PhotoPlus 2005 - newyorská show velikánů - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

PhotoPlus 2005 - newyorská show velikánů

PhotoPlus 2005

24. října 2005, 00.00 | V první části naší přímé reportáže z newyorského konferenčního centra věnujeme největším expozicím tradičních velikánů dnešní digitální fotografie. Čím se snaží oslovit převážně profesionální fotografickou veřejnost, které je PhotoPlus primárně určeno?

Ve srovnání s evropskou Photokinou i americkou PMA je PhotoPlus přeci jen menším veletrhem, který se však odlišuje od svých konkurentů tím, že se výrazně soustřeďuje na profesionální fotografy a může se tak pochlubit přívlastkem nejvýznamnější svého druhu na světě. Orientace na profesionály kromě jiného znamená, že i prezentace světových hráčů fotografického průmyslu jsou přeci jen méně pompézní a mnohem více konkrétní (ve smyslu orientovaná na produkty). Ve srovnání s letošní PMA mají společnosti jako Agfa, Nikon, Pentax či Olympus své expozice o něco menší, a hlavně postrádají zázemí pro hoštění obchodních partnerů. Nicméně produktově nejsou prakticky o nic ochuzena. Navíc různá taneční vystoupení a jiné estrády jsou nahrazeny na PhotoPlus vystoupeními předních zejména amerických profesionálních fotografů v rámci živých workshopů.

Pojďme se podívat na největší expozice a jejich nabídku produktů pro letošní PhotoPlus 2005.

Canon
Jeden z dnes nejaktivnějších inovátorů digitální fotografie dneška představil před relativně krátkou dobou všechny své novinky u příležitosti svého Canon Expa. To znamená, že Photo Plus nepřineslo z našeho pohledu žádnou novinku, kterou bychom neznali, ale z pohledu amerického trhu jde o veřejnou premiéru zejména modelu EOS 5D. A právě 5D je logickým ústředním bodem expozice spolu s Canon Gallery. Nechybí samozřejmě i kompletní portfolio všech digitálních fotoaparátů a tiskáren Pixma a dostalo se i na novou HDV kameru XL-H1.

Canon, podobně jako ostatní, láká na svou expozici pomocí workshopů, které se nesou ve znamení japonského stylu oblékání, mimochodem amerických, modelek. Z fotografů jmenujme osobnosti jako George Lepp, Paul Aresu, Robert Farber či Jack Reznicki.

Epson
Přestože Epson prezentuje i svůj jediný trochu extravagantní digitální fotoaparát RD-1, jeho expozice je zejména o inkoustovém tisku fotografií a zejména o poslední generaci inkoustů UtraChrome K3. K vidění jsou pochopitelně i skenery, malé stolní tiskárny či přenosné zobrazovací jednotky řady P. Epson sice nemá přímo na expozici živé workshopy, ale je jedním ze sponzorů seminářů a expozici oživil velmi pěknou výstavou fotografií zaměřenou zejména na známé hollywoodské hvězdy.

Fujifilm
Další japonský zástupce pojal svou expozici poměrně velkoryse a opravdu velmi zodpovědně se zaměřil na profesionály. Za relativní lákadlo lze považovat nedávno zlevněnou DSLR S3PRO, u které, bohužel marně, někteří očekávali příchod jejího nástupce. Snad se dočkáme na PMA 2006.
Nechybí prezentace digitálních minilabů Frontier v čele s modelem 550 či systému Pictography. Fuji samozřejmě nezapomnělo ani na svou produkci filmových materiálů, takže nabízí i nadále produkty pro klasickou fotografii a na PhotoPlus se k tomu hrdě hlásí. Své místo si našel i Fuji Hunt se svými produkty pro velkoformátový tisk.

Fotografický workshop je prostorově poměrně skromný, přesto se může pochlubit jmény jako Michael Ayers, Joe Craig, Kevin D. Reilly, Don Gale, Brian Marcus, Bill McIntosh či Selem Krieger.

Hewlett-Packard
Tento vystavovatel je takříkajíc na domácí americké půdě a svou prezentaci založil na uceleném řešení. Z pohledu profesionálního fotografa je zřejmě nejzajímavější velkoformátový tisk, který je prezentován na pracích profesionálních fotografů mimo hlavní expozici. Ta se zaměřuje zejména na zdůraznění výhod originálního spotřebního materiálu.

HP je také jedním z významných sponzorů seminářů a doprovodného programu a na PhotoPlus přivedlo jména jako Joel Meyerowitz, Douglas Kirkland či Elliott Erwitt.

Konica Minolta
Relativně skromnou expozici na PhotoPlus tentokrát má Konica Minolta, která se zaměřila takřka výhradně na produkty. To znamená jak na řadu digitálních zrcadlovek v Americe značenou jako Maxxus (evropský Dynax 5D/7D), tak kompaktní fotoaparáty a v neposlední řadě zpracovatelské služby. Poměrně velkou pozornost a prostor věnuje samoobslužným terminálům pro příjem fotografických zakázek, kterých na PhotoPlus není k vidění zas tolik, jako například na PMA 2005. A v neposlední řadě je zde i filmový materiál, který KM prezentuje a prodává.

Nikon
Hned vedle svého odvěkého rivala se vyjímá žlutá expozice Nikonu, která také z našeho pohledu nepřinesla žádnou výraznou novinku. Nikon jako žhavé nové hity prezentuje produkty jako D50, P1/P2 či řadu S. Hodně se snaží zviditelnit bezdrátový přenos fotografií a pochopitelně svůj systém digitálních zrcadlovek. Nechybí ani galerie fotografií a vystoupení fotografů, kteří se však soustřeďují na prezentaci již existujících fotografií a omílání toho, jak vznikly díky Nikonu. Ze jmen uveďme Briana Hamilla, kterého doplňují Sandro, Richard E. Aaron, Dave Black a Rossane Pennella.

Olympus
U nás stále jednička na trhu se na PhotoPlus prezentuje v relativně skromné podobě. Hlavním tématem je pochopitelně E-Systém, který však není prezentován jako velký otevřený systém s řadou partnerů, jak to Olympus do nedávna dělal, ale jako konkrétní produkty Olympusu s americkým značením Evolt. Je to poměrně překvapivá změna, která může být buď důsledkem odlišné lokální politiky nebo možná předzvěstí nové strategie, která bude reakcí na připravovaný příchod DSLR Panasonicu kompatibilních se systémem 4/3. Uvidíme na PMA 2006.

Pentax
Výraznou expozici, mimochodem velmi podobnou té, kterou měl na PMA, má blízko vchodu i Pentax, který je jedním z hlavních oficiálních sponzorů PhotoPlus 2005. Na jeho expozici najdeme jak digitální zrcadlovky *ist D, tak kompakty řady Optio. Nechybí ani fotoaparáty většího formátu, které si stále zachovávají své renomé.

Závěrem
Všichni uvedení vystavovatelé sice nečekali se svými novinkami až na PhotoPlus 2005, nicméně se prezentují v plné produktové šíři a na rozdíl od spotřebitelských veletrhů typu PMA výrazně otevřenější a konkrétnější formou. Inu profesionál se nenechá utáhnout na lízátko, i když soutěž o nějaký ten produkt má každý, ale preferuje možnost osobně vyzkoušet či dát na doporučení zkušeného a pokud možno dobře známého kolegy. V tomto ohledu PhotoPlus nabízí opravdu unikátní příležitost srovnání, která nemá v americkém ani globálním měřítku srovnání.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Reportáže  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: