Pentax v záři podzimních novinek - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Pentax v záři podzimních novinek

14. října 2008, 00.00 | Firma Pentax nedávno osvěžil svou nabídku o slibné novinky. V prvé řadě se jedná o novou low-endovou digitální zrcadlovku s označením Pentax K-m. Další novoty Pentax přichystal v oblasti setových objektivů. Na trh přicházejí dva výměnné zoom objektivy série DA L: PENTAX-DA L 18-55mm F3.5-5.6 AL a PENTAX-DA L 50-200mm F4-5.6 ED. Pro náročnější fotografy jsou určeny nové světelné objektivy PENTAX-DA* 55mm F1.4 SDM a PENTAX DA* 60 – 250mm f/4.0 ED [IF] SDM. V oblasti makrofotografie je novinkou blesk Pentax AF160FC.

Firma Pentax nedávno osvěžil svou nabídku o slibné novinky. V prvé řadě se jedná o novou low-endovou digitální zrcadlovku s označením Pentax K-m. Určitě potěší především začátečníky, kteří se chystají poprvé vkročit do sféry DSLR. Další novoty Pentax přichystal v oblasti setových objektivů. Na trh přicházejí dva výměnné zoom objektivy série DA L: smc PENTAX-DA L 18-55mm F3.5-5.6 AL a smc PENTAX-DA L 50-200mm F4-5.6 ED. Pro náročnější fotografy jsou určeny zbrusu nové světelné objektivy smc PENTAX-DA* 55mm F1.4 SDM a smc PENTAX DA* 60 - 250mm f/4.0 ED [IF] SDM. V oblasti makrofotografie je novinkou blesk Pentax AF160FC.

Nová DSLR Pentax Km - ideální start pro začátečníky

Jedná se novou digitální zrcadlovku, která podobně, jako například Nikon D60 či Canon 1000D míří do segmentu Low-end DSLR. Je určena především pro začínající fotografy, pro které bude představovat snadno ovladatelnou a levnější alternativu dražších DSLR v nabídce Pentax. Mezi hlavní ocenitelné vlastnosti bude patřit vestavěný systém stabilizace snímače (PENTAX Shake Reduction), který uživateli umožní "udržet" delší expoziční časy. Méně zkušení fotografové jistě uvítají nabídku expozičních režimů s automatickým výběrem scény (Auto-Picture) a další uživatelsky přívětivé funkce. Protože se jedná o nejlevnější digitální zrcadlovku Pentax, tak tělo fotoaparátu je převážně vyrobeno z plastových komponent. Výsledkem by mělo být kompaktní a lehké tělo fotoaparátu. Velikostí je Pentax K-m je o něco menší než ostatní DSLR od PENTAX (například K20D, K200D).

DSLR Pentax Km

Pentax podle svých slov u nové DSLR K-m kladl zvýšený důraz na existenci co nejjednoduššího ovládání fotoaparátu, tak aby s ním byli schopni fotografovat i nezkušení uživatelé digitálních zrcadlovek. Fotoaparát má nově zkonstruovaný systém ovládání, ve kterém je většina ovládacích prvků umístěna na straně rukojeti a noví uživatelé SLR si tak mohou snadno osvojit ovládání již během prvého použití DSLR při přechodu z ovládání kompaktu. Pro ulehčení operací s fotoaparátem lze stisknutím tlačítka "Help" zobrazit pro každý ovládací prvek nápovědu na LCD monitoru.

DSLR Pentax Km

V těle fotoaparátu je CCD snímač s rozlišením 10,2 megapixelů (efektivně) a jeho rozměry jsou 23.5mm x 15.7mm. O chod aparátu se stará obrazový procesor s označením PRIME (PENTAX Real lmage Engine). Ve fotoaparátu je zabudován čistící systém, který pomáhá snímač ochránit před prachovými částicemi (PENTAX Dust removal systém). Rychlost sériového snímání je u Pentax K-m 3,5 sn./s. a interní mezi-paměť fotoaparátu pojme maximálně 4 snímky ve formátu JPEG či RAW. Lze nastavit pomalejší sériové snímání s rychlostí 1,1 sn./s., kterým lze snímat libovolně dlouho až do zaplnění paměťového media. Pentax K-m má sloty pro paměťové karty typu SD/SDHC. Interval nastavení citlivosti je od 100 ISO do 3200 ISO. Měření expozice je buďto celoplošné (16 měřících zón) či středově orientované nebo bodové.

DSLR Pentax Km

Velikost LCD displeje je 2.7 palce při rozlišení 230 000 obrazových bodů. Podle údajů výrobce, konstrukce LCD displeje dovoluje pozorování ze širšího úhlu. Náhled snímků je na něm možný z úhlu až 170° (ve vertikálním či horizontálním směru). Při prohlížení snímků je možné si nechat na LCD displeji zobrazit 16x zvětšený výřez pro kontrolu přesnosti zaostření a detailů na fotografii. Optický hledáček DSLR Pentax K-m poskytuje 96 procent pokrytí scény s násobkem zvětšení 0,85x. U DSLR Pentax K-m chybí funkce živého náhledu.

DSLR Pentax Km

Fotoaparát Pentax K-m má pěti bodový AF systém (SAFOX VIII s pěti křížovými senzory) pro automatické ostření. Senzory jsou rozmístěné do tvaru kříže po celém obrazovém poli (jeden ve střední části, dva po stranách a jeden nahoře a jeden dole), autofokus si sám vybírá optimální senzor pro daný subjekt. Je možné také manuální nastavení fixace detekčního bodu AF na středový senzor. Pentax udává, že vylepšil AF algoritmus, což podle něj umožní větší rychlost ostření AF i za nepříznivých světelných podmínek.

DSLR Pentax Km

Digitální zrcadlovka Pentax K-m má, jak je u amatérských zrcadlovek obvyklé, vestavěný výklopný blesk. Zvládá synchronizaci až do expozičního času 1/180s. Směrné číslo interního blesku je 11 (při citlivosti ISO 100 a světelnosti objektivu f3,5). Fotoaparát nepostrádá hot-patici pro zasunutí externího blesku, kterým může být například Pentax AF200FG (má směrné číslo 66).

DSLR Pentax Km

DSLR K-m má jako jedna z mála low-endových zrcadlovek (vedle DSLR Sony A200) vestavěnou funkci stabilizace snímače (PENTAX Shake Reduction). Tento stabilizační mechanismus mění s použitím magnetické síly ve vysoké rychlosti polohu obrazového senzoru ve vertikálním i horizontálním směru. Rychlost změny polohy senzoru je pak v souladu s velikostí otřesu, který je detekován vestavěným senzorem. Podle Pentaxu má stabilizace snímače výkon odpovídající prodloužením expoziční doby až o 4EV kroky. Objektivy, které jsou kompatibilní s Pentax K-m stabilizací jsou: PENTAX s bajonetem K-, KA-, KAF-, KAF2- a KAF3-; objektivy systému 645- a 67 (s adaptérem). Fotoaparát Pentax K-m je vybaven ochranou snímače proti usazování částic prachu. Na povrchu obrazovém CCD snímače je usazen nízko propustný filtr ze sloučeniny fluoru a PENTAX SP (Super Protect), který má preventivně odpuzovat usazující se prach. Systém ochrany snímače umí tak usazené částečky prachu „setřást“ rychlými vibracemi. Prach je poté setřesen z obrazového senzoru na adhezívní podložku, která je umístěná ve spodní části anti-prachového systému. Fotoaparát i umí varovat uživatele, že má na snímači usazený prach. Podobně jako ostatní DSLR Pentax má K-m funkci pro zvýšení dynamického rozsahu. Pentax ji označuje jako „Efektivní kompenzace gradace“. Tato funkce dynamického rozšíření gradace (HDR, High Dynamic Range) umožňuje uživateli rozšířit dynamický rozsah pro zlepšenou reprodukci tonálního rozsahu, zvláště u reprodukce bílých ploch, které jsou bez kresby (přepaly). Na druhé straně, funkce kompenzace stínů by měla snižovat výskyt černých ploch se ztrátou detailů v obraze. To je užitečné zejména pro udržení bohatší tonální gradace snímku při fotografování vysoce kontrastních subjektů.

Jak už bylo výše zmíněno, fotoaparát je určen hlavně pro začínající uživatele digitálních zrcadlovek. Tomu odpovídá i rozšířené automatické systémy. Jedním z nich mód „Auto Picture“, který provádí automatickou volbu optimálního expozičního režimu v závislosti na podmínkách fotografované scény a snímaného subjektu (například Krajina, Makro, Portrét). Uživatel si též může vybrat z deseti přednastavených scénických režimů, které jsou přepínatelné volbou příslušné ikony v menu fotoaparátu. Pro ty uživatele, kteří neumějí či nechtějí dělat doma na počítači pozdější úpravy snímků je Pentax K-m vybaven simulacemi některých digitálních efektů a filtrů. Uživatel si může vybrat z nabídky 14cti různých digitálních filtrů (například "Dírková komora" či sépiové „Retro“). Digitální zrcadlovka Pentax K-m bude na trh uvedena v průběhu října 2008. Cenu výrobce ve svých materiálech sice neuvedl, ale v některých internetových obchodech je již uvedena cena 11900kč.

Další vlastnosti DSLR Pentax K-m

 • kontrola stavové obrazovky s nastavením fotoaparátu je zobrazena na LCD monitoru na zadním panelu DSLR.
 • funkce index, pět různých typů zobrazení a režimů výtisku
 • vyvolání a konverze formátu RAW přímo v těle fotoaparátu
 • kompatibilita s objektivy série SDM pro rychlé a tiché zaostřování autofokusem
 • přiložený software pro zpracování dat RAW PENTAX PHOTO Laboratory 3 a prohlížeč PENTAX PHOTO Browser 3

Technická specifikace Pentax K-m:

 • Rozlišení snímače:10.2 megapixelů (efektivně).
 • Rozměr a typ snímače: CCD s meziřádkovým a primárním barevným filtrem, rozměr 23.5mm x 15.7mm.
 • Barevná hloubka: 8 bit (JPEG) nebo 12 bit (RAW).
 • Citlivost ISO: (standardní výstupní) Auto, Manual 100 - 3200 (v krocích po 1EV nebo 1/2EV, 1/3EV), čas B: až do ISO 1600.
 • Formáty záznamu: RAW - Original), JPEG (Exif 2.21).
 • Média pro ukládání dat: SD, SDHC.
 • Vyvážení bílé: Auto, denní světlo, stín, zataženo, žárovky, zářivky (W, D, N), blesk, manuální nastavení s jemnou úpravou.
 • Hledáček: Fixovaný tvarovaný pentaprisma-zrcátkový; pole záběru cca 96%; zvětšení 0.85x (s objektivem 50mm F1.4, na nekonečno, -1m -1).
 • LCD monitor: 2.7“ TFT barevný, možnost úpravy jasu, široký pozorovací úhel 170°; počet bodů cca. 230.000.
 • Digitální filtry při záznamu: Toy kamera, vysoký kontrast, měkký, efekt hvězdiček, retro, výtažková barva.
 • při prohlížení Toy kamera, vysoký kontrast, měkký, efekt hvězdiček, retro, výtažková barva, ilustrace (pastel, vodová barva), HDR, B&W, sépia, barva, zeštíhlení, jas, uživatelský.
 • Zaostřovací systém: TTL na základě porovnání změny fáze, 5-bodový (SAFOX).
 • režimy zaostřování AF.A (auto), AF.S (single, s aretací), AF-C (kontinuální)*, manuální ostření.
 • Stabilizace obrazu: Shake Reduction pohybem mechanismu senzoru, max. 4 časy závěrky/hodnoty clony.
 • Odstranění prachu: pohybem mechanismu senzoru a speciální povrch SP a preventivní varování prachu.
 • Řízení expozice: měřicí systém TTL při otevřené cloně, v 16-segmentech obrazu (propojeno s objektivem a informací AF).
 • Režimy měření expozice: multi-segment; středově-vyvážené; bodové.
 • Expoziční režimy: Auto detekce, (2) volbou ikony režimu, (3) scény, (4) Program AE, (5) Priorita citlivosti AE, (6) Priorita času AE, (7) Priorita clony AE, (8) manuální měření, (9) čas Bulb.
 • Kompenzace expozice:±2 EV (krok 0.5 EV nebo 0.3 EV; automatická řada 3 snímky v rozsahu ±0.5 EV, ±1.0 EV, ±1.5 EV (krok 0.5 EV) nebo ±0.3 EV, ±0.7 EV, ±1.0 EV (krok 0.3 EV).
 • Závěrka: elektronicky řízená, vertikálně vedená, štěrbinová, 1/4000 - 30 sec. a čas Bulb.
 • Způsoby exponování jednotlivé expozice:, kontinuální (Hi, Lo), samospoušť (12s, 2s), dálkové ovládání (0 sek., 3 sek.), automatická expoziční řada (bracket).
 • Rychlost snímání: kontinuální expozice max. cca. 3.5 sn./sek., sekvence: 5 snímků (JPEG a kontinuálně (Hi) 4 snímky (RAW) cca 1.1 sn./sek., sekvence: do zaplnění paměťové karty (JPEG a kontinuálně (Lo) 7 snímků (RAW).
 • Vestavěný blesk: P-TTL automatické vyklopení do pracovní polohy, směrné číslo cca. 11 (Standardní výstupní citlivost 100/m);úhel pokrytí 28mm fokální vzdálenost (ekvivalent 35mm); Synchronizace sáňky, synchro čas 1/180 sek., P-TTL
 • Zdroj energie: čtyři baterie typ AA (lithiové, alkalické a nabíjecí Ni-MH); volitelný AC adaptér; životnost baterií cca. 1650 snímků (normální záznam), 1000 (50% použití blesku);doba prohlížení cca. 750 minut.
 • Přípojky: USB2.0 (HI-SPEED)/Video.
 • Bajonet pro objektivy: PENTAX KAF2.
 • Použitelné objektivy: PENTAX KAF3-, PENTAX KAF2-, KAF-, a KA.
 • Rozměry: cca. 122.5 (š) x 91.5 (v) x 67.5 (h) mm.
 • Hmotnost: cca. 525g bez baterie a paměťové karty.
 • Spolu s novou digitální zrcadlovkou K-m Pentax představil dva nové zoom objektivy, které se budou prodávat pouze v setových baleních PENTAX K-m Lens Kit nebo PENTAX K-m Double Zoom Kit. Jedná se o objektivy série DA L: smc PENTAX-DA L 18-55mm (eq. kinofilmu 27.5mm - 84.5mm) se světelností f3.5-f5.6 AL a smc PENTAX-DA L 50-200mm (eq. kinofilmu 76.5mm - 307mm) se světelností f4-f5.6 ED. Jsou zkonstruované pro použití s digitálními zrcadlovkami PENTAX. Podle výrobce jsou objektivy série DA L kompaktnější a lehčí oproti standardní řadě, avšak bez toho, aby byla snížena kvalita a optický výkon.

  Objektiv smc PENTAX-DA L 18-55mm má zabudované asférické členy ze skla s nízkým rozptylem světla pro efektivní kompenzaci různých optických vad. Interval ohniskových vzdáleností 27,5mm - 84,5mm (eq. kinofilmu) pokrývá rozsah širokoúhlého objektivu až po střední telefoto. Objektiv smc PENTAX-DA L 50-200mm F4-5.6 ED podle výrobce představuje kompaktní a ultra-lehký telefoto zoom s fokálním rozsahem délek 76.5mm - 307mm (eq. Kinofilmu). V jeho konstrukci nechybí ED optický člen s extra nízkým rozptylem světla pro minimalizaci chromatických vad v celém rozsahu zoomu a zlepšení kresebnosti objektivu.

  Hlavní vlastnosti objektivu smc PENTAX-DA L 18-55mm F3.5-5.6 AL

  • Bajonet: PENTAX Kaf
  • Konstrukce objektivu: 12 optických členů řazených ve 9 skupinách
  • Úhel záběru: 76° - 29° stupňů
  • Počet lamel clony: 6
  • Clonový rozsah: F3,5 - F22 (při ohnisku 18mm), F5,6 - F38 (při ohnisku 55mm)
  • Měření: TTL měření pří otevřené cloně
  • Minimální zaostřovací vzdálenost: 25cm
  • Rozměry: 68 x 67.5mm
  • Váha: 225g
  • Standardní příslušenství: přední krytka Pentax 31515 a zadní krytka Pentax 31006 plus sluneční clona Pentax PH-RBA52
  • Filtrový průměr: 52mm

  Nova optika Pentax

  Hlavní vlastnosti objektivu smc PENTAX-DA L 50-200mm F4-5.6 ED

  • Bajonet: PENTAX Kaf
  • Konstrukce objektivu: 11 optických členů řazených ve 10 skupinách
  • Úhel záběru: 31.5° - 8.1° stupňů
  • Počet lamel clony: 6
  • Clonový rozsah: F4 - F22 (při ohnisku 50mm), F5,6 - F32 (při ohnisku 200mm)
  • Měření: TTL měření pří otevřené cloně
  • Minimální zaostřovací vzdálenost: 110cm
  • Rozměry: 78.5 x 66.5mm
  • Váha: 260g
  • Standardní příslušenství: přední krytka Pentax 31515 a zadní krytka Pentax 31006
  • Filtrový průměr: 52mm

  Nova optika Pentax

  Pro náročnější fotografy Pentax přichystal nové precizní objektivy smc PENTAX-DA* 55mm F1.4 SDM a smc PENTAX DA* 60 - 250mm f/ 4.0 ED [IF] SDM, které vedle vysoké kvality nabízejí také velmi slušnou světelnost. Jak „hvězdičková“ řada objektivů „DA*“ napovídá, budou se tyto objektivy vyznačovat vysoce jakostním zpracováním, čemuž bude logicky odpovídat i výše jejich koncové ceny. Objektivy mají takové konstrukční řešení, které minimalizuje nežádoucí vliv vody či prachu. Optické členy objektivů jsou potaženy speciální ochranou „SP“ vrstvou (PENTAX-original Super Protect coating), pro resistenci proti nečistotám a mastnoty (například otisky prstů).

  Ultra-světelný objektiv smc PENTAX-DA 55mm F1.4 SDM

  Jedná se o kvalitní pevné „sklo“, které je podle Pentaxu konstruováno tak, aby bylo odolné proti působení prachu a vody. Nalezneme v něm implementovaný Quick-Shift Focus systém pro rychlejší kombinaci automatického ostření a manuálního focusu. Autofokus je poháněn tichým a kvapným motorkem s označením SDM. Objektiv smc PENTAX-DA 55mm F1.4 SDM dává po přepočtu na kinofilm ohnisko cca 86mm, což ho spolu s vysokou světelností f1,4 ideálně předurčuje například pro využití ve portrétní fotografii.

  Hlavní vlastnosti objektivu PENTAX-DA 55mm F1.4 SDM

  • Bajonet: PENTAX KAF3
  • Konstrukce objektivu: 9 optických členů řazených ve 8 skupinách
  • Úhel záběru: 28.6° stupňů
  • Počet lamel clony: 9
  • Clonový rozsah: F1,4 - F22
  • Měření: TTL měření pří otevřené cloně
  • Minimální zaostřovací vzdálenost: 45cm
  • Rozměry: 70,5mm x 66 mm
  • Váha: 375g
  • Standardní příslušenství: PH-RBH 58mm
  • Filtrový průměr: 58mm

  Nova optika Pentax

  Tele-objektiv smc PENTAX DA* 60 - 250mm f/4.0 ED [IF] SDM

  Podle všeho se rozhodně jedná o výkonný tele-zomovací objektiv pro náročné uživatele, kteří si potrpí na kvalitní kresebnost v celém rozsahu plochy obrazu. V optické konstrukci objektivu byly použity nízko rozptylové ED čočky, které v maximální míře odstraňují barevné optické vady v obraze a zvyšují rozlišovací schopnost optiky. Po přepočtu na kinofilm nabízí objektiv rozsah ohnisek 92mm - 383mm, což ho děla příhodným pro například fotografování sportovních, přírodních a portrétních snímků. Světelnost f4,0 je dostupná v celém rozsahu zoomu.

  Hlavní vlastnosti objektivu PENTAX DA* 60 - 250mm f/4.0 ED [IF] SDM

  • Bajonet: PENTAX KAF2
  • Konstrukce objektivu: 15 optických členů řazených ve 13 skupinách
  • Úhel záběru: 26.5° - 6.5° stupňů
  • Počet lamel clony: 9
  • Clonový rozsah: F4 - F32
  • Měření: TTL měření pří otevřené cloně
  • Minimální zaostřovací vzdálenost: 110cm
  • Rozměry: 82mm x 167.5 mm
  • Váha: 1040g
  • Standardní příslušenství: sluneční clona Pentax PH-RBK67, Pentax přední krytka O-LC67 (31521), Pentax zadní krytka (31006), Pentax pouzdro 120-210 (37751)
  • Filtrový průměr: 67mm

  Nova optika Pentax

  K výše zmíněným objektivům Pentax dosud nezveřejnil informace o výši jejich cen. Na trhu by se měli objevit v průběhu října.

  Na závěr si ještě přibližme nový makro blesk Pentax AF160FC. Jedná se o prstencové zábleskové zařízení speciálně určené pro DSLR Pentax na snímání makrofotografie. Protože jsou zábleskové trubice kruhového tvaru, je tedy možné pořizovat rovnoměrné osvícení fotografovaného subjektu s minimem zastíněných míst (je odstraněno nebezpečí stínění objektivem). Makro-blesk v sobě obsahuje pokročilý systém P-TTL automatiky, který kooperuje měření expozice s automatickým systémem v těle příslušné DSLR Pentax. Makroblesk Pentax AF160FC má dle údajů výrobce směrné číslo 16 ( při citlivosti ISO 100). Nastavení makro-blesku, spolu s ovládáním, se provádí otočným kolečkem na jeho zadní straně. Blesk Pentax AF160FC umožňuje pokročilé aplikace s bleskem, včetně automatického řízení kontrastu a nezávislého přepínání dvou bleskových trubic. Cena Pentax AF160FC nebyla výrobcem zatím uvedena.

  Pentax Makroblesk

  Hlavní vlastnosti makro-blesku Pentax AF160FC

  • Směrné číslo: 16 max. (při ISO 100/m)
  • Manuální nastavení: plný výkon, 1/4, 1/16
  • Vyzařovací úhly: 60° horizontálně/vertikálně
  • Režimy blesku: (1) P-TTL (TTL s auto regulací) (2) TTL (TTL auto) (3) M (Manuál plný výkon, úrovně 1/4 a 1/16)
  • Rozsah blesku: (1) propojený rozsah citlivosti: ISO 100 až ISO 6400 (v režimech P-TTL a TTL) (2) rozsah osvitu: cca. 0.18m až 2.0m (při směrném č. 16, ISO 100, F8)
  • Kompenzace expozice bleskem: +0.5EV, -0.5EV, -1EV (ovládacím kolečkem)
  • Zdroj energie: (1) 4 alkalické baterie typ AA, (2) 4 lithiové baterie typ AA, (3) 4 nabíjecí baterie Ni-MH typ AA
  • Rozměry: (1) blesková jednotka: 113mm (průměr) x 29.5mm (hloubka) (2) Řídící jednotka: 68mm (š) x 83mm (v) x 115mm (h)
  • Hmotnost: cca. 405g (bez baterií)

  Pentax Makroblesk

  Zdroj: Tiskové materiály Pentax

  Tématické zařazení:

   » Ostatní  » FotoTechnika  

   » Novinky  

   » Novinky  » Novinky - příslušenství  

   » Novinky  » Novinky - profi technika  

   » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

  Poslat článek

  Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

  Váš e-mail:

  (Není povinný)

  E-mail adresáta:

  Odkaz článku:

  Vzkaz:

  Kontrola:

  Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

  Kód pro ověření

   

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: