Pentax Q – kompakt s výměnnými objektivy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Pentax Q – kompakt s výměnnými objektivy

pentax_q_100px

24. června 2011, 00.00 | Hoya Corporation Pentax Imaging Systems Division představila svůj modulární mikrosystém – oznámila, že zahájila výrobu nového digitálního kompaktu Pentax Q s výměnnými objektivy, kterých v první fázi nabídne pět. Prodej má být zahájen v září letošního roku. Prodejní ceny těla a kitů s objektivy ani dalšího příslušenství, jako je třeba externí hledáček, nebyly ještě pro Evropu uvedeny. Tělo Pentax Q bude dodáváno v černém a bílém provedení.

Nový mikrosystém rozšiřuje nabídku bajonetových připojení Pentax na tři: ke středoformátovému bajonetu 645 a k bajonetu K přibude nově vyvinutý bajonet, respektive přípojný systém Q, jehož průměr odpovídá 2/3 rozměru konvenčního bajonetu K. Samotný nový fotoaparát bude velmi kompaktní, malý a lehký – bude mít rozměry 9,8 × 5,7 × 3,1 cm a hmotnost cca 180 g (jen tělo; s baterií a paměťovou kartou asi 200 g). Šasi těla je z hořčíkové slitiny, vnější provedení je elegantní, kvalitní a také odolné.Použit bude obrazový snímač CMOS s délkou úhlopříčky 1/2,3 palce (sic!) a s efektivním rozlišením 12,4 milionu pixelů. Základní poměr stran obrazu je 4:3 a uživatel bude moci změnit na 3:2, 16:9 a 1:1. Snímač je obdobně jako u digitálních zrcadlovek Pentax součástí systému stabilizace obrazu SR –Shake Reduction a chybět nebude ani mechanismus pro odstranění prachu DRII – Dust Removal II. Pro zpracování obrazu je použit procesor nové generace. Pořizovat bude možno soubory RAW (DNG) a JPEG s výběrem ze tří kompresních poměrů (Best, Better, Good). Video formátu MPEG4 AVC/H.264 bude mít nejvyšší rozlišení 1920 × 1080 px a obnovovací frekvenci 30 obr./s. Data se budou ukládat na paměťové karty SD, SDHC, SDXC.Systém automatického zaostřování, založený na principu detekce kontrastu, má mít 25 ostřicích bodů, bude mít bodové ostření a také funkce jako detekce tváří v záběru, sledování objektu AF Tracking a AF Select a chybět nemá ani pomocné osvětlení autofokusu – svítivá LED. Samozřejmě bude možné i ruční ostření.

Exponometrický systém používá TTL měření a nabídne standardní režimy měření – segmentové, vyvážené na střed a bodové. Rozsah měření má být 1,3 až 17 EV. Funkce kompenzace expozice má mít rozsah ± 3 EV v krocích po 1/3 EV a chybět nebude ani funkce automatické expoziční řady AE Bracketing. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO má být od 125 do 6 400 s posunem po 1/3 EV.Pro vyvážení bílé barvy a tedy i celkového barevného podání bude kromě plné automatiky k dispozici velký výběr možností: 10 přednastavených režimů (denní světlo, stín, pod mrakem, 4× zářivkové světlo: D = denní světlo, N = denní bílé, W = chladné bílé a L = teplé bílé světlo, žluté žárovkové světlo, světlo elektronického blesku a speciální režim CTE pro vyvážení se zdůrazněním dominantní barvy u zvláštních scenerií, jako je třeba západ Slunce), možnost jemného doladění a také ruční uživatelské nastavení. Pravděpodobně bude chybět WB Bracketing a přímé nastavení barevné teploty v Kelvinech.Pro fotografování bude široký výběr režimů expozice: plná automatika, pružný automatický program, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou rychlosti závěrky (1/2 000–30 s + B), režim s ručním nastavením parametrů expozice, ale také 21 scénických programů včetně speciálních, jako třeba Les, Pódiové osvětlení, Noční scéna HDRI nebo HDRI jako takové – High Dynamic Range Imaging – zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem. Uživatelsky bude možné upravovat základní obrazová nastavení, využívat speciální obrazové styly a také digitální obrazové efekty včetně negativního zobrazení, extrakce barev, živých, pestrých barev, černobílého podání, akvarelu, nebo efektu, který simuluje použití objektivu typu rybí oko, anebo funkce pro úpravu míry rozostření pozadí subjektů, zvláště v případě portrétů. K dispozici mají být také různé režimy souvislého snímání.Originálně řešený elektronický blesk je umístěn na levé straně a zvedá se nad tělo na výklopném kloubovém rameni téměř jako pantograf. Fotograf může blesk používat v základní poloze, anebo ho uvést do zvýšené polohy, kdy zábleskové světlo pokrývá úhel odpovídající fokální délce 28 mm (ekv. 35mm formátu). Blesk má směrné číslo 5,6 (m/ISO 125), řadu synchronizačních a provozních režimů a možnost kompenzovat zábleskovou expozici v rozsahu od -2 do +1 EV. Synchronizační čas je 1/2 000 s (při použití elektronické závěrky 1/13 s). A na horní části těla v podélné ose objektivu jsou umístěny aktivní sáňky pro externí elektronický blesk a další příslušenství, kupříkladu externí hledáček.Široký barevný LCD monitor má délku úhlopříčky 3 palce (cca 7,6 cm), rozlišení 460 kpx, široký pozorovací úhel (170 ° vodorovně i svisle) a zobrazuje téměř 100 % snímaného záběru. Displej má automatické i ruční nastavení jasu. Zobrazuje histogram, varování před pod- a přeexpozicí, tři druhy pomocných linií a umožňuje zvětšení obrazu v rozsahu 1,2× až 16× v 16 krocích.

Jako zdroj energie bude sloužit dobíjecí lithio-iontová baterie D-LI68, která má na plné nabití umožnit pořízení až 230 snímků. Mezi příslušenstvím má být i adaptér pro napájení přímo z elektrické sítě. Přístroj bude mít dva konektory, sdružený USB 2.0 High Speed + AV výstup a HDMI typu D.Pět nových objektivů s bajonetem Q pro Pentax Q

Pentax v první fázi představil hned pětici výměnných objektivů pro svůj nový digitální modulární mikrosystém. Všechny jsou velice kompaktní a lehké a jsou optimalizované pro použití v kombinaci s malým obrazovým senzorem CMOS. Jedná se o tyto objektivy:

Pentax-01 Standard Prime

Standardní objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností odpovídající 47 mm u 35mm formátu a se světelností f/1,9. Nabízí přirozený pohled podobný tomu, jaký má lidský zrak, a má tedy velmi široké použití včetně krajinářské a portrétní fotografie.

Pentax-02 Standard Zoom

Standardní (setový) pankratický objektiv s rozsahem ohniskové vzdálenosti 27,5–83 mm po přepočtu na 35mm formát se základními clonovými čísly 2,8–4,5 je vhodný pro různé příležitosti s využitím poměrně širokého úhlu záběru v základní pozici zoomu až po střední ohniskové vzdálenosti.Pentax-03 Fish Eye

Objektiv s ohniskovou vzdáleností 17,5 mm po přepočtu na 35mm formát a základním clonovým číslem 5,6. Nabízí velmi široký zorný úhel – 160 stupňů podél diagonální linie obrazového snímače, což umožňuje vytvořit vizuální efekt „rybího oka“. Díky tomu umožňuje vytvářet jedinečné, poutavé obrazy, odlišné, než jak vidí lidské oko, se zkreslením předmětů a s panoramatickým efektem a s velkou hloubkou ostrosti.

Pentax-04 Toy Lens Wide a Pentax-05 Toy Teleobjektiv

Objektivy – hračky s optikou konstruovanou speciálně tak, aby zůstaly zachovány určité optické vady objektivů. Umožňují produkovat zvláštně působící obrázky, jaké lze pořídit fotoaparáty na hraní. Širokoúhlý objektiv má ohniskovou vzdálenost 35 mm po přepočtu na 35mm formát a pevnou clonu f/7,1. Teleobjektiv je střední, s ohniskovou vzdáleností odpovídající 100 mm po přepočtu na 35mm formát a s pevnou světelností f/8.Pentax také nabídne volitelné příslušenství:

 • Polarizační filtr Pentax-100 o průměru 40,5 mm pro objektivy Pentax-01 Standard Prime a Pentax-02 Standard Zoom. Filtr minimalizuje odlesky na vodě nebo skleněné ploše, které se obtížně odstraňují při digitálním zpracování, a pomáhá zajistit ostré, kontrastní obrazy a syté barvy.
 • MH-RA 40,5 mm – kovová, kopulovitá sluneční clona pro objektiv Pentax-01 Standard Prime.
 • PH-SBA 40,5 mm – plastová, čtvercová sluneční clona pro objektiv Pentax-02 Standard Zoom.
 • Externí optický hledáček O-VF1 – konstruován je pro výhradní použití s objektivem Pentax-01 Standard Prime. Umožňuje jasný pohled na subjekt i na ostrém slunci.
 • Stylové a ochranné pouzdro s poutky pro řemínek, umožňující zavěšení na krk a pohotové použití fotoaparátu, kdykoli si uživatel přeje.


 • Nový Pentax Q má být v Evropě k dispozici od prvního týdne letošního září. Doporučené prodejní ceny těla, kitů a příslušenství pro evropský trh ještě nebyly oznámeny.

  Tématické zařazení:

   » Ostatní  » FotoTechnika  

   » Novinky  

   » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

  Poslat článek

  Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

  Váš e-mail:

  (Není povinný)

  E-mail adresáta:

  Odkaz článku:

  Vzkaz:

  Kontrola:

  Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

  Kód pro ověření

   

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: