PMA 2009: Přehled DSLR pro rok 2009 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

PMA 2009: Přehled DSLR pro rok 2009

PMA 2006 live

5. března 2009, 00.00 | PMA je letos největší fotografickou akcí na světě a tudíž ji lze bezesporu považovat za reprezentativní přehlídku novinek minimálně pro první polovinu roku 2009. Jak vypadá nabídka jednotlivých značek v oblasti DSLR?

U digitálních zrcadlovek se toho zřejmě v první polovině roku příliš mnoho dramatického očekávat nedá. Většina výrobců uvedla inovativní fotoaparáty vloni na podzim či na přelomu roku. Řada z nich není dodnes bezproblémově dostupná na trhu. Proto je logické, že se výrobci snaží vyrábět a prodávat co mají a s další inovací příliš nespěchají. Pojďme tedy trochu rekapitulovat.

Canon se stabilní nabídkou
Canon láká své příznivce zejména na model EOS 5D Mark II, který nabízí z pohledu jeho produktové řady FullFrame s vysokým rozlišením za přijatelnou cenu pro poměrně široké spektrum uživatelů. Tomu odpovídá to, že i více jak čtvrt roku po uvedení, jde o nedostatkové zboží. Kdo čekal na PMA odpověď na Nikon D3X či Sony Alfu 900, ten se přepočítal. Canon má svůj pevný vývojový cyklus a na další DSLR novinky budeme muset zřejmě počkat až do léta.

Aktuální modely: EOS 1000D, EOS 450D, EOS 50D, EOS 5D MK II, EOS 1D MK III, EOS 1Ds MK III

Nikon se silnou trojkou
Nikon nedávno představil D3X pro nejnáročnější, ve střední třídě úspěšně prodává D700 a pro masový trh silně tlačí D90ku s HD videem. Pokud se v dohledné době dá očekávat nějaké novinka, tak možná v nejlevnějším segmentu, ale ani zde nemá Nikon výraznou ztrátu za konkurencí. Nikon inovoval v podstatě vše, co měl, nyní sklízí ovoce a daří se mu. Pokud čekáte dramatické novinky ve žluté stáji, obávám se, že minimálně do podzimu budete jen čekat.

Aktuální modely: D40, D60, D80, D90, D300, D700, D3, D3X

Sony s plnou vervou
Sony se stalo dravcem v oblasti DSLR. Uvedením modelu Alfa 900 s FullFrame a rozlišením skoro 25MPix překvapilo mnohé. Dá se očekávat, že se bude snažit využít své stávající popularity a s novinkami zejména v nižší cenové kategorii přijde ještě do léta. Na druhou stranu je poměrně známým faktem,že Sony má problém s uváděním novinek ke konkrétnímu datu, takže PMA v DSLR segmentu ničím neobšťastnilo. Uvidíme, jak rychle se tato situace změní. Osobně nevěřím, že zůstane jen u kompaktů a nová DSLR přijde velmi brzy a možná ne jen jedna.

Aktuální modely: Alfa 200, Alfa 350, Alfa 700, Alfa 900

Olympus s příslibem
Olympus těsně před PMA oznámil model E-620, který nabízí to, na čem systém 4/3 staví. Stabilizace v těle, minimální rozměry a váha. Koho tyto argumenty oslovují, bezesporu jej model E-620 potěší. Navíc přidává nové digitální filtry a dál rozšiřuje nabídku automatických funkcí. Nedávno uvedená E-30 je v podstatě také ještě novinkou a následovníka E-3ky nejde v dohledné době čekat. Naopak se čekalo, že Olympus uvede slibované novinky pro systém micro 4/3, což se překvapivě nestalo! Ať už je důvod jakýkoli, budeme si muset vystačit s příslibem, že novinka bude v červnu. Co k tomu dodat?

Aktuální modely: E-420, E-520, E-620, E-30, E-3 

Panasonic přechází na micro 4/3
Panasonic s DSLR ve formátu 4/3 zřejmě definitivně skončil a soustředil se na micro 4/3. Zde k modelu G-1 přibyl GH-1 se slibovanými video funkcemi. Nejde o zcela nový fotoaparát v tom pravém slova smyslu, přesto je vidět, že to Panasonic myslí s micro 4/3 opravdu vážně a má dobře našlápnuto.

Aktuální modely: Lumix G1, Lumix GH-1

Pentax ze slušivé bílé
Pentax i nadále k vlastní škodě hřeší na trpělivost svých příznivců a přešlapuje na místě. Bílou verzi K-2000 (K-m) nejde považovat za novinku a ať je K-20D sebelepší model, a je to fotoaparát vskutku povedený, dnes už konkurenci nestačí ani dýchat na záda. Nezbývá než doufat, že se Pentax vzpamatuje a novinky alespoň pro léto 2009 uvede později.

Aktuální modely: K-2000D/K-m, K-200D, K-20D

Samsung je hybridní
Samsung opustil definitivně spolupráci s Pentaxem a i když dál nabízí ještě model GX-20, vývoj soustředil do svého nového hybridu. Řada NX by měla podobně jako micro 4/3 nabídnout kompromis mezi standardní DSLR konstrukcí a kompaktní třídou. Na PMA 2009 zatím předvedl pouze předprodukční vzorky za sklem, ale do léta bude trh  bohatší o nový typ bajonetu. Krok je to odvážný a jak bude úspěšný, ukáže až čas.

Aktuální modely: GX-20, NX série

Fujifilm a nepotvrzená fáma
Fuji na PMA žádnou novou DSLR neuvedlo, i když se fámy v tomto směru objevily. Uvidíme, zda přenese své nové SuperCCD snímače i do kategorie DSLR třeba stejným způsobem jako u modelu S5PRO (tělo je Nikon D200). Zatím tomu kromě kuloárové šuškandy ale nic nenaznačuje.

Aktuální modely: S5 PRO

Sigma a Foveon opět trochu jinak
Sigma na PMA předvádí svůj model SD15 a odvážně u něj má cedulku Novinka. To, že ani jeden z předchůdců díru do světa neudělal, je škoda, protože se jim nedala upřít inovativnost. Nicméně ani SD15 evidentně potenciál na výraznější prodeje nemá a tomu odpovídá i velmi vlažná prezentace ze strany Sigmy. 

Aktuální modely: SD 15

Jaké jsou tedy trendy?
V podstatě všichni výrobci hledají cestu, jak uživatelům DSLR ve všech kategoriích zjednodušit život automatickými režimy a zároveň rozšířit obzory možností záznamu videa. Samozřejmostí je dnes LiveView, nějaká cesta stabilizace, čištění čipu, vysoké rozlišení či  rychlý AF. Nejvíc se v tomto okamžiku investuje do zmenšování modelů pro masový trh a zvyšování citlivosti a dynamického rozsahu u profi modelů. Oba dva směry mají svou logiku, ale oba začínají narážet na fyzikální limity současných technologií. Proto pro entry level přichází hybridní systémy bez zrcátka a s menším čipem. Pro profi segment naopak FullFrame snímače s větší bitovou hloubkou digitalizace a řadou dalších vylepšení. Uvidíme, kdy výrobci přijdou s řešením, které by dokázalo nahradit současnou CCD/CMOS dominanci a znamenalo by dramatičtější posun právě v oblasti dynamického rozsahu.     

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

...kdy výrobci přijdou s řešením?

Autor: Carlos Muž

Založeno: 05.03.2009, 08:59
Odpovědí: 1

Toť otázka. Trefný záver článku. Spomínam si, že už asi tak v 2005 prebehli po nete správy o vývoji nového typu čipu na University of Rochester a doteraz je o ňom absolútne ticho. Pritom podľa uvedených správ práve v oblasti dynamického rozsahu mal byť najväčšou bombou.

Odpovědět na příspěvek

Čip bez šumu

Autor: Honza Muž

Založeno: 06.03.2009, 12:09

V Cernu mají čip bez šumu: http://technologytransfer
.web.cern.ch/TechnologyTr
ansfer/en/Technology/Medi
pix.html

Navíc, jestli správně chápu princip (rychlý záznam každého jednotlivého fotonu a místo akumulace náboje v čipu sčítání zaznamenaných dopadů), dynamický rozsah může být neomezený.

Bohužel rozlišení poněkud zaostává za současným standardem ;-)

Odpovědět na příspěvek

Samsung & Pentax

Autor: rv Muž

Založeno: 05.03.2009, 10:33
Odpovědí: 1

"Samsung opustil definitivně spolupráci s Pentaxem". Nevím, odkud autor bere toto přesvědčení. Oficiální vyjádření v tomto smyslu jsem nikde nezaznamenal a myslím si, že je to spíše nedomyšlená spekulace. Předpokládám (a jako dlouholetý uživatel Pentaxu v to i doufám), že nějaká podoba spolupráce bude pokračovat dál i když nebude zhmotněna do výroby víceméně identických přístrojů pouze s odlišným firemním označením.

"ať je K-20D sebelepší model, a je to fotoaparát vskutku povedený, dnes už konkurenci nestačí ani dýchat na záda" To je myslím dost silné tvrzení, které by autor měl obhájit. K20D (a s ní i jednodušší K200D) se objevila na PMA právě před rokem a ve své cenové kategorii tehdy nabízela v porovnání s konkurencí maximum. Na tom se od té doby až tolik nezměnilo, jediným podstatnějším rozdílem je, že u několika málo DSLR se objevila možnost natáčení videa (u konkurenčního Nikonu D90 ovšem v řadě věcí limitovaná). V dalších věcech nešel pokrok natolik dopředu, aby bylo možné Pentax K 20D považovat za zastaralý a nekonkurenceschopný. Jiná věc je, že by inovace opravdu neškodila, příznivci značky už dlouho vyhlížejí vyšší model KxD, nejlépe s FF čipem (zatím se šíří neověřené fámy, že to bude čtvercový čip 24 x 24 mm, který při větším obrazovém poli umožní používat všechny stávající DA objektivy). Asi bychom měli být trpěliví a počkat do toho léta, na kdy Pentax slíbil dvě nové zrcadlovky. Kdyby je uvedl už nyní, bylo by to příjemnější, ale který výrobce DSLR po roce inovuje své modely?

Odpovědět na příspěvek

RE: Samsung & Pentax

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 05.03.2009, 16:22

Dobry den,

jestli cokoli z toho co jsem napsal vyznelo hanlive pro priznivce jakekoli znacky, tak se omlouvam, mysleno to tak opravdu nebylo. Pentax mam rad, K-20D je opravdu velmi prijemny fotoaparat a svym zpusobem byl ve sve dobe inovativni, ale bohuzel dnes jsme jinde. V rade rozhovoru se zastupci Samsungu jak v Evrope tak v USA jsem se ptal na spolupraci s Pentaxem a uz rok dostavam stejnou odpoved: "Pro Samsung je prioritou novy koncept (NX), a spoluprace jiz nepokracuje.

A to co jsem napsal o K-20D berte prosim jako povzdech nad tim, ze chybi vykonnejsi model. Znam radu profi fotografu pouzivajicich K-20D zoufalych z toho, ze jedina cesta jak dostat konkurenceschopne rozliseni je zmena znacky.

Odpovědět na příspěvek

rozlišení

Autor: tom Muž

Založeno: 07.03.2009, 07:25
Odpovědí: 1

Z několika článků a trochy zamyšlení jsem přesvědčen, že amatér nepotřebuje více než 10 Mpx. Takže těch 14 Mpx u K20D dlouho bude pro nás za hranicí skutečné potřeby. Kolik z nás si k tomu koupí objektiv za 30 000?

Odpovědět na příspěvek

RE: rozlišení

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 08.03.2009, 02:37

Zdravim,

urcite se shodneme, ze pro fotoamatera je 10MPix zcela dostacujici rozliseni. Stejne tak se shodneme, ze K 20D fotoamatera uspokoji. To co jsem psal ale bylo, ze K 20D jako nejvyssi model Pentaxu v DF je pro profesionala dnes preci jen malo ...

Odpovědět na příspěvek

Ad Panasonic

Autor: Juraj Muž

Založeno: 08.03.2009, 12:14
Odpovědí: 0

Video nasnimane novym fotakom od Panasonicu http://panasonic.net/avc/
lumix/popup/gh1_movie/mov
ie_b.html je velmi dobre, v hlbke ostrosti lepsie nez z beznej kamery. Naviac tento Panasonic sa bude predavat v kite s objektivom 28-280mm, ktory umoznuje autofocus pocas natacania (bohuzial objektiv nie je prilis svetelny).
Ja si vsak myslim, ze ziskovejsou cestou bude urobit kompakt, ktory vyzera ako kompakt, len bude mat vacsi snimac a moznost menit objektivy. Tieto napodobneniny zrkadloviek nebudu mat najvacsi podiel na trhu. Ak budem chciet nieco ako zrkadlovka, tak si ju rovno kupim... Ine kafe bude nieco ako je mala tehlicka s velkostou napr 15x10x3cm, lahulinke a s moznostou nasadit objektiv od pevneho sirokouhleho skla s brutalnou svetelnostou az po objektiv, ktory bude vazit a merat dvadsat krat viac ako ten fotak. To bude cool pre masovy trh. Predpokladam, ze do roka, nejneskor do dvoch, pridu s touto technologiou aj ostatni. Samsung a Olympus urcite, Sony nevydrzi pri takejto vyzve v boji o masove predaje. Ale Fotografi to zacnu vnimat az vtedy, ked s tym pride Canon alebo Nikon. Len ma desi nova sada zavitov (a redukcii) pre kazdu firmu, ktora vyrazi do sutaze...

Odpovědět na příspěvek

pentax usnul, ale k-m je dobrá

Autor: véna Muž

Založeno: 07.04.2009, 02:53
Odpovědí: 0

škoda že se trošku víc nečiní pentax, po
přečtení hromady recenzí sem se rozhod, že koupim pentax k-m, tak doufám že mi v
v budoucnu nezkrachuje :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: