Praktický držák fotoaparátu B-grip v testu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Praktický držák fotoaparátu B-grip v testu

bgrip_recenze_100px

2. prosince 2011, 12.00 | Inovovaný mobilní držák „b-grip“ s novým designem a novou pojistkou rychloupínací destičky, který získal vítěz říjnového kola naší soutěže, jsme podle dohody s jeho prodejcem v České republice ACER Foto alespoň krátce vyzkoušeli – můžeme si tedy toto nápaditě řešené praktické příslušenství představit detailněji.

Chcete-li, můžete se podívat na článek ze září letošního roku B-grip ve vylepšeném provedení, ve kterém je základní seznámení s novým provedením držáku "b-grip". Měli jsme k dispozici základní prodejní balení „b-grip“, které obsahuje samotný držák na opasek, rychloupínací destičku pro připojení fotoaparátu a široký opasek s robustní sponou – přezkou. Opasek protáhneme horními oky (poutky či průvlaky). Jak je zřejmé i z připojených fotografií a ilustrací, opasek přirozeně vedeme spodní stranou držáku.Poutka jsou úzká a jejich délka „na milimetr“ odpovídá šíři opasku, který má také poměrně velkou tloušťku, nasouvání tedy nejde „jako po másle“, ale předpokládáme, že to je účel, neboť i díky tomu držák pevně „sedí“ na svém místě.Nasadíme přezku a posuneme ji tak, jak nám to nejlépe vyhovuje, tedy – přímo na svém pasu, ale také s ohledem na přesné umístění samotného držáku.

Praváci to mají snadnější. Fotoaparáty mají úchopová madla vpravo a pravou rukou je také máme v základním držení, levá ruka je pomocná, tudíž i držák na fotoaparát je vhodné umístit na pravou stranu. Jak hodně nebo méně do strany, tedy na svůj bok, jej umístíme, to už je zcela individuální – každému vyhovuje něco jiného nejen v zásadních věcech, ale i v těchto drobných nuancích.B-grip má ještě dvojici užších a celkově menších poutek ve spodní části. Slouží pro velmi pevné uchycení držáku upnutím k noze pomocí užšího popruhu nebo řemínku. Ten ovšem v základním balení chybí. Jak jsme si ověřili během krátkého testování, pro běžné použití držáku není takto pevné uchycení zapotřebí. Dokonce může být i na obtíž. Opět – je to věc individuální volby a potřeby. Faktem je, že tvar držáku dobře rozloží váhu fotoaparátu na stehně a spolu s poměrně pevným upnutím v pase širokým opaskem zamezuje nepříjemným a nežádoucím pohybům během chůze, a to i svižné. Nicméně uživatelé, kteří takto pevnou fixaci držáku k noze pomocí druhého popruhu nebo řemínku potřebují, mají vhodné řešení připravené.Zaměříme-li se na novou rychloupínací destičku pro uchycení fotoaparátu, pak nás zaujme nová, jednoduchá pojistka, zabraňující nechtěnému otevření. Nic na ní není, řekneme si, ale faktem je, že přispívá k dobrému pocitu, že opravdu nemůže dojít z jakéhokoli důvodu k uvolnění destičky z lůžka v b-gripu a k neočekávanému pádu fotoaparátu s velmi nepříjemnými následky.Použití b-gripu je přitom snadné. Jdeme, fotoaparát máme upevněný v držáku. Chceme fotografovat – stačí tedy odjistit pojistku, uchopit přístroj do pravé ruky, levou rukou uvolnit destičku s upnutým fotoaparátem a „v mžiku“ můžeme začít pořizovat fotografie nebo zahájit natáčení videoklipu.Podíváme-li se na rychloupínací destičku podrobněji, vidíme, že je umístěna do tvarovaného lůžka v držáku, ze kterého ji můžeme vyjmout po odemknutí pojistky a uvolnění klasického pákového zámku, jaký je použit i u rychloupínacích destiček pro tripody a monopody. Koneckonců to byl záměr výrobce – s některými hlavicemi stativů je destička „b-gripu“ kompatibilní, a tudíž lze ji rychle na stativ připevnit.Rychloupínací destička má vnější materiál, na který dosedá tělo fotoaparátu, z měkkého plastu s poměrně výraznou texturou. Toto řešení slouží k šetrnému, ale pevnému a bezpečnému upnutí fotoaparátu.Šroub pro připojení destičky k fotoaparátu je opatřen vložkou z měkkého plastu, jehož vlastnosti se blíží pryži. Tato vložka slouží jako pojistka proti samovolnému povolení šroubu.

Držák „b-grip“ – základní údaje v kostce:

 • Materiál: nylonové vlákno se skleněnými mikrokuličkami
 • Maximální zatížení: 8 kg (výrobce provedl zkoušku odolnosti při zatížení 32+ kg)
 • Rozměry: (d × š × v) a hmotnost: 19,5 × 8,5 × 3,5 cm a 135 g
 • Uchycení fotoaparátu: rychloupínací destička a 1/4" stativový šroub
 • Destička je vhodná pro většinu stativů podle německé normy DIN 4503-2 a stativů s hlavicí se čtvrtinovým závitem; výrobce uvádí, že je zajištěna kompatibilita se stativy Manfrotto a Velbon a v případě japonské značky uvádí i seznam kompatibilních stativů a hlavic: QB-145 PH-145, PHD-41Q, SHERPA 435, ULTRA LUXi L, QB-157 PH-157Q, SHERPA 200R, 250R, 450R, 600R, 750R, 800R, QB-62 PHD-52Q, 62Q, 42Q, QHD-53D, QB-46, EX-430, 440, 444, 888, 530, 540, 630 a 640


 • Sečteno, podtrženo

  Nový držák fotoaparátu „b-grip“ umožňuje nosit fotografický přístroj pohodlně, bezpečně a tak, abychom ho měli stále pohotově po ruce, kdykoli ho potřebujeme nebo chceme použít, a přitom mít při pohybu volné ruce. Jak jsme si během krátkého testování ověřili, při běžné i rychlé chůzi a také při pohybu v mírně členitém terénu nedochází k nepříjemnému pohybu, posunu či ke „kymácení“ držáku s upnutým fotoaparátem. Přístroj je upnut opravdu pevně.

  Kdykoli potřebujeme nebo chceme během chůze fotoaparát použít, máme ho během pár okamžiků vyjmutý z lůžka držáku a hned můžeme fotografovat nebo nahrávat video. Držák „b-grip“ představuje nápadité, praktické a pružně použitelné řešení a má široké uplatnění – na vycházky a výlety, dovolené, reportáže, expedice. Obecně tam, kde potřebujeme a chceme mít během chůze volné ruce a fotoaparát bezpečně a pevně upnutý, ale snadno, rychle a pohotově dostupný pro okamžité použití bez jakýchkoli složitých manipulací a komplikací.

  Pokud si s sebou na procházku nebo výlet nechceme brát brašnu nebo batoh, do nichž bychom mohli fotoaparát schovat, začne-li neočekávaně pršet nebo padat mokrý sníh, můžeme se zajímat o “Travel kit”, sadu držáku „b-grip“ s pláštěnkou.

  Doporučená prodejní cena základního setu „b-grip“ je 1 090 Kč, tedy asi 44 €. To je relativně hodně peněz, ale pokud zvážíme, že je pro naši potřebu toto řešení přínosem, nejspíš nebudeme váhat. A podle našich zkušeností z krátkého testování nebudeme zklamáni.

  Tématické zařazení:

   » Ostatní  » FotoTechnika  

   » Recenze  » Recenze - příslušenství  

   » Recenze  

  Diskuse k článku

   

  Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

   

  zas tak úplně nápadité to není

  Autor: mk Muž

  Založeno: 02.12.2011, 13:47
  Odpovědí: 0

  Už nějakou existuje dobu Cotton Carrier.

  Odpovědět na příspěvek

  To snad opravdu nekdo mysli vazne?

  Autor: Milos Muž

  Založeno: 09.01.2012, 15:57
  Odpovědí: 0

  Pochodovat takhle se zrcadlovkou ? no nevim, bud me bude mlatit do stehna nehlede na to co ty otresy prenasene na fotak s nim udelaji, nebo bych to musel mit nekde nad pupkem tj. dalsi pomocny popruh pres rameno aby mi to neklouzalo, jaky bych tam musel mit objektiv, aby nebyl moc tezky, nevysouval se mi, atd. atd. Jednim slovem nesmysl a to i zadarmo...

  Odpovědět na příspěvek

  praktické?

  Autor: Pepa Muž

  Založeno: 15.01.2012, 15:55
  Odpovědí: 0

  Takhle bych svůj foťák nenosil snad ani kdyby mi za to výrobce platil...

  Odpovědět na příspěvek

   

   

  Odpověď na příspěvek:

  Takhle bych svůj foťák nenosil snad ani kdyby mi za to výrobce platil...


  Jméno:

  Pohlaví:

  ,

  E-mail:

  Předmět:

  Příspěvek:

   

  Kontrola:

  Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

  Kód pro ověření

   

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: