PMA 2009: Přehled DSLR pro rok 2009 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

PMA 2009: Přehled DSLR pro rok 2009

PMA 2006 live

5. března 2009, 00.00 | PMA je letos největší fotografickou akcí na světě a tudíž ji lze bezesporu považovat za reprezentativní přehlídku novinek minimálně pro první polovinu roku 2009. Jak vypadá nabídka jednotlivých značek v oblasti DSLR?

U digitálních zrcadlovek se toho zřejmě v první polovině roku příliš mnoho dramatického očekávat nedá. Většina výrobců uvedla inovativní fotoaparáty vloni na podzim či na přelomu roku. Řada z nich není dodnes bezproblémově dostupná na trhu. Proto je logické, že se výrobci snaží vyrábět a prodávat co mají a s další inovací příliš nespěchají. Pojďme tedy trochu rekapitulovat.

Canon se stabilní nabídkou
Canon láká své příznivce zejména na model EOS 5D Mark II, který nabízí z pohledu jeho produktové řady FullFrame s vysokým rozlišením za přijatelnou cenu pro poměrně široké spektrum uživatelů. Tomu odpovídá to, že i více jak čtvrt roku po uvedení, jde o nedostatkové zboží. Kdo čekal na PMA odpověď na Nikon D3X či Sony Alfu 900, ten se přepočítal. Canon má svůj pevný vývojový cyklus a na další DSLR novinky budeme muset zřejmě počkat až do léta.

Aktuální modely: EOS 1000D, EOS 450D, EOS 50D, EOS 5D MK II, EOS 1D MK III, EOS 1Ds MK III

Nikon se silnou trojkou
Nikon nedávno představil D3X pro nejnáročnější, ve střední třídě úspěšně prodává D700 a pro masový trh silně tlačí D90ku s HD videem. Pokud se v dohledné době dá očekávat nějaké novinka, tak možná v nejlevnějším segmentu, ale ani zde nemá Nikon výraznou ztrátu za konkurencí. Nikon inovoval v podstatě vše, co měl, nyní sklízí ovoce a daří se mu. Pokud čekáte dramatické novinky ve žluté stáji, obávám se, že minimálně do podzimu budete jen čekat.

Aktuální modely: D40, D60, D80, D90, D300, D700, D3, D3X

Sony s plnou vervou
Sony se stalo dravcem v oblasti DSLR. Uvedením modelu Alfa 900 s FullFrame a rozlišením skoro 25MPix překvapilo mnohé. Dá se očekávat, že se bude snažit využít své stávající popularity a s novinkami zejména v nižší cenové kategorii přijde ještě do léta. Na druhou stranu je poměrně známým faktem,že Sony má problém s uváděním novinek ke konkrétnímu datu, takže PMA v DSLR segmentu ničím neobšťastnilo. Uvidíme, jak rychle se tato situace změní. Osobně nevěřím, že zůstane jen u kompaktů a nová DSLR přijde velmi brzy a možná ne jen jedna.

Aktuální modely: Alfa 200, Alfa 350, Alfa 700, Alfa 900

Olympus s příslibem
Olympus těsně před PMA oznámil model E-620, který nabízí to, na čem systém 4/3 staví. Stabilizace v těle, minimální rozměry a váha. Koho tyto argumenty oslovují, bezesporu jej model E-620 potěší. Navíc přidává nové digitální filtry a dál rozšiřuje nabídku automatických funkcí. Nedávno uvedená E-30 je v podstatě také ještě novinkou a následovníka E-3ky nejde v dohledné době čekat. Naopak se čekalo, že Olympus uvede slibované novinky pro systém micro 4/3, což se překvapivě nestalo! Ať už je důvod jakýkoli, budeme si muset vystačit s příslibem, že novinka bude v červnu. Co k tomu dodat?

Aktuální modely: E-420, E-520, E-620, E-30, E-3 

Panasonic přechází na micro 4/3
Panasonic s DSLR ve formátu 4/3 zřejmě definitivně skončil a soustředil se na micro 4/3. Zde k modelu G-1 přibyl GH-1 se slibovanými video funkcemi. Nejde o zcela nový fotoaparát v tom pravém slova smyslu, přesto je vidět, že to Panasonic myslí s micro 4/3 opravdu vážně a má dobře našlápnuto.

Aktuální modely: Lumix G1, Lumix GH-1

Pentax ze slušivé bílé
Pentax i nadále k vlastní škodě hřeší na trpělivost svých příznivců a přešlapuje na místě. Bílou verzi K-2000 (K-m) nejde považovat za novinku a ať je K-20D sebelepší model, a je to fotoaparát vskutku povedený, dnes už konkurenci nestačí ani dýchat na záda. Nezbývá než doufat, že se Pentax vzpamatuje a novinky alespoň pro léto 2009 uvede později.

Aktuální modely: K-2000D/K-m, K-200D, K-20D

Samsung je hybridní
Samsung opustil definitivně spolupráci s Pentaxem a i když dál nabízí ještě model GX-20, vývoj soustředil do svého nového hybridu. Řada NX by měla podobně jako micro 4/3 nabídnout kompromis mezi standardní DSLR konstrukcí a kompaktní třídou. Na PMA 2009 zatím předvedl pouze předprodukční vzorky za sklem, ale do léta bude trh  bohatší o nový typ bajonetu. Krok je to odvážný a jak bude úspěšný, ukáže až čas.

Aktuální modely: GX-20, NX série

Fujifilm a nepotvrzená fáma
Fuji na PMA žádnou novou DSLR neuvedlo, i když se fámy v tomto směru objevily. Uvidíme, zda přenese své nové SuperCCD snímače i do kategorie DSLR třeba stejným způsobem jako u modelu S5PRO (tělo je Nikon D200). Zatím tomu kromě kuloárové šuškandy ale nic nenaznačuje.

Aktuální modely: S5 PRO

Sigma a Foveon opět trochu jinak
Sigma na PMA předvádí svůj model SD15 a odvážně u něj má cedulku Novinka. To, že ani jeden z předchůdců díru do světa neudělal, je škoda, protože se jim nedala upřít inovativnost. Nicméně ani SD15 evidentně potenciál na výraznější prodeje nemá a tomu odpovídá i velmi vlažná prezentace ze strany Sigmy. 

Aktuální modely: SD 15

Jaké jsou tedy trendy?
V podstatě všichni výrobci hledají cestu, jak uživatelům DSLR ve všech kategoriích zjednodušit život automatickými režimy a zároveň rozšířit obzory možností záznamu videa. Samozřejmostí je dnes LiveView, nějaká cesta stabilizace, čištění čipu, vysoké rozlišení či  rychlý AF. Nejvíc se v tomto okamžiku investuje do zmenšování modelů pro masový trh a zvyšování citlivosti a dynamického rozsahu u profi modelů. Oba dva směry mají svou logiku, ale oba začínají narážet na fyzikální limity současných technologií. Proto pro entry level přichází hybridní systémy bez zrcátka a s menším čipem. Pro profi segment naopak FullFrame snímače s větší bitovou hloubkou digitalizace a řadou dalších vylepšení. Uvidíme, kdy výrobci přijdou s řešením, které by dokázalo nahradit současnou CCD/CMOS dominanci a znamenalo by dramatičtější posun právě v oblasti dynamického rozsahu.     

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: