photokina 2006: digitální kompakty dnes a zítra - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

photokina 2006: digitální kompakty dnes a zítra

photokina 2006

9. října 2006, 00.00 | Veletrh photokina 2006 skončil a kromě představování novinek jsme pro vás připravili i několik článků věnovaných novým trendům. První z nich jsme se rozhodli věnovat stále nejmasovější komoditě v oboru – kompaktním fotoaparátům.

Přestože největší boom kompaktních digitálních fotoaparátů je již za námi, stále jde o nejprodávanější typ fotografické techniky. Éra přechodu z klasické na digitální fotografii ve vyspělých zemích včetně ČR v podstatě končí, přesto zejména díky obměně staré techniky, počty prodaných kompaktů u nás klesají jen velmi pozvolna. Nicméně s tím, jak se mění očekávání kupujících, se musí vyvíjet i technologie. Co v tomto ohledu přinesla photokina 2006?


Olympus je stále nejúspěšnějším prodejcem kompaktů u nás

Rozlišení opět láme rekordy
Na přelomu let 2005 a 2006 jsme si libovali, že hon za megapixely skončil a kompakty se zastavily u 6MPix snímačů. Bohužel šlo pouze o oddechový čas a závod mezi výrobci opět jede naplno. Po 8MPix snímačích nastoupila další generace, tentokrát 10MPix snímačů při zachování neuvěřitelně malé úhlopříčky 1/1,8 palce. Přínos dalšího zvýšení rozlišení je u kompaktu již víceméně hypotetický, přesto nový 10MPix snímač nasazují postupně všichni výrobci. Uvidíme, zda budou kupci ochotni nadále hrát tuto absurdní hru a budou ochotni investovat do snímače s tak malou velikostí buňky. V některých případech totiž kvalita záznamu u 10MPix kompaktu může být dramaticky horší, než je tomu u 6 či 7Mpix modelu se stejnou optikou. Navíc pokud se něco nestane, tak při tomto tempu bychom na photokině 2008 viděli 16 až 20MPix kompakty, což zní hodně neuvěřitelně.

Optika bez velkých překvapení
Co se týče objektivů, výrobci jsou viditelně obezřetnější v chrlení novinek. Je sice pravda, že se objevila řada experimentálních modelů s pevným ohniskem, se širokoúhlým objektivem či dokonce s dvojicí objektivů, přesto většina modelů zůstává u klasické koncepce 3x optického zoomu. Limity dané rozměry a nároky snímačů jsou na optiku natolik vysoké, že se zřejmě nedaří či nevyplatí v tomto směru podnikat razantní kroky.

Dokonce ani zapouzdřené objektivy neslaví tak velké úspěchy, jak se očekávalo. Na vině může být jak nedůvěra uživatelů, tak některé technické překážky. Proto se s touto technologií setkáváme pouze u těch nejmenších modelů, nebo u modelů, které chtějí dosáhnout vodotěsnosti či aspoň vodě odolnosti. Zde má optika schovaná uvnitř těla jasně navrch, což potvrzují modely jako je Olympus mju 725SW/730.


Panasonic stále vsází zejména na stabilizaci

Hit jménem stabilizace obrazu
Toto šílenství začalo u ultrazoomů díky masivní kampani Panasonicu. Stabilizace existovala sice již pěknou řádku let před tím, ale masivní marketing doslova strhl lavinu zájmu o stabilizovaný obraz. Ani kompakty nezůstaly vůči hysterii ze stabilizace imunní a tak se vyrojila celá plejáda modelů využívajících jak pohyb optiky, tak i pohyb snímače. Na rozdíl od zrcadlovek je v případě kompaktů výsledek v podstatě rovnocenný a tak každý výrobce volí tu technologii, která je mu bližší, či kterou potřebuje zdokonalovat právě pro segment DSLR. Zdá se, že lehce převládá obliba stabilizace čipu, protože jen přeci jen universálnější z pohledu možnosti snadného nasazení ve více modelech najednou.

Co se týče výsledků stabilizace u kompaktů, přestože nepoužívají většinou příliš dlouhá ohniska, může laickému uživateli hodně pomoci. Ideální je, pokud fotoaparát kombinuje optickou a digitální stabilizaci (např. Olympus a Sony), protože v takovém případě se fotoaparát dokáže vypořádat i s pohybem ve scéně.

Hit jménem vysoká citlivost
Pokud stabilizace obrazu je oblíbenou funkcí, vysoká citlivost je nejnovější marketingovou bombou, ke které inklinují postupně všichni výrobci. Citlivost ISO 16OO, ISO 3200 či dokonce ISO 6400 jde v případě kompaktu dosáhnout pouze za cenu obrovské ztráty ostrosti a nárůstu šumu, přesto i takto postižené snímky jsou z pohledu amatéra lepší než rozmazané/stržené fotografie. A tak výrobci horečně zesilují signál získaný ze snímače a následně se z něj snaží nejrůznějšími algoritmy vyfiltrovat maximum šumu, jen aby mohli nabídnout co nejvyšší citlivost.

Z pohledu majitelů DSLR je tento trend zcela nepochopitelný, protože úbytek kvality fotografií je dramatický, přesto z pohledu běžného amatéra jde o funkci veskrze užitečnou. Zejména v kombinaci s vysokým rozlišením tyto fotografie zpracované následně do papírového formátu 10x15cm vypadají stále velmi dobře.


Bílý rámeček značí OK, šedý varuje!

Rozpoznávání obličeje
A do třetice žhavá novinka, kterou dnes propaguje třeba Canon, Fujifilm či Nikon je rozpoznávání obličeje, které umožňuje fotoaparátu správně zaostřit a změřit expozici zejména v případě dvojportrétů či skupinových fotografií. Opět z pohledu zkušenějšího fotografa funkce nadbytečná, z pohledu laika hledajícího nejspolehlivější plně automatické řešení příjemný pomocník. Fotoaparáty různými způsoby ještě před expozicí vyhledávají ve scéně lidský obličej a pokud jej najdou, snaží se na naň zaostřit a optimalizovat podle něj zpracování fotografie. Pokud je ve scéně nalezeno několik obličejů, fotoaparát se snaží korektně zachytit celou skupinu osob.

Jde o žhavou novinku praxí příliš neověřenou, ale aspoň dle toho, co bylo vidět na photokině, vše opravdu funguje překvapivě spolehlivě.


Fujifilm na zkratku fd hodně vsází

Odolnost, jednoduchost a elegance
Pokud se podíváme na samotné provedení pláště kompaktních fotoaparátů, zjistíme, že v poslední době dochází k výraznému přibližování se jednotlivých značek a modelů. Výrobci sice hledají stále nové materiály, nové drobné designové odlišnosti, přesto základní konstrukční rysy jsou pro většinu kompaktů dnes podobné. Takřka vymizely velké a chytré kompakty. Jedním z posledních mohykánů je v tomto směru Canon PowerShot G7, který se však jeví již jako volba velmi úzké a specifické cílové skupiny. Trhu jednoznačně kralují malé, ploché, stylové kompakty s jednoduchým ovládáním a pokud možno zvýšenou odolností. Výrobci se navíc snaží nabízet alespoň jeden vodotěsný či vodostálý model, který doplňuje běžný sortiment.


Pozice těch, kteří nabízejí pouze kompakty není snadná

Jaký bude kompakt v roce 2007?
photokina představila modelovou řadu pro podzim a Vánoce 2006, takže předpovědět vývoj pro příští rok je trochu sázka do loterie. Nicméně již nyní je jasné, že si budeme muset zvyknout na vysoké rozlišení, vysokou citlivost a s tím spojené obrovské úpravy obrazu ve fotoaparátu. S tím souvisí nejrůznější doplňkové funkce jako je třeba rozpoznávání tváře, optimalizace dynamického rozsahu či jasové křivky a další digitální efekty. Obecně vliv algoritmů uvnitř fotoaparátu na výslednou fotografii značně poroste a dá se předpokládat, že právě processing bude jednou z mála odlišností mezi výrobci. Fyzických a parametrových rozdílů bude ubývat s tím, jak postupně bude ubývat výrobců dostatečně silných pro výrobu masových kompaktů s minimální marží. Navíc si budeme v tomto segmentu muset zvyknout na nové značky a na nejrůznější přeskupování sil.


Sigma použila nový Foveon ze své DSLR do netradičního kompaktu

Smutnou zprávou je, že kompakty se stávají jednoznačně nástroji laiků a zkušený uživatel, hledající kapesního pomocníka, má situaci čím dál těžší. Nicméně i pro něj se občas objeví něco speciálního. Z letošní photokiny jmenujme třeba řadu Samsung NV či nový kompakt od Sigmy.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

"Hit jménem stabilizace obrazu"

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 09.10.2006, 06:34
Odpovědí: 3

"Toto šílenství začalo u ultrazoomů díky masivní kampani Panasonicu. Stabilizace existovala sice již pěknou řádku let před tím, ale masivní marketing doslova strhl lavinu zájmu o stabilizovaný obraz."

Hezky jedovatě napsané. Pane Březino, sorry, ale starý praktik jako vy by měl chápat, že stabilizace je tím pořebnější, čím je foťáček lehčí. Stodvacetigramový kompakt má proti kilové zrcadlovce s objektivem osmkrát menší setrvačnou hmotu a riziko rozhýbání snímku je u něj osmkrát větší - tedy opravdu velké. Rozumní lidé by měli Panasonicu blahořečit za to, že tenhle trend zahájil a ne se mu pošklebovat... Leda za ty reklamy, kdo nechápe nadsázku, byl zřejmě silně pohoršen. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: pepe11 Muž

Založeno: 09.10.2006, 10:37

Zvlášť, když minimum kompaktů má hledáček, takže se fotí "na Japonce" s rukama před tělem.

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 09.10.2006, 21:47

Pokud to vyznelo jedovate, tak se omlouvam, nebylo to tak mysleno. Panasonicu se podarilo neco nevidaneho - uzasneho chceteli, protoze opravdu dtrhnul neco co nelze nazvat jinak nez silenstvi po stabilizaci. To ze stabilizace je prinosna pisi nize, takze opravdu nic negativniho

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 10.10.2006, 06:42

Tak ni ve zlém, špatně jsem vás asi pochopil.

Odpovědět na příspěvek

Cesta do pekel

Autor: rejca Muž

Založeno: 09.10.2006, 18:24
Odpovědí: 8

Myslim si, ze cesta kudy se ubiraji kompakty je cesta do pekel. Jen doufam, ze se na stejnou nevydaji postupne i DSLR s ASP-C (treba s 30Mpix) :). Kdyz se udrzi nastoleny vyvoj tak pristi rok mame 12Mpix a prespristi 14Mpix kompakty a UZ a ISO 6400. To bude teda hukot :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Cesta do pekel

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 09.10.2006, 21:50

v podstate nelze nez souhlasit

Odpovědět na příspěvek

RE: Cesta do pekel

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 10.10.2006, 06:42

Přesně z toho mám hrůzu i já - kompakty s 10 MPx se stávají prakticky nepoužitelnými, protože intenzivní žehlení šumu likviduje detaily - kdo si srovná portrét z FZ30 a FZ50 na ISO 100, nestačí se divit rozdílu v podání vlasů a pokožky - a že FZ30 byl nějaký šumák! Fotky z FZ50 jsou tak vyžehlené, že vypadají skoro jako by to byl z počítače zvětšený jeden jediný megapixel - drobné detaily jsou pryč - některé ale zůstávají a tvoří malé ostrůvky detailů ve slitém okolí. Vrcholem všeho je nástup megapixelové mánie do zrcadlovek, kde 10 MPx prakticky zlikvidovalo ISO 3200 a někde i ISO 1600. Za dva roky můžou být zrcadlovky nepoužitelné nad ISO 200 - zato JPG fotka bude mít 20 megabajtů. A přitom drtivá většina lidí dělá fotky 10 x 15 cm, na což s přehledem stačí 3-4 MPx i pro možnost výřezu - a stejně tak drtivá většina lidí nepozná rozdíl, ani když se 10 x 15 udělá z megapixelu jediného!!! Sranda je, že fotky z mobilů takhle budou za chvíli opravdu lepší - pokud se zastaví na 2 MPx, můžou klidně kvalitou začít překonávat kompakty s 12 - 16 MPx, stačí použít periskopický objektiv místo dnešní plastové čočky... :-) Prohlašuji, že peníze za nový kompakt jsou od letošního podzimu penězi vyhozenými. Zrcadlovky to teprve čeká.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cesta do pekel

Autor: Troll Muž

Založeno: 10.10.2006, 14:20

Moje rec... I proto mam jako druhy fotak 5Mpix Olympus 5060WZ, prestoze jsem mohl mit 7Mpix. Ale opravdu mi neprisla vyhoda mit na stejne velkem chipu o 2Mpix navic, kdyz delam typicky fotky 10x15cm nebo na web.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cesta do pekel

Autor: pecko Muž

Založeno: 10.10.2006, 18:02

A hlavně ty do 50000. Ale co bys chtěl, při ceně okolo 20000 i s plasťákem se z toho musí stát masová záležitost. A hlavně když vymizela ,,vyšší" třída kompaktů a EVF. Zrcadlovky teď mát skoro každej výrobce, taky je začíná provázet masivní kampaň stejně jako stabilizátory a vysokou citlivost. Mě spíš štvou ty redukce šumu, který to nechutně vyžehlí. Pak to stejně musím zmenšit, nebo použít nižší rozlišení, takže 10mpx si kupuju zbytečně, nemluvě o velikosti. Ale třeba Canon určitě začne za pár let cpát fullsize i do nejnižších modelů, takže tak horký to snad nebude.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Cesta do pekel

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 10.10.2006, 19:02

Jenže fullsize taky nic neřeší - až bude mít 57 megapixelů, bude taky k ničemu... Jen to bude drahé a bude to vyžadovat ty nejdražší objektivy - jak se ukazuje, tak co bylo dost dobré pro kinofilm, pro fullsize čip většinou nestačí - a udělat objektiv, který promítá body na čip z kolmého směru i v rozích stojí těžké peníze.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Cesta do pekel

Autor: pecko Muž

Založeno: 10.10.2006, 20:29

Já bych šel na fullsize jen v případě, že by se APS-C kvalitou a použitelností přiblížilo dnešním kompaktům, mě dosavadních 8mpx stačí. Ale hon za megapixely u 10mpx neskončí, Sony opět udělá větší rozlišení a všichni ostatní se přizpůsobí - marketing. Jak jste mluvil o mobilech, tak na mobilmanii je N95, 5mpx a pokud to není podvod tak jsou ty fotky lepší než z 3mpx fotomobilů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Cesta do pekel

Autor: Pavel Muž

Založeno: 10.10.2006, 21:01

Tady je 10megový mobil: http://www.digineff.cz/ar
t/aktuality/061010samsung
.html

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Cesta do pekel

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 10.10.2006, 23:20

Rozlišujte - tohle není mobil s foťákem, ale foťák s mobilem.

Je mi jasné, že megapixely zničí šance mobilů fotit ještě rychleji, než šance foťáků...

Odpovědět na příspěvek

Kompakt Sigma

Autor: Honza Muž

Založeno: 10.10.2006, 09:43
Odpovědí: 1

Mohl bych se zeptat na nějaké info či odkaz na zmiňovaný kompakt od Sigmy?

Odpovědět na příspěvek

RE: Kompakt Sigma

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 10.10.2006, 23:26

http://www.fotografovani.
cz/art/nov_df_am/sigma-sd
14-dp1-p.html

Odpovědět na příspěvek

snímač

Autor: albert Muž

Založeno: 11.10.2006, 07:41
Odpovědí: 0

Som optimista. Verím, že technológia výroby snímačov pokročí natoľko, že za rozlíšením sa postupne dotiahne aj kvalita.

Odpovědět na příspěvek

face priority

Autor: Radim Muž

Založeno: 11.10.2006, 18:50
Odpovědí: 1

Dobrý den, jen malá poznámka k Vašemu článku...Nikon fci face priority/face detection už má ve svých kompaktech možná už dva roky a funguje to poměrně dobře, pokud fotíte portrét z blízkosti. Takže o žádnou novinku nejde.
Max novinka je to, že Olympus nedokáže dát do svých ultrazoomů stále stabilizátor obrazu a už má asi tak 1,5zpoždění za třeba Canonem, nemluvě o KoniceMinoltě. Zato se snaží poukázat na trapnou skutečnost, že sp-510 umí iso snad 3200...takovej nepoužitelnej nesmysl...

Odpovědět na příspěvek

RE: face priority

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 11.10.2006, 22:45

Dobry den,

vase poznamka je samozrejme v podstate korektni, ale obavam se, ze signalizuje nepochopeni clanku. Nepsal jsem o zhavych novinkach, ale o novych trendech a trend odvetvi jeden fotoaparat ci jedna znacka nedela ...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

v podstate nelze nez souhlasit


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: