Praktický držák fotoaparátu B-grip v testu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Praktický držák fotoaparátu B-grip v testu

bgrip_recenze_100px

2. prosince 2011, 12.00 | Inovovaný mobilní držák „b-grip“ s novým designem a novou pojistkou rychloupínací destičky, který získal vítěz říjnového kola naší soutěže, jsme podle dohody s jeho prodejcem v České republice ACER Foto alespoň krátce vyzkoušeli – můžeme si tedy toto nápaditě řešené praktické příslušenství představit detailněji.

Chcete-li, můžete se podívat na článek ze září letošního roku B-grip ve vylepšeném provedení, ve kterém je základní seznámení s novým provedením držáku "b-grip". Měli jsme k dispozici základní prodejní balení „b-grip“, které obsahuje samotný držák na opasek, rychloupínací destičku pro připojení fotoaparátu a široký opasek s robustní sponou – přezkou. Opasek protáhneme horními oky (poutky či průvlaky). Jak je zřejmé i z připojených fotografií a ilustrací, opasek přirozeně vedeme spodní stranou držáku.Poutka jsou úzká a jejich délka „na milimetr“ odpovídá šíři opasku, který má také poměrně velkou tloušťku, nasouvání tedy nejde „jako po másle“, ale předpokládáme, že to je účel, neboť i díky tomu držák pevně „sedí“ na svém místě.Nasadíme přezku a posuneme ji tak, jak nám to nejlépe vyhovuje, tedy – přímo na svém pasu, ale také s ohledem na přesné umístění samotného držáku.

Praváci to mají snadnější. Fotoaparáty mají úchopová madla vpravo a pravou rukou je také máme v základním držení, levá ruka je pomocná, tudíž i držák na fotoaparát je vhodné umístit na pravou stranu. Jak hodně nebo méně do strany, tedy na svůj bok, jej umístíme, to už je zcela individuální – každému vyhovuje něco jiného nejen v zásadních věcech, ale i v těchto drobných nuancích.B-grip má ještě dvojici užších a celkově menších poutek ve spodní části. Slouží pro velmi pevné uchycení držáku upnutím k noze pomocí užšího popruhu nebo řemínku. Ten ovšem v základním balení chybí. Jak jsme si ověřili během krátkého testování, pro běžné použití držáku není takto pevné uchycení zapotřebí. Dokonce může být i na obtíž. Opět – je to věc individuální volby a potřeby. Faktem je, že tvar držáku dobře rozloží váhu fotoaparátu na stehně a spolu s poměrně pevným upnutím v pase širokým opaskem zamezuje nepříjemným a nežádoucím pohybům během chůze, a to i svižné. Nicméně uživatelé, kteří takto pevnou fixaci držáku k noze pomocí druhého popruhu nebo řemínku potřebují, mají vhodné řešení připravené.Zaměříme-li se na novou rychloupínací destičku pro uchycení fotoaparátu, pak nás zaujme nová, jednoduchá pojistka, zabraňující nechtěnému otevření. Nic na ní není, řekneme si, ale faktem je, že přispívá k dobrému pocitu, že opravdu nemůže dojít z jakéhokoli důvodu k uvolnění destičky z lůžka v b-gripu a k neočekávanému pádu fotoaparátu s velmi nepříjemnými následky.Použití b-gripu je přitom snadné. Jdeme, fotoaparát máme upevněný v držáku. Chceme fotografovat – stačí tedy odjistit pojistku, uchopit přístroj do pravé ruky, levou rukou uvolnit destičku s upnutým fotoaparátem a „v mžiku“ můžeme začít pořizovat fotografie nebo zahájit natáčení videoklipu.Podíváme-li se na rychloupínací destičku podrobněji, vidíme, že je umístěna do tvarovaného lůžka v držáku, ze kterého ji můžeme vyjmout po odemknutí pojistky a uvolnění klasického pákového zámku, jaký je použit i u rychloupínacích destiček pro tripody a monopody. Koneckonců to byl záměr výrobce – s některými hlavicemi stativů je destička „b-gripu“ kompatibilní, a tudíž lze ji rychle na stativ připevnit.Rychloupínací destička má vnější materiál, na který dosedá tělo fotoaparátu, z měkkého plastu s poměrně výraznou texturou. Toto řešení slouží k šetrnému, ale pevnému a bezpečnému upnutí fotoaparátu.Šroub pro připojení destičky k fotoaparátu je opatřen vložkou z měkkého plastu, jehož vlastnosti se blíží pryži. Tato vložka slouží jako pojistka proti samovolnému povolení šroubu.

Držák „b-grip“ – základní údaje v kostce:

 • Materiál: nylonové vlákno se skleněnými mikrokuličkami
 • Maximální zatížení: 8 kg (výrobce provedl zkoušku odolnosti při zatížení 32+ kg)
 • Rozměry: (d × š × v) a hmotnost: 19,5 × 8,5 × 3,5 cm a 135 g
 • Uchycení fotoaparátu: rychloupínací destička a 1/4" stativový šroub
 • Destička je vhodná pro většinu stativů podle německé normy DIN 4503-2 a stativů s hlavicí se čtvrtinovým závitem; výrobce uvádí, že je zajištěna kompatibilita se stativy Manfrotto a Velbon a v případě japonské značky uvádí i seznam kompatibilních stativů a hlavic: QB-145 PH-145, PHD-41Q, SHERPA 435, ULTRA LUXi L, QB-157 PH-157Q, SHERPA 200R, 250R, 450R, 600R, 750R, 800R, QB-62 PHD-52Q, 62Q, 42Q, QHD-53D, QB-46, EX-430, 440, 444, 888, 530, 540, 630 a 640


 • Sečteno, podtrženo

  Nový držák fotoaparátu „b-grip“ umožňuje nosit fotografický přístroj pohodlně, bezpečně a tak, abychom ho měli stále pohotově po ruce, kdykoli ho potřebujeme nebo chceme použít, a přitom mít při pohybu volné ruce. Jak jsme si během krátkého testování ověřili, při běžné i rychlé chůzi a také při pohybu v mírně členitém terénu nedochází k nepříjemnému pohybu, posunu či ke „kymácení“ držáku s upnutým fotoaparátem. Přístroj je upnut opravdu pevně.

  Kdykoli potřebujeme nebo chceme během chůze fotoaparát použít, máme ho během pár okamžiků vyjmutý z lůžka držáku a hned můžeme fotografovat nebo nahrávat video. Držák „b-grip“ představuje nápadité, praktické a pružně použitelné řešení a má široké uplatnění – na vycházky a výlety, dovolené, reportáže, expedice. Obecně tam, kde potřebujeme a chceme mít během chůze volné ruce a fotoaparát bezpečně a pevně upnutý, ale snadno, rychle a pohotově dostupný pro okamžité použití bez jakýchkoli složitých manipulací a komplikací.

  Pokud si s sebou na procházku nebo výlet nechceme brát brašnu nebo batoh, do nichž bychom mohli fotoaparát schovat, začne-li neočekávaně pršet nebo padat mokrý sníh, můžeme se zajímat o “Travel kit”, sadu držáku „b-grip“ s pláštěnkou.

  Doporučená prodejní cena základního setu „b-grip“ je 1 090 Kč, tedy asi 44 €. To je relativně hodně peněz, ale pokud zvážíme, že je pro naši potřebu toto řešení přínosem, nejspíš nebudeme váhat. A podle našich zkušeností z krátkého testování nebudeme zklamáni.

  Tématické zařazení:

   » Ostatní  » FotoTechnika  

   » Recenze  » Recenze - příslušenství  

   » Recenze  

  Poslat článek

  Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

  Váš e-mail:

  (Není povinný)

  E-mail adresáta:

  Odkaz článku:

  Vzkaz:

  Kontrola:

  Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

  Kód pro ověření

   

   

   

   

   

  Přihlášení k mému účtu

  Uživatelské jméno:

  Heslo: