Pentax Optio MX - plnohodnotný video-fotoaparát na obzoru? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Pentax Optio MX - plnohodnotný video-fotoaparát na obzoru?

Pentax Optio MX MPEG4

18. května 2004, 00.00 | V našich recenzích se v poslední době setkáváte a ještě chvíli setkávat budete s ultrazoomovými přístroji, které nabízí desetinásobný optický zoom v kombinaci s natáčením videosekvencí v rozlišení VGA. K současným produktům v dohledné době přibude i netradičně pojatý přístroj ze stáje Pentaxu - model Optio MX. Jaký bude?

Společnost Pentax ohlásila příchod modelu Optio MX již na letošní výstavě PMA, nicméně v té době se jednalo o prototyp, u kterého bylo jasné, že do konečné fáze vývoje mu ještě nějaký ten týden zbývá. Tento čas uplynul, a tak Pentax informuje o blížící se distribuci nového modelu. Jedná se ještě o digitální fotoaparát nebo jde spíše o digitální videokameru s možností pořizování statických snímků s rozlišením 3 Mpixelů?

Konstrukce
Na první pohled by vás možná ani nenapadlo, že Pentax Optio MX je digitální fotoaparát. Jeho design totiž vychází z tradic videokamer, v jejichž konstrukci dominuje objektiv uložený přímo v těle přístroje. Nejinak je tomu i této novinky, jež v sobě slučuje obě zařízení dohromady a samotná váží 330 g. Optio MX má rozměry 73x59x103,5 mm a vyznačuje se kloubově připojeným bateriovým gripem, na kterém je také spoušť spolu se zoomovacím prstencem. Vzhledem k celkové netradiční konstrukci jsou na přístroji i nestandardně rozmístěny ovládací prvky. Kruhový volič, zapínací tlačítko, multifunkční křížový volič a další ovládací tlačítka jsou umístěna shora, další ovládací tlačítka pak nalezneme na boční straně. Zadní strana je celá tvořena výklopným a otočným LCD monitorem o úhlopříčce 1,8" a rozlišení 134 000 bodů.

Mikrofon snímá zvuk jak zboku tak zepředu přístroje. Reproduktor je zabudovaný zboku a pod ním jsou ukryty vstupně/výstupní konektory. Paměťová karta typu SD/MMC se vkládá v horní části protilehlé boční stěny. Každého také jistě upoutá interní vyskakovací blesk. Díky podlouhlé konstrukci těla je jeho rameno hodně dlouhé, díky čemuž je samotná výbojka dostatečně vzdálena od osy objektivu.

Základní specifikace
Jádrem zařízení Pentax Optio MX je CCD snímač s efektivním rozlišením 3,2 miliónů bodů o úhlopříčce 1/2,7". Maximální velikost pořízených snímků je tedy 2048x1536 obrazových bodů. Citlivost snímače je nastavitelná v rozsahu 100 až 400 ISO.
Objektiv Pentax složený z 12 členů uspořádaných v 8 skupinách nabízí přepočtený ohniskový rozsah 38 až 380 mm při světelnosti 2,9 - 3,5. U pasivní TTL autofokusu je na výběr pětibodové měření, středové ostření, ruční ostření, zaostření na nekonečno a také makro režim. Ten pracuje v normálním režimu od 10 cm, v supermakro režimu pak teoreticky od nuly do 15 cm!
Že Optio MX není jednoduchý přístroj dokazuje i možnost plně manuálního nastavení expozice, pracující s časy od 1/2000 s do 4 s. K dispozici je samozřejmě i programový režim a několik scénických programů, jako je například portrét, krajina, západ slunce či měkká kresba. Měření expozice je bodové, s posíleným středem či plošné, výslednou hodnotu lze korigovat v rozsahu +- 2 EV s jemným krokem 1/4 EV, což se ocení především při natáčení videozáznamu. Ten dokáže přístroj zaznamenat až v rozlišení 640x480 obrazových bodů s rychlostí 30 sn./s. Sekvence je pochopitelně ozvučena a ukládá se ve formátu MPEG4. Tak se v plné obrazové kvalitě vejde na 128 MB paměťovou kartu až 8 minut záznamu, což je dobrý kompromis mezi obrazovou kvalitou a objemem uložených dat.
Teplota bílé barvy je přesně ručně nastavitelná, dále jsou připraveny čtyři předdefinované hodnoty a automatické nastavení. Přístroj dokáže výsledné snímky ovlivnit i celou řadou dalších parametrů, jako je například kontrast, ostrost či saturace barev. Na všechny tyto parametry je možnou aplikovat i bracketing.
Pentax Optio MX podporuje přímý tisk protokolem PictBridge i PIMII, k okolnímu světu se připojuje pomocí A/V výstupu a rychlého USB 2.0 rozhraní. O jeho napájení se stará jeden CR-V3 článek, speciální Li-Ion akumulátor či síťový zdroj. Interní blesk má při nastavené citlivosti 200 ISO dosah 5,1 / 3,8 m (pro nejkratší / nejdelší ohnisko). Dále je k dispozici celá řada doplňkových funkcí, jako je zobrazení histogramu, desetinásobný digitální zoom či dvou nebo desetisekundový časovač.

Závěr
Konvergence digitální fotografie a videa se projevuje čím dál víc v celé řadě výrobků spotřební elektroniky. Digitální videokamery dokáží pořizovat statické snímky se stále rostoucím rozlišením a oproti tomu digitální fotoaparáty postupně nabízí možnost natáčení videosekvencí v kvalitě blížící se televiznímu záznamu. Proto není divu, že takovéto produkty již dnes nabízí celá řada světových výrobců.
Chce-li se na tomto pomalu zasyceném trhu prosadit i společnost Pentax, musí přijít s něčím novým. To si moc dobře uvědomila, a proto se snaží zákazníka oslovit přístrojem, který kombinuje fotografickou výbavu s možností natáčení videozáznamu ve VGA kvalitě. Aby byl videozáznam reálně použitelný, ukládá jej Optio MX v úsporném formátu MPEG4. Celé myšlence bylo přizpůsobeno i tělo přístroje, které se na západním trhu začne prodávat v červnu za lákavých 400 dolarů. Jak se tento přístroj projeví v praxi a jaká pro něj bude stanovena cena u nás zatím nevíme. Dle zveřejněných informací se však zdá, že se bude jednat opravdu o zajímavý model, ke kterému bude možno přikoupit i konverzní předsádku rozšířující ohniskový rozsah na 28,5 mm. Pro větší kreativitu je možno před objektiv připevnit i celou řadu filtrů o průměru 37 mm.

:: Podrobná specifikace přístroje

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: