Photokina živě: Studiová technika v roce 08 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Photokina živě: Studiová technika v roce 08

photokina

24. září 2008, 00.00 | Většina zpravodajských serverů je v těchto dnech zaplavena novými fotoaparáty a objektivy. Nicméně photokina nabízí mnohem širší pohled na fotografii. Co zajímavého přináší ve studiové technice?

Již při minulém ročníku (2006) byla profesionální studiové fotografické technice vyhrazena nová hala číslo šest a tak letošní ročník lze v tomto ohledu snadno srovnávat. Toto srovnání vychází z pohledu studiové techniky pro letošek velmi dobře, protože sice viditelně ubylo vystavovatelů a využité výstavní plochy, ale rozhodně photokina zůstala velmi reprezentativním a uceleným pohledem na toto odvětví. Z velkých hráčů nechyběl letos opravdu nikdo a všechny expozice se mohli pochlubit velmi dobrou úrovní nejen po stránce estetické, ale hlavně informativní. Hala šest nabízí letos bezesporu profesionální prostředí hodné odborné technické výstavy.


Multiblitz se letos opravdu snažil

Co je malé to je nejen hezké, ale i praktické
Pokud bychom měli pojmenovat hlavní trend prezentovaný photokinou v oblasti studiové techniky v roce 2008, tak je to bezesporu nabídka miniaturních systémů s plnou funkčností. Zatím co v roce 2006 byl fotograf nucen si vybrat mezi velkým, plně vybaveným systémem a malým systémem s jistými funkčními omezeními, letos se situace dramaticky změnila. V podstatě všichni velcí hráči dnes nabízejí příjemné kompaktní generátory s plnou funkčností a velmi solidním světelným výkonem. Samozřejmostí je i u těchto malých systémů s hmotností kolem 6-8kg digitální řízení, možnost propojení s PC integrace bezdrátového odpalování či plná modularita výkonu od několika set až po několik tisíc J. Zejména pro práci v exteriéru je toto opravdu obrovským pokrokem, který výrazně zjednodušuje a zpříjemňuje práci fotografa.Broncolor řady Verso a ScoroHensel představil zcela novou řadu TRIO Digital a nejen tu

Kruhový blesk je zpět
Druhou v podstatě perličkou je obrovská renesance kruhových blesků zejména pro portrétní fotografii. Nejde samozřejmě o žádnou technickou novinku, své zlaté časy si kruhový blesk zažil v sedmdesátých a osmdesátých letech a zdá se, že nyní se jeho obliba vrací. Nejrůznější varianty technického provedení vč. integrace do studiových systémů nabízí na letošní photokině všichni velcí hráči i menší firmičky. Takže pokud se vám líbí "bezstínový" portrét typický pro kruhový blesk, tak se zřejmě máte nač těšit.Kruhový blesk poprvé, podruhé a ...


Ani Elinchrom nezapomněl na kruhový blesk

Asijští tygři vyklízejí pole
Další zcela zřejmou změnou ve srovnání s posledním ročníkem photokiny je dramatický úbytek přímé nabídky asijských výrobců studiové techniky. To, že v podstatě všichni výrobci minimálně část svého sortimentu vyrábějí v Číně či jin části Asie vede podobně jako v jiných oblastech k tomu, že velmi podobné produkty se následně objevují pod neznámými asijskými značkami. Nicméně na letošní photokině tito takzvaní "druhovýrobci" v podstatě vymizeli. Ti asijští producenti, kteří se na photokině letos prezentují se snaží prezentovat ucelená řešení, budovat svou značku a viditelně se snaží o budování vztahu k zákazníkům. Už zde nenajdete malé unifikované stánky 3x3m naplněné technikou s jedním "manažerem", ale originální expozice, prezentující jednotlivé produktové řady, které prezentuje vyškolený a jazykově vybavený tým lidí. Posun v kvalitě prezentace i prezentovaného zboží je opravdu výrazný.


Jedna z variant cestovního balení studia

Češi dotoho!
Ani letos nechybí v oblasti studiové techniky české zastoupení. Patrioty proto potěší společná expozice společností Fomei a FotoRobot, která hájí naše národní barvy. Stánek nabízejí nejen studiovou techniku, ale i původní řešení automatizovaného snímání 3D modelů první den veletrhu své návštěvníky rozhodně našel a určitě má co nabídnout. Oběma firmám držíme palce, aby jejich letošní účast na photokině byla úspěšná.


Český ostrov v hale číslo 6

Nejen světla jsou potřeba ve studiu
Pokud se zaměříme na další studiovou techniku, tak opravdu pěkné prezentace nabídl PocketWizard se Sekonicem. Druhý jmenovaný předvedl na photokině dva zcela nové kolorimetry určené pro digitální fotografii. Společný stánek Kata, Gitzo a Manfrotto byl opravdu příjemný a plný novinek. Tradičně velmi navštěvovanou expozici mívá California Sunbounce se svými odraznými deskami a letos si svou expozici jistě co se týče zájmu bude pochvalovat i Quantum se svými systémovými blesky pro DSLR. Naopak již tradičně velmi nudnou a nezajímavou prezentaci předvedl například Cokin, škoda.


Manfrotto prezentuje svůj nový ModoSteady


Libo-li odrazku?


Sekonic a jeho novinky


Když stativ, tak pořádný ...

Závěrem
Studiová technika je oblast z velké části vyhrazená profesionální klientele a proto jen málo ky nabízí nějaká vysloveně revoluční řešení. Pro profesionální techniku je typický spíše rozvážný trvalý vývoj, což letošní photokina bezezbytku potvrdila. Na druhou stranu novinek přinesla opravdu hodně a je vidět, že vývoj studiové techniky nestagnuje. Moderní generátory umožňují bezdrátové odpalování, počítačové řízení, možnost dlouhých záblesků, rychlé synchronizace, připojení akumulátorů, opravdu bohaté příslušenství, protě vše co fotograf potřebuje. Navíc výrobci myslí i na ergonomii svých zařízení a tak byl letos patrný návrat ke generátorovým řešením nabízejícím přeci jen větší komfort, než jaký lze dosáhnout u all-in-one řešení.


Profoto potvrzující vše popsané výše

A tak nezbývá než na konci popřát vše nejlepší ke kulatým výročím Broncoloru a Profota a fotografům popřát dostatek zakázek aby si mohli pořídit některé z prezentovaných novinek.


Broncolor slaví 50 výročí ... gratulujeme

Více informací o novinách najdete na webech: Bowens, Broncolor, Elinchrom, Fomei, Hensel, Multiblitz, Profoto.Bowens v plné kráse

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: