, 13:57

Pak se to ale nedá srovnávat s Ferrari, ty totiž bez pneumatik neprodávaj :-D
Je ale fakt, že by v recenzích chtělo ukazovat i to jakej je rozdíl seťáku (popř. levnýho-nejlevnějšího
) objektivu od něčeho kvalitnějšího.
Když to zase přirovnáme k auto, je to trochu jako testovat auto v garáži ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Ostrost

Autor: jiří stejskal Muž

Založeno: 08.02.2007, 19:19

tak nějak sem to myslel :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ostrost

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 07.02.2007, 11:37

Opravdu bohuzel nemuzeme za nacasovani recenze na toto obdobi, kdy svitilo slunce cca jeden den v tydnu. Na recenzi bylo mene casu nez je obvykle, ale vzhledem k netecnosti ceskeho zastoupeni jsme radi za to, ze jsme jej mohli vyzkouset.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ostrost

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 06.02.2007, 12:45

Jestli požadujete perfektně řezané ostré hrany, kupte si nějaký malý kompakt - tam je to běžné do té míry, že se výrobci vůbec nestydí za světlé kontury od sw doostřování... DSLR vyšší třídy (za kterou by Pentax svůj KD10 rád považoval) vyrábí snímky, určené k dalšímu zpracování, a u těch je sw doostřování vysloveně nežádoucí, protože likviduje kresbu v detailech.
Objektivem to není, protože všichni recenzenti už přišli na to, že z RAW udělají snímky perfektně ostré. Téhož jde samozřejmě docílit SW doostřením JPEGů. Doostření by ale mělo být poslední úpravou fotky, jím by měl procesing/postprocesing končit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ostrost

Autor: Ladislav Muž

Založeno: 08.03.2007, 10:12

Dobry den. Trosku sa zamiesam do diskusie. Ja myslim, ze snahou Pentaxu v otazke ostrosti hran snimku pre tento fotak je dosiahnutie vernosti kinofilmoveho snimku. Kritika moze tuto cielenu funkcnost povazovat za negativnu resp. vadu. Tusim, ze je to aj oficialnym vyjadrenim Pentaxu. Opravte ma ak sa mylim. Mne osobne jemna neostrost kontur neprekaza, pretoze na snimok mam ine poziadavky. (Uz sporim na telo a kvalitnych 50mm :-)

Odpovědět na příspěvek

Kvalita JPG

Autor: . Muž

Založeno: 06.02.2007, 11:55
Odpovědí: 0

je jistě poplatná ceně, za kterou je setový objektiv k tělu dodáván a včetně ostatních "vad" je dostačující pro běžnou spotřebu. Jinak jsem příjemně překvapen, i když se to dalo očekávat, že tělo K10 má naprosto přesně stejné rozmístění veškerých funkčních tlačítek s předchozím modelem *istD. Samozřejmě vyjma stabilizátoru, a tlačítka RAW, které bohužel vystřídalo konektor pro kabelové připojení ext. blesků. Díky za střízlivou recenzi.

Odpovědět na příspěvek

ostrost JPG

Autor: MartinJ Muž

Založeno: 06.02.2007, 13:25
Odpovědí: 0

JPG z pentaxu jsou velmi podobné jpg z D200, spíše jsou lepší z K10D (stačí sse podívat na dpreview a tam si výstupy porovnat. A kritizuje někdo D200 za špatný JPG ? Nikoli...že by to bylo značkou ?
Navíc, porovnáme-li na dpreview K10D s D80 (JPG) zjistíme, že K10D sice nemá takovou hranovou ostrost, za to ale v texturách zanechává více detailů (viz koruna stromu na etiketě flašky na srovnávacích snímcích z dpreview). Zatímco rozdíl v hranové ostrosti po mírném doostření zmizí (doporučuji vyzkoušet), v těch texturách má pentax prostě navrch. Ještě bych dodal, že i na dpreview se zmiňují o tom, že rozdíl je stejně patrný jen na obrovských zvětšeninách.
Dále všem doporučuji nový photolife, kde jsou pěkné ukázky vlivu nového 22bit převodníku

Odpovědět na příspěvek

K100D

Autor: Ales Muž

Založeno: 06.02.2007, 14:32
Odpovědí: 3

Taky by me zajimala recenze na K100D preci jen je za mnohem lidovejsi cenu a mozna by me usnadnila rozhodovani kterou low end DSLR koupit ...

Odpovědět na příspěvek

RE: K100D

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 07.02.2007, 11:24

Jsme domluveni na tom, ze zapujceni probehne, ale konkretni datum jeste nemame. Kazdopadne to bude co nejdrive...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: K100D

Autor: Dawe Muž

Založeno: 07.02.2007, 20:22

Taky bych se přimlouval za K100, taky by neškodil ekvivalent od Samsungu. Přijde mi že se na trhu objevuje častějinež Pentax. Zajímalo by mě především porovnání objektivů, jestli jsou na stejné úrovni nebo někam klesly... Každopádně nechápu proč je takovej problém sehnat k recenzi Pentax, vždyť je to pro ně reklama a bez recenze si to koupí polovina lidí... Jedině že by se za něco styděli :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: K100D

Autor: Karel Muž

Založeno: 25.02.2007, 21:36

Ahoj na výše zmíněném webu (TECH/Review K10D) mám krátký popis proč jsem se rozhodl právě pro K10D. K100D jsem měl asi týden doma a je to nebe a dudy. Zejména co se týká ovládání a celkové robustnosti. Ať se dobře rozhodneš ...

Odpovědět na příspěvek

baterie v K10D

Autor: Ajvn Muž

Založeno: 06.02.2007, 16:04
Odpovědí: 4

Ma nekdo zkusenosti s K10D vcetne gripu? Neni mi uplne jasne, jak se pak pracuje s obema bateriovymi bloky umistenymi jak v samotnem tele, tak v gripu. Z fotek mi plyne, ze grip nema "trn", ktery by se vsouval do prostoru pro baterie v samotnem tele, jako je tomu napr. u MZ-S (BG-10), MZ-6 apod. Tudiz tento prostor zustava sice volny, muze v nem byt bateriovy blok, ale jakou formou se pak dobiji, pokud ma uzivatel pripevneny grip pod telem? To pro kazde dobiti baterek v tele musi odmontovat grip, baterku vyjmout, dat do nabijecky a po nabiti vse reverzne opakovat? :o) A nebo se to resi tim, ze se strci nejaky DC adapter do K10D, nekde v menu se navoli, ted chci dobijet pouze "telovou" baterku, nebo pouze gripovou, nebo oboje soucasne? :o) Diky moc, pokud to nekdo vi, na dpreview, resp. jinde jsem tuhle problematiku nevidel rozebiranou.

Odpovědět na příspěvek

RE: baterie v K10D

Autor: fahrus Muž

Založeno: 06.02.2007, 16:33

Je to jak pises - ta nejhorsi varianta. S battery gripem muzes vyuziva oba akumulatory - v tele a v gripu. Avsak, kdyz budes potrebovat oba dobit, musis grip demontovat a akumulator vytahnout z tela. Informoval jsem se na moznost dobijeni akumulatoru primo v tele K10D a bohuzel, tohle reseni pry neni mozne... (coz je skoda)
Sikovnou veci je ale nastaveni priority baterie v menu K10D ... kterou ma zdimat drive.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: baterie v K10D

Autor: Ajvn Muž

Založeno: 06.02.2007, 16:48

Tak to jsi me veru nepotesil. :o) No, clovek asi beztak bude nosit druhy blok pri sobe, jako rezervu, kdyz pojede nekam fotit odloucen od energetickych zdroju. :-) Takze nejspis bych ho mel v brasne jako rezervu a maximalne, pokud bych musel fotit neco, kde nesmim vyplivnout v prubehu akce, tak dat druhy blok i do tela, abych mohl switchnout co nejrychleji na druhy zdroj .. ikdyz ono bude mozna lezeni do menu pomalejsi, nez otevrit papundekl v gripu a sup ven, sup tam a jede se zase na plny vykon. :) Kdyz tak o tom premyslim, tak asi fakt neni duvod tam ten druhy blok v tele nechavat. To telo bude vcetne gripu nejspis aspon to kilo tezke, takze prijemne na jistejsi drzeni a nebude az tak moc dulezite ho umele "dovazovat" druhymi bateriemi. Kazdopadne dik za Tve informace.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: baterie v K10D

Autor: Martan67 Muž

Založeno: 06.02.2007, 19:41

Přepínat mezi bateriemi nemusíš! Foťák si umí sám přepnout z jedné baterky na druhou. Ty si jen navolíš z které baterky se bude energie brát jako první, druhá je jako záložní s automatickým přepnutím když té první začne docházet dech. Sám sice ještě K10 nemám, ale už přes měsíc ji má i s gripem kámoš a má to už prý i prakticky odzkoušeno.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: baterie v K10D

Autor: fahrus Muž

Založeno: 07.02.2007, 03:30

je to jak pisete, ja jen doplnim, ze akumulator vydrzi neco kolem 500 snimku, zrejme jeste vic (mam K10D) prilis kratce ... jeho hmotnost neni nikterak tragicka, a myslim, ze dva kusy se uz nepronesou :)
Fotaku lze v menu nastavit, zda ma brat, jak pisete, stavu z akumulatoru v gripu jako prvni, nebo jako druhou anebo automaticky, kdy po zapnuti uprednostni nabitejsi z akumulatoru...

Odpovědět na příspěvek

škoda

Autor: kobol Muž

Založeno: 07.02.2007, 15:08
Odpovědí: 0

Škoda, že když je takový problém dostat k zápůjčce v ČR jakýkoliv Pentax, tak recenzi nedělal někdo, kdo zrcadlovkám rozumí. A případně někdo, kdo dokáže srovnat s DSkem. Tohle je velká slabota. Zájemce o skutečnou recenzi nezbývá než poslat sem http://www.dpreview.com/r
eviews/pentaxk10d/

Odpovědět na příspěvek

Objektiv

Autor: Salač Muž

Založeno: 08.02.2007, 15:38
Odpovědí: 3

Můžete někdo poradit jaké objektivy si koupit ke K10D? Vzít oba setové, nebo je něco jiného lepšího z oblasti zoomu, třeba od jiných výrobců? Rád bych něco v rozsahu 18-200 mm, maximálně však dva objektivy, lepší by byl jeden na celý rozsah. Cena není podstatná.

Odpovědět na příspěvek

RE: Objektiv

Autor: Ajvn Muž

Založeno: 09.02.2007, 11:43

Taky si tim lamu hlavu a kdyz vyjdu z roadmapy Pentaxu na tenhle rok, tak mi z toho vychazi jako zajimava dvojice 17-70 (ale tam zatim netusim, jakou bude mit svetelnost) + 60-250 /F4 v celem rozsahu. Ale dostupnost obojiho bude cert vi kdy, asi az v druhe pulce roku. A nebo Sigmacke duo 17-70 /F2.8-4.5 + 70-200 /F2.8?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Objektiv

Autor: ivo Muž

Založeno: 12.02.2007, 21:22

Mám Sigmu 17-70mm 2.8-4.5 na K100 a maximální spokojenost, oceníte určitě 2.8 světlnost při horším světle.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Objektiv

Autor: Ogre Muž

Založeno: 08.04.2007, 16:36

Jak je tato kombinace rychla pri ostreni za normalniho svetla a za sera??

Jak ostrost fotek v globalu v tehle sestave?? Nekteri majitele vidi lehke nedoostreni, mekost fotografii, je to pozorovatelne i s timto objektivem??

Mam ted UZ 765 od Olympusu a uvazuji o prechodu, ale bojim se ze Sigma bude ostrit pomalu...

Diky za odpoved
Mira

Odpovědět na příspěvek

Pentax K10D & 645

Autor: Radek Muž

Založeno: 03.03.2007, 10:15
Odpovědí: 0

Zdravim, mám řadu objekivu pro pentax645 MF i AF .prý se dají s Kdesítkou přes redukci použít má s tím někdo zkušenosti přenos clony ostření atd..

Odpovědět na příspěvek

stabilizácia

Autor: klingo Muž

Založeno: 08.03.2007, 20:47
Odpovědí: 1

Táto recenzia je celá upatlaná narýchlo,najväčší nezmysel je skúšať stabilizáciu na ohnisku 200mm s krop 1,5x s časom 1/10s!To mohol vymyslieť len totálny ignorant.Garantovaná funkcia stabilizátoru je o dve,maximálne tri stupne,t.jpri 200mm( 300mm krop-najbližší čas je 1/320),potom to bude 1/125s,max.1/60s.Druhým bludom je absencia io 3200.Všetci ktorí fotia digizrkadlovkou vedia že v praxi je táto citlivosť nepoužiteľná .Perlou je aj veta"U nastavení samospouště je k dispozici rovněž předsklopení zrcátka, což pomůže redukovat otřesy fotoaparátu způsobené rychlým pohybem zrcátka. Určitou chvíli tak v hledáčku nic nevidíme".Tak isto porovnávať setový Pentax 18-55 je nevhodné porovnávať z nikkorom 18-70,ak už to musí robiť potom teda porovnajme zo 16-45/4 no a potom sa nikkor nechytá(aj nikon má setový 18-55 a 18-70 je vyšší model).Polepšite sa

Odpovědět na příspěvek

RE: stabilizácia

Autor: el Muž

Založeno: 12.01.2008, 00:45

Nikon nabízí 18-55,ale k těm nejlevnějším zrcadlovkám .Nikon D80 se možná může cenově a vybavením rovnat tomuto pentaxu a 18-70 má akorát větší ohnisko.prostě pentax dal 18-50 k tomuhle tělu a nikon 18-70 k D80,koho to zajímá...toto jsou bláboly mimo mísu,každýho stejně zajímá výstup a cena

Odpovědět na příspěvek

MMC

Autor: BFNE Muž

Založeno: 14.03.2007, 11:51
Odpovědí: 0

Zozere tento fotak v pohode aj MMC kartu 200x 4GB? Nikde som o tom nic nenasiel. Dakujem

Odpovědět na příspěvek

MMC

Autor: BFNE Muž

Založeno: 14.03.2007, 12:02
Odpovědí: 1

Zozere tento fotak v pohode aj MMC kartu 200x 4GB? Nikde som o tom nic nenasiel. Dakujem

Odpovědět na příspěvek

RE: MMC

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 14.03.2007, 12:29

SDHC kartu s kapacitou 4 GB by mel umet pouzivat.

Odpovědět na příspěvek

nabijecka

Autor: xyz Muž

Založeno: 16.03.2007, 17:49
Odpovědí: 0

chci se zeptat k nebijecce dodavane k fotoaparatu.
Kdyz ji zapnu a dam baterii sviti cervene. Kdyz baterii nabije prestane svitit, nebo sviti treba zelene? Jak dlouho nabii baterii? Uz ji tam mam 2 hodiny a potrebuji jit pric i s fotakem.

Odpovědět na příspěvek

D10/ D100

Autor: romandula Muž

Založeno: 21.03.2007, 22:38
Odpovědí: 0

Hezký den.
Rozdíl mezi je opravu takový, že se vyplatí Investovat o tolik tisíc více ? Rád by jsem si pořídil právě Pentax a tak by jsem rád věděl, zda-li by nebylo lépe si koupit "jen uspokojivých "6 mega a věnovat peníze do optiky? Nefotím sport a snímky rád promejšlím a pak exponuju. Fotky 20 x 30 mi stačí. Tak jak??????
Dík všem předem za názor.

Odpovědět na příspěvek

Setový objektiv

Autor: Petr Muž

Založeno: 21.08.2007, 12:46
Odpovědí: 0

Nevím proč je aparát recenzovaný s obj. Pentax smc DA 18-55/3,5-5,6 AL
tímto objektivem. Dodává se v setu i s, Pentax smc DA 16-45/4,0 ED AL, a to je poněkud jiná káva. Bohužel i na ceně je to znát. Pokud ale budete chtít něco odpovídajícího od konkurence, asi se prohnete ještě víc? :-))

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: